آب و هوا

توضیحات

ویرایش

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هند و اروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد.
مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.
دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.
مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابراین کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید.
بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.
تاریخ:
بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده است و در سفرنامه ابن بطوطه آمده است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آنها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آنها دین اسلام را پذیرفتند.
جغرافیا:
مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را تشکیل می‌دهد.
مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد.
جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است.
بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.
پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.
ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد.
این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.
دمای هوای مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد.
سیاست:
حکومت مالدیو جمهوری است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می‌باشد.
اقتصاد:
اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند.
از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.
صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو است که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است.
فرهنگ:
فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام، فرهنگ عربی و همچنین فرقه‌های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده‌ایم.
معابد سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است. فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی عمده ورزش‌های محبوب در مالدیو می‌باشند.
محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌جات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیمو ترش، چیلی و پیاز است.
گردشگری:
صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است و برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند.
گردشگران مستقیماًّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.
بهترین وقت سفر به مالدیو و استفاده از آفتابش، فصل زمستان است.
راه رسیدن به مالدیو و ترانسفرها:
ورود و خروج به مالدیو از طریق زمینی عملا غیرممکن است زیرا این کشور مرز زمینی با هیچ کشوری ندارد و تنها از طریق دریا و هوا می‌توان به خاک مالدیو پا نهاد.هواپیما معمول‌ترین راه رسیدن به مالدیو است.
مسافران در فرودگاه بین‌المللی ماله که در جزیره‌ی هول‌هوله و نزدیکی ماله، پایتخت مالدیو، قرار گرفته از هواپیما پیاده شده و از آن‌جا با اتوبوس‌های فرودگاه به اسکله‌ی مسافربری هدایت می‌شوند.
زمان حرکت از این اسکله به طرف جزیره‌های دیگر با توجه به مقصد شما متفاوت است. مسیر جزیره‌ی فرودگاه تا هر کدام از جزیره‌ها را با قایق یا هواپیماهای دریایی طی می‌کنند.
هواپیماهای دریایی را تاکسی هوایی نیز می‌نامد، اما تعدادشان به اندازه‌ی قایق‌ها نیست و ممکن است برای این‌که سوار آن‌ها شوید مجبور باشید خیلی منتظر بمانید.
اگر دوست داشته باشید با قایق‌های اختصاصی به جزیره‌ی مقصدتان بروید، بهتر است از قبل با هتل هماهنگ کنید. هزینه‌ی اجاره‌ی قایق اختصاصی نسبتاً گران است و هیچ بعید نیست در روزهای پرطرفدار توریست‌ها، از بلیت هواپیما بیشتر خرج بردارد.
بهتر است نسبت به زمان و مدت پرواز خود آگاهی داشته باشید، چون اگر بعد از تاریک‌شدن هوا به هول‌هوله برسید، هیچ قایقی شما را به جزایر دیگر نمی‌برد و مجبورید شب را در هتل هول‌هوله اقامت کنید مالدیو دارای چند بندر و دو فرودگاه اصلی است که این دو فرودگاه در دو شهر اصلی این کشور قرار گرفته اند، ازجمله موارد جالب درباره این بنادر و فرودگاه‌ها بررسی مسافران با اشعه ایکس است که به علت ممنوعیت خروج اجسام خاص از این کشور انجام می‌شود.
غذا در مالدیو:
محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد . خوراکها عمدتا گرم ، تند و با ادویجات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج ، ماهی پاک کرده ، لیمو ترش ، چیلی و پیاز است.
.
در مالدیو چه بخوریم؟
یکی از لذتبخش‌ترین تجربه‌های سفر به مالدیو استفاده از غذاهای متنوع این منطقه است، به نحوی که بسیاری از جمعیت گردشگر در این کشور سراغ غذاهای بومی می‌روند و همین موضوع نیز موجب ایجاد رستوران‌های متعدد در سطح جزایر شده است.
از مشهورترین غذاهای مالدیوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- ماس هونی: مشهورترین صبحانه مالدیو غذای ماس هونی است که مواد اصلی آن را ماهی دودی، پیاز و نارگیل تشکیل می‌دهد.
این مواد به کمک ادویه‌های خاصی پخته شده و به عنوان یکی از محبوب‌ترین غذاها در میان گردشگران شناخته می‌شود.
- فیهونوماس: این غذا از ماهی‌های دریایی کباب شده تشکیل می‌شود که البته پیش از کباب شدن در سس ویژه ای که ماده اصلی آن فلفل قرمز است، خوابانده می‌شود.
- بامبوکی لو هیتی: این مورد بیشتر به یک میان وعده شباهت دارد زیرا در حقیقت می‌توان آن را یک نوع نان به حساب آورد، این نان ویژه با ادویه کاری و میوه‌های تازه فرآوری شده و در ماهیتابه‌های مخصوصی سرخ می‌شود.
محبوبیت این غذا به حدی است که تقریبا در تمامی رستوران‌های مالدیو می‌توان به آن دسترسی داشت.
- باجیا: یک نوع شیرینی محلی مالدیو است که با ماهی پخته و نارگیل تهیه می‌شود و بین بومیان و گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است.
- گولا: دیگر شیرینی مشهور این کشور گولا نام دارد که در واقع بیشتر به کوفته‌های ماهی شباهت دارد.
- کیمیا: این غذا به صورت رولت‌های ماهی سرو می‌شود که البته این رولت‌ها باید تا حد امکان سرخ شده و برشته باشند.
- کولی بورکیبا: این مورد شاید برای ما ایرانیان بسیار عجیب باشد ولی در کشور مالدیو به عنوان یکی از مشهورترین غذا‌ها شناخته می‌شود، کولی بورکیبا یک نوع کیک است که ماده اصلی آن را ماهی و ادویه تند تشکیل می‌دهد.
- ماسروشی: ماس هونی در نان‌های ویژه ای به نام روشی پیچیده شده و در فر قرار می‌گیرند تا این غذای محبوب تهیه گردد.
گردشگری در مالدیو:
سواحل و ورزشهای مختلف آبی – کشف جزایر ناشناخته با قایقهای آبی یا تاکسی هوایی‌ها – آشنایی با دنیای زیر آب از طریق غواصی و زیر دریایی- تفریحات آبی مهیج و ماجراجویانه - ماهیگیری در شب و روز – ریلکس کردن در آبهای گرم درمانی و ماساژ‌های حرفه ای –قدم زدن در جزیره ای آرام و مدرن و رفتن به جزیره رقص و.... تمامی اینها در جزیره مرجانی و زیبای مالدیو برای یک استراحت بی دغدغه و آرامش بخش مهیاست.
خرید در مالدیو: می‌توانید صنایع چوبی و لیف‌های بافته شده از پوست نارگیل و شیرینی محلی با نام باندی که با نارگیل پخته می‌شود و ماهی دودی و ساعت‌های زیبا را از فروشگاههای واقع در هتل‌ها و یا در ماله (پایتخت مالدیو) خرید نمایید.
خرید در مالدیو یک تجربه‌ی شگفت انگیز است.بیشتر فروشگاه‌های این شهر به فروش خوارو بار و اجناس اولیه‌ی مورد نیاز گردشگران می‌پردازند اما در همین مغازه‌ها می‌توان صنایع دستی و کالاهای دست ساز و زیبای زیادی را خریداری کرد.
The local market
این فروشگاه در ساحل شمالی ماله پشت بازار ماهی فروشان واقع شده است. در این مرکز خرید , فروشندگان در هر بخش به فروش اجناس ویژه‌ی خود می‌پردازند.
به عنوان مثال در این مرکز خرید وسائلی که با مرجان‌های دریایی ساخته شده و در بخش‌های دیگر انواع سبزی، میوه ها، نارگیل فروخته می‌شود.
The Chaandanee Magu
بزرگترین مرکز تجاری ماله است. معروف بودن این مرکز به این خاطر است که تمامی مراجعه کنندگان به آن می‌توانند کالای مورد نیاز خود را پیدا کنند و با دستانی پر از این مرکز فروش خارج شوند.
بسیاری از گردشگران برای خرید سوغاتی به این مرکز مراجعه می‌کنند. بیشتر کالاهای فروشی در این مرکز از کشور سنگاپور وارد شده است و به همین دلیل به آن جا بازار سنگاپور نیز می‌گویند.
یکی از اجناس محبوب این مجموعه تجاری صنایع دستی چوبی است که با ظرافت خاصی ساخته شده است و به مینیاتور چوبی معروف است.
بازار بزرگ ماهی
به گفته‌ی ساکنان محلی مالدیو این بزرگترین بازار فروش ماهی درجهان است. تازه‌ترین ماهی‌ها با تنوع گونه‌ی باور نکردنی در این مجموعه عرضه می‌شود.
گردشگران از اولین ساعات صبح تا پایان شب برای خرید بهترین ماهی‌ها به این مکان مراجعه می‌نمایند.
توصیه‌ها :
- حتما دستبند و پماد محافظ برای حفاظت در مقابل پشه‌ها ببرید .
- برای دیدن مالدیو غیر از زمانی که در هتل هستین 2روز زمان کاملا کافیست.
- کلیه تجهیزات دریایی را از هتل با قیمت مناسب میتوان اجاره کرد .
تذکر مهم:
خروج اجناسی که با لاکِ لاک پشت، مروارید و صدف درست شده است از کشور مالدیو ممنوع می‌باشد. لذا گردشگران بایسیتی توجه داشته باشند که از خرید این گونه کالاها خودداری نمایند تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری نمایند.
وارد کردن الکل – گوشت خوک به مالدیو و خارج کردن شن ساحل صدف و گوش ماهی از آن ممنوع می‌باشد
طول پرواز از تهران تا ماله صرف نظر از زمان ترانزیت در دوحه و یا سایر موارد حدود ۶ ساعت می‌باشد.
اختلاف ساعت ماله با تهران ۱٫۵ ساعت جلوتر از تهران است.
واحد پول مالدیو روفیا است.
در هنگام ورود به این کشور وسایل شما بوسیله‌ی اشعه‌ی ایکس کنترل می‌شود و از واردات مشروبات الکلی ، گوشت خوک و تصاویر پونوگرافی به شدت جلوگیری می‌شود.
هنگام خروج از این کشور دقت داشته باشید که خارج کردن شن و ماسه و صدف دریایی از این کشور ممنوع است.
شماره تلفن ۱۱۲ را برای دسترسی به اولین مرکز امداد بخاطر داشته باشید.

منبع:
fa.wikipedia.org
http://www.beytoote.com/

موزه ملی مالدیو

موزه ملی مالدی...

یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری مالدیو این موزه است. این موزه در پارک سلطان واقع شده است. موزه مجموعه ای ارزشمند از اشیای قیمتی و عتیقه است که در آن تاریخ و فرهنگ این کشور نمایان است. تاریخ گشایش این موزه 19 نوامبر 1952 است و در هنگام افتتاح دو هدف را برای این کار بیان کردند؛ حفظ و نگهد...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع ماله

مسجد جامع ماله

مسجد السلطان بزرگ‌ترین مسجد کشور مالدیو است که در پایتخت آن بنا نهاده شده است. سال ساخت آن به 1656 میلادی بازمی‌گردد. این مسجد شامل یک مرکز اسلامی‌بزرگ نیز هست و نزدیک 5000 نفر می‌توانند در آن همزمان نماز بخوانند. گلدسته‌های طلایی و زیبای این مسجد بر زیبایی‌های شهر ماله افزوده است. بس...

اطلاعات | نقشه
مولی آگه

مولی آگه

این مکان در سال 1906 ساخته شده و ساخت آن قبل از شروع جنگ جهانی اول پایان یافته است. مدتی به عنوان مقر حکومتی مالدیو بوده است. در سال 1953 پس از اعلام جمهوری در این کشور این مکان به دفتر ریاست جمهوری تبدیل شد و تا سال 1986 هم به همین عنوان بود. این مکان زیبا با معماری شگفت انگیز و قدیم...

اطلاعات | نقشه
بازارهای میوه و ماهی

بازارهای میوه ...

در ماله چند بازار می‌توانید پیدا کنید که اجناس چینی، هندی، سنگاپوری و تایلندی را با قیمت‌های خوبی می‌فروشند ولی بازار اصلی یا بازار محلی ماله که برای توریست‌ها هم جای جالبی است، در شمال جزیره و در نزدیکی مرکز اسلامی قرار گرفته است. بازار ماهی‌فروش‌ها هم که پاتوق ماهی‌گیرهای مالدیو است،...

اطلاعات | نقشه
جزایر مالدیو

جزایر مالدیو

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.مسافران معمولا از هواپیما برای سفر به مالدیو استفاده می‌کنند. فرودگاه ماله در جزیره هول هوله و در نزدیکی پایتخت مالدیو واقع شده است. برای جابجایی مسافران از فرودگاه به هتلها، معمولا از قایق ...

اطلاعات | نقشه
رستوران زیر آبی ایتها

رستوران زیر آب...

رستوران ایتها (Ithaa) در یک جزیره خصوصی در وسط اقیانوس هند قرار دارد. رستوران ایتها در حقیقت اولین و تنها رستوران تمام شیشه ای زیر آبی جهان است. این رستوران با سطح آب پنج متر فاصله داشته و نمایی 360 درجه از زندگی دریایی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می‌کند. ایتها در زبان مالدیوی معن...

اطلاعات | نقشه

تعطیلات خود را در تور بالی، مالدیو و چین چگونه سپری کنید...

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بالی

در اندونزی چیزی در حدود 17 هزار جزیره وجود دارد که در بین این‌همه بالی دارای بیشترین مناطق گردشگری است که سالانه مسافران بسیاری از طریق تور بالی و با تهیه بلیط هواپیما به این منطقه زیبا سفر می‌کنند.

تعطیلات خود را در تور بالی، مالدیو و چین چگونه سپری کنید... ... ادامه مطلب
تعطیلات خود را در تور بالی، مالدیو و چین چگونه سپری کنید...

جاذبه‌های دیدنی در تور مالدیو

خرید تور مالدیو برای زوج‌های جوان و سفر ماه عسل، خانواده‌ها و بچه‌ها پر از جذابیت و تفریح است. در هر صورت، تفریحات و برنامه‌های سرگرم‌کننده که هر روز برای شما فراهم است به قدری جذاب است که فرصت سر خاراندن نخواهید داشت و خسته نخواهید شد.

نکته جالب از این کشور زیبا این است که مالدیو کم ارتفاع‌ترین کشور جهان نسبت به سطح دریاست. متوسط ارتفاع نسبت به سطح دریا در مالدیو 1.5 متر است و بلندترین نقطه آن فقط 2.4 متر از سطح دریا فاصله دارد، که این مسئله تجربه جالبی برای رفتن تور مالدیو خواهد بود و با توجه به تغییرات آب و هوایی و گرمایش کره زمین کشور مالدیو در حدود 30 سال آینده به به زیر آب فروخواهد رفت. پس فرصت را از دست ندهید و تا زمان هست برای خرید تور مالدیو اقدام کنید.

... ادامه مطلب
جاذبه‌های دیدنی در تور مالدیو

جزیره زباله دانی در یک جای رویایی

جزایر استوایی و خارق العاده‌ی مالدیو واقع شده در جنوب غربی هند را به سواحل ماسه ای و آب‌های فیروزه ای آن می‌شناسند، اما تعداد کمی از آن روی آلوده‌ی آن خبر دارند. تنها چند مایل دورتر از Male (پایتخت مالدیو) که یکی از پرجمعیت‌ترین جزایر کره‌ی زمین است، جزیره‌ی تیلافوشی یعنی محل دفن زباله‌های شهری مالدیو ... ادامه مطلب
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی

مالدیو

اگر عاشق کوسه‌ها هستید و قصد دارید تعطیلات خود را در کشور زیبای مالدیو بگذرانید، حتما هر روز به دیدن چند مکان دیدنی بروید. از لحاظ تاریخی، کوسه‌نهنگ‌ها تنها در فصل باران‌های موسمی جنوب غرب قابل رویت بودند، ولی امروزه به دلیل تغییرات آب‌وهوایی در تمام طول سال می‌توان آن‌ها را در جزایر مرجانی در حال شنا ... ادامه مطلب
مالدیو

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره مالدیو

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید