توضیحات

ویرایش
آدرس : آذر بایجان غربی-شهرستان چالدران-روستای بارون
کلیسای مریم مقدس یا سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در 20 کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد.
این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است.
این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است .
در سال‌های 1315 تا 1324 میلادی در این مکان کلیسا و دیر مریم مقدس به وسیله اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است.
این بنا با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته شده است. نمای کلیسا بسیار ساده است و فقط در اطراف پنجره‌ها و نورگیری‌ها با ستون‌های کاذبی که به قوسی جناغی منتهی می‌شوند تزیین شده است.
در گذشته این کلیسا تحت نظر هوانس یرز نقاش معروف به زورزورتسی بود به همین دلیل به کلیسای "زورزور" معروف است.
سنگ‌های این بنا طوری تراشیده شده که هر دو سنگ به صورت چفت و بست به یکدیگر متصل شده‌اند.
این کلیسا در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
به دلیل احیای زمین‌های دشت ماکو کلیسا نیاز به جابجایی داشت سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی با خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان ...مشاهده کامل متن و وزارت تصمیم گرفتند کلیسای را به مکانی امن منتقل سازد.
انتقال کلیسای 25 روز طول کشید و با رعایت نکاتی علمی، سنگ به سنگ، در لایه‌های دیوار چینی شماره‌گذاری و پیاده کردند و به محل دیگر بر روی یک برآمدگی صخره‌ای که در حدود 110 متر مرتفع‌تر از محل اولیه کلیسا در 600متری آن بود انتقال دادند.
در اواخر آبان ماه 1367 کار انتقال و بازسازی کلیسا در محل جدید به شیوه‌ای خوب به پایان رسید. پس از پایان عملیات جابه‌جایی، لوح سنگی که تهیه شده بود بر دیوار کلیسا نصب شد.
پلان کلیسا هم از داخل و هم از خارج صلیبی شکل بوده و دارای گنبدی 16 ضلعی با 4 نورگیر است.
به غیر از نورگیرهای ساق گنبد 4 نورگیر در 4 دیوار بنا شده و تنها ورودی کلیسا از سمت غربی آن است. مصالح بکار رفته در کلیسا سنگ خوش تراش و ملاط است.
روستای بارون هم به طور مجزا در فهرست یونسکو جای دارد.

منبع:
http://fa.wikipedia.org/
http://hamshahrionline.ir/details/93460
http://shahindezh.ali.lxb.ir/post/114/profile.php
قره کلیسا

قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس, کلیسایی در استان آذربایجان غربی است و از بناهای مذهبی است که به ارامنه تعلق داشته است و در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است . این بنا در 20 کیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران بر روی مزار تاتائوس، حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است. این کلیسا قدیمی‌...

اطلاعات | نقشه
کلیسای سورسور

کلیسای سورسور

کلیسای مریم مقدس یا سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در 20 کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است. این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است . د...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه سید صدرالدین

آرامگاه سید صد...

مقبره سیدصدرالدین درکوهپایه شمالغرب چالدران و درکناره جنوبی جاده شوسه روستای گل اشاقی به سعدل قرار دارد. این بنا متعلق به دوره اسلامی عصرصفویه است و بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران که بین سپاه ترک و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده است. این مقبره به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اس...

اطلاعات | نقشه
آبگرم معدنی روستای زاویه سفلی

آبگرم معدنی رو...

این چشمه آبگرم معدنی به علت داشتن مواد عالی فسفر، گوگرد و حرارت بین 18 تا 52 درجه، مفید برای آب درمانی، امراض جلدی و پوستی، روماتیسم و دردهای مفصلی است. روزانه ده‌ها نفر از اهالی و علاقه مندان به شنا و آب درمانی برای استفاده به این چشمه آبگرم معدنی می‌روند. این منطقه دارای ظرفیت‌های م...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب