توضیحات

ویرایش
آدرس : اتوبان قزوین- رشت ، بعد از رودبار – در رستم آباد در جاده سمت راست
درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است.
بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند.
پرترددترین قله این رشته کوه هم قله درفک است که با ارتفاع 2714 متر در محدوده شهرستان رودبار، بخش رحمت‌آباد و بلوکات، دهستان دشتویل و در 27کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان رودبار قرار گرفته است.
برخلاف عقیده‌ی بسیاری، بلندترین قله‌ی کوه درفک، قله‌ی شمالی (که در آن ریزش رخ داده) نمی‌باشد. بلکه قله‌ی بلند آن، یکی از قلل جنوبی اطراف چاله درفک است و شاید بتوان گفت که بکرترین طبیعت و آب و هوا را در میان قله‌های دیگر دارد.
تک قله کم ارتفاع و غیر جنگلی درفک که در بسیاری آن را آتشفشانی خاموش می‌دانند در متنهی الیه ناحیه کوهستانی البرز غربی در نزدیکی مرزهای ...مشاهده کامل متن کوهستانی کوهای گشلان قرار داشته و از شمال توسط یک دیواره عظیم آهکی 500 متری به منطقه جنگلی سیاهکل و دیلمان از جنوب به منجیل و از شرق به دیلمان و از غرب به دره رودخانه سفید رود محدود می‌گردد .
دامنه‌های شمالی این کوهستان عمدتاً جنگلی و در جنوب کاملاً کوهستانی و عاری از جنگل می‌باشد . درفک از سمت شمال امتداد ندارد و به دشت گیلان و دریای خزر مشرف است.
جبهه‌های متفاوت درفک ویژگی‌های خاص خود را دارند که از جهات جغرافیایی و پوشش گیاهی از مناطق نیمه خشک و مراتع سرسبز تا جنگلهای انبوه متغیر می‌باشند.
برنامه‏ی صعود به قله با اینکه ارتفاع کمی دارد ولی از لحاظ طولانی بودن زمان دسترسی به آن وجود شیب زیاد در مسیر صعود و ارتفاع مفید قابل صعود ، یک برنامه‏ی ارزشمند کوهنوردی محسوب می‏شود.
به نظر عده ای، درفک در پاییز، رویایی‌ترین آب و هوای خود را تجربه می‌کند. آب و هوای خنکی که در آن نه خبری از هوای مرطوب و شرجی و دم کرده‏ گیلان است و نه طبیعت یک دست سرسبز این منطقه.
شما در پاییز درفک رنگین کمانی از رنگ‌ها را می‌بینید که ذهنیتتان را درباره سرسبزی گیلان عوض خواهد کرد.
به تمام این‌ها مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات تا زیر پای شما می‌رسند را اضافه کنید تا متوجه شوید که چرا سفر به درفک در پاییز می‌تواند بهترین تجربه طبیعت گردی شما باشد.
مسیر صعود به درفک
برای صعود از این مسیر باید به سیاهکل رفته و از جاده دیلمان که از انتهای خاکی آن به روستای معروف شاه شهیدان می‌رسیم شروع کرد. ابتدای کوهپیمایی از شاه شهیدان به صورت مراتع و علفزار شروع می‌گردد و بعد از حدود یک ساعت به ابتدای مسیر جنگلی خواهیم رسید که عبور از جنگل‌ها نیز حدود یک ساعت طول خواهد کشید.
بعد از آن به ییلاق« وزنه بن» می‌رسیم که در آن چشمه ای گوارا انتظار کوهنوردان را می‌کشد و ادامه مسیر را می‌توان تا کاسه درفک پیمود. مسیر اول سینه کش سمت راست است که به تدریج صعود کرده و به خط الراس کاسه ختم می‌شود و مسیر دوم نیز مسیر سمت چپ که از حاشیه دره ای پرشیب به ارتفاعات قله می‌پیوندند.
از « چشمه وزنه بن» تا قله سه ساعت طول خواهد کشید.
طولانی‌ترین مسیر آن مسیر از «سطلخ جان» (جبهه غربی) می‌باشد که این مسیر از مسیرهای طولانی صعود به درفک می‌باشد و در سمت غرب واقع است. بدون شک مسیر سطلخ جان از زیباترین مسیرهای درفک و یا بهتر بگوییم از زیباترین مسیرهای کوهستانی ایران می‌باشد که از انتهای روستا از کنار استخر بزرگ آب از پاکوب مشخصی صعود آغاز می‌شود که در حین گذشتن از جنگل از پیچ و خمهای دره نیز می‌گذریم تا به منطقه «گرده تال» برسیم از آنجا نیز صعود خود را ادامه می‌دهیم تا به «سیاه دره» رسیده و بعد از مدت ساعتی گذشتن به منطقه «جیرونی پایین» رسیده که دارای سنگهای سفید و چند گودال در سمت چپ است و کمی پایین‌تر از آن چشمه آبی قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.
بعد از آن به منطقه «جیرونی بالا» و بعد از مدت زمانی به منطقه معروف پهن دشت خواهیم رسید و حدود 2.5 ساعت پس از آن نیز در منطقه کاسه درفک قرار خواهیم گرفت.
غار درفک
از نقاط دیدنی این کوه باید به یخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد. در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار می‌گیرد.
در گوشه ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آنها به یخ زیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد.
شیب غار زیاد بوده و پیمایش درون غار را با مشکل روبرو می‌سازد. ییلاق نشینان منطقه در تابستان برای مصارف خود از این یخها استفاده می‌کنند. دهانه این غار وسیع و تنگ است و وارد شدن به آن بدون تجهیزات یخ نوردی عملا امکان پذیر نیست.
لازم به ذکر است، زلزله مهیب 31 خرداد ماه سال 1369 که قسمت هایی از بخش تیغه ای این قله را در هم فرو ریخت و از آن زمان تا کنون هر سال بر شدت فرسایش این قله افزوده شده است بطوری که این فرسایس و سقوط سنگ‌ها از ارتفاعات به دامنه‌ها و مراتع پایین دست ، مشکلاتی برای دامداران این مناطق بوجود آورده است .
این ارتفاعات سنگلاخی که دارای پوشش مرتعی خاص و منحصر به فردی است بیش از هر بخشی از دیگری از این قله در معرض تهدید و تصرف جمعیت انسانی قرار گرفته است .
در بخش ارتفاعات قله درفک نیز به دلیل چرای دائمی دام امکان رویش مجدد پوشش‌های گیاهی ضعیف شده و زیردرختان آن هیچ درخت تازه رسته ای دیده نمی‌شود. همچنین سگهای درفک پس از سگهای سبلان ، وحشی‏ترین سگهای ایران محسوب می‏شوند.
بنابراین به شدت مراقب باشید.
چنانچه در پاییز به این منطقه سفر نمودید، به احتمال زیاد دچار باران می‏شویم. پانچو همراه داشته باشید .

منابع:
http://tourismgilan.persianblog.ir/post/47
wikipedia.org/wiki/درفک
http://www.ghanoononline.ir/
http://gardeshdust.blogfa.com/post-86.aspx
http://khabareno.com/fa/news/3523
http://anzali-college.blogfa.com/post-119.aspx
http://www.gchto.ir/main/media/f/gholeh%20dorfak.pdf
http://v6rg.com/?p=135
قله درفک

قله درفک

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده...

اطلاعات | نقشه
گل سوسن چلچراغ در روستای داماش

گل سوسن چلچراغ...

در سال ۱۳۵۴ گیاه شناسی به نام لدربوری در منطقه عمارلو ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید. پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها ر...

اطلاعات | نقشه
روستای هرزویل

روستای هرزویل

یکی از روستاهای تاریخی و دیدنی و دارای پتانسیل­ بسیار زیاد برای جذب گردشگران، روستای تاریخی هرزویل در استان گیلان، شهرستان رودبار است. این روستا در شمال شهر منجیل و در گلوگاه دره­ ای سرسبز بین دو کوه گاوکول و پلنگ مغار قرار گرفته است. شغل بیشتر اهالی کشاورزی (زیتون­ داری)، دامداری و ...

اطلاعات | نقشه
روستای دیورش

روستای دیورش

روستای دیورش در 3.5 کیلومتری روستای شیرکوه و 7 کیلومتری مرکز بخش یعنی توتکابن واقع گردیده و ریشه قدیمی دارد و بعضی از ریش سفیدان بر این اصل معتقدند که قبل از اینکه روستای مجاور (شیرکوه ) وجود داشته باشد روستای دیورش آبادی بود ه است و دارای قدمت طولانی سکونت افراد بوده است . روستای دیو...

اطلاعات | نقشه
منطقه عمارلو

منطقه عمارلو

عمار لو یکی از بخش‌های شهرستان رودبار می‌باشد که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و درحدود هزار و هشتصد متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. طبق آماری که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج گرفته شد این منطقه حدود هشت هزار و سیصد و بیست و دو نفر جمعیت دارد . نام این منطقه از نام یکی از...

اطلاعات | نقشه
روستای داماش

روستای داماش

داماش یکی از زیبا‌ترین روستا‌های گیلان است که در دهستان جیرنده و در فاصله چهل و هشت کیلومتری شهرستان رودبار و صد و سی کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد. ارتفاع این روستا به حدود دوهزار و دویست متر از سطح دریا میرسد. نام این روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به عنوان روستای نمونه گ...

اطلاعات | نقشه
تپه  مارلیک

تپه مارلیک

تپه مارلیک یا چراغ علی تپه در دره گوهر رود و در نزدیکی رودبار قرار دارد که مساحت آن به حدود یک هکتار و در مجاور باغ‌های زیتون و زمین‌های شالیکاری واقع است. در شمال این تپه،تپه دیگری قرار دارد که بر روی آن قعله ای توسط فوم مارد در دوهزار سال قبل از میلاد ساخته شده است که آثار آن هنوز ب...

اطلاعات | نقشه
تپه کلورز

تپه کلورز

کلورز در فاصله دو کیلومتری شهر رستم آباد و پنچاه کیلومتری شهر رشت و در مسیر رستم اباد به سلانسر واقع شده است. کلورز از دو روستای کوچکتر به نام‌های کلورز و جلالیه تشکیل شده است که مساحت آن به حدود هشت هزار و ششصد متر مربع می‌رسد. این تپه از سال هزار و سیصد و چهل و پنج تا سال هزار و سی...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
زیتون پرورده

زیتون پرورده

زیتون پرورده یکی از خوشمزه‌ترین غذاها و همچنین سوغاتی‌های محبوب سرزمین زیبای گیلان می‌باشد. مواد لازم : زیتون سبز : یک کیلو مغز گردو : ۲۵۰ گرم سیر : به هر اندازه که دوست دارید انار ترش : به اندازه کافی آب انار : یک لیوان رب انار : یک قاشق غذاخوری گلپر : یک قاشق چای‌خوری چوچاق ...

اطلاعات
جشن‏ برداشت انار

جشن‏ برداشت ان...

جشن انار یکی از آیین‏های دیرینه‏ برای شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول به شمار می‌رود، که در بسیار از استان‌های کشور از جمله ساوه، کاشان، گیلان و ... هم‏چنان پابرجا باقی مانده است. در کتیبه‌های تخت جمشید می‌توان کنده کاری‌های انار را مشاهده نمود و این خود نشانه شناخت ایرا...

اطلاعات
زیتون رودبار

زیتون رودبار

شهر رودبار در حد فاصل سواحل خزر و جلگه‌های گیلان با دشت زرخیز قزوین، در میان کوه‌های البرز جایگاه مناسبی برای پرورش و تولید محصول زیتون است به‌طوری که امروزه در کشورمان رودبار را به زیتون و زیتون را به رودبار و منجیل می‌شناسند. زیتون از زمان‌های بسیار دور در منطقه مدیترانه پرورش داده م...

اطلاعات

اجاره خانه‌های زیبای روستایی در دل جنگل درفک

بروم شمال مال خودم بشوم
بروم برای خودم درخت بشوم
دریا بشوم
توکا بشوم
لای بوته‌های خاردار تمشک و بوی شالی
شکوفه آلو بشوم
من می‌خواهم باران بشوم
_________________________

گیلان / رودبار / امامزاده هاشم /بخش بلوکات / روستای بالابراگور

پیشنهاد سفر پاییزی متفاوت🍁🍁
در ... ادامه مطلب
اجاره خانه‌های زیبای روستایی در دل جنگل درفک

سپهر رسایی

سپهر رسایی پنجشنبه 19 آذر 94 - 00:33

به به خیلی عالیه عکسا

سفر به جنگلی که محل عبور فرشته‌ها است

درفک بی‌شک از زیباترین کوهستان‌های ایران و از زیست‌گاه‌های گیاهی و حیوانی مهم کشور است.
قله درفک بام استان گیلان و آتشفشان خاموشی است که بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل بر بالای منطقه دیلمان، عمارلو و خرگام قرار دارد.
می‌گویند زلزله سال 1369 بخش‌هایی از این قله را در هم فرو ریخت و بعد از آن هر ... ادامه مطلب
سفر به جنگلی که محل عبور فرشته‌ها است

امیرطاها یوسف زاده

امیرطاها یوسف زاده شنبه 11 مهر 94 - 14:45

درفک کوه هزار خاطره

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب