توضیحات

ویرایش
تنگ براق در شمال روستایى به همین نام در منطقهٔ کامفیروز، تقریباً روبروى آبشار مارگون قرار دارد. این تنگ، محل عبور یکى از شاخه‌هاى اصلى آب سد درودزن است.
این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی درکوه بوجود آورده‌است. تنگ براق یکی از تنگه‌های متعدد استان فارس است که به دلیل کارستی بودن منطقه دارای آب فراوان در میان لایه‌های آهکی ارتفاعات اطراف است.
این امر موجب نمناک بودن اغلب بخش‌های دیواره‌ها و سرازیر شدن آب به میان تنگه است و محیط زیبا و فرحبخشی را پدید آورده‌است. در قسمت بالای تنگ، بر روی کوه کتیبه ای به خط پهلوی حجاری شده است.
ابعاد کتیبه 1.40 × 1 متر و مشتمل بر 16 سطر است که هر سطر آن 90 سانتی متر طول دارد. نبشته پهلوی ساسانی موجود در تنگ براقی در فاصله 207 کیلومتری شمال غربی پاسارگاد قرار دارد.
نبشته مزبور بر تخته سنگی به ابعاد 1متر×1.40متر بوده مشتمل بر 16 سطر که هر سطر 90 سانتیمتر طول دارد و تخته سنگ در وسط تنگ براق، نزدیک دهانه صفه کوچک غار کم عمقی که در دل کوه پیشرفته است به پهلو قرار دارد.
این تنگه در میان انبوه درختان سربه فلک کشیده با چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای ...مشاهده کامل متن خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچک‌ها و ستونهای آهکی معلق مناظری بدیع و چشم نواز را به وجود آورده‌است.
منطقهٔ مورد نظر به صورت دره‌اى عمیق و زیبا بین دیوارهاى صخره‌اى قرار دارد و قسمت انتهایى آن بن‌بست است. مجموعه آب‌هاى بالادست این منطقه با عبور از یک دشت، در شکافى عمیق سرازیر مى‌شود و آبشارى زیبا پدید مى‌آورد.
در دیوارهٔ صخره سمت چپ تنگ، غارى زیبا پدید آمده است که منشأ آهکى دارد و از سقف آن، آب به صورت قطرات باران به کف غار مى‌ریزد. دیواره و سقف غار پوشیده از خزه است.
تنگ براق از سطح دریا ۱۹۴۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. ارتباط شیراز با تنگ براق از سه طریق امکان‌پذیر است:
- از طریق منطقهٔ کامفیروز و با عبور از دشت کامفیروز و مناطق جنگلیِ امتداد جادهٔ خاکی.
منطقهٔ کامفیروز به دو بلوک کمهر و کاکان و سرحد چهاردانگه متصل مى‌شود. بعد از روستاى تنگ براق، جاده بن‌بست است. بخشى از راه آن سوى روستا به طرف تنگ، جادهٔ ماشین‌رو ندارد.
- از طریق جادهٔ سپیدان - کمهر و کاکان و چوبخله که راه ارتباطى مناسبى دارد.
- از طریق راه ارتباطى سرحد چهاردانگه که این جاده به شهرستان‌هاى اقلید، آباده و در نهایت به جادهٔ اصلى شیراز - اصفهان مرتبط مى‌شود. این مسیر امکان دسترسى شهرستان‌هاى شمالى و شمال شرقى فارس و استان‌هاى مجاور را به این منطقه میسر مى‌سازد.
در داخل تنگ براق به دلیل شیب تند و زمین ناهموار امکان برقرارى تأسیسات گردشگاهى متمرکز وجود ندارد. آبادى تنگ براق که راه دسترسی به آن از دهستان سده مى‌گذرد، محلى مناسب براى جذب ایرانگردان است.
این محل با جمعیتى اندک، داراى آب آشامیدنى (از طریق چشمه‌سارهاى محل) و قابل دسترسى مناسب است. بیشتر بازدیدکنندگان تنگ براق را مسافرانى از شهرهاى شیراز، آباده، اقلید و اصفهان تشکیل مى‌دهند.

منابع :
http://fa.wikipedia.org/
http://www.sedeh.blogfa.com/
http://akhtarsepehr.ir/
http://www.beytoote.com/
http://wikimapia.org/
چشمه رسول الله

چشمه رسول الله

چشمه محمد رسول الله یا چشمه رسول الله، از جاذبه‌های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس است که این چشمه در ضلع جنوب غربی و در کنار مزارع و زراعت‌های شهر اقلید واقع شده است. چشمه رسول الله درجنوب غربی شهر اقلید و درفاصله 5 کیلومتری آن قراردارد. از زیر یک تپه سنگی ، آب زلالی می‌جوشد که تف...

اطلاعات | نقشه
کتیبه و حوضچه دختر گبر

کتیبه و حوضچه ...

حوضچه دختر گبر یادمانی از عهد ساسانی و یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس است. . در مرکز شهر اقلید به چند تپه بر میخوریم . در پای تپه دوم امامزاده ای با گورستانی بزرگ قرار دارد. در نیمه‌های این تپه در صخره سنگی، حوضی تراشیده شده است که در نمای جلوی آن در قابی 160*56 سا...

اطلاعات | نقشه
دریاچه کافتر

دریاچه کافتر

دریاچه آب شیرین کافتر با مساحتی در حدود 48 کیلومترمربع، در جنوب شرقی شهرستان اقلید در استان فارس واقع شده است. این دریاچه از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. اگرچه این دریاچه یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی استان می‌باشد، اما هیچ‌گونه حفاظت جدی از آن صورت نگر...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع اقلید

مسجد جامع اقلی...

این مسجد در جنوب شهرستان آباده در شهر اقلید قرار دارد که بنایی خشت و گلی می‌باشد و به صورت مستمر بازسازی شده است. ساختمان مسجد ظاهرا از اهمیت معماری و هنری زیادی بر خوردار نیست، اما کتیبه ای چوبین بر سردر مسجد نصب شده که بر اساس مفاد آن، مسجد در ماه ربیع الاول سال هشتصد و چهل و نه هجری ...

اطلاعات | نقشه
تنگه براق

تنگه براق

تنگ براق در شمال روستایى به همین نام در منطقهٔ کامفیروز، تقریباً روبروى آبشار مارگون قرار دارد. این تنگ، محل عبور یکى از شاخه‌هاى اصلى آب سد درودزن است. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی درکوه بوجود آورده‌است. تنگ براق...

اطلاعات | نقشه
منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممن...

منطقه شکارممنوع بصیران در قسمتی از شهرستان اقلید در استان فارس محصور است. این منطقه با مساحتی حدود صد و پنجاه هزار هکتار در چهار کیلومتری جنوب شهر آباده واقع شده است. منطقه شکارممنوع بصیران به دلیل گونه‌های نادر گیاهی و جانوری مورد حفاظت قرار گرفته و یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیا...

اطلاعات | نقشه
چشمه بالنگان حاجی آباد

چشمه بالنگان ح...

چشمه بالنگان یکی از چشمه‌های شهرستان اقلید در استان فارس می‌باشد. این چشمه که یکی از سرچشمه‌های رود کر است در نزدیکی روستاهای حاجی‌آباد و آسپاس از بخش سده اقلید واقع است. چشمه بالنگان که از بن کوه بلندی به جوشش می‌آید به طرف سد ملاصدرا راهی می‌شود و از آنجا به طرف سد درودزن و سر انجام ...

اطلاعات | نقشه

دیدنی‌ترین روستای فارس

روستای تنگ براق2
اما شاید جالب‌ترین پدیده این روستا که نظرتان را جلب خواهد کرد، کتیبه‌ای باشد که به خط پهلوی نوشته شده و سند قدمت داشتن این روستا است. به جز این کتیبه، روستاییان این منطقه به غار طبیعی و دریاچه ملاصدرایشان هم افتخار می‌کنند و حتما از شما دعوت خواهند کرد از این آثار طبیعی و تاریخی ... ادامه مطلب
دیدنی‌ترین روستای فارس

فاطیما راد

فاطیما راد ﺳﻪشنبه 28 مهر 94 - 17:41

سوغاتی هاش جالبن.بهترین بخش سفره اصلا سوغاتی :)

دیدنی‌ترین روستای فارس

تنگ براق 1
این روزها که هوای نیمه جنوبی کشور خنک و بهاری است، شاید بد نباشد در وقت‌های باقی مانده تا پایان سال برای یک سفر جمع و جور به استان فارس برنامه ریزی کنید. سفری که این بار مقصدش نه شهر بهارنارنج ها، که روستاهای این استان است.
پیشنهاد ما برای روستا گردی در فارس، روستای تنگ براق است که ... ادامه مطلب
دیدنی‌ترین روستای فارس

سفری به تنگ براق

پیشنهاد ما برای روستا گردی در فارس، روستای تنگ براق است که از توابع بخش سده به حساب می‌آید و برای دیدن آن باید به 80 کیلومتری جنوب غربی اقلید سفر کنید. تنگ براق با نام عجیب و سوال برانگیزش از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان، از شرق به شهرستان خرم بید و از غرب به اراضی استان ... ادامه مطلب
سفری به تنگ براق

ستاره فربد مهر

ستاره فربد مهر یکشنبه 29 شهریور 94 - 12:58

خیلی قشنگه تنگ براق

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره تنگه براق

قاسم طوبایی

قاسم طوبایی یکشنبه 17 خرداد 94 - 08:27

به همه دوستان پیشنهاد میکنم حتما سری به این جواهر اقلید بزنن... عااالیه... یه شنای مشتی توی آبهای سرد رود و حوضچه طبیعی اش بکنند و شبی هم به صبح برسونند... فقط خواهشا نظافت رو رعایت کنند.
به طبیعت فرصت آشتی بدهیم.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب