توضیحات

ویرایش
غارهای دربند رشی در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار استان گیلان، در ارتفاع حدود هفتصد و پنجاه متری از سطح دریا قرار دارد.
قله مرتفع دلفک یا درفک با ارتفاع حدود سه هزار و چهارصد متر از سطح دریا، در این منطقه واقع شده است. این مکان‌‌های باستانی شامل غار بزرگ کویلگر با طول تقریبی شصت متر و غار جوکویله با طول تقریبی سی متر می‌باشد که دهانه هر دو در جهت جنوب قرار دارد.
سنگواره‌‌های کشف شده در غار دربند رشی رودبار نشان می‌دهد که 200 هزار تا 250 هزار سال در ایران سکونت انسانی وجود داشته است.
غار دربند ب، نخستین بار توسط دکتر ولی جهانی (باستان شناس) در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار شناسایی و بررسی شد که طی آن شماری بقایای استخوان جانوران و انسان و همچنین تعدادی قطعات سفال که متعلق به هزاره اول قبل از میلاد می‌باشد گردآوری شد.
در بررسی غار مجاور (کویلگر) شماری قطعات سفال گردآوری شد که همانند سفال‌های غار دربند ب، مربوط به هزاره اول قبل از میلاد هستند. پس از بررسی اولیه پرونده ...مشاهده کامل متن ثبت این غار آماده و در مرداد هشتاد و چهار با شماره سیزده هزار و دویست و نوزده به ثبت آثار ملی رسید.
در بررسی‌‌های مجددی توسط بیگلری، جهانی و شیدرنگ صورت گرفت، در این غار علاوه بر بقایای سنگواره ای جانوران (از جمله خرس غار)، تعدادی ابزار سنگی شامل یک ساطور، تراشه روتوش شده، سنگ مادر و ضایعات تراش سنگ از سطح رسوبات، گردآوری شد که مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم است.
در اردیبهشت ماه سال هزار و سیصد و نود و یک نخستین فصل گمانه زنی در غار دربند ب به سرپرستی دکتر فریدون بیگلری از موزه ملی ایران و با معاونت دکتر ولی جهانی، مسئول مرکز باستان شناسی گیلان و مشارکت متخصصین میان رشته ای انجام شد.
هدف از این مطالعات، کسب اطلاعات از ویژگی‌‌های فرهنگ مادی ساکنان غار در دوره پارینه سنگی قدیم، نحوه استفاده آنها از زیست بوم و منابع اطراف غار، نوع پوشش گیاهی و شرایط اقلیمی منطقه و همچنین تاریخچه شکل‌گیری این غارها و رسوبات باستانی آنها بود.
در نتیجه این گمانه زنی، مجموعه غنی از بقایای باستان شناختی، شامل سنگواره جانوران و دست ساخته‌های سنگی به جای مانده از ساکنان غار کشف شد که باستان شناسان را در شناخت یکی از ناشناخته‌ترین و کهن‌ترین ادوار پیش از تاریخ ایران یاری می‌کند.
بررسی‌‌های زمین شناسی منطقه منجر به شناسایی منابع سنگ استفاده شده در ابزار‌سازی و کسب اطلاعات جدیدی از تاریخچه زمین شناسی در دره دربند رشی شد.
در بقایای غار دربند رشی دو تاریخ گذاری مطلق با روش اورانیوم روی بقایای دندانی جانوری انجام شده و همراه با ابزار سنگی پیدا شده، مشخص می‌شود که 200 هزار تا 250 هزار سال قبل در یک میان یخچالی کوتاه و گرم، گروه‌‌های انسانی در این غار زندگی کرده و از منابع اطراف آن استفاده می‌کردند و این آثار از آن زمان تاکنون به خوبی حفظ شده است.
مطالعه مقدماتی مواد باستان شناختی به دست آمده از غار دربند حاکی از توان بالقوه این مکان باستانی در پاسخگویی به پاره ای از ابهامات و سوالات مطرح درباره فرهنگ‌های پارینه سنگی قدیم و زیست محیط طبیعی جوامع اولیه مذکور در غرب البرز و تا حدی ایران است.
غار دربند تنها غار شناخته شده با بقایای باستان شناختی دوره پارینه سنگی قدیم در کشور، فرصت منحصر به فردی را در اختیار افراد گذاشته که صفحات جدیدی به تاریخ سکونت انسان در سرزمین ایران اضافه می‌کند.
ادامه مطالعات همه جانبه باستان شناسی و میان رشته ای در غارهای دربند و حفظ و معرفی آنها به عنوان کهن‌ترین سکونت‌گاه تاریخ گذاری شده انسان در ایران از مهم‌ترین اهداف این گروه است.
با عرض پوزش آدرس دقیق غار دربند رشی در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد.
دوستانی که از آدرس غار دربند رشی اطلاع دارند لطفا برای آدرس دقیق مارا همراهی کنند.


منابع :
http://rudabad.blogfa.com/
http://www.farsnews.com/
http://fa.wikipedia.org/
http://www.bastanshenasi-gilan.com/
http://dashtavil.blogfa.com/
قله درفک

قله درفک

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده...

اطلاعات | نقشه
گل سوسن چلچراغ در روستای داماش

گل سوسن چلچراغ...

در سال ۱۳۵۴ گیاه شناسی به نام لدربوری در منطقه عمارلو ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید. پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها ر...

اطلاعات | نقشه
روستای هرزویل

روستای هرزویل

یکی از روستاهای تاریخی و دیدنی و دارای پتانسیل­ بسیار زیاد برای جذب گردشگران، روستای تاریخی هرزویل در استان گیلان، شهرستان رودبار است. این روستا در شمال شهر منجیل و در گلوگاه دره­ ای سرسبز بین دو کوه گاوکول و پلنگ مغار قرار گرفته است. شغل بیشتر اهالی کشاورزی (زیتون­ داری)، دامداری و ...

اطلاعات | نقشه
روستای دیورش

روستای دیورش

روستای دیورش در 3.5 کیلومتری روستای شیرکوه و 7 کیلومتری مرکز بخش یعنی توتکابن واقع گردیده و ریشه قدیمی دارد و بعضی از ریش سفیدان بر این اصل معتقدند که قبل از اینکه روستای مجاور (شیرکوه ) وجود داشته باشد روستای دیورش آبادی بود ه است و دارای قدمت طولانی سکونت افراد بوده است . روستای دیو...

اطلاعات | نقشه
منطقه عمارلو

منطقه عمارلو

عمار لو یکی از بخش‌های شهرستان رودبار می‌باشد که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و درحدود هزار و هشتصد متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. طبق آماری که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج گرفته شد این منطقه حدود هشت هزار و سیصد و بیست و دو نفر جمعیت دارد . نام این منطقه از نام یکی از...

اطلاعات | نقشه
روستای داماش

روستای داماش

داماش یکی از زیبا‌ترین روستا‌های گیلان است که در دهستان جیرنده و در فاصله چهل و هشت کیلومتری شهرستان رودبار و صد و سی کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد. ارتفاع این روستا به حدود دوهزار و دویست متر از سطح دریا میرسد. نام این روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به عنوان روستای نمونه گ...

اطلاعات | نقشه
تپه  مارلیک

تپه مارلیک

تپه مارلیک یا چراغ علی تپه در دره گوهر رود و در نزدیکی رودبار قرار دارد که مساحت آن به حدود یک هکتار و در مجاور باغ‌های زیتون و زمین‌های شالیکاری واقع است. در شمال این تپه،تپه دیگری قرار دارد که بر روی آن قعله ای توسط فوم مارد در دوهزار سال قبل از میلاد ساخته شده است که آثار آن هنوز ب...

اطلاعات | نقشه
تپه کلورز

تپه کلورز

کلورز در فاصله دو کیلومتری شهر رستم آباد و پنچاه کیلومتری شهر رشت و در مسیر رستم اباد به سلانسر واقع شده است. کلورز از دو روستای کوچکتر به نام‌های کلورز و جلالیه تشکیل شده است که مساحت آن به حدود هشت هزار و ششصد متر مربع می‌رسد. این تپه از سال هزار و سیصد و چهل و پنج تا سال هزار و سی...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
زیتون پرورده

زیتون پرورده

زیتون پرورده یکی از خوشمزه‌ترین غذاها و همچنین سوغاتی‌های محبوب سرزمین زیبای گیلان می‌باشد. مواد لازم : زیتون سبز : یک کیلو مغز گردو : ۲۵۰ گرم سیر : به هر اندازه که دوست دارید انار ترش : به اندازه کافی آب انار : یک لیوان رب انار : یک قاشق غذاخوری گلپر : یک قاشق چای‌خوری چوچاق ...

اطلاعات
جشن‏ برداشت انار

جشن‏ برداشت ان...

جشن انار یکی از آیین‏های دیرینه‏ برای شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول به شمار می‌رود، که در بسیار از استان‌های کشور از جمله ساوه، کاشان، گیلان و ... هم‏چنان پابرجا باقی مانده است. در کتیبه‌های تخت جمشید می‌توان کنده کاری‌های انار را مشاهده نمود و این خود نشانه شناخت ایرا...

اطلاعات
زیتون رودبار

زیتون رودبار

شهر رودبار در حد فاصل سواحل خزر و جلگه‌های گیلان با دشت زرخیز قزوین، در میان کوه‌های البرز جایگاه مناسبی برای پرورش و تولید محصول زیتون است به‌طوری که امروزه در کشورمان رودبار را به زیتون و زیتون را به رودبار و منجیل می‌شناسند. زیتون از زمان‌های بسیار دور در منطقه مدیترانه پرورش داده م...

اطلاعات

غار دربند رشی

تنها مکان باستانی که اطلاعاتی درباره برخی از گونه‌های جانوری منطقه در اواخر دوره پارینه‌سنگی قدیم ارائه می‌کند، غار دربند رشی در رودبار گیلان است.
طی کاوش‌های باستان‌شناختی این غار در سال 1391 در کنار ابزارهای سنگی، شماری سنگواره حیوانات مختلف از جمله خرس، گوزن، گاو وحشی و بز کوهی کشف شد.
بیشترین ... ادامه مطلب
غار دربند رشی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب