توضیحات

ویرایش
یکی از امامزاده‌های معرف استان ایلام "امامزاده جابر بن انصاری" در 70 کیلومتری شهر ایلام واقع در روستای جابر قرار گرفته است.
این مقبره دارای گنبد بسیار جالبی شبیه به گنبد دانیال نبی در شهر شوش است. در مورد مقبره جابر مردم محل اعتقاد دارند مربوط به جابربن عبدالله انصاریاست و عده ای آن را جابربن حیان می‌نامند.
در هر صورت مدارک مستندی در دست نیست که بتواند مشخص کند که آرامگاه کدام یک از این بزرگواران است اما به هرحال به نظر می‌رسد که مقبره مربوط به جابربن عبدالله انصاری می‌باشد، زیرا اعتقادات مردم منطقه بیشتر به این معطوف است و تابلو شناسایی نیز بنام جابربن عبدالله انصاری نصب گردیده است به هر حال مقبره مذکور از احترام ویژه ای در میان مردم برخوردار است و یکی از زیارتگاههای مهم منطقه به شمار می‌رود.طبق شجره‌نامه موجود که به خط عربی آن زمان تحریر شده امامزاده جابر از نوادگان جابر بن عبدالله انصاری است.
قعه جابر فاقد کتیبه تاریخی ساخت بنا و نام بانی می‌باشد. در تنها کتیبه ای که در داخل محراب وجود داشته، کلمات «محمد» و «لا اله الا الله» نوشته شده است.
این امامزاده به دلیل قرار گرفتن در بین کوه‌ها و دشت‌های ...مشاهده کامل متن زیبا یکی از مکانهای گردشگری استان ایلام در ایام مختلف سال است. مردم استان از نقاط مختلف سال به دلیل وجود امامزاده و همچنین مکانها زیبا به این منطقه سفر می‌کنند هرچند راه رفت و آمد مناسبی ندارد.
این امامزاده در بین کوه‌های "مله‌رتیه" و " چال می" و در نزدیکی روستای جابر، واقع شده است و در اینجا طبیعت و مذهبی در هم آمیخته شده که آرامش را به مردم می‌دهد.
بنای امامزاده جابر پس از تخریب نوسازی شده و قبل از این بنا دارای هویت تاریخی نیز بوده است و اکنون ضریح امامزاده جابر در سال 1386 ساخته و نصب شده است.
رودخانه­ای کوچک موسوم به رو به رود از طرف جنوب بقعه به طرف رودخانه بزرگ سیمره در جریان است. به فاصله حدود دو کیلومتری جنوب شرق بقعه آبگیری بنام «زمزم» وجود دارد، این آبگیر بصورت مدور بوده و قطر آن حدود 50 متر است.
در کنار امامزاده جابر قبرستان قدیمی نیز وجود دارد که بسیاری از سنگ قبرها تخریب شده است اما بعضی قبرها و بقایای آنها بر روی زمین وجود دارد.در زمان قدیم مردم روی تکه سنگی تاریخ و اسم فردی را که فوت می‌کرد، می‌نوشتند و برای همین بسیاری از اسامی قبرها هم اکنون از بین رفته است.
بنای قدیمی
در ورودی مقبره به سوی شمال باز می‌شود و اندازه‌ی آن 5/1×1 متر است. این در به کفش کنی باز می‌شود، بطول و عرض 9×15 متر، که 8 ستون دارد و 9 طاق شمالی جنوبی و 9 طاق شرقی غربی روی این ستونها زده شده است.
بلندی طاق 2 متر است. مقبره 2 پله پایین‌تر از کفش کن است و در اصلی آن 70×150 سانتیمتر است و داخل آن مربع شکل است که هر ضلعش 70/4 متر می‌باشد. در دیوار جنوبی، محرابی به بلندی 180 و پهنای 70 سانیتمتر ساخته اند که بر قسمت پایین آن کتیبه ای است گچبری شده، بر اطراف آن کلمات مقدس و بر سطح میانی آن چند نقش گل گچ بری شده است.
در گوشه‌های بالای کتیبه کلمات «صمد» و «لا اله الا الله» بطور برجسته نوشته شده است. در وسط مقبره قبری است مستطیل شکل به ابعاد ه100×70×200 سانتیمتر ساخته اند.
گنبد دارای ده طبقه هشت ضلعی است که ارتفاع هر طبقه هشتاد سانتیمتر و اندازه هر ضلع طبقه اول 25/1 متر است. بلندای تمام گنبد تا کف مقبره 16 متر و تماماً از سنگ و گچ است.
بنای جدید
بنای فعلی از سال 1370 هـ.ش به بعد و با تخریب کردن بنا قدیمی احداث گردید. در ورودی بنا در ضلع شمالی و در داخل ایوان بلندی قرار گرفته است در هر طرف ایوان سه رواق وجود دارد گنبد بنا از نوع گنبدهای کله قندی با گردنه استوانه ای می‌باشد که بر روی یک چهار طاقی ساخته شده است، در اطراف این چهار طاقی شبستان بنا قرار دارد که با گنبدهای گرد و کوچکی آنرا مسقف کرده اند قبر در وسط چهار طاق و در زیر گنبد اصلی قرار دارد.
منابع :
http://ilam.awqaf.ir/pages/showpage-699.aspx
http://www.ilamtoday.com/article/article.asp?n=163
http://zaerin.ir/default.php?read=news&id=1726
http://www.ghatreh.com/news/nn8763940
شهر باستانی جولیان

شهر باستانی جو...

شهر تاریخی جولیان که نمادی از معماری ایران باستان است، در در 15 کیلومتری شهرستان آبدانان استان ایلام قرار دارد. شهرستان آبدانان یکی از شهرستان‌های جنوبی استان ایلام به شمار می‌آید که این شهرستان در دامنه رشته کوه کبیرکوه قرار دارد. جولیان با نام محلی "ژیلیو" در دامنه کبیرکوه و روستای ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده جابر بن انصاری

امامزاده جابر ...

یکی از امامزاده‌های معرف استان ایلام "امامزاده جابر بن انصاری" در 70 کیلومتری شهر ایلام واقع در روستای جابر قرار گرفته است. این مقبره دارای گنبد بسیار جالبی شبیه به گنبد دانیال نبی در شهر شوش است. در مورد مقبره جابر مردم محل اعتقاد دارند مربوط به جابربن عبدالله انصاریاست و عده ای آن...

اطلاعات | نقشه
پشت قلعه آبدانان

پشت قلعه آبدان...

دژ پشت قلا (کردی) یا به فارسی پشت قلعه در فاصله پنج کیلومتری در ناحیه جنوبی شهرستان آبدانان در شمال غربی روستای پشت قلا بر روی تپه‌ای بلند آثار دژ دیده می‌شود که رودخانه دویرج از پای آن می‌گذرد. مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته بارت است از سنگ و گچ. دور تپه را برج و باروی آن مح...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سید صلاح الدین محمد

امامزاده سید ص...

امامزاده سید صلاح الدین محمد در جنوب شهر آبدانان،بر روی تپه‌ای مشرف بر قلعه باستانی پشت قلعه - از آثار باستانی دورة ساسانی - و بین دو رودخانه شور آب که از رشته کوه کبیر کوه سرچشمه می‌گیرد، واقع شده است. ساخت بنای اصلی این بقعه مربوط به قرون هفتم یا هشتم هجری در زمان سلجوقیان است و ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه سیاه گاو

دریاچه سیاه گا...

دریاچه سیاه گاو به عنوان تنها دریاچه دوقلوی کشور واقع در استان ایلام از نادرترین آثار طبیعی دنیا به شمار می‌رود ولی متاسفانه این دریاچه بسیار زیبا از چشم گردشگران به دلایل مختلف پنهان مانده است. خداوند زیبایی‌های زیادی در استان کوچک ایلام خلق کرده است و در این استان و هر نقطه آن آثاری ...

اطلاعات | نقشه
قلعه هزار در

قلعه هزار در

در غرب شهرستان آبدانان قلعه ای به نام قلعه هزار در قرار دارد که قدمتش به دوره ساسانی می‌رسد. نمای اصلی این اثر دارای طاق‌های هلالی شکل است. با توجه به ساختار معماری قلعه هزار در، این اثر به احتمال زیاد قلعه یا پادگان نظامی بوده است. پلان اصلی بنا مستطیل شکل است. راهروهای طولانی در چ...

اطلاعات | نقشه
آبشار ماهوته

آبشار ماهوته

شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام از آب و هوای نسبتا گرمی برخوردار بوده ولی به واسطه وجود کوه‌ها و رودخانه‌های پر آب،دارای زیبایی‌های طبیعی بسیاری است. آبشار ماهوته از جاذبه هاب طبیعی آبدانان است که نزدیک روستایی به همین نام در 18 کیلومتری جنوب آبدانان واقع شده است. رودخانه کوچک این...

اطلاعات | نقشه
آبشار تختان

آبشار تختان

تختان نام روستایی است واقع در دامنه جنوبی کبیرکوه که در۴۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان آبدانان واقع شده است. یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین آبشارهای استان ایلام در روستای تختان قرار دارد. برای رسیدن به آبشار تختان ولذت بردن از تماشای زیبایی آن و مناظر اطراف آن نیازمند صرف حدود یک ساعت پیاد...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب