1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
سیاهکل دارای سابقه تاریخی درخشانی است، خاستگاه یکی از قدرتمندترین سلسه‌های حکومتی ایران به نام آل بویه است که به عنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده، دانشمندان زیادی را نیز به جامعه ایرانی تحویل داده است .
سیاهکل، شهرستان سرسبزی است خفته در پای قلة سرکش درفک که جنگلی انبوه همچون نگین انگشتری، آن را دربرگرفته است. این منطقه با تاریخ پْرفراز و نشیبش، با تحولات فراوانی ...مشاهده کامل متن روبه‌رو گردیده و هم‌اینک در جوار منطقه‌ای به نام « برفجان » رشد و گسترش یافته است.
شهرستان سیاهکل در ناحیة شرقی استان گیلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقی به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود.
همچنین قسمتی از رشته‌کوه البرز، ناحیة بزرگی از جنوب این منطقه را شامل می‌گردد. مهم‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، « شیمرود » و « خرارود » است. این منطقه دارای دو ناحیة عمدة جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی است.
آب‌وهوای ناحیة جلگه‌ای، مرطوب؛ و کوهستانی، نیمه‌مرطوب است. میزان بارندگی در شهرستان سیاهکل، حدود ۱۴۰۰-۱۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است و مهم‌ترین محصولات این ناحیه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی.
مهم‌ترین قسمت این شهرستان که دارای پیشینة تاریخی می‌باشد « دیلمان » است و مهم‌ترین روستای آن « اسپیلی » می‌باشد. دیلمان در گذشته وسعت بسیاری داشته و از یک‌طرف به مازندران و از طرف دیگر به قزوین محدود و در قرون چهارم و پنجم هجری‌قمری، مقر حکومت دیلمیان بوده و گیلان یکی از ولایات آن محسوب می‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بویه و تعرض سرداران محلّی، این سرزمین وسیع کم‌کم کوچک شده، تا امروز که یکی از بخش‌های گیلان به‌شمار می‌آید.
در این‌خصوص، « مقدِسی » در کتاب « احسن التقاسیم » می‌نویسد: « دیلم (دیلمان) دارای پنج کوره (شهرستان) است که از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، دیلمان و خزر در میان این نواحی قرار دارد ».
از سوی دیگر، « ابن حوقل » تاریخ‌نگار دورة سامانیان نیز در کتاب خود می‌نویسد: « ناحیة دیلم شامل سهل و جبل و سرزمینی بوده که از جنوب تا قزوین و طارم و قسمتی از آذربایجان و بخشی از ری، از مشرق تا طبرستان و دیگر نواحی ری، از مغرب تا قسمتی دیگر از آذربایجان و بلاد آران و از شمال به دریای خزر متّصل و محدود بوده است ».
یوحنّای دیلمی (یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) و صاحب یکی از اناجیل اربعة مسیحیت)، یحیی‌بن زیاد دیلمی (امام کوفیان در علم نحو و متوّفی به سال ۲۰۷ هجری‌قمری) و خاندان آل بویه که از سال ۳۲۵ تا سال ۴۴۷ هجری‌قمری به مدّت ۱۲۲ سال بر فارس، کرمان، عراق عجم و عراق عرب حکمروایی داشته و در ترویج مذهب جعفری کوشش نمودند، اهل این دیار بوده و در زمان حکمرانی ایشان، فقهای بزرگی چون: شیخ مفید، سید رضی، سید مرتضی، شیخ طوسی و ریاضی‌دان و مورخ شهیر، سالار دیلمی در کنف حمایت این خاندان به نشر مذهب تشیع همت گماشته که نشان از علاقة دیلمیان به مذهب جعفری دارد.
سیاهکل به جهت پیشینة پْررمزورازِ تاریخی‌اش، از آثار دیدنی و تاریخی بسیاری برخوردار می‌باشد. قومیت اهالی شهرستان سیاهکل، گیلک است و به زبان گیلکی با لهجة بیه‌پیش (شرق گیلان) و گویش دیلمی سخن می‌گویند.
مذهب رایج این شهرستان، شیعة اثنی‌عشری است.
هم‌اینک شهرستان سیاهکل با وسعت ۶/۱۰۴۸ کیلومترمربع، جمعیت ۵۵۷۵۲ نفر و ۳۱ درصد شهرنشین، دارای ۲ شهر سیاهکل و دیلمان، ۲ بخش مرکزی و دیلمان، ۵ دهستان پیرکوه، دیلمان، توتکی، خرارود و مالفجان و ۲۵۱ پارچه آبادی می‌باشد.
شهر سیاهکل نیز بالغ بر ۱۷ هزارنفر جمعیّت دارد. در سال ۱۳۰۹، شهرداری؛ در سال ۱۳۱۱، بخشداری و در اواخر سال ۱۳۷۶، فرمانداری در این شهرستان دائر گردیده است.
موقعیت جغرافیایی:
شهرستان سیاهکل در ناحیه شرقی استان گیلان واقع گردیده این شهرستان از شمال به شهرستان لاهیجان ، ازغرب به شهرستان رشت ،ازجنوب به شهرستان رودبار واز شرق به شهرستان املش ولنگرود محدود است .
شهرستان سیاهکل از لحاظ ژئومرفولوژی از دوناحیه عمده کوهستانی وجلگه ای تشکیل شده که ناحیه کوهستانی بخشی از دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز است ومهمترین ارتفاعات آن دلفکوشاه نشین است .
موقعیت فر هنگی و اجتماعی:
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ شهرستان سیاهکل دارای ۲ بخش ,۲ شهر , ۵ دهستان و ۲۴۹ آبادی است , که از این تعداد آبادی ۲۱۰ آبادی دارای سکنه و ۳۹ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.
درسرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵ شهرستان سیاهکل دارای ۴۷۷۸۸ نفرجمعیت و ۱۳۲۰۸ خانوار است . از کل جمعیت این شهرستان ۱۷۱۱۳ نفر و ۴۷۲۵خانوار ساکن در نقاط شهری و ۳۰۶۷۴ نفر , ۸۴۸۲ خانوار ساکن در نقاط روستایی و ۱نفر و ۱ خانوار غیر ساکن هستند به این ترتیب درصد شهرنشینی شهرستان ۲۵/۴۳ و درصد روستانشینی آن ۷۵/۵۶ می‌باشد .
جمعیّت ۳۰۶۷۴نفر ی ساکن در نقاط روستایی این شهرستان را ۱۴۸۲۱ نفر مرد و ۱۵۸۵۳نفرزن تشکیل می‌دهد . نسبت جنسی نقاط روستایی این شهرستان ۴۸/۹۳ درصد می‌باشد یعنی به ازای هر ۱۰۰ نفر زن ساکن در نقاط روستایی ۹۳ نفر مرد وجوددارد .
درصد جمعیّت ۶ ساله و بیشترروستایی به کل جمعیّت ۶ ساله و بیشتر شهرستان ۴۳/۶۴ و میزان باسوادی جمعیّت روستایی نسبت به جمعیّت ۶ ساله و بیشتر روستایی شهرستان ۱۵/۶۸درصد می‌باشد .
از نظر شاخص فضاهای آموزشی بر اساس آخرین آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ شهرستان سیاهکل در مقاطع مختلف آموزشی به ترتیب دارای ۱۰۳ باب دبستان ، ۴۲ باب مدرسه راهنمایی و ۱۰ باب دبیرستان دخترانه و پسرانه میباشد.
از نظر مراکز مذهبی این شهرستان دارای ۱۱۱ باب مسجد و ۶۵ امامزاده می‌باشد. در زمینه مراکز فرهنگی نیز این شهرستان دارای ۳ باب کتابخانه عمومی می‌باشد.از نظر فضاهای ورزشی نیز ۵ مکان مناسب فعالیتّهای ورزشی در سطح شهرستان موجود میباشد.
آمار شهدا،جانبازان و آزادگان شهرستان به ترتیب۱۸۲ شهید، ۱۴۴جانباز و ۳۴آزاده می‌باشد که در دوران هشت سال دفاع مقدّس عاشقانه و دلیرانه از وطن اسلامی خویش پاسداری نموده و حماثه‌ها آفریدند.
از جمله چهره‌های نامدار این دیار می‌توان : مهیار دیلمی، ابوالعباس دیلمی،اسفاربن کردویه دیلمی،اسیدای دیلمی،ایل شام دیلمی،امیر ابوشجاع بکران دیلمی،امیر توزن دیلمی و…را نام برد.
کشاورزی:
شهرستان سیاهکل دارای دو ناحیة عمدة جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی می‌باشد. آب‌وهوای ناحیة جلگه‌ای، مرطوب؛ و ناحیه کوهستانی، نیمه‌مرطوب است. میزان بارندگی در شهرستان سیاهکل، حدود ۱۴۰۰-۱۰۰۰ میلی‌متر است که شرایط مناسبی را جهت کشت انواع مختلف محصولات کشاورزی و باغی در اختیار مردم این خطه قرار داده است.
در نواحی کوهستانی نیز با توجه به وجود مراتع و چراگاههای سرسبز منطقه دیلمانات دامپروری شغل و منبع اصلی درآمد مردم می‌باشد. در زمینه صنایع به طور سنتی صنایع دستی کماکان بیشترین سهم را به خود اختصاص میدهد از جمله میتوان به دستبافت‌های پشمی و تولید سفال اشاره نمود.
از جمله مهم‌ترین محصولات این ناحیه میتوان : برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی را نام برد. شرایط مناسب مناطق کوهستانی دیلمانات به سبب دارا بودن چراگاههای وسیع جهت دامپروری زمینه مساعدی را جهت سرمایه گذاری سرمایه گذاران در صنت مواد لبنی در شهرستان باعث گردیده که توجه به توسعه این صنعت با توجه به مزیّت نسبی شهرستان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
همچنین به دلیل وجود رودخانه‌های پر آب صنعت پرورش ماهیان استخوانی نیز در شهرستان از رونق مناسبی برخوردار می‌باشد. از جمله معادن فعال شهرستان نیز معادن شن می‌باشند که در توسعه و عمران شهرستان نقش به سزایی ایفا می‌نمایند.
لازم به ذکراست که با ایجاد زیرساختهای مناسب جهت سرمایه گذاری در شهرستان ( علی الخصوص شهرک صنعتی ازبرم ) فعالیتهای چشمگیری در زمینه تولید انواع محصولات مصرفی از جمله: مواد لبنی، شیشه ، لوازم برقی، کاغذ و محصولات کاغذی،منسوجات،لاستیک و پلاستیک و سایر فعالیتهای کسب و کار آغاز گردیده که نوید بخش آینده ای درخشان در زمینه رشد و توسعه سرمایه گذاریها در این شهرستان می‌باشد.

منبع:siahkal.gilan.ir
http://www.ghatreh.com/news/nn18659583
http://www.karkan.ir/post-5430
کاروانسرا تی تی

کاروانسرا تی ت...

در شهرستان سیاهکل و ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت،کاروانسرایی در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه به نام کاراوانسرای تی تی واقع شده است و در سال ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این شهرستان با موقعیت جلگه ای در فاصله ۱...

اطلاعات | نقشه
آبشار لونک

آبشار لونک

لونک نام آبشار زیبایی در جاده سیاهکل به طرف دیلمان است. آبشار لونک، آبشاری کوچک ولی زیبا می‌باشد که پهنای دو طرف آن به 20 متر می‌رسد که به گفته اهالی در فصول بهار و تابستان آب زیاد می‌شود دو نهر (کانال)آبشار به هم می‌پیوندد و آبشار بزرگ و پهناوری را تشکیل می‌دهد. این آبشار طبیعی و دار...

اطلاعات | نقشه
آبشار باباولی

آبشار باباولی

در روستای باباولی آبشار زیبایی به نام بابا ولی واقع شده است . ارتفاع آن در حدود 20 متر است و از آبشار لونک با عظمت‌تر می‌باشد. مناظر دل نواز و روح انگیز طبیعت پیرامون روستای بابا ولی به این آبشار تجلی بیشتری بخشیده است. آبشار باباولی یک آبشار فصلی است و بیش از آن که مانند سایر آبشاره...

اطلاعات | نقشه
قلعه‌ی گرماور

قلعه‌ی گرماور

قلعه گرماور بر فراز کوه بلندی در کنار روستای گرماور و قدری دورتر از روستای قیس آباد قرار گرفته است که این روستا جزء بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل می‌باشد.این قلعه در فاصله 1000متری ضلع غربی روستای گرماور در 58 کبلو متری شهرستان سیاهکل بر فراز کوهی بلند و صخره ای قرار دارد و در ارتف...

اطلاعات | نقشه
منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک

منطقه شکار ممن...

در 10 کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل منطقه ای تحت عنوان منطقه شکار ممنوع دیلمان درفک قرار گرفته است. وسعت منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک 99/44885 هکتار بوده و وضعیت توپوگرافی منطقه جنگلی، مرتعی، کوهستانی می‌باشد . از سال 1374 این منطقه بصورت شکار ممنوع مدیریت شده است و پس از آن دوبار ن...

اطلاعات | نقشه
ییلاق دیلمان

ییلاق دیلمان

دیلمان یکی از زیبا‌ترین و بکر‌ترین ییلاقات خطه سرسبز شمال کشور می‌باشد که از شمال به رشته کوه البرز و از شرق به قله درفک منتهی می‌شود و از دو بخش پیر کوه و دیلمان تشکیل شده است. آب و هوای کوهستانی،چشمه‌های فراوان، سرسبزی و کوه‌های پر برف از ویژگی‌های بارز این منطقه به حساب می‌آیند. ار...

اطلاعات | نقشه
روستای میکال

روستای میکال

میکال دهی از دهستان میکال بخش سیاهکل از توابع لاهیجان می‌باشد که سیصد و نود و دو نفر کنه دارد . این روستا نه کیلومتر با دیلمان و نود و پنج کیلومتر با مرکز استان (رشت) فاصله دارد .راه این روستا مال رو می‌باشد و آب آن از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود.شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی میباشد ...

اطلاعات | نقشه
روستای پیرکوه

روستای پیرکوه

پیرکوه، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل استان گیلان است که تقریبا 67 کیلومتر از سیاهکل و 20 کیلومتر از دیلمان تاریخی فاصله دارد. این روستا مرکز دهستان بزرگی به همین نام است که شامل 32 روستای بزرگ و کوچک اما عزیز و دوست داشتنی است. مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

سفری به سیاهکل

شهرستان سیاهکل دارای وسعتی ۴۸ هزار کیلومتر مربعی است که از شمال و شرق به لاهیجان و از غرب به رشت و از جنوب به رودبار منتهی ی شود. این شهر فوق العاده سرسبز، جنگل‌های بسیار زیبایی دارد که به جنگل‌های سیاهکل شهره هستند. وجود درختان سبز پیچیده در هم و طبیعت بی نظیری که دارد آن را به برترین جاذبه‌ی گردشگری ... ادامه مطلب
سفری به سیاهکل

روستای کُردنشین گیلان

پیرکوه روستایی کُردنشین ازروستاهای استان گیلان شهرستان سیاهکل است که دارای جاهای دیدنی طبیعی فراوانی است.این روستا زمانی جزءشهرستان رودبار و بخش عمارلوبود،تا در یک روز تلخ یعنی 31خرداد 69 که زمین لرزه ای رخ داد و باعث شد حدود صد تن از اهالی فوت کنند و روستای پیرکوه تغییر مکان داد و ا زآن روزها به بعد ... ادامه مطلب
روستای کُردنشین گیلان

نوربخش نوربخش

نوربخش نوربخش پنجشنبه 2 اردیبهشت 95 - 19:42

دریافت پروانه ساخت-سند مالکیت برای املاک شما دریافت پایان کار-پیمانکاری ساختمان-انجام کارهای اداری -دارایی-شهرداری-ثبت-بخشداری-دهیاری-نقشه ونظارت-بازسازی-مدیریت پیمان-زیرقیمت
نقشه برداری-مساحت-اخظ کد رهگیری-پایان کار-تعغیر کاربری زمین
مجوز ساخت-خدمات ملکی-خدمات ملکی-طراحی واجرا ویلا درتمام نقاط استان گیلان مازندران
جهت خرید زمین ویلا در شمال گیلان لاهیجان سیاهکل دیلمان به وبسایت زیر مراجعه فرمایید
http://amlak-ariyansiahkal.ir/ />مشاور املاک ارین لاهیجان

جنگل سرسبز دیلمان

از مناطق دیدنی گیلان جاده سیاهکل به دیلمان است . سیاهکل ، شهری است خفته در پای کوه درفک که جنگلی زیبا آن را دربرگرفته است . از سیاهکل که به سمت دیلمان حرکت می‌کنید با جنگل‌های دیلمان که دامنه کوه را پوشانده اند ، رودخانه و چشمه‌ها و ابشارهایی که در میان درختان سر به فلک کشیده محصور اند و همچنین شالیزار ... ادامه مطلب
جنگل سرسبز دیلمان

نوربخش نوربخش

نوربخش نوربخش شنبه 27 آذر 95 - 14:30

قطعات ۲۰۰-۳۰۰-۱۰۰۰-۱۵۰۰-۵۰۰۰متری -با سند مالکیت-با مجوز ساخت بر اسفات با تمام امکانات درلاهیجان وسیاهکل
فروش زمین مسکونی ویلا نوساز خانه روستایی زیر قیمت بصورت اقساطی در گیلان
جهت خرید زمین ویلا در شمال گیلان لاهیجان سیاهکل دیلمان به وبسایت زیر مراجعه فرمایید http://amlakariyan.ir/ 09112435822
http://amlak-ariyansiahkal.ir/

بازار هفتگی سیاهکل

بخش سیاهکل در 15 کیلومتری جنوب غربی لاهیجان قرار دارد و از طریق بازکیا گوراب با راه آسفالته به شهرهای رشت و لاهیجان ارتباط پیدا می‌کند ، بازار هفتگی سیاهکل رونق خود را به خاطر شعاع وسیع جغرافیایی و عرضه محصولات متنوع کوه ، دره و جلگه به دست آورده است .
تنوع محصولات منطقه مربوط به ویژگی‌های جغرافیایی ... ادامه مطلب
بازار هفتگی سیاهکل

سایت پاراگلایدر و پاراموتور سیاهکل

نام سیاهکل در زبان محلی سی کل است و معنی آن آبادی کنار کوه‌است زیرا سی به معنی کوه سینه بریده و با شیب تند است و دامنه دلفک به سوی سیاهکل شیبی بیش از ۶۰ درجه دارد و کل یا کلا به معنی آبادی است و ترکیب آن‌ها معنی آبادی کنار کوهی با شیب تند را می‌سازد. این نام قدمتی بیش از ۱۵۰ سال ندارد و در هیچ سند تاریخی ... ادامه مطلب
سایت پاراگلایدر و پاراموتور سیاهکل

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سیاهکل

نوربخش نوربخش

نوربخش نوربخش شنبه 27 آذر 95 - 15:35

قطعات ۲۰۰-۳۰۰-۱۰۰۰-۱۵۰۰-۵۰۰۰متری -با سند مالکیت-با مجوز ساخت بر اسفات با تمام امکانات درلاهیجان وسیاهکل
فروش زمین مسکونی ویلا نوساز خانه روستایی زیر قیمت بصورت اقساطی در گیلان
جهت خرید زمین ویلا در شمال گیلان لاهیجان سیاهکل دیلمان به وبسایت زیر مراجعه فرمایید http://amlakariyan.ir/ 09112435822
http://amlak-ariyansiahkal.ir/

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید