3

آب و هوا

آب و هوای کنونی

ابرهای پراکنده
24°
ابرهای پراکنده
رطوبت: 78%
بیشینه: 32°
کمینه: 24°

جمعه(29 تیر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 32°
کمینه: 24°
شنبه(30 تیر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 33°
کمینه: 24°
یکشنبه(31 تیر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 32°
کمینه: 23°
دوشنبه(1 مرداد)
صاف
صاف
بیشینه: 34°
کمینه: 23°

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : دین تیر - مامیترا_مامطیر-بارفروش
بابل شهر بهار نارنج، یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های شمال کشور و پرجمعیت‌ترین شهرستانِ استان مازندران است.
این شهر تقریبا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی ساری و ۲۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است.بابل حدود ۲ متر از سطح ...مشاهده کامل متن دریاهای آزاد پایین‌تر است.
اولین نامی که از بابل در تاریخ ذکر شده ( دین تیر) می‌باشد که کوروش کبیر در بیانیه خود – که از حفاری‌های بابل بدست آمده و در موزه انگلستان نگهداری می‌شود - از آن به ( تین تیر) یاد کرده‌است.
شهر بابُل را پیشینیان با نام مامیترا می‌خوانده‌اند. در نوشته‌های عربی و دوران پس از اسلام این شهر را مامطیر و ممطیر هم نوشته‌اند.
به شهر دانشگاهی مشهور است و تعدد وجود مراکز آموزش عالی در آن بیشتر از شهر‌های دیگر می‌باشد و بازدید از آنها نیز برای علاقه مندان جالب خواهد بود . در کنار آنها می‌توان برای جاذبه‌های اکوتوریستی دامنه‌های زیبای البرز شمالی مانند جنگل‌های لفور و بابل کنار ، سد شیاده ، آبگرم معدنی آزرو و ییلاق شیخ موسی را نیز برنامه ریزی نمود .
گنجینه بابل ، پل محمد حسن خان و برج کاخ سلطنتی از جاذبه‌های دیگر این شهرستان می‌باشند . برای اقامت نیز هتل مرجان برای ارائه خدمات دیگر به گردشگران آماده می‌باشد .
موقعیت جغرافیایی
بابل یکی از شهرستان‌های مرکزی استان مازندران است که از شمال به شهرستان بابلسر ، از مشرق به شهرستان‌های قائم شهر و سوادکوه ، از مغرب به شهرستان آمل و از جنوب به کوهپایه‌ها و دامنه‌های شمالی رشته کوه‌های البرز محدود می‌شود .
تقسیمات سیاسی
شهرستان بابل ، شامل 5 بخش مرکزی ، بندپی شرقی ، بندپی غربی ، بابل کنار و لاله آباد ، 11 دهستان و 2 شهر ( بابل و امیرکلا ) می‌باشد .
سابقه تاریخی
بابل از شهرهایی است که در دوران اسلامی نیز وجود داشته است . نام این شهر در قدیم مامطیر ( مسکن پیروان میترا ) بوده است . در قرن دهم هنگامی که محمدخالد حاکم آن بود بازار و عمارتی در آن بنا کرد که به بارفروش ده معروف شد .
درسال 160 هـ .ق مازیار بن قارن مسجد جامع آن را بنا نهاد که شامل مساجد، عمارت، مدارس، دکاکین، سراها، بیوتات و سایه بود . بارفروش به عنوان مرکز تجاری به ویژه در دوره صفوی از رونق ، آبادی ، وسعت و گستردگی برخوردار شد .
شاه عباس اول فرمان داد باغ ارم را در قسمت جنوبی شهر بنا کنند . بابل در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز اهمیت قابل توجهی پیدا کرد . قبل از انقلاب اکتبر روسیه، بابل از طریق بندر مشهدسر ( بابلسر ) با کشور روسیه ارتباط تجاری داشت و به یکی از مراکز مهم بازرگانی استان مازندران تبدیل شده بود .
در سال 1311 این شهر به بابل تغییر نام داد ، زیرا رود بابل در غرب آن جریان دارد . شهر بابل با توجه به موقعیت جغرافیایی ، نزدیکی به دریا و شرایط طبیعی مناسب در سال‌های اخیر به سرعت توسعه یافته است .
تاریخ دوران معاصر
در روز یکم آذر سال ۱۳۱۰ هجری خورشیدی نام بارفروش همراه با ساخت ساختمانهای تازه دولتی همچون اداره پست (۱۳۱۵)، در کنار سبز میدان و ساختمانهای شهرداری و شهربانی(۱۳۱۴) به شهر بابل تغییر نام یافت.
نام بابل از نام رودخانه باوُل گرفته شد، که در بر غربی شهر روان است و اکنون به رود بابل معروف است.البته امروزه با توجه به ساخت و سازهای فراوان و گسترش فضای شهر این رودخانه تقریباً در قسمت‌های مرکزی شهر قرار گرفته‌است.
جنگلهای طبیعی شهرستان بابل ۴۹۹۳۶ هکتار بوده و رودخانه بابلرود از رودهای مهم این شهر به شمار می‌رود. این شهر دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می‌باشد.
بابل دارای ۷ شهر تاسیس شده و ۱ شهر مصوب، ۶ بخش، ۱۳ دهستان و ۶۵۳ روستا و ۹۵ دهیاری می‌باشد.
وسعت این شهرستان ۱۵۷۸ کیلومتر مربع است. پل محمدحسن‌خان توسط محمدحسن خان قاجار با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال و دراواخر دوره افشار بر روی رودخانه بابل ساخته شده‌است.
در دروه صفوی دریاچه‌ای بسیار بزرگ و زیبا در جنوب شهروجود داشته که در وسط آن تپه‌ای همانند یک جزیره کوچک خودنمادی می‌کرده که بعلت سرسبزی و زیبائی باغهای اطراف این دریاچه زیبا این محل بنام (بحر ارم) نامگذاری شده‌است.
این دریاچه سالها پیش خشکیده و در حال حاضر محل سکونت مردم می‌باشد که به دوقسمت بحرارم غربی و بحرارم شرقی معروف است.
فرهنگ و ادب و هنر-مطبوعات
بابل نیز به تناسب اندازه و جمعیتش مجلات محلی خاص خود را دارد که میتوان از آنها به دو نمونه بابلنامه (هفته نامه خبری) و چشمه توسعه (ماهنامه فرهنگی اقتصادی) را نام برد.
همچنین بابلی‌های مقیم تهران نیز خبرنامه ای فرهنگی و هنری به اسم بارفروش را منتشر میکنند که البته مطالبش منحصر به بابل نیست و با هنرمندان و ادیبان استان مازندران مصاحبه میکند.
آب و هوا
آب و هوای شهر بابل به دلیل قرار گرفتن میان کوه و دریا آب و هوای معتدل و مرطوب دارد و شهر‌های جنوبی شهرستان بابل به دلیل دارا بودن پوشش کوهستانی و ارتفاع زیاد آب و هوای سرد و کوهستانی دارد.
ارتباط با دریا
شهر بابل می‌تواند از راه‌های مختلف با دریا ارتباط داشته باشد.یکی از این راه‌ها جاده‌ی بابل به بابلسر است که از شمال شهر بابل آغاز می‌شود و تا جاده‌ی ساحلی بابلسر ادامه دارد.دیگری جاده‌ی بابل به بهنمیر است که پس از گذشتن از بهنمیر توسط محله میرود به دریا متصل می‌شود و راه دیگر جاده‌ی زرگرمحله به جاده‌ی ساحلی ای است که میان بابلسر و فریدونکنار قرار دارد.این جاده از شهر زرگرمحله شروع می‌شود و تا جاده ساحلی دریای مازندران ادامه دارد.
منبع :http://www.babolshora.com/mida-news-1403.html
http://farmandari-babol.ir/?PageID=75
http://www.rahedanesh.ac.ir/about-aboutbabol-fa.html
http://farmandari-babol.ir/?PageID=75&MID=1&PMID=15&MRID=5
کاخ سلطنتی بابل

کاخ سلطنتی باب...

کاخ سلطنتی بابل در باغ مصفایی در جنوب بابل و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران که به دوره پهلوی باز میگردد، قرار دارد. بنای کاخ دو طبقه است با اتاقها و سالنهای متعدد و مزین به گچبری‌های بسیار زیبا و مجلل که چشم هر ببننده ای را خیره می‌کند. سنگ از مصالح عمده به کار رفته در این عمارت میبا...

اطلاعات | نقشه
روستای فیلبند

روستای فیلبند

در جنوب بابل در بلندای رشته کوه‌های البرز در مازندران، روستایی است که در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران کند. زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال ...

اطلاعات | نقشه
موزه بابل یا گنجینه بابل

موزه بابل یا گ...

موزه بابل معروف به گنجینه بابل به عنوان تنها موزه مردم‌شناسی مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر که در سال 1307 به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شد، واقع گردیده است. این بنا در اسفند ماه ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ پس از اح...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی باب...

بوستان طبیعت بابلکنار که یکی ازجاذبه‌های گردشگری و تفریحی نمونه استان مازندران وشهرستان بابل است که دارای ۷۶۰ هکتار مساحت می‌باشد که در فاز اول این پروژه ۴۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است ، و با امکاناتی از قبیل جاده آسفالت، آلاچیق، پارک بازی کودکان و چشمه آب طبیعی،سوپر مارکت، سرویس‌...

اطلاعات | نقشه
آبشار حاجی شیخ موسی

آبشار حاجی شیخ...

آبشار شیخ موسی در شهرستان بابل ، بخش بندپی شرقی و روستای حاجی شیخ موسی قرار دارد. ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از زیباترین ، سرسبز‌ترین و خوش آب هوا‌ترین مناطق ایران می‌باشد که در فاصله 70 کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است که دارای 2500 متر ارتفاع از سطح دریا است و از جذابترین مناظ...

اطلاعات | نقشه
آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو )

آبگرم آزرود ( ...

این چشمه تقریبا درفاصله پنجاه و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل و در بخش بندپی شرقی قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می‌باشد و متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ششصد متر است . این چشمه بین یک و نیم تا دو متر عمق دارد و دمای آن حدود سی الی سی و هفت درجه سانتی گراد می‌...

اطلاعات | نقشه
سد شیاده

سد شیاده

این منطقه زیبا و دیدنی در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه‌های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است . منطقه بکر سد شیاده به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و وجود جنگل در چهار سوی خود، مکان مناسبی برای پیا...

اطلاعات | نقشه
خانه موزه مکرمه قنبری

خانه موزه مکرم...

خانم مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه در سال 1307 ش در روستای دریکنده بابل به دنیا آمد . به اقرار خودش ، جوشش درونی وی برای خلق طرح‌ها وتصاویر از همان زمان کودکی و به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار میساخت . وی که از ده سالگی شروع به کار کرد و روزگاری پر فراز و نشیبی راپیموده بود ، ت...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
عاروس گله

عاروس گله

عاروس گل یکی از آیین‌های بسیار کهنی که در ایران اجرا می‌شد آیین عاروس گل بیشتر در غرب مازندران و شرق گیلان اجرا می‌شود و بازیگران اصلی آن غول ، پیر بابو و نازخانوم هستند. این گروه در ایام نوروز و پیش از آن نمایش‌های جذابی برای عموم اجرا می‌کنند و البته این آیین هم مثل بسیاری از سنت‌های...

اطلاعات

آبشار کیمون

آبشار کیمون در استان مازندران واقع است. کیمون نام روستایی در۳۰ کیلومتری شهر بابل در منطقه بندپی شرقی است، که دارای آب و هوای متعدل است. روستای کیمون در جنگل واقع شده است و از مناظر و چشم اندازهای بینظیری برخوردار می‌باشد. عبور رودخانه ای دائمی از این روستا طراوت خاص به این روستا بخشیده و همجنین بودن چند آبشار زیبا در مسیر رودخانه زیبایی‌های این روستا را دو چندان کرده است اغلب مردم این روستا به دامداری اشتغال دارند. پیمودن مسیر جنگلی از کنار رودخانه که پر از آبشارهای ریز و درشت است و اقامت در چادر و یا در روستای کیمون می‌تواند برای علاقمندان به طبیعت بسیار جذاب باشد. دسترسی به روستای کیمون از شهرستان گلوگاه میسر است. این روستا در غرب این شهرستان واقع شده و جاده ای از گلوگاه به این روستا منشعب می‌شود.
... ادامه مطلب
آبشار کیمون

طوفان شدید یک خانه موزه در بابل را تخریب کرد

طوفان شدیدی که صبح دیروز در مازندران به وقوع پیوست آسیب فراوانی به خانه موزه بانو مکرمه قنبری در شهرستان بابل وارد کرد.
به گزارش ایسنا، خانه موزه بانو مکرمه قنبری در روستای دریکنده بابل متعلق به بانوی خودآموخته‌ای است که امروز نقاشی‌هایش جهانی شده است.
براساس گزارش افراد منطقه، طوفان چند ساعت ... ادامه مطلب
طوفان شدید یک خانه موزه در بابل را تخریب کرد

با سفر به زرگر محله از هوای پاک لذت ببرید

زَرگَرمَحَلّه یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر یکی از شهرهای هفت گانه و مرکز بخش لاله‌آباد شهرستان بابل است که از شمال به بابلسر 20کیلومتر ، از جنوب به بند پی غربی 20کیلومتر از غرب به آمل 15 کیلومتر و از شرق به بابل 8 کیلومتر فاصله دارد.
این شهر از سال 1389 با الحاق پنج روستای تجنک ... ادامه مطلب
با سفر به زرگر محله از هوای پاک لذت ببرید

میلاد عباس نژاد

میلاد عباس نژاد یکشنبه 27 دی 94 - 14:52

خخخخخ زرگرمحله هم جای دیدنی داره پس! جل الخالق

طبیعت چشمگیر روستای شیاده

روستای شیاده واقع در دهستان خشک رودپی ،بندپی غربی شهرستان بابل قرار دارد. شغل قالب مردم شیاده کشاورزی و دامداری است و در میان شاخه‌های مختلف کشاورزی پرورش زنبور عسل در این منطقه رواج فراوانی دارد. جنگل‌های حاشیه‌ی زیبای روستای شیاده که زیبایی چشمگیری دارند مکان مناسبی برای تفریح و استراحت گردشگران است. ... ادامه مطلب
طبیعت چشمگیر روستای شیاده

سد شیاده

سد شیاده سدی از نوع خاکی با هسته رسی واقع در بابل، بخش بندپی غربی، روستای شیاده می‌باشد.
این سد قادر است سالانه حدود ۶ میلیون مترمکعب آب برای ۲۰۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری منطقه تنظیم کند.
منطقه بکر سد شیاده به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و وجود جنگل در چهارسوی خود، مکان مناسبی برای پیاده‌روی، ... ادامه مطلب
سد شیاده

محبوبه کمالی

محبوبه کمالی جمعه 1 آبان 94 - 00:48

خیلی جای زیباییه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بابل

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید