آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان بهار در ۸ کیلومتری شمال باختری همدان و در مسیر راه اصلی همدان – لالجین – کبودر آهنگ قرار دارد.
بهار از شمال به کبودرآهنگ، از جنوب به شهرستان همدان، از باختر و جنوب باختری به استان کردستان و شهرستان اسدآباد، ...مشاهده کامل متن و از خاور به بخش نهاوند محدود می‌شود.
رودخانه‌های‌فرجین و سیمین از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه است.
زبان اهالی بهار فارسی و ترکی است و دین آن‌ها اسلام و مذهب شان شیعه است. مرکز بخش سیمینه رود در مسیر راه آسفالت درجه یک اصلی همدان – لالجین قرار گرفته و از این طریق به طول ۸ کیلومتر به سمت جنوب خاوری تا شهر همدان و به طول ۵ کیلومتر به سمت شمال شرقی تا شهر لالجین فاصله دارد.
هم‌چنین یک راه اصلی به سمت باختر کشیده شده که بهار را به طول ۱۰ کیلومتر به صالح آباد و از آن‌جا به طول ۴۰ کیلومتر به مرکز شهرستان اسد آباد مرتبط می‌سازد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
گفته می‌شود وجه تسمیه بهار به خاطر اسکان ایل بهارلو در این منطقه است. بهار در گذشته مرکز حکمرانان کردستان و لرستان بوده و در کتب قدیم از آن به آبادی بسیار یاد شده است.
هم چنین در یکی از اسنادی که در مورد شهر بهار باقی مانده از بهار به عنوان قلعه ای که در زمان سلیمان شاه حاکم کردستان ساخته شده است، یاد شده است. در اوایل قرن پنجم هجری سلجوقیان عراق پایتخت خود را شهر همدان قرار داده بودند و نام قلعه بهار مرغزار قراتکین بوده است.
خرابی‌های قلعه، در کوی قلعه شهر به نام دولت قلعه لی هنوز موجود است. بهار در طول تاریخ، چندین بار مورد هجوم واقع شده و اینک یکی از شهرستان‌های آباد استان همدان است.
دین و زبان :
دین تمامی مردم شهربهار اسلام واکثرقریب به اتفاق مردم شیعه مذهب می‌باشند. زبان مردم ترکی است در حالی که مردم شهر به زبان فارسی نیز سخن می‌گویند.
ویژگی‌های طبیعی :
از ویژگی‌های طبیعی بهار می‌توان به تنوع آبرفتهای حاصلخیز که از فرسایش رسوبات سطحی ارتفاعات الوند به وجود آمده و نیز به نفوذ پذیری عمق خاک آن اشاره کرد.
بهار به علت دارا بودن زمستان‌ها و یخبندان‌های طولانی از مناطق سردسیر کشور محسوب می‌شود. تابستان هایش معتدل و گرمترین ماههای سال آن ، تیر و مرداد با حداکثر گرمای 6/39+ درجه سانتیگراد و سردترین ماهها دی و بهمن با حداقل درجه حرارت 33- سانتیگراد می‌باشد.
میانگین بارش سالانه در حدود 315 میلی متر و حداقل بارش سال در اواخر خرداد و حداکثر آن در فروردین ماه به ثبت رسیده است. این شهر به دلیل اختلاف ارتفاع بین بهار و ارتفاعات الوند، منطقه ای بادخیز است.
پوشش گیاهی و جانوری منطقه
نوع خاک منطقه‌ی بهار از رسوبات آبرفتی حاصل از هوازدگی و فرسایش ماسه سنگها , گرانیت ,سنگ‌های آهکی و....انباشته می‌باشد , پوشش گیاهی منطقه نیز تحت تاثیر این ویژگی‌ها متنوع بوده عمده‌ترین آنها عبارتند از بورمه دران , اقاقیا , علف پشمکی , شیرین بیان , سلمان تره , گل گاو زبان , گل ختمی , بلاغ اوتی , پشیک جرماغی , قیاق , نیلوفر وحشی (لولوا) , ریواس , علف هفت بند , دوه قارنی و..... می‌باشد.
پوشش جانوری
این منطقه هم اگر چه در طول ادوار تاریخ با شکار بی رویه تغییر پوشش گیاهی توسط انسان و سایر عوامل طبیعی و...دستخوش دگرگونی و تغییر شده لیکن از لحاظ پوشش گیاهی و منطقه کوهستانی زیستگاه مناسبی برای حیوانات وحشی به شمار می‌رود. مناطق دشتی بهار دارای گونه‌های حیوانی متنوع و خاص خود می‌باشد و به طور کلی گونه‌های متنوع جانوری بهار عبارتند از : گراز, بز کوهی.
جوجه تیغی. خرگوش. گرگ. شغال زرد . روباه . خفاش . موش صحرایی . سنجاب . بلدرچین . دارکوب . باقرقره . بلبل هفت رنگ . عقاب . کبک . شانه به سر. زاغ . کبوتر چاهی .
لک لک . کلاغ سیاه . مارآتشی . مار پلنگی . ترک مار . افعی تکال . مارمولک . لاک پشت . خرچنگ و حشراتی نظیر ملخ . هزار پا . انواع پروانه‌ها . کرم خاکی .
سوسکها .
پشه‌ها . مورچه‌ها و انواع سن وشته‌ها منبع :http://shb.umsha.ac.ir/
http://hr-vojdani01.blogfa.com/
http://baharesaminalvand-92.blogfa.com/
http://hamedan.niopdc.ir/
کاروانسرای تاج آباد

کاروانسرای تاج...

کاروانسرای تاج آباد در بخش مرکزی و در روستای تاج آباد (رسول آباد سفلی)، در کنار جاده همدان – کرمانشاه و بر سر راه زائران اباعبدا... الحسین(ع) قرار گرفته و از کاروانسراهای مهم استان و مربوط به عهد قاجار می‌باشد. این کاروانسرا با طرح پلان مدور و اتاق‌های متعدد جهت استراحت مسافران و خرید...

اطلاعات
پل تاریخی خانم کرپی ( پل مهاجران )

پل تاریخی خانم...

پل مهاجران معروف به پل خانم کرپی سی ،در 35کیلومتری شمال غرب همدان و2کیلومتری جاده آسفالته همدان ـ تهران ودر کنار روستای مهاجران واقع شده است . این پل یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پل‌های شهرستان بهار و استان همدان بوده که قدمت آن اواخر عهد صفویان و اوایل عهد قاجار می‌باشد. پل در بخش ل...

اطلاعات
روستای بهادربیگ

روستای بهادربی...

بخش صالح آباد با مرکزیت شهر صالح آباد دارای دو دهستان به نامهای دهستان صالح آباد (با مرکزیت شهر صالح آباد) و دهستان دیم کاران میباشد که از شمال به شهرستان کبودرآهنگ ، از غرب به استان کردستان ، از شرق به دهستان سفالگران ( بخش لالجین ) و از جنوب به بخش مرکزی بهار محدود می‌گردد. مهمترین ر...

اطلاعات | نقشه
سفال و سرامیک

سفال و سرامیک

یکی از مهمترین رشته‌های صنایع دستی استان همدان سفال و سرامیک است که دارای شهرت جهانی است. مرکز اصلی تولید این رشته در شهر لالجین- در حدود 25 کیلومتری همدان- و فرسفج در شهرستان تویسر کان است. قدمت تولید سفال و سرامیک در این منطقه به 700 سال پیش می‌رسد. وجود اساتید و هنرمندان برجسته در ...

اطلاعات
سیب زمینی

سیب زمینی

شهر "بهار" در نوزده کیلومتری شمال غرب "همدان" واقع شده که به علت تنوع آبرفتهای حاصلخیز از موقعیت مناسبی برای فعالیتهای کشاورزی برخوردار است . عمده تولید کشاورزی این شهر را سیب‌زمینی تشکیل میدهد که این شهر را از تولید کنندگان عمده‌ی این محصول در ایران میکند. عمده شهرت زراعی این شهرستان ...

اطلاعات

لالجین کاندیدای شهر خلاق جهان شد

‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از کاندیدا شدن لالجین به عنوان شهر خلاق جهان خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان "ریحان سروش‌مقدم" شنبه 19 دی در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان، تصریح کرد: در راستای تصویب معرفی شهر خلاق یونسکو ... ادامه مطلب
لالجین کاندیدای شهر خلاق جهان شد

علیرضا صادقی

علیرضا صادقی دوشنبه 21 دی 94 - 00:28

نگاره هایی زیبایی هست خودتان عکاسی کردیدً!

لالجین همدان پایتخت سفال ایران

لالجین یکی از شهرهای استان همدان است که به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته می‌شود. هشتاد درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشهٔ سفالگری، سرامیک‌کاری و شغلهای وابسته به خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال دارند. ... ادامه مطلب
لالجین همدان پایتخت سفال ایران

کارگاه‌های سفالگری لالِجین - همدان

لالِجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده‌است. ۸۰درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه‌های سفالگری، سرامیک‌کاری و شغلهای وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال دارند. ... ادامه مطلب
کارگاه‌های سفالگری لالِجین - همدان

سفال لالجین
کارگاه‌ها و فروشگاه‌های سفال و سرامیک لالجین مهم‌ترین و جذاب‌ترین ناحیه دیدنی بهار را تشکیل می‌دهند. بر اساس شواهد تاریخی، از آغاز پیدایش منطقه‌لالجین (تقریباً از حدود ۷۰۰ سال گذشته) تولیدات سفال و سرامیک همواره در این شهر رایج بوده است. اهمیت سفال لالجین عمدتاً در اصالت طرح‌ها، رنگ‌ها ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بهار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید