1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

نام قدیم : گرگان
نام این شهرستان که بعد از گرگان مهمترین شهر استان محسوب می‌شود از نام گنبد قابوس بن وشمگیر گرفته شده است که مقبره وی نیز در شمال شهر قرار دارد.
گنبد یا گنبد کاووس یا گنبد قابوس که پیشتر جرجان یا گرگان خوانده می‌شد.
گرگان (نام سابق گنبد کاووس) نام شهر و شهرستان و نیز نام سرزمینی باستانی در جنوب شرقی دریای خزر است. در زبان باستانی آن را گورگان و ورکان و در زبان یونانی هیرکان یا هیرکانیا و در زبان عربی جرجان می‌گفتند.
شهر و شهرستانی که امروز گرگان خوانده می‌شود تا سال ۱۳۱۶ شمسی موسوم به استرآباد بود، و کل منطقه گرگان قدیم، در تقسیمات کشوری امروز، استان گلستان نام دارد.
سال تاسیس این شهرستان به سال 1313 شمسی می‌باشد و در فاصله 516 کیلومتری از پایتخت و 99 کیلومتر از مرکز استان است. مساحت این شهرستان حدود 5071 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 300000 نفر است و خود شهر گنبد کاووس جمعیتی بالغ بر 135000 نفر دارد.
که از قومیت‌های گوناگون در آن ساکن هستند و بیشترین جمعیت آن ترکمن هستند.
آب و هوای این شهرستان در ارتفاعات آزادشهر و رامیان، معتدل و کوهستانی بوده و در شمال گرگانرود به سوی مرز ترکمنستان به آب و هوای نیمه بیابانی معتدل و نیمه خشک تبدیل می‌شود.میزان بارندگی آن هم از جنوب به شمال و از شرق به غرب کاهش می‌یابد.
شهرستان گنبد کاووس را می‌توان کرسی مطالعات باستان شناسی استان دانست و پروژه‌های شهر قدیم جرجان و دیوار گرگان همه ساله در این شهرستان صورت می‌پذیرد.
کاوشهای باستان‌شناسی پیشینه تمدن این منطقه را ۵ تا ۶ هزار سال اعلام کرده‌اند. با این تمدن کهن، تاریخی پرفراز و نشیب، آثار و بقایای باستانی فراوان و با دانشمندانی نامدار و اقوامی مقتدر و نجیب، گرگان (گنبد کاووس) جایگاهی رفیع و سهمی ارزشمند در تاریخ و تمدن باشکوه ایران دارد.
با ورود اسلام و در سده‌های آغازین آن ایالت گرگان جایگاه ارزشمندی در شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی داشت. شهرهای جرجان و استراباد از این ایالت مهد دانشمندان بزرگ آن دوران بود.
عنصرالمعالی کیکاوس (از آخرین امیران آل زیار و نگارنده کتاب گرانقدر قابوس‌نامه) و عبدالقاهر جرجانی (صاحب تألیفات گرانبها در صرف و نحو و معانی و بیان عربی) در تحول ادبیات فارسی و عربی نقش مهمی داشتند.
قابوسنامه را، همچنین، مجموعه تمدن اسلام پیش از مغول نام نهاده‌اند.
بخش مرکزى چهار دهستان آق‌آباد، باغلى‌ماراما، فجر و سلطان‌على را در بر مى‌گیرد و بخش داشلى‌برون شامل دو دهستان اترک و کرند است. گنبدکاووس و اینچه‌برون دو شهر مهم و روستاهاى آق‌آباد، باغلى‌مارمارا، فجرسلطان‌على، داشلى‌برون و کرند، از روستاهاى مهم این شهرستان هستند.
پایۀ اقتصادی این شهرستان کشاورزی بوده و از محصولات عمدۀ آن ،گندم ،جو، پنبه و دانه‌های روغنی است. دامداری و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در ان رواج دارند.
از صنایع دستی هم قالی، قالیچه و قارچین شهرستان گنبد به ویژه فرش‌های سرخ رنگ و مرغوب ترکمن که مظهر پایداری این قوم است، دارای شهرتند، پرورش اسب هم در منطقه رایج بوده و اسب ترکمن از معروفیت جهانی برخوردار است.
همچنین کارخانه هایی مانند آرد، روغن، پنبه پاک کنی، کنسرو، کمپوت، نئوپان و .. در این شهرستان فعالند.
شهر گنبد کاووس با داشتن شبکه معابر شطرنجی در شبکه دسترسی یکی از بهترین طراحی‌های شهر سازی را داشته و از وسعت و عرض معابر و میادین بسیار مناسب برخوردار است.
مهمترین مرکز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از: تالابهای بین الملی آلماگل و آجی گل و آلا گل، بازارچه مرزی اینچه برون، یاریم تپه، گبری قلعه، پالاس، غاردام، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امامزاده یحیی بن زید و بقعه دانشمند می‌توان کرسی مطالعات باستان شناسی استان دانست و پژوهش‌های شهر قدیم جرجان و دیوار دفاعی گرگان همه ساله در این شهرستان صورت می‌پذیرد.
عنوان ترکمنی و اصلی دیوار گرگان، قزل آلان «مار سرخ» یا «تپه سرخ» است. بدلیل مدفون شدن غالب بخش‌های آن در زیر خاک و مشابهت آن به تپه می‌باشد. (آلانگ در زبان ترکمنی یعنی جای بلند و مرتفع) از دیگر دیدنی‌های شهر گنبدکاووس، مجموعه سوارکاری و برگزاری مسابقات اسبدوانی و کورس پاییزه و بهاره است.
منبع :http://gonbadcity.ir/
http://www.gonbad.blogfa.com/
http://ichto.ir/
http://www.bayragh.ir/

شهر تاریخی دشت حلقه

شهر تاریخی دشت...

دشت حلقه یا دشت قلعه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گنبد کاووس ، سه کیلومتری شمال جاده گرگان ـ مشهد و حد فاصل شهرستان‌های مینودشت و آزادشهر در دهستان القجر واقع شده است. شهر به صورت هشت ضلعی نامنظم بنا شده است . دو حصار بزرگ داخلی و خارجی که به ترتیب 4 متر و 75/6 متر ارتفاع دارد، شه...

اطلاعات | نقشه
دیوار بزرگ گرگان ( مار سرخ )

دیوار بزرگ گرگ...

دیوار بزرگ گرگان یکی از دیوارهای حاشیه‌ی دریای خزر است که از آن حتی به عنوان دومین دیوار بزرگ جهان یاد می‌شود. سه دیوار مربوط به دوره‌ی ساسانی در محدوده‌ی دریای خزر تا کنون شناسایی شده‌اند. در این میان، دیوارهای گرگان و تمیشه در حوزه‌ی استحفاظی استان گلستان قرار دارند و دیوار دربند یا ...

اطلاعات | نقشه
برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس

گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است قرار دارد. این بنا در سال (۳۹۷ هجر...

اطلاعات | نقشه
تالاب آلاگل

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل در 60 کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌قلا به اینچه‌برون واقع شده است. مساحت آن در زمان پرآبی به 2500 هکتار و عمق آن به 5/2 متر می‌رسد. آب این تالاب همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین م...

اطلاعات | نقشه
تالاب آجی گل

تالاب آجی گل

آجی گل از یکی دیگر از تالابهای زیبا و بکر استان گلستان می‌باشد که دیدن طبیعت زیبای آن در ایام بهاران به طبیعت‌گردان توصیه می‌شود.آجی گل در زبان ترکمن به معنی دریاچه تلخ است. این تالاب در بخش داشلی برون ،شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۶۰ هکتا...

اطلاعات | نقشه
سد گلستان یک و دو

سد گلستان یک و...

سد گلستان یک در فاصله دوازده کیلو متری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس واقع شده است . این سد از نوع خاکی همگن و به جهت توسعه اراضی ساحل راست رود با ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار به وسعت حدود ده هزار هکتار کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه احداث شده است. سدگلستان از نوع خاکی همگن می...

اطلاعات | نقشه
تالاب آلماگل

تالاب آلماگل

تالاب آلماگل در شمال استان گلستان یکی از سه تالاب بین‌المللی شهرستان گنبدکاووس می‌باشد که در نزدیک مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است. تالاب آلماگل که به معنی دریاچه سیب می‌باشد از مجموعه تالابهای بین‌المللی ایران محسوب می‌شود که در سال ‪ هزار و نهصد و هفتاد و پنج در کنوانسیون رامسر...

اطلاعات | نقشه
مجتمع سوار کاری گنبدکاووس

مجتمع سوار کار...

مجتمع سوارکاری گنبدکاووس در سال هزار و سیصد و چهل با اهداف مسابقات کورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب‌های اصیل ترکمن احداث شد. پس از انقلاب اسلامی این مجموعه مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار شد و در حال حاضر این مجتمع با تمام اموال منقول و غیر منقول به شرکت تجهی...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

روستای کرند

کرند،یکی از روستاهای بزرگ وباسابقه واقع در 135 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبدکاوس در 15کیلومتری کنار مرز ترکمنستان می‌باشد. این روستا بابیش از 1000خانوار و5000نفر جمعیت بزرگترین روستای بخش داشلی برون بین مراوه تپه و داشلی برون در کنار رودخانه اترک قرار دارد. اهالی روستای کرند عمدتا دامدار وعشایر هستند ... ادامه مطلب
روستای کرند

بلندترین برج آجری جهان

برج قابوس ، بلندترین برج آجری جهان و یکی از بی‌نظیرترین یادمان‌های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که درشمال شهر گنبد قابوس و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد.
بلندترین برج آجری جهان در طول سال از جمله نوروز رکوردار جذب گردشگر بوده و شمار زیادی از علاقمندان ... ادامه مطلب
بلندترین برج آجری جهان

احیای تالاب آلماگل

عملیات اجرایی احیای تالاب بین‎المللی آلماگل در شهر “اینچه برون”، گنبدکاووس آغاز شده و به زودی احیاء می‎شود.
مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت:عملیات اجرایی احیای تالاب بین‎المللی آلماگل در شهر “اینچه برون”، گنبدکاووس آغاز شده و به زودی احیاء می‎شود.
صادق‎علی مقدم افزود:از چند هفته گذشته اداره ... ادامه مطلب
احیای تالاب آلماگل

یاریم تپه
این تپه باستانی در 9 کیلومتری جنوب گنبد کاووس قرار دارد. بقایای به دست آمده از این تپه حداکثر به دوره نوسنگی حدود هزاره پنجم پ م میرسد. این تپه آثار معماری نیز دارد که در آنها دیوارها از خشت تشکیل شده اند و کف از خاک کوبیده،سفالهای به دست آمده به پنج گروه تقسیم میشوند.سفالهای دوره نوسنگی ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...