آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
چرام شهرستانی است در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران به مرکزیت شهر چرام .جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۳٬۰۰۰ نفر می‌باشد و جمعیت کل شهرستان بالغ بر ۴۲۰۰۰ نفر می‌باشد .
این شهرستان در بخش مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌است. ...مشاهده کامل متن شهر چرام دارای مکانهای دیدنی بسیار و ازجمله باغ معروف و مشهور چشمه بلقیس ، باغ عمران ،چشمه کورسا،امامزاده امیر یوسف،سرکرته،باغ و آبشار المون،قلعهٔ قدیمی،روستای تاریخی آرند و باغهای زیبای طسوج بوده و با توجه به سرزمینهای حاصلخیز و شالیزارهای وسیع و زیبا در آن به منطقه سبز و به عنوان «شمالی در جنوب» نامیده می‌شود.
این شهرستان دارای دو نمونه پر محصول برنج مرغوب از نظر کمی و کیفی به نامهای ثبت شده چرام۱ و چرام ۲ بوده. مردم این شهر با صفا و مهمان دوست بوده به طوری که در استان کهگیلویه و بویر احمد به خونگرمی و مهربانی مشهور و معروف می‌باشند.
زبان مردم این شهر لری است. این شهر از سال ۱۳۵۶ تا کنون دارای شهرداری بوده که در ۳۰ سال انقلاب توجه زیادی به این شهر نشده .
از قدیم گفته اند آب ، آبادی است و به همین دلیل تمدنهای بزرگ و کوچک در کنار رودخانه‌ها و چشمه هخای بزرگ شکل گرفته اند .
چرام هم از این قاعده مستثنی نبوده . وجود چشمه سارها و رودخانه‌های پر آب حکایت از گذشته تاریخی چرام دارد . گذشته ای که به شهادت آثار به جامانده از مجد و عظمت و شکوه خاصی برخوردار بوده .
این آثار از دوران کهن معروف به دوران گبر و تمدنهای پادشاهی و ملوک الطوایفی حکایت دارد .
در دو کیلومتر جنوب غربی چرام در نزدیکی امامزاده امیر مجدالدین ولی تپه ای باستانی و و ساختمانهای زیادی وجود داشت که قدمت آن را به دوران گبر نسبت داده اند در زیر این تپه شکل احداث ساختمانها طوری بود که به آن بازار می‌گفتند و به همین دلیل زمینهای پایین‌تر از آن را زمینهای زیر بازار می‌گفتند .
در جنوی شرقی هم در محلی موسوم به قلات وجود قلعه‌های صعب العبور در ارتفاعات از گذشته‌های پر فراز و نشیب چرام حکایت دارد . ساختمانهای قدیمی در موگرم و القچین و مالارند که بقایایی از آنها بر جا مانده از دیگر دلایل ماندگاری چرام است .
از دوران قاجاریه تل گرد مرکز ولایت کهگیلویه بوده و امیران قاجار در سردسیر چرام بنایی معروف عمارت را برپا داشتند که محل حکمرانی احتشام الدوله بوده است .
آثار این عمارت همچنان در طسوج پابرجاست . در وجه تسمیه چرام اقوال و روایات مختلف در کتب تاریخی ذکر شده و هر جا که از ارجان نام برده شده در 12 فرسنگی آن از منطقه ای سرسبز و زیبا به نام صرام نام برده شده .
در جائی دیگر عنوان گردیده که چرام را به خاطر داشتن چراگاهها سرسبز و زیبا به این نام نامیده اند به هر حال ساختار اجتماعی چرام با این طبیعت زیبا در تاریخ سیاسی – فرهنگی و اجتماعی چرام گره خورده و مردم چرام با عزت و سربلندی این تاریخ را در نوردیده اند .
وضعیت فرهنگی : از آنجاییکه چرام با آن همه مواهب طبیعی و زمینهای مرغوب کشاورزی و دامپروری در قلب طوایف مختلف استان قرار گرفته بود و بعضاً آنها در سالهای گذشته با دزدی و غارت امرار و معاش می‌کردند لذا چرام آماج حمله غارتگرانی بود که می‌خواستند از این سفرۀ خدادادی توشه ای بدون رنج و زحمت بردارند .
به شهادت تاریخ هیچ طایفه غارتگری نتوانسته در برابر اتحاد و یکپارچگی طوایف مختلف چرام کاری از پیش ببرد و گاه با دادن تلفات زیاد و اسارت سران خود فرار را بر قرار ترجیح داده اند .
مردم چرام اگر خانی را لایق و شایسته پاسداری از خود نمی‌دیدند بلافاصله او را خلع و دیگری را به جای او می‌نشاندند که تاریخ چرام از این خلع و نصب‌ها بسیار دارد .
ایل چرام دارای 18 طایفه اصیل و 10 طایفه متفرقه است طوایفی که از اطراف به چرام مهاجرت کردند و اکنون چرامی محسوب می‌شوند عده ای از طوایف بابکانی ، طاس احمدی ، و سادات امامزاده اسماعیل ،میر سالار و مامزاده علی .... می‌باشند . از مهمترین طوایف چرام که اصالتاً چرامی هستند و از مان نادرشاه با هم متحد و یکپارچه بوده اند می‌توان از طوایف بایاری ، شیخ گلبهار ، گشتاسب ، مسیح شاهی ، دیلگانی ، دویست ، آرندی ، بناری ، شیخونی ، محمودآوودی ... را نام برد .
منبع :http://www.chorameman.blogfa.com/
http://choram.ir/
http://boyerahmadgasht3000.blogfa.com/
باغ چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقیس در استان کهگیلویه و بویراحمد، در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی از توابع بخش چرام و در 9 کیلومتری شرق چرام و یک کیلومتری روستای شهرک در میان تپه ماهورها و کوهها واقع شده است این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رس...

اطلاعات | نقشه
روستای تاریخی آرند

روستای تاریخی ...

آرند ،نام یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین روستاهای شهرستان چرام است که در 8 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. نام این روستابه دلیل آن است که در زمان ساسانیان شاهزاده‌ای به نام اورنگ (orang) شاه در اینجا زندگی می‌کرده که بعد از هجوم اعراب به این سر...

اطلاعات
منطقه گردشگری طسوج

منطقه گردشگری ...

منطقه طسوج در سردسیرترین نقطه شهرستان چرام و در70 کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد. این منطقه گردشگری در قسمت جنوب شرقی شهرستان کهگیلویه واقع گردیده است منطقه گردشگری طسوج دارای طبیعت کوهستانی و زیباست همچنین دارای منابع آب فراوان، چشم انداز زیبا، طبیعتی بکر و بسیار منحصر به فرد می‌باشد....

اطلاعات | نقشه
روستای رودخانه سادات

روستای رودخانه...

روستای رودخانه سادات از روستاهای سردسیری و خوش آب و هوای استان کهگیلویه و بویراحمد است که دارای مناظر جذاب و طبیعی فراوانی است. روستای رودخانه سادات یکی از روستاهای سردسیری و خوش آب و هوای شهرستان چرام است که در 75 کیلومتری دهدشت و در مسیر جاده دهدشت به باغچه جلیل قرار دارد.وجه تسمیه ا...

اطلاعات | نقشه
روستای شیخ هابیل

روستای شیخ هاب...

روستای شیخ هابیل از توابع بخش سرفاریاب چرام در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال شرق دهدشت در استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.برای رسیدن به روستای شیخ‌هابیل باید از مسیر سرفاریاب عبور کرد؛ راه ارتباطی این روستا آسفالته و چشم‌اندازهای زیبای مسیر دل هر رهگذری را به خود جذب می‌کند. عبور از تنگ...

اطلاعات | نقشه
سنگ چهره

سنگ چهره

روستای زیبا و تاریخی مه گردی با طبیعتی دل انگیز و بکر در شمال شهر سرفاریاب واقع شده است.برای رسیدن به منطقه بکر مه گردی باید تنگه شاه حمزه و تنگه نادعلی سرفاریاب را با جاذبه‌های طبیعی زیبا پشت سرگذاشت.برای طبیعت دوستان و کوهنوردان مسیر دو ساعته کوهپیمایی در این مسیر مفرح و سرشار از جاذب...

اطلاعات | نقشه

سنگ عجیب برد چهره

یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد سنگی چند صد ساله است که با خاطرات ابا و اجدادی مردم روستای زیبای «مه‌گردی»برد چهره یا همان سنگ چهره است که در این استان گره خورده است. البته چیزی که در «مه‌گردی» بیش از هر چیز دیگر خودنمایی می‌کند و به‌عنوان نماد این منطقه شناخته می‌شود، سنگ زیبا و خارق‌العاده‌ای ... ادامه مطلب
سنگ عجیب برد چهره

یکی از زیباترین روستاهای چرام

آرند نام یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین روستاهای شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد است.
وجه تسمیه نام این روستابه دلیل آن است که در زمان ساسانیان شاهزاده‌ای به نام اورنگ (orang) شاه در اینجا زندگی می‌کرده که بعد از هجوم اعراب به این سرزمین نام این منطقه را اورند(orand) گذاشتند و بعدها به آرند تغییر کرد.
این روستا در 8 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده و دارای قدمت تاریخی فراوانی است.
از مهمترین ویژگیهای این روستا طبیعت بکر، محصور شده در بین دو کوه باسیون میلک، چشمه سارهای فراوان و محصول معروف آن میوه انار است.
روستای ارند که قدمت تاریخی آن براساس منابع تاریخی به دوره حکومت هخامنشیان برمی‌گردد؛ زمانی که کوروش و داریوش کبیر بر این سرزمین فرمانروایی می‌کردند.
برخی حتی قدمت آن را به دوران افسانه ای پادشاهی اورند شاه در شاهنامه فردوسی می‌رسانند که نام این ده برگرفته از همین نام می‌باشد.
وجود آثار باستانی متعدد، قبرهای قدیمی که رو به سمت بیت المقدس می‌باشد، وجود آسیاب‌های متعدد، قلاع بزرگ، دژهای بلند، همه و همه نشان از قدمت این سرزمین دارد.
در وسط روستا جاده ای قدیمی از شمال تا جنوب کشیده شده است که روستا را به یکی از بزرگترین باغات انگور دیم در کنار کوه بزرگ درنا متصل می‌کند و هنوز اثار و بقایای این جاده قدیمی وجود دارد.
درضلع شرقی روستا و در حدود پنج کیلومتری آن مکانی به نام روماهندون وجود دارد که برخی می‌گویند دولت ساسانی زمانی که با رومیان درگیر بود رومیان از ترس به این ناحیه سوق الجیشی پناهنده شدند.
وجود آثار کشف شده مثل سکه‌ها وکوزها نشان از قدمت این روستا دارد.
این روستا دارای باغ‌های انار وانگور می‌باشد که در فصل بهار جلوه دل انگیز دارد. این روستا همچنین دارای مردمی سختکوش و مهربان است. زبان این روستا لری و مذهبشان شیعه می‌باشد. ... ادامه مطلب
یکی از زیباترین روستاهای چرام

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره چرام

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید