آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان هریس از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است ,شهرستان هریس با وسعت ۲۳۴۵ کیلومتر مربع در ۶۰ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های ورزقان و اهر، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان تبریز ...مشاهده کامل متن و از سمت جنوب با شهرستان‌های تبریز، بستان‌آباد و سراب هم‌مرز است.
طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان هریس دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های بدوستان شرقی، خانمرود و باروق) و خواجه (شامل دهستان‌های مواضع‌خان شرقی، مواضع‌خان شمالی و بدوستان غربی)، ۵ نقطه شهری به نام‌های هریس، زرنق، بخشایش، کلوانق و خواجه و ۱۰۴ آبادی می‌باشد.مرکز این شهرستان شهر هریس می‌باشد.
هریس از قدیمی‌ترین مناطق آذربایجان شرقی است. در وقف‌نامه ربع رشیدی نام بسیاری ازآبادی‌های آذربایجان آمده است و نشان می‌دهد که پاره‌ای از آنها نظیر هریس در قرن‌های هفتم و هشتم هجری قصبه‌هایی آباد و بزرگ بوده‌اند.
هریس قدیمی‌ترین مراکز صنعت فرش در آذربایجان و ایران است و فرش‌های «مرز بلند» آن شهرت جهانی دارند.
طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان هریس در حدود ۶۷۸۲۰ نفر (۱٫۸ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۹۸۲۳ نفر برآورد شده است.
جمعیت شهری این شهرستان ۳۲۲۲۷ نفر و جمعیت روستایی آن ۳۵۵۹۳ نفر و تعداد خانوار آن ۱۸۳۵۳ خانوار است.
حدود ۷۰ درصد از وسعت این شهرستان را اراضی جلگه‌ای و ۳۰ درصد آن را مناطق کوهستانی تشکیل می‌دهند.
این شهرستان زمستان‌های سرد و یخبندان و تابستان‌های ملایم دارد.
متوسط درجه حرارت حداقل ۲۵- در زمستان و حداکثر ۳۵ درجه در تابستان است. شهرستان هریس به خاطر قرار گرفتن در دامنه کوه‌های بزغوش، سابلاغ‌داغ، آق‌داغ و قوشاداغ و با داشتن حدود ۷۰% خاک جلگه‌ای از مناطق مستعد کشاورزی می‌باشد.
باران‌های بهاره و پاییزه و ذوب برف‌های زمستانی و قسمتی نیز از جاری شدن آب چشمه‌های طبیعی منابع تامین آب‌های منطقه هستند
اقتصاد منطقه بیشتر زراعت، باغداری، صیفی‌کاری و دامداری و صنایع دستی بوده است.
اصلی‌ترین شغل ساکنان هریس قالی‌بافی بوده و مردان و زنان بسیاری در کارگاه‌های تولید قالی مشغول به فعالیت‌اند.
سایر مشاغل موجود در این شهر می‌توان به پنجره‌سازی، جوشکاری، چوب‌بری و درب‌سازیاشاره کرد، همچنین هریس دارای کارخانجات متعددی از قبیل کارخانه آبگرمکن سازی و کارخانه تولید کیک وکلوچه می‌باشد .

این شهرستان با توجه به دارا بودن مراتع نسبتاً غنی و تنوع گیاهی موجود در آ نها از جمله گیاهان دارویی، وجود اراضی، باغات و دشت‌های وسیع با قابلیت حاصلخیزی، تولیدات متنوع زراعی و دامی، پتانسیل مناسب برای آبزی‌پروری و زنبورداری به دلیل مراتع شهرستان، اولویت سرمایه‌گذاری آن را در بخش کشاورزی و گردشگری و با توجه به برخورداری از صنعت فرش دستباف و داشتن شهرت جهانی در آن، می‌توان برای ثبت بین‌المللی برند آن برنامه‌ریزی نمود.
با استقرار شهرداری و فرمانداری در هریس، این شهر هنوز هم اقتصاد روستایی خود را حفظ کرده‌است. طبق آمار سازمان دامپزشکی استان آذربایجان شرقی، حدود ۴۸۰۰ رأس بره، ۱۱۰۰ رأس بز و برغاله، ۴۸۰ رأس گاو و گوساله و ۲۱۰ رأس گاومیش و بچه گاومیش در هریس نگهداری می‌شوند.
از نقاط دیدنی این شهرستان می‌توان به آب معدنی اکوزداغی، امامزاده ابواسحاق، دربند هرزه‌ورز، میدان قلعه‌بوری، چشمهٔ سوقالخان، گورستان مینق، سد پارام، سد ارباطان و روس قلعه‌سی و آبشار شیرلان و طبیعت بکر آن، آبشار اسماعیل‌کندی، آبشار بلند و زیبای دربند گوراوان، کوه ساپلاغاشاره کرد.

منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://ostan-as.gov.ir
http://hariz.blogfa.com
http://herisepooya.ir
http://j-s-mohammadzadeh.ir
بقعه شیخ اسحاق

بقعه شیخ اسحاق

شهرستان هریس بیشینه ای تاریخی دارد و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است. در ساحل جنوبی رودخانه کوچک روستای خانمرود شهر هریس بقعه ای قرار گرقته که به بقعه شیخ اسحاق هریس معروف است. این بقعه در گورستان قدیمی روستای خانقاه قرار دارد و سنگ قبرهای باقیمانده آن ازپرکارترین آثار حجار...

اطلاعات | نقشه
روستای شیران

روستای شیران

شیران روستایی است که در آذربایجان شرقی در جنوب غربی شهرستان نیر قرار دارد. این روستا در یک ناحیه‌ی کوهستانی، جلگه ای واقع شده که از طرف شرق به روستای چهره برق (چوره بره) از غرب به روستای مستان آباد از جنوب به روستای مشتقین و از شمال نیز به روستای سقزچی و برجلو محدود می‌گردد. این روس...

اطلاعات | نقشه
جاده توریستی هریس-مشکین شهر

جاده توریستی ه...

شهرستان هریس یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که از دو بخش مرکزی و خواجه تشکیل شده‌است ,مرکز این شهرستان شهر هریس می‌باشد. این از سمت شرق به شهرستان‌های سراب و مشگین‌شهر، از سمت غرب به شهرستان تبریز، از سمت شمال به شهرستان‌های اهر و ورزقان و از سمت جنوب به شهرستان بستان‌آباد...

اطلاعات | نقشه
آب معدنی اوکوز داغ

آب معدنی اوکوز...

از جاهای دیدنی شهرستان هریس که همه ساله از زمان آغاز فصل بهار تا ریزش برف زمستانی پذیرای میهمانان گردشگر و بیماران کلیوی است کوه اوکوز داغی و چشمه‌ی درمانی آن است. کوه اوکوز داغی بر سر راه جاده توریستی هریس-مشگین شهرو در 7 کیلومتری هریس واقع شده است. شهرت این کوه نه تنها به وجود بلند...

اطلاعات | نقشه
آلاداغ لار ( کوه رنگی )

آلاداغ لار ( ک...

«آلاداغ لار» یا کوههای رنگی یکی از شفتگی آفرینش که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارد. آلا داغ لار، نام محلی کوه‌ها و تپه‌های رنگارنگی است، که در بخشهایی از آذربایجان قرار گرفته اند. اگر مسیرتان به شهرستان‌های نامبرده خورده باشد حتم...

اطلاعات | نقشه
فرش هریس

فرش هریس

قالی هریس گونه‌ای قالی ایرانی و آذربایجان از صنایع دستی همین خطه است که امروزه و در گذشته تولید می‌شده است. هریس در کنار جاده ای که تبریز را به شهرستان اهر متصل می‌کند قرار دارد. از نظر قالی بافی معروفیت زیادی دارد و فرش‌های ابریشمی و پشمی و خوش آب و رنگ آن از دیر زمان مطلوب بازارها...

اطلاعات

منطقه نمونه گردشگری ساپلاق

منطقه نمونه گردشگری ساپلاق در سه کیلومتری هریس و در دامنه سرسبز و زیبای کوه ساپلاق واقع شده و دارای امکاناتی نظیر نمازخانه، سرویسهای بهداشتی و اقامتگاه و همچنین آلاچیق میباشد.منطقه نمونه گردشگری ساپلاق یکی از مناطق گردشگری شهرستان هریس است که با امکانات ویژه پذیرای میهمانان است این منطقه با آب و هوای ... ادامه مطلب
منطقه نمونه گردشگری ساپلاق

آلاغ لار رنگین کمان طبیعت

کوه‌های رنگی آلا داغ لار در استان آذربایجان شرقی واقع است. این منطقه که در شمال بزرگراه زنجان-تبریز قبل از شهرستان میانه در 25 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تبریز واقع شده است متعلق به سازندهای Upper red یا قرمز بالایی زمین هستند که در اکثر نقاط ایران مرکزی ( تقسیم بندی زمین شناسی) بر روی توف‌های ائوشن قرار میگیرند و رنگ قرمز آنها حاکی از شرایط اکسیدان و وفور اکسیژن به منظور ترکیب با اکسیژن است. وجود رنگهایی همچون قرمز، زرد، سفید و نارنجی در بافت این ارتفاعات مناظر بدیعی ایجاد کرده است. در نزدیکی این کوهها چندین روستا قرار دارد که در بین کوههای رنگی قرار گرفته اند. خاک به کار رفته در کاهگلی که برای ساختن خانه در این روستاها استفاده می‌شود قرمز رنگ است. این کوه‌ها به سبب رنگی بودن شان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می‌رود.
... ادامه مطلب
آلاغ لار رنگین کمان طبیعت

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره هریس

سید حسن مرتضوی هریس

سید حسن مرتضوی هریس یکشنبه 25 آبان 93 - 15:49

با سلام فاصله هریس تا تبریز ازدر نقشه 111 کیلومتر قید شده که صحیح نمیباشد. در توضیحاتی که معرفی هریس نوشته اید فاصله هریس تا تبریز 60 ک. م. درج شده که صحیح است. خواهشمند است اصلاح فرمایید.

تیشینه

تیشینه یکشنبه 25 آبان 93 - 21:38

سید حسن عزیز؛ فاصله ای که در نقشه می‌فرمایید 111 کیلومتر قید شده، بر اساس مسیر کشیده شده و الگوریتم جاده ای گوگل مپ محاسبه شده است که می‌تونید جزئیات این مسیر را اینجا مشاهده کنید:
http://www.tishineh.com/tourdistance/11-45-11-53/1

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید