1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
مساحت : ۲۷۵۰
شهرستان شبستر از شهرستان‌های آذربایجان شرقی در ایران است. مرکز این شهرستان شهر شبستر است.شهرستان شبستر از شهرستان‌های واقع در جادهٔ ترانزیت تبریزارومیه بوده و در مسیر خط آهن ایران ...مشاهده کامل متن - ترکیه واقع شده‌است.
شهرستان شبستر در غرب آذربایجان شرقی با وسعت ۲۷۵۰ کیلومتر مربع قرار گرفته و در بین شهرستان‌های مرند، تبریز، ورزقان، خوی، سلماس و دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است.
کوه می‌شو با جهت شرقی–غربی با طول بیش از یکصد کیلومتر و عرض سی کیلومتر مانند دیواری سرتاسر شمال شبستر را می‌پوشاند و این شهرستان را از شهرستان مرند و خوی جدا می‌کند.
این کوهها در امتداد کوههای قره داغ قرار گرفته و بلندترین قله آن علی علمدار می‌باشد.
شهرسان شبستر یک شهر دانشگاهی است و به نسبت جمعیت کم آن جمعیت دانشجوی بسیاری دارد
دانشگاه آزاداسلامی واحد شبستر، دانشگاه آزاد واحد خامنه ،دانشگاه آزاد واحد صوفیان ،دانشگاه آزاد واحد تسوج، دانشگاه پیام نور شبستر و دانشگاه پیام نور بنیس و دانشگاه جامع علمی کاربردی شبستر از دانشگاه‌های این شهرستان ۱۳۰ هزار نفری می‌باشند.
دریاچه ارومیه،بندر شرفخانه، و کوه‌های می‌شو داغ،از جاذبه هاب طبیعی این شهرستان هستند.
از لحاظ کشاورزی تولید صیفی‌جات درسیس وشرفخانه،پپاز درساربانقلی و نظرلو,میوه‌(هلو)وسبزیجات درشندآباد،گندم وانگوردرصوفیان ،سیب ایوندو آلبالو درتسوج معروف است.
از محصولات سردرختی و سیفی جات می‌توان خیار گوجه فرنگی و هلو بادام زردآلو و انگر را نام برد .
کارخانجات سیمان صوفیان، کوره‌های آجرپزی وایقان ،کارخانه نساجی خامنه ،کارخانه‌های ماکارونی وآرد سازی ،شهرک سرمایه گذاری خارجی وشهرک مصالح ساختمانی از مشخصه‌های صنعتی این شهرستان هستند.
در شهر کوزه کنان اشیای سفالیی به وسیلهٔ کوزه گرها ساخته می‌شوند به اکثر نقاط گشور صادر می‌شود وسالانه افراد زیادی از این سفال‌ها دیدن می‌کنند.
مسجد جامع شبستر مسجد جامع تسوج مسجد جامع سیس مسجد پایین محله وایقان حمام تاریخی دانشور حمام تاریخی وایقان و آسیاب خرابه شبستر و درخت چنار چندین ساله خامنه و دامنه‌های سرسبز میشو و چله خانه رودقات بناهای تاریخی شبستر می‌باشد .
طبق اسناد و آثار تاریخی همچون تپهٔ حسنلو در روستای دیزج‌خلیل و کول‌تپه در قره‌تپه ثابت شده که منطقهٔ شبستر پیش از ورود آریایی‌ها به فلات ایران مسکونی بوده و حکومت‌های محلی اورارتو و ماننا بر این منطقه تسلط داشته‌اند.
منطقه می‌شو از لحاظ قرار داشتن در میان مناطق حفاظت شده مرکان و منطقه شکار ممنوع یکانات از سمت شمال و شمال غربی و پارک ملی دریاچه ارومیه از سمت جنوب، و داشتن فون جانوری تنوع زیستی (بیوم) ارزشمند دارای اهمیت فراوانی است.
وجود بیش از ۳۸۵ گونه گیاه شناخته شده و پوشش گیاهی و تنوع گونه‌ای اندمیک مخصوص و منحصر به می‌شو بیانگر ارزش و اهمیت پوشش گیاهی این منطقه‌است.
شیخ محمود شبستری، شیخ محمد خیابانی و حاج مهدی کوزه کنانی ( مشهور به ابو المله و از فعالان مشروطه) از مشاهیر این منطقه‌هستند. شهرستان شبستر (منطقهٔ خامنه) زادگاه پدری آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است.
همچنین آرامگاه شیخ محمود شبستری درگذشتهٔ سال ۷۲۰ هجری در شبستر قرار دارد
جمعیت شهرستان شبستر برپایهٔ آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱۲۳۸۸۸ نفر بوده که از این تعداد، ۶۰۷۷۴ نفر مرد و ۶۳۱۱۴ نفر زن بوده‌اند.
برهمین اساس، شمار خانوارهای شبستر ۳۷۳۸۶ خانوار میباشد که از این بین ۶۴۳۷۱ روستایی و ۵۹۵۱۷ نفر شهری میباشند
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://shabestar.gov.ir
http://ostan-as.gov.ir
http://www.shabestarsport.ir/go.aspx?page=39
http://doob1-pnu.blogfa.com/post-247.aspx
آرامگاه شیخ محمود شبستری

آرامگاه شیخ مح...

سعدالدّین محمودبن امین‌الدّین عبدالکریم‌بن یحیی شبستری,معروف به: شیخ محمود شبستری) از عارفان و شاعران سده هشتم هجری‌,و از مشاهیر آذربایجان و صاحب مثنوی معروف «گلشن راز» است. شیخ محمود شبستری از مردان عارف و نامی شبستر بوده که در زمان سلطنت شیخ محمد خدابنده و ابو سعید ایلخانی به عنوان ...

اطلاعات | نقشه
آبشار سرکند دیزج

آبشار سرکند دی...

آبشار سرکند دیزج به آبشار شبستر معروف است ,یکی از آبشار‌های زیبای آذربایجان است. این آبشار چندان مرتفع نیست و در دهستان میشوی جنوبی در فاصله 2 کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار دارد. این آبشار در غرب کوه‌های میشاب و ۱۵ کیلومتری غرب شهر صوفیان و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است. ...

اطلاعات | نقشه
کلیسای سهرقه ( سهرل )

کلیسای سهرقه (...

کلیسای سهرقه روی تپه ای مشرف به روستای سهرل یا سهرقه مرند واقع شده ودر 40 کیلومتری شمال غربی تبریز قرار دارد. کلیسای سهرقه یکی از کلیسا‌های ارامنه کاتولیک است و نام آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می‌گویند،گرفته شده است. قدمت بنای این کلیسا را...

اطلاعات | نقشه
کویر قوم تپه

کویر قوم تپه

قوم تپه نام تپه منطقه کویری است در نزدیکی شهر تبریز که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی است. تپه‌های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه بطور ...

اطلاعات | نقشه
سفال قره کهریز خامنه

سفال قره کهریز...

از خاک بی ارزش و آب جاری و روان، زلال حقیقت را به منظر چشم هر ناظری میهمان می‌کنند و از گردش چرخ «کوزه گری» چرخ گردون را به بازی می‌گیرند تا از میان این چرخ و خاک و گردش، نانی حلال به کف آرند و به غفلت نخورند. اینجا سرزمین هنر کوزه گری است. کوزه گرانی که دست در دست، آب در خاک، پای در ...

اطلاعات

نظر شما درباره شبستر

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید