آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان راور به مرکزیت راور در۱۴۰ کیلومتری شهر کرمان واقع شده است. این شهرستان، شمالی‌ترین شهرستان استان کرمان است.
تا سال ۱۳۷۶ این شهرستان بخشی از شهرستان کرمان بوده و از این سال به بعد با الحاق دهستانهای راور، حرجند و هروز از شهرستان کرمان ...مشاهده کامل متن به وجود آمده است.
شهرستان راور از شمال به استانهای یزد و خراسان، از جنوب و شرق به شهرستان کرمان و از غرب به شهرستان زرند منتهی میشود.
گفته شده ، حدود 16 قرن پیش ، راور محل زندگی زرتشتیان بوده و خاور زمین خوانده می‌شده است.
آب و هوای راور گرم و خشک است,راور مرکز مهم تولید قالی در استان کرمان است.
قالی‌های بافت راور شهرت جهانی دارند.
نقش معروف «سرّام» یا نقش «سه کبک» از مشهورترین نقش‌های قالی است که هنوز با ظرافت و زیبائی در راور بافته می‌شوند.
اقتصاد راور بر اساس کشاورزی، دام‌داری و پیشه وری است و محصولات کشاورزی این منطقه پسته، انار میباشد.
پسته، قالی راور ، قوَّتو و انار سوغات راور هستند
لغت‌نامه دهخدا در مورد راور می‌نویسد: «قصبه مرکز بخش راور از شهرستان کرمان.
واقع در ۲۰۰ هزارگزی شمال کرمان، کنار راه فرعی کرمان - مشهد.
این قصبه در جلگه واقع شده و هوای آن معتدل و جمعیت آن ۲۵۰۰ تن میباشد. آب آن از چند رشته قنات تامین میشود. محصول عمده این قصبه حبوب، پنبه، میوه و لبنیات است.
پیشه مردم کشاورزی و دامپروری و صنایع دستی زنان بافتن قالیچه، کرباس، گلیم و قالی با نقشه‌است. راور در حدود ۲۰۰ باب دکان و دو دبستان دارد. ادارات دولتی عبارتند از بخشداری، دارایی، فرهنگ، پاسگاه ژاندارمری.
انار راور بخوبی معروف است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۸). موضعی است در وسط لوت نزدیک کوه بنان و به هشت فرسنگی آن معدن گوگرد است و گویند هم بدان نزدیکی معدن طلاست.»
وجه تسمیه راور:
1 - منطقه راور در زمان‌های گذشته مرکز و محل راهداری لوت کرمان بوده و همیشه عده ای سرباز از این جاده محافظت می‌کردند و آن را از حمله دزدان غارتگران در امان میداشتند،لذا این شهر را راور که مخفف راهور است،نامیدند.
2 - عده ای معتقدند راور مخفف و تغییر یافته کلمه راهبر به معنی راه برنده کسی که دیگری را به جایی می‌برد،می باشد.از قدیم الایام در این منطقه گروهی به عنوان راهنما بوده اند که به واسطه آشنایی کامل با منطقه و راههای کاروان رو،مسافرین و زوار را از کویر لوت عبور داده و به مناطق دیگری میرساندند.
3 - پسوند (ور) در زبان‌های ایران به معنی قلعه آورده شده است،لذا راور می‌تواند راه دور،قلعه و برج را نیز معنی بدهد،کما اینکه هنوز برج راور راهنمای مسافران کویری است و در مدخل کویر لوت ایران چشمها را به خود جلب میکند.

منبع:
http://bache-ravari.mihanblog.com/post/2
http://rrrsoheyl.blogfa.com/post/60
http://gharibane.ir/2013/03/19
http://kermangasht3000.blogfa.com/post-12.aspx
یخدان راور

یخدان راور

آدرس : راور، انتهای خیابان امام خمینی (ره)، جنب پمپ بنزین از هزاران سال پیش، یخ برای خنک کردن نوشیدنی ها، تهیه شربت و نگه داری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته در فصل زمستان یخ در یخدان‌ها انبار می‌شد تا در چله تابستان مصرف گردد. یخ کالایی تجملی به شمار می‌رفت و از آنجا...

اطلاعات | نقشه
روستای طرز

روستای طرز

در دل شهرستان گرم و وسیع کرمان از توابع بخش مرکزی شهرستان راور، در 35 کیلومتری شمال غرب شهر راور به سمت کوهبنان روستایی بی نظیر ونمونه گردشگری به نام طرز قرار دارد. ارتفاع روستای طرز از سطح دریا 1800 متر است. آب و هوای آن در بهار و تابستان ملایم و معتدل و در زمستان‌ها سرد و خشک است. ...

اطلاعات | نقشه
تنگ رتیل

تنگ رتیل

تنگه رتیل عظیم‌ترین تنگه کویر ایران است که در فاصله ۱۳۰کیلومتری شهداد به سمت نهبندان ودر حاشیه خسک رود یا خشک رود قرار دارد و یکی از دیگر جاذبه‌ها و ناشناخته‌های این دشت برهوت می‌باشد. اکبر رشیدی محقق و پژوهشگر معروف کرمانی که سفر‌های زمینی و هوایی گوناگونی در فصول مختلف سال به کویر شه...

اطلاعات | نقشه
پناهگاه حیات وحش دربند

پناهگاه حیات و...

پناهگاه حیات وحش دربند در شمال و شرق راور واقع شده است. این منطقه از شمال به ارتفاعات کلاغ پر و کوه طبس، از غرب به ارتفاعات ملخ خورده و مارکش، از جنوب به ارتفاعات تیغه سیاه و غفار و از شرق به تپه‌های سنگ انداز و کویر لوت منتهی می‌شود. نوع اقلیم آب و هوایی پناهگاه گرم و نیمه خشک می‌باش...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره راور

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید