توضیحات

ویرایش
«روستای ییلاقی دهبکری» در 50 کیلومتری شهر بم در مسیر جیرفت در ابتدای رشته کوه «جبال بارز» قرار گرفته است. آب و هوای آن تحت تاثیر اقلیم کوهستانی در تابستان‌ها ملایم و در زمستان‌ها معتدل است.
بنابر منابع بومی و محلی، «بکر» نام یکی از بزرگان طایفه‌ای بوده است و این روستای ییلاقی به نام او نامگذاری شده است. قدمت این روستا را دو قرن گزارش کرده‌اند، اکثر خانه‌های روستا با توجه به استفاده از مصالح و روش‌های جدید معماری نوسازی شده است.
فضای این روستا را درختان تنومند سپیدار و گردو و باغهای زردآلو و آلبالو و هلو چشم نواز کرده است. ارتفاع این روستا در حدود 2500 متر است که در بین کوه‌های شیر، برفو، سوزا، کمالی و جمالی و سولو واقع شده است.

عبور جاده از بخش‌های غربی روستا باعث شده است که اشراف مناسبی نسبت به روستای دهبکری به وجود آید تا عابران و مسافران لذت بیشتری در حرکت به سوی جیرفت مشاهده کنند.
وجود کوه‌های مانند جبال بارز، که تورهای کوهنوردی زیادی از آن استقبال می‌کنند، «قله علم کوه» که از مناطق مهم با قابلیت ورزش‌های کوهستانی است و بلندترین قله رشته کوه جنوبی و سراسری جبال بارز است، ارتفاعات «کوه شیر» ...مشاهده کامل متن و منطقه زیبای «مرغک»، وجود آبشارها در بخش‌های جنوبی دهبکری در دامنه کوه «برفو»، همچنین چشمه سارها و قنات‌های مختلف فضای دل انگیزی را به وجود آورده است.
مهم‌ترین سوغاتی‌های این روستا، شامل محصولات باغی به ویژه گردو بادام کوهی است.
گردو، بادام و آلبالوی دهبکری شهرت منطقه‌ای دارد و در بازارهای استان به فروش می‌رسند.
از غذاهای رایج خوش طعم و گردشگرپسند این روستا می‌توان به آبگوشت زمستانی، کشک گردو، آش گردو، بزقورمه و انواع کباب اشاره کرد.
روستای دهبکری از طریق شهرهای کرمان، بم و جیرفت، با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.

منابع:
http://www.argnews.ir/
http://www.iranvillage.ir/article-print-4985.html
http://dehbakre90.blogfa.com/
http://www.fam-group.blogfa.com/page/1022
ارگ بم

ارگ بم

در شمال شرقی شهر بم، بر بالا و دامنه صخره ای عظیم، قلعه ای مستحکم را پی افکنده اند که اهالی محل آن را "ارگ" می‌نامند که در واقع این بنای سترگ، شهر قدیـم بم است. ارگ بــم و شهـــر آن از جمله قلعه‌های نظامی بسیار مهم و تاریخی به شمار می‌رود. ارگ بم نمونه کاملی از شیوه‌های معماری ایران ...

اطلاعات | نقشه
آبشار ده بکری

آبشار ده بکری

روستای ییلاقی دهبکری در 50 کیلومتری غرب شهر بم و در مسیر جیرفت قرار دارد این روستا با 2500 متر ارتفاع بین کوه‌های شیر، برفو، چاله، کمایی، جمالی و سوزا و سولو قرار گرفته است. این منطقه در فصل تابستان سرسبز و با طراوت و در پاییز رویایی و دارای زمستان‌هایی روح نواز است. وجود آبشارها در ...

اطلاعات | نقشه
ارگ جدید بم

ارگ جدید بم

آدرس : کرمان. 10 کیلومتری شرق شهرستان بم (جاده بم- زاهدان) ارگ جدید بم شهرکی مدرن و پیشرفته با 2 هزار و 100 هکتار مساحت در فاصله 10 کیلومتری شرق شهرستان بم واقع شده و کلنگ آغاز به کار آن در سال 1372 توسط رئیس جمهور وقت به زمین زده شد و سر انجام در بهمن ماه 1376 تاسیس شد. علی رغم اینکه...

اطلاعات | نقشه
روستای دهبکری

روستای دهبکری

«روستای ییلاقی دهبکری» در 50 کیلومتری شهر بم در مسیر جیرفت در ابتدای رشته کوه «جبال بارز» قرار گرفته است. آب و هوای آن تحت تاثیر اقلیم کوهستانی در تابستان‌ها ملایم و در زمستان‌ها معتدل است. بنابر منابع بومی و محلی، «بکر» نام یکی از بزرگان طایفه‌ای بوده است و این روستای ییلاقی به نام ...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب