توضیحات

ویرایش
عباس آباد در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار به عنوان منطقه شکار ممنوع و در تاریخ بیست و نهم آذر سال هزار و سیصد و هشتاد و نه طی مصوبه شماره سیصد و چهل و چهار شورای عالی محیط زیست به دلیل ظرفیت‌های برجسته و کم نظیر زیست محیطی از جمله حضور یوزپلنگ آسیایی و وجود انواع گونه‌های کمیاب، نادر و یا در خطر انقراض با تصویب هیات محترم دولت در سفر به استان اصفهان رسما به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد با وسعت بیشتر از سیصد و پنج هزار و چهارصد و سی و سه هکتار در نود کیلومتری شمال شرق شهر نایین قرار گرفته و به لحاظ جغرافیایی در شهرستان نایین و بخشی از آن در شهرستان جدید خور و بیابانک واقع می‌باشد که مدیریت این منطقه بر عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین است.
این منطقه دشت‌ها و سلسله کوه‌های به هم پیوسته را شامل می‌شود که زیستگاه بکر و دست نخورده‌ای را در قلب کویر برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم آورده است.
منطقه شکار ممنوع عباس آباد تیپ‌های زیستگاهی مختلفی همچون ارتفاعات و کوه ها، نواحی کوهستانی کاملا صخره ای، ...مشاهده کامل متن دشت‌های مسطح و مراتع، غارها و اراضی شنی را شامل شده و شامل چهل و چهار درصد کوهستان‌ها و تپه ماهورها، چهل و شش درصد اراضی دشتی، هفت درصد تاغزارها و تپه‌های ماسه ای و سه درصد اراضی سیلابی می‌باشد.
دامنه ارتفاعی منطقه مابین هفتصد و پانزده الی دو هزا و چهارصد و پنجاه و یک متر از سطح دریا متغییر می‌باشد.رشته کوه مرکزی به طول تقریبی صد و سی و یک کیلومتر از غرب به شرق منطقه کشیده شده است.
کوهستان‌های ییلاقی کویر، چشم اندازهای زیبای کویری، ذخایر جنگلی بادام کوهی، انجیر وحشی، بنه، تنگرس، تاغ، قیچ و گز از جاذبه‌های اکوتوریستی پناهگاه حیات وحش عباس آبادمحسوب می‌شوند.
تنوع زیستگاه‌ها در این منطقه به لحاظ کوهستانی عظیم و بسیار صعب العبور، تپه ماهور بسیار وسیع و تو در تو، دشتهای پهناور، تاغزارهای باستانی و چشم انداز بدیع مجموعه‌های ماسه ای، بسیار چشمگیر و غنی است.
روستاهای بازیاب، خنج و کبودان با جمعیتی در مجموع هشتاد و چهار نفر در داخل منطقه و روستاهای چوپانان، بیاضه، ایراج، هفتومان و حسین آباد در مجموع با دو هزار و چهارصد و پنجاه و هفت نفر جمعیت در امتداد مرز منطقه با فعالیت‌های کشاورزی سنتی، قالی بافی، دامداری و مشاغل خدماتی ماکز انسانی تاثیر گذار بر منطقه می‌باشند.
اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین، سر محیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه حفاظت از این منطقه را بر عهده دارند.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد ۱۱ شهریور ۱۳۹۱
نقشه ماهواره ای:مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عباس آباد در سال ۱۳۸۴ بعنوان منطقه شکار ممنوع و در تاریخ ۱۳۸۹/۹/۲۹ طی مصوبه شماره ۳۴۴ شورای عالی محیط زیست به دلیل ظرفیتهای برجسته و کم نظیر زیست محیطی از جمله حضور یوزپلنگ آسیایی و و وجود انواع گونه‌های کمیاب، نادر و یا در خطر انقراض با تصویب هیات محترم دولت در سفر به استان اصفهان رسما به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد با وسعت بیشتر از ۳۰۵۴۳۳ هکتار در ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهر نایین واقع و به لحاظ جغرافیایی در شهرستان نایین و بخشی از آن در شهرستان جدید خور و بیابانک قرار دارد و و مدیریت این منطقه بر عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین می‌باشد.

این منطقه مشتمل بر دشت‌ها و سلسله کوه‌های به هم پیوسته می‌باشد که زیستگاه بکر و دست نخورده‌ای را در قلب کویر برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم آورده است.
این منطقه تیپ‌های زیستگاهی مختلفی همچون ارتفاعات و کوه ها، نواحی کوهستانی کاملا صخره ای، دشت‌های مسطح و مراتع، غارها و اراضی شنی را در برگرفته است و شامل ۴۴ درصد کوهستان‌ها و تپه ماهورها، ۴۶ درصد اراضی دشتی، ۷ درصد تاغزارها و تپه‌های ماسه ای و ۳ درصد اراضی سیلابی می‌باشد.

دامنه ارتفاعی منطقه مابین ۷۱۵ الی ۲,۴۵۱ متر از سطح دریا متغییر است.

رشته کوه مرکزی به طول تقریبی ۱۳۱ کیلومتر از غرب به شرق منطقه کشیده شده است.

کوهستان‌های ییلاقی کویر، چشم اندازهای زیبای کویری، ذخایر جنگلی بادام کوهی، انجیر وحشی، بنه، تنگرس، تاغ، قیچ و گز از جاذبه‌های اکوتوریستی پناهگاه حیات وحش عباس آباد به شمار می‌روند.

تنوع زیستگاه‌ها در این منطقه به لحاظ کوهستانی عظیم و بسیار صعب العبور، تپه ماهور بسیار وسیع و تو در تو، دشتهای پهناور، تاغزارهای باستانی و چشم انداز بدیع مجموعه‌های ماسه ای، بسیار چشمگیر و غنی است.

روستاهای بازیاب، خنج و کبودان با جمعیتی در مجموع ۸۴ نفر در داخل منطقه و روستاهای چوپانان، بیاضه، ایراج، هفتومان و حسین آباد در مجموع با ۲۴۵۷ نفر جمعیت در امتداد مرز منطقه با فعالیت‌های کشاورزی سنتی، قالی بافی، دامداری و مشاغل خدماتی ماکز انسانی تاثیر گذار بر منطقه می‌باشند.

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین، سر محیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه حفاظت از این منطقه را بر عهده دارند.
تاکنون در حدود چهارصد گونه گیاهی در این منطقه گزارش شده است که بسیاری از آن‌ها ارزش دارویی دارند.پوشش گیاهی شاخص این منطقه شامل بادام کوهی، انجیر وحشی، بنه، تنگرس، تاغ، قیچ و گز، آویشن، قدومه، آنقوزه و درمنه می‌باشد.
تا به امروز چهل و سه گونه پستاندار، هفتاد و پنج گونه پرنده بومی،چهل و سه گونه خزنده و طیف وسیعی از پرندگان مهاجر در این منطقه مشاهده می‌شود.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد یکی از با ارزش‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی به شمار می‌آید (وجود حداقل چهار قلاده یوزپلنگ در این منطقه اثبات شده و پیش بینی می‌شود جمعیت آن حدود هفت قلاده باشد).
این منطقه یکی از غنی‌ترین و ارزشمند‌ترین مجموعه‌های گربه سانان و سگ سانان کشور را در خود جای داده است بطوریکه از هشت گربه سان فعلی کشور شش گونه (پلنگ، یوزپلنگ، گربه شنی، گربه وحشی، کاراکال، گربه پالاس) و از شش گونه سگ سان کشور پنج گونه (گرگ، شغال، شاه روباه، روباه شنی، و روباه معمولی) در این منطقه حضوردارند.
این منطقه و زیستگاه‌های مجاوربه لحاظ وجود جمعیتهای زادآور و تمام فصل هوبره، بسیار شاخص و ممتاز می‌باشد.
گونه‌هــــای جانوری متعدد دیگری نیز در این منطقه دیده می‌شوند که مهمترین آنها جبیر (دویست راس)، آهو (پنجاه راس)، قوچ و میش (هفت هزار راس)، کل و بز، بحری و زاغ بور می‌باشند.

منابع :
http://www.iew.ir/
http://www.catheaven.blogfa.com/
http://dir.wikipg.com/
http://www.catheaven.ir/
choopananabad.blogsky.co
نارین قلعه ( نارنج قلعه )

نارین قلعه ( ن...

از مهمترین و قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین، بنای تاریخی نارین قلعه یا نارنج قلعه است که قلعه‌ای باستانی در شهر نایین در استان اصفهان است و به عنوان قدیمی‌ترین بنای شناخته شده در بافت تاریخی شهر نایین می‌باشد. این بنای تاریخی درست در مرکز بافت تاریخی شهر نایین و در بین محله‌های قدیمی یع...

اطلاعات | نقشه
خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر )

خانه پیرنیا ( ...

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر ) یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر نایین و یکی از نمونه‌های بارز زندگی سنتی شهر نایین و نیز الگوی مهم معماری و هنری خانه‌های تاریخی در منطقه کویر است که مربوط به دوره صفوی میباشد و در اصفهان، نایین، روبروی مسجد جامع نائین ، خیابان ۲۵ شهریور واقع شده اس...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایی...

این مسجد از قدیمی­‌ترین مساجد ایران می‌باشد که زمان ساخت آن دقیق مشخص نیست برخی آن را به زمان خلافت عمرابن عبدالعزیز نسبت داده‌اند. پروفسور پوپ ساختمان مسجد را به سال سیصد و پنجاه هـ.­ق و آندره گدار فرانسوی آن را به حکومت دیلمیان منسوب می‌کنند. این مسجد در محله قدیم شهر نائین واقع...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده عباس آباد

منطقه حفاظت شد...

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین در شرق اصفهان قرار گرفته است ، این منطقه از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ و از زیستگاه‌های منتخب پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است. علاوه بر یوزپلنگ آسیایی جمعیت‌های قابل توجهی از گونه‌های کمیاب و در خطر انقراض کشور از جمله گربه شنی، شاه روباه، هوبره،جب...

اطلاعات | نقشه
قلعه عاشورگاه ( محمدیه )

قلعه عاشورگاه ...

قلعه عاشوراگاه، از معروفترین بناهای دوره زردشت در منطقه می‌باشد و بالای کوهی مشرف بر محمدیه که قدمت آن قرن‌ها پیش از بوجود آمدن نایین است واقع شده. عاشورگاه تقریبا از تمام نقاط محمدیه و از جاده نائین به انارک دیده می‌شود. به طوری که به محض ورود به محمدیه نخستین بنایی که به چشم می‌خورد...

اطلاعات | نقشه
منطقه شکار ممنوع عباس آباد

منطقه شکار ممن...

عباس آباد در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار به عنوان منطقه شکار ممنوع و در تاریخ بیست و نهم آذر سال هزار و سیصد و هشتاد و نه طی مصوبه شماره سیصد و چهل و چهار شورای عالی محیط زیست به دلیل ظرفیت‌های برجسته و کم نظیر زیست محیطی از جمله حضور یوزپلنگ آسیایی و وجود انواع گونه‌های کمیاب، نادر...

اطلاعات | نقشه
کوه میل

کوه میل

کوه میل یکی از قله‌های رشته کوه مارشنان از ارتفاعات کوه‌های مرکزی ایران می‌باشد. دامنه جنوبی این کوه به بخش کوهپایه و دامنه شمالی آن به شهرستان نائین ختم می‌شود. دامنه جنوبی متعلق به دهستان جبل و دامنه شمالی متعلق به دهستان لای مزیک شهرستان نائین می‌باشد که در ارتفاع سه هزار و سی و ...

اطلاعات | نقشه
مصلی نائین

مصلی نائین

ساختمان مصلا از آثار جالب و قابل توجه نائین است که تا چند سال پیش باغ وسیع ومشجر آن تفرجگاه مردم درایام تعطیل بوده است و بقعه داخل آن نیز زیارتگاه نائینی‌ها بشمار می‌رفت . گنبد زیبای مصلی روبه روی گنبد امامزاده سلطان سید علی واقع شده و خیابانی این دو محل بهم ارتباط میدهد . عمارت مصلی...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب