1 1

توضیحات

ویرایش

آدرس : مازندران
پناهگاه حیات وحش میانکاله شامل شبه جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده می‌باشد و این پناگاه مشتمل بر خلیج گرگان، جزیره آشوراده و شبه جزیره میانکالیه است که حدود هفت هزار هکتار وسعت دارد و به عنوان یکی از ذخایر زیست محیطی کره زمین از سوی یونسکو به ثبت رسیده است.
تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات وحش میانکاله طبق مصوبه شماره ۱۲ مورخ ۱۳۴۸/۸/۱۲ شورای عالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید.
متعاقب آن و به دلیل اهمیت اکولوژیک منطقه بر اساس مصوبه ۷۸ مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ شورای عالی حفاظت محیط زیست مندرج در روزنامه رسمی شماره ۸۹۲۱ مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۸ با وسعت ۶۶,۹۳۳ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله ارتقا یافت.
همچنین مجموعه تالاب‌های میانکاله، خلیج گرگان و لپوی زاغمرز به دلیل تنوع کم‌نظیر اکوسیستم‌هایی که در برگیرنده ۹ تیپ از ۴۲ تیپ تالاب شناخته شده جهان (شامل کولاب‌های آب شیرین ساحلی، کولاب‌های لب شور و شورساحلی، مناطق ذخیره آب، مانداب‌ها و حوضچه‌های آب شیرین دائمی، مانداب‌ها و حوضچه‌های آب شیرین فصلی، سواحل ماسه‌ای، تالاب‌هایی با پوشش درختچه‌ای، رودخانه‌ها، نهرها و حوزه‌های دائمی، آب‌های دریایی کم عمق دائمی) میباشد و دارا بودن معیارهای حائز اهمیت کنوانسیون تالاب‌های بین‌‌المللی (حائز شرایط ۶ معیار از ۸ معیار مربوط به شناسایی تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی) در سال ۱۳۵۴ در زمره اولین دسته از تالاب‌هایی بوده که در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
همچنین منطقه مذکور به جهت نقش و کارکردی که به دلیل دارا بودن ارزش‌های متنوع زیستی، تاریخی، اقتصادی و آموزشی و تفرجی در زمره یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در سال ۱۳۵۵ به کمیته برنامه انسان و کره مسکون یونسکو (MAB) معرفی و انتخاب گردید که با این اوصاف اهمیت منطقه به عنوان یک جایگاه ارزشمند بین‌المللی و کم‌نظیر در بین کشورهای منطقه (خاورمیانه و غرب آسیا) بر متخصصان اکولوژی و محیط زیست پنهان نیست.
این منطقه به عنوان اولین تالاب بین‌المللی ایران و جزو با اهمیت‌‌ترین ذخیره‌گاه زیستکره محسوب میگردد که علاوه بر پشتوانه ارزشمند تولید مثل بخش عظیمی از ماهیان دریای خزر همه ساله پذیرای جمعیتی بالغ بر یک میلیون قطعه از بیش از یکصد گونه از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی میباشد.
در همین حال ارزش‌های زیبایی شناختی تالاب، انارستان‌ها، چمنزارها و دیگر پوشش‌های گیاهی در حاشیه جزر و مدی (جنگل‌زارها) موضوعی ارزشمند و غیرقابل انکار است.
موقعیت پناهگاه حیات وحش میانکاله در بین کشورهای همجوار دریای خزر از نظر زیست‌‌محیطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در طول ساحل جنوب دریای خزر فقط همین مسافت ۶۰ کیلومتری از هرگونه توسعه شهری و آلودگی‌های قابل ملاحظه و تخریب و بهره‌برداری مفرط مصون مانده است.
پناهگاه حیات وحش میانکاله در ناحیه جغرافیایی پالارکتیک غرب به عنوان مهمترین اندوختگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود و از لحاظ تنوع زیستی قریب نیمی از تنوع زیستی پرندگان ایران (حدود ۲۴۰ گونه) که ۴۰ گونه از آن را گونه‌های دارای طبقات حفاظتی براساس طبقه‌بندی گونه‌های حمایت شده و در معرض خطر (IUCN) تشکیل می‌دهند، در برمی گیرد.
این منطقه در سراسر سال میزبان جمعیت‌های کثیری از گونه‌های مختلف پرندگان می‌باشد که از این تالاب به جهت برخورداری از شرایط مناسب زیستی، منابع تغذیه‌ای و آب و هوایی معتدل، جهت زمستان‌گذرانی و یا تابستان‌گذرانی و جوجه‌آوری به آن مهاجرت می‌نمایند.
همچنین در طی دوره‌های زمانی مختلف پرنده‌های از گونه‌های مختلف آبزی و کنارآبزی، در این منطقه رهاسازی میشوند.
کلونی‌های کنونی اصلی جمعیت فلامینگو، باکلان‌ها، قوها، پلیکان‌ها، مرغابی ها، عقاب دریایی دم سفید، اردک سرسفید و کنار آبزی‌های مهاجر به کشور ایران در این منطقه تالابی زیست می‌نمایند.
ضمن اینکه شبه جزیره میانکاله با برخورداری از امنیت کافی و پوشش‌های درختچه‌ای محل زیست دائمی دو گونه ارزشمند و حمایت شده پرندگان بومی شاخص شمال کشور یعنی قرقاول خزری و دراج نیز می‌باشد که در تمام فصول سال در این منطقه زیست و زادآوری دارند.
زیستگاه آبی میانکاله و خلیج گرگان محل تخم‌ریزی و بستر طبیعی زاد و ولد ماهیان کپور در فصول پاییز و زمستان تا نیمه اول بهار سال بعد و همچنین زیستگاه ماهی کفال را در بر دارد و به عنوان بخش اعظم ذخیره ژنتیک این‌گونه‌های آبی به شمار می‌رود.
در حال حاضر و به دلیل مشخص نشدن دقیق محدوده‌های این پناهگاه ، همه کسانی که وارد میانکاله می‌شوند قابلیت ورود به عرصه‌های امن پرندگان را دارند که کمبود نفرات و نیروهای محیط زیست ، این مشکل را تشدید می‌کند.
پهنه بیش از 68 هزار هکتاری مساحت میانکاله ، شامل 4 هزار هکتار خلیج و تالاب است که نیازمند توجه و مراقبت بیشتر میباشد. با اجرای کامل طرح جامع میانکاله ، ورود گردشگران به این منطقه ضابطه مند شده و حتی می‌توان در برخی روزها ، به تعداد مشخصی از گردشگران اجازه بازدید و حضور در این منطقه را داد.
پوشش گیاهی:
۱۷۹ گونه گیاهی در پناهگاه حیات وحش میانکاله شناسایی شده است. از گونه‌های مهم گیاهی منطقه میتوان از انار وحشی، ازگیل، تنگرس، ولیک؛ گز، جگن، نی و داغداغان نام برد.
پستانداران منطقه:
بر اساس گزارشات مستند تاریخی این منطقه در گذشته ای نه چندان دور زیستگاه گونه‌های شاخص چون مرال، پلنگ و گرگ بوده است، لیکن در حال حاضر پستانداران منطقه محدود به گربه جنگلی، شغال، گراز، روباه، خرگوش، تشی، جوجه تیغی و انواع خفاش و جوندگان کوچک می‌باشد.

منابع :
http://www.miyankaleh.com/
http://www.iew.ir/1391/06/11/1283
http://www.mehrnews.com/detail/News/2020750
http://behshahrparkmeli.mihanblog.com/
http://www7.sari.irna.ir/fa/News/81003596
http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=13921105001397

تالاب لپو و زاغمرز

تالاب لپو و زا...

مجموعهٔ مرداب‌هاى لپو، شیرخان لپو و پلنگان به فاصلهٔ یک کیلومترى جنوب دریاى خزر و در شرق نیروگاه نکا و شمال منطقهٔ زا‎غ‌مرز قرار گرفته‌‌اند. این مرداب‌ها ظاهراً زمانى جزء دریاى خزر بوده‌اند که بعدها با عقب‌نشینى دریا به صورت آب باریکه‌اى جدا باقى مانده‌اند و با گذشت زمان با آب دریا و ...

اطلاعات | نقشه
پناه گاه حیات وحش میانکاله

پناه گاه حیات ...

پناهگاه حیات وحش میانکاله شامل شبه جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده می‌باشد و این پناگاه مشتمل بر خلیج گرگان، جزیره آشوراده و شبه جزیره میانکالیه است که حدود هفت هزار هکتار وسعت دارد و به عنوان یکی از ذخایر زیست محیطی کره زمین از سوی یونسکو به ثبت رسیده است. تالاب بین‌المللی ...

اطلاعات | نقشه
عمارت باغشاه  (  پارک ملت - کاخ چهلستون )

عمارت باغشاه ...

باغ مصفا و دل فریبی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگردان،پر از درختان سرو صد ساله و گل‌های آراسته بوده است. پارک ملت در مرکز شهر واقع بوده و مرکز آثار تاریخی دوره‌ی صفوی در شمال کشور محسوب می‌شود. این مکان به سال ...

اطلاعات | نقشه
مجموعه تاریخی عباس آباد

مجموعه تاریخی ...

عباس آباد بهشهر یکی از دیدنی‌ترین مناطق شمال کشور است که تاریخ و طبیعت را با هم تلفیق کرده و اثری به یاد ماندنی پدید آورده است. درباره بهشهر می‌گویند که چون مادر شاه عباس، بهشهری بوده، او با مسافرت به بهشهر، این شهر را پایتخت تابستانی خود کرده و نام آن را به اشرف‌البلاد، یعنی بهترین و ش...

اطلاعات | نقشه
روستای پاسند

روستای پاسند

پاسند، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر است،اگر برای گردش و تفریح استان مازندران را انتخاب کرده اید این سفر را به طرف شرق استان مازندران ادامه دهید به شهرستان بهشهر می‌رسید که روستای زیبای پاسند و منطقه پاسندرز درست سه کیلومتر در شرق در سمت راست اتوبان و در جوار رودخانه پاسند با...

اطلاعات | نقشه
کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد، در جنوب غرب شهرستان بهشهر در سال ۱۰۱۰ هجری قمری به فرمان شاه عباس کبیر ساخته شده است. شاه‌عباس به‌دلیل علاقه‌مندی به فرزندش این بنا را کاخ صفی‌آباد نام نهاد. این عمارت از جمله ابنیه تاریخی و باشکوه دوره صفویه است که در دوران قاجار به‌علت بی توجهی به کلی ویران شد، ولی در...

اطلاعات | نقشه
غار هوتو

غار هوتو

غار هوتو کمربند در محدوده شهری شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) قرار دارد. این غار در حدود سال‌های 1949 و 1951 میلادی توسط «پرفسور استانلی کوور»، استاد دانشگاه فیلادلفیا کشف و بررسی شده است. در این غار بقایایی از صنایع سنگی شامل ابزارهای خراشنده، پوست کنی، سوراخ کننده و فلزی...

اطلاعات | نقشه
روستای آسیاب سر

روستای آسیاب س...

روستای توریستی آسیاب سر در بخش مرکزی شهرستان بهشهر و در ۱۵ کیلومتری جاده نکا قرار دارد ،که از طـــرف شمال وصل به جـــاده سراسری بهشهر و نکا و منتهی به زمین‌های کشاورزی ، از ســوی جنوب به سلسله جبال البـــرز و از طـــرف شرق به روستای کوهستان و ازسمت غرب به روستای گرجی محله متصل میگردد...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
باج خاله یا تتوک

باج خاله یا تت...

تتوک ، مارجان تتو ، سیم سیم کا یا باج خاله ( در زبان مازندرانی ) و کفش دوزک (در زبان فارسی ) ، مثل پروانه ، در گروه حشرات قرار دارد و بدیهی است که از دسته‌ی پرنده‌های مهره دار تخم گذار نیست ولی خرده باوری درباره‌ی این حشرات میان مردم مازندران البته گروه نونهالان و نوجوانان و بچه‌ها رای...

اطلاعات
لچک

لچک

لچک از پارچهای به شکل سه گوش و سفید تهیه میشود. در قسمت جلو لچک نواردوزی شده است. زنان این لچک را با سبک خاص به سر میبندند. لچک بارزترین پوشاک در میان زنان ساحل خزر بوده و در تمام منطقه عمومیت دارد. یک لچک بطوری که پهنای آن را روی پیشانی و دو انتهای آن پس سر بسته می‌شد. برای پیر‌زن‌...

اطلاعات

پیشنهاد سفر زمستانی

از این راه بروید، اجازه هم بگیرید
اگر از تهران شروع کنید و پابه پای جاده بروید حدود ۶ ساعت زمان می‌برد تا به بهشهر برسید؛ یعنی جاده فیروزکوه را در پیش می‌گیرید تا به ساری برسید. از ساری باید به نکا بروید و از آنجا هم به بهشهر. البته این آخر مسیر نیست. از بهشهر تا میانکاله کمی راه مانده است. از بهشهر ... ادامه مطلب
پیشنهاد سفر زمستانی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب