1 5

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
رودبار از جمله شهرستان‌های جنوبی استان گیلان است. با ویژگی‌هایی متمایز از سایر نقاط گیلان. و جود مناظر بسیار زیبا در ارتفاعات پوشیده از درختان همیشه سبز زیتون، آبهای معدنی گوارا و نیز پیشینه تاریخی و دیرینگی فرهنگی منطقه که تپه مارلیک از بارزترین نشانه‌های آن است، این شهرستان رابه یکی از پتانسیل‌های مهم گردشگری تبدیل کرده است.
این شهرستان شامل 7 شهر و 4 بخش و 10 دهستان و 208 آبادیست که تعداد 34 تای انها خالی از سکنه است. مرکز این شهرستان شهر رودبار است.
شهرستان رودبار در فاصله 267 کیلومتری تهران واقع شده است‌. شهرستان رودبار در دامنه کوه واقع شده و آب و هوای متغیری دارد و (سفیدرود) از آن می‌گذرد. تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن به دو هزارسال پیش از میلاد مسیح می‌رسد.
پس از اسلام ، طوایفی از شام و حلب به رودبار مهاجرت کردند و در آن ساکن شدند.
بعدها در زمان نادرشاه افشار، گروهی از کردهای قوچان و نواحی شمال خراسان در این شهر سکونت گزیدند. رودبار را می‌توان دروازه ورودی گیلان از مرکز کشور دانست‌.
زمین لرزه سال 1369 خورشیدی ، این شهر زیبا راتخریب نمود و علیرغم بازسازی‌هایی که صورت گرفته هنوز رونق سابق را باز نیافته است‌.
شهرستان رودبار با زیتون‌های معروفش در سطح ایران شناخته شده و یکی از مهم‌ترین و زیباترین شهرستان‌های استان گیلان به شمار می‌آید که به اندازه‌ی کافی از چشم اندازهای طبیعی زیبا چون رودخانه‌ها و آبشارها و صخره‌ها و دره‌های پرشکوه برخوردار است.
رودبار منطقه ای کوهستانی است و مرتفع‌ترین شهرستان استان گیلان به شمار می‌آید. رودبار را می‌توان دروازه ورودی گیلان از طریق مرکز کشور دانست. کوه‌های بسیار زیبای این ناحیه، به صورت رشته‌های موازی با دره‌های جالب توجه، فضای دل‌نشینی را پدید آورده اند.
با این که پیشینه تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن، به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد با این حال در متن‌های تاریخی کم‌تر به نام این شهر اشاره شده است.
باغ‌داری و کشاورزی اساس اقتصاد این شهرستان را تشکیل می‌دهدوشال‌بافی، جوراب‌بافی، و تهیه لباس از پشم گوسفند از جمله صنایع دستی این منطقه به شمار می‌آیند.
صادرات رودبار را زیتون، روغن، عسل، صابون، کفش و چرم تشکیل می‌دهند.
مهم‌ترین صنایع‌دستی این شهرستان را سبدبافی،حصیربافی،نمدمالی، صنعت‌ریسندگی و بافندگی و شیشه‌گری تشکیل می‌دهند. نمدمالی یکی از صنایع دستی مهم شهرستان رودبار است که در اصل گونه‌ای فرش است که از رخنه رطوبت و سرما جلوگیری می‌کند و از پشم تهیه می‌شود.
حصیر، سبد، کلاه، زیرانداز و کف‌پوش که جنبه‌ی تزیینی دارند از دیگر صنایع دستی شهرستان رودبار به شمار می‌آیند. چشمه آب معدنی سنگرود، چشمه آب گرم ماسخنور، دره گوهر رود، آرامگاه آقا سید محمود مرندی، آرامگاه پیر مومنی، بقعه امام‌زاده طیب و طاهر، بقعه امام زاده محمد حنیفه، پل تاریخی، تپه باستانی مارلیک و روستای تاریخی هرزویل از جمله مناطق دیدنی و تاریخی شهرستان رودبار به شمار می‌رود.
جغرافیای طبیعی
این شهرستان با وسعت دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ و سعت است و از شمال به رشت، ازجنوب به استان قزوین و از غرب به فومن و استان زنجان محدود می‌شود.
شهرستان رودبار درکرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تاثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قراردارد از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می‌باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است.
این منطقه درمسیر بادهای دایمی دره سفید رود قرارگرفته که بادهای منجیل آن معروف است. درواقع هنگام گذر از رودبار و رسیدن به رشت، گیلان باتمام تنوع و زیبایی هایش به گونه ای موجز و فشرده ازپیش چشم می‌گذرد.
شهرستان‌رودبار یکی از شهرستان‌های استان گیلان است که از دو منطقه کوهستانی و دره‌ای(که سفید رود از آن عبور می‌کند) تشکیل شده است. مهم‌ترین رودهایی که در رودبار جریان دارند، عبارتند از: لارستان، کشارود، گشنرود، شاهرود، آب دو گاهه، خرشک رود، دیسلم رود، دیسوم رود، سیاهرود و طالقان.
چشمه‌های آب و هوای شهرستان رودبار معتدل و مرطوب است و 650 میلی متر بارش سالیانه دارند. بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها 32 درجه بالای صفر و کم‌ترین آن در زمستان‌ها به 15 درجه زیر صفر می‌رسد.
پوشش گیاهی شهرستان رودبار را انواع رستنی‌ها شامل درختان جنگلی و گیاهان دارویی و خودروی محلی و هم‌چنین گیاهان علوفه ای در مراتع این شهرستان تشکیل می‌دهد.
رستنی‌ها شامل انواع درختان بلوط، راش، توسکا، زبان گنجشک، ازگیل، آلوچه و تمشک واز گیاهانی که کاربرد دارویی دارند‎؛ کاسنی، گل گاوزبان، گل بنفشه، بارهنگ، گل ختمی و پرسیاوشان عمده‌ترین پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند.
هم‌چنین پوشش گیاهی جهت چرای دام نیز در رودبار موجود است. شهرستان رودبار از نظر وجود جانوران وحشی و گونه‌های شکار از جمله مناطق غنی ایران محسوب می‌شود.
جانوران این منطقه را بز کوهی، گوزن، گرگ، خرس، پلنگ، گراز، شغال، سار، روباه، تیهو، کبک، سینه سیاه و قرقاول تشکیل می‌دهند.
جغرافیای انسانی
میزان جمعیت شهرستان رودبار که نسبت به مساحت آن ازسایر شهرستانهای استان کمتراست، این امکان را فراهم آورده تا اقوام گوناگون در کنار یکدیگر زندگی کنند و این امر منجربه تنوع مردم شناختی این شهرستان شده است که شامل نژادهای مختلفی چون تالش ها،تات ها، کردها و گیلکها می‌باشد.
بخش‌ها و دهستان‌ها
نام بخش | مرکز بخش | دهستان‌ها بخش خورگام| بره سر | خورگام ،دلفک
مرکزی | رودبار | رستم آباد شمالی ، رستم آباد جنوبی ، کلشتر
رحمت آباد و بلوکات | توتکابن | بلوکات ، رحمت آباد ، دشت و یل
عمارلو | جیریندیه | جیریندیه ، کلیشم
در بخش مرکزی به جز رودبار شهرهای رستم‌آباد، منجیل و لوشان نیز قرار دارند
تاریخ رودبار
رودبار به نامهای مختلفی از جمله «خشکه رودبار»، «رودبارمحمد زمان خانی»،«رودبار زیتون» «پیلده رودبار» معروف بوده است که نام رودبار احتمالاً به دلیل جریان داشتن رودخانه سفید رود در این شهرستان پدید آمده است.
رودبار ازنظر تاریخی دارای قدمتی 6 هزارساله می‌باشد .آثار بدست آمده در تپه مارلیک حاکی از وجود تمدنی کهن دراین منطقه است که مربوط به هزاره دوم قبل ازمیلاد می‌باشد گفتنی است.
درخت زیتون در رودبار
درخت زیتون هم زمان با کوچاندن کردان از نواحی شمال سوریه و حلب، به این منطقه راه پیدا کرد. این اتفاق در زمان شاه عباس بزرگ، 600 سال پیش رخ داد.
صنایع و معادن
صنایع موجوددر رودبار در ارتباط با کشاورزی و باغ‌داری است . معادن خاک نسوز و سنگ آهک نیز از جمله مهم‌ترین معادن این شهرستان به شمار می‌آیند.
کشاورزی و دام داری
رودبار از خاک حاصل‌خیز و آب کافی برای کشاورزی برخوردار است. آب کشاورزی از طریق سد منجیل، رودهای فرعی و چشمه‌ها فراهم شده و فرآورده‌های آن عبارتند از : زیتون، گندم، برنج، جو، گردو، سیب و فندق.
دام‌داری در کنار کشاورزی ولی در ابعاد ضعیف‌تر از کشاورزی و باغ‌داری صورت می‌گیرد.
منبع :http://copy.blogfa.com/post-116.aspx
http://roodbarmount.blogfa.com/cat-3.aspx
http://4mahal.parsiblog.com/
http://www.deilamestan.com/news_loader/news.aspx?index=11

قله درفک

قله درفک

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده...

اطلاعات | نقشه
گل سوسن چلچراغ در روستای داماش

گل سوسن چلچراغ...

در سال ۱۳۵۴ گیاه شناسی به نام لدربوری در منطقه عمارلو ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید. پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها ر...

اطلاعات | نقشه
روستای هرزویل

روستای هرزویل

یکی از روستاهای تاریخی و دیدنی و دارای پتانسیل­ بسیار زیاد برای جذب گردشگران، روستای تاریخی هرزویل در استان گیلان، شهرستان رودبار است. این روستا در شمال شهر منجیل و در گلوگاه دره­ ای سرسبز بین دو کوه گاوکول و پلنگ مغار قرار گرفته است. شغل بیشتر اهالی کشاورزی (زیتون­ داری)، دامداری و ...

اطلاعات | نقشه
روستای دیورش

روستای دیورش

روستای دیورش در 3.5 کیلومتری روستای شیرکوه و 7 کیلومتری مرکز بخش یعنی توتکابن واقع گردیده و ریشه قدیمی دارد و بعضی از ریش سفیدان بر این اصل معتقدند که قبل از اینکه روستای مجاور (شیرکوه ) وجود داشته باشد روستای دیورش آبادی بود ه است و دارای قدمت طولانی سکونت افراد بوده است . روستای دیو...

اطلاعات | نقشه
منطقه عمارلو

منطقه عمارلو

عمار لو یکی از بخش‌های شهرستان رودبار می‌باشد که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و درحدود هزار و هشتصد متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. طبق آماری که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج گرفته شد این منطقه حدود هشت هزار و سیصد و بیست و دو نفر جمعیت دارد . نام این منطقه از نام یکی از...

اطلاعات | نقشه
روستای داماش

روستای داماش

داماش یکی از زیبا‌ترین روستا‌های گیلان است که در دهستان جیرنده و در فاصله چهل و هشت کیلومتری شهرستان رودبار و صد و سی کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد. ارتفاع این روستا به حدود دوهزار و دویست متر از سطح دریا میرسد. نام این روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به عنوان روستای نمونه گ...

اطلاعات | نقشه
تپه  مارلیک

تپه مارلیک

تپه مارلیک یا چراغ علی تپه در دره گوهر رود و در نزدیکی رودبار قرار دارد که مساحت آن به حدود یک هکتار و در مجاور باغ‌های زیتون و زمین‌های شالیکاری واقع است. در شمال این تپه،تپه دیگری قرار دارد که بر روی آن قعله ای توسط فوم مارد در دوهزار سال قبل از میلاد ساخته شده است که آثار آن هنوز ب...

اطلاعات | نقشه
تپه کلورز

تپه کلورز

کلورز در فاصله دو کیلومتری شهر رستم آباد و پنچاه کیلومتری شهر رشت و در مسیر رستم اباد به سلانسر واقع شده است. کلورز از دو روستای کوچکتر به نام‌های کلورز و جلالیه تشکیل شده است که مساحت آن به حدود هشت هزار و ششصد متر مربع می‌رسد. این تپه از سال هزار و سیصد و چهل و پنج تا سال هزار و سی...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
زیتون پرورده

زیتون پرورده

زیتون پرورده یکی از خوشمزه‌ترین غذاها و همچنین سوغاتی‌های محبوب سرزمین زیبای گیلان می‌باشد. مواد لازم : زیتون سبز : یک کیلو مغز گردو : ۲۵۰ گرم سیر : به هر اندازه که دوست دارید انار ترش : به اندازه کافی آب انار : یک لیوان رب انار : یک قاشق غذاخوری گلپر : یک قاشق چای‌خوری چوچاق ...

اطلاعات
جشن‏ برداشت انار

جشن‏ برداشت ان...

جشن انار یکی از آیین‏های دیرینه‏ برای شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول به شمار می‌رود، که در بسیار از استان‌های کشور از جمله ساوه، کاشان، گیلان و ... هم‏چنان پابرجا باقی مانده است. در کتیبه‌های تخت جمشید می‌توان کنده کاری‌های انار را مشاهده نمود و این خود نشانه شناخت ایرا...

اطلاعات
زیتون رودبار

زیتون رودبار

شهر رودبار در حد فاصل سواحل خزر و جلگه‌های گیلان با دشت زرخیز قزوین، در میان کوه‌های البرز جایگاه مناسبی برای پرورش و تولید محصول زیتون است به‌طوری که امروزه در کشورمان رودبار را به زیتون و زیتون را به رودبار و منجیل می‌شناسند. زیتون از زمان‌های بسیار دور در منطقه مدیترانه پرورش داده م...

اطلاعات

جنگل نقله

جنگل نقله بر نزدیکی روستای رستم آباد شهرستان رودبار قرار گرفته است. در ابتدای مسیر ورود به جنگل بایستی در مسیر تقریبا شیب‌داری پیاده‌روی کنید تا به جنگل انبوهی قدم بگذارید. این جنگل دارای گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است. تعداد زیادی از درختان آزاد، انجیلی، ممرز، بوته‌هایی شامل ازملک، پاپیتال، سرفیلی ... ادامه مطلب
جنگل نقله

ییلاق زیبای رودبار...

شهرستان رودبار یکی از شهرستان‌های جنوبی استان گیلان است که طبیعت سرسبزی دارد. این منطقه سرسبز و ییلاقی با چشم انداز فوق العاده مسافران زیبای را جذب می‌کند. ییلاق سلانسر رودبار در ارتفاع 1250 متری سطح دریا قرار دارد که در دامنه آن درختان بزرگ و علفزارهای زیبایی وجود دارد.
این ییلاق به دره سفید رود ... ادامه مطلب
ییلاق زیبای رودبار...

دریاچه زیبای ویستان پره سر

دریاچه ویستان پره سر رودبار با وسعت ۴ هکتاری در دامنه جنوبی شهر بره سر از دوسو به جنگل‌های زیبای راش و جهات دیگر به مراتع و تپه ماهورهای زیبا محدود می‌‌گردد که فضای فرح بخش جهت مسافران و گردشگرا ن پدید آورده است.
چنانچه از تهران قصد مسافرت به این منطقه را دارید می‌توانید از بزرگراه قزوین – رشت تا ... ادامه مطلب
دریاچه زیبای ویستان پره سر

نیروگاه بادی منجیل

نیروگاه بادی منجیل نام نیروگاه بادی در شهر منجیل است. این نیروگاه انرژی جنبشی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.در سایت رودبار ۸۷ درصد روزهای سال، باد وجود دارد که در کل ۲/۴میلیون کیلو وات ساعت برای یک توربین می‌توان بدست آورد.
اوایل دهه هفتاد با تصمیم دولت اقدام به خرید و نصب نیروگاه بادی از ... ادامه مطلب
نیروگاه بادی منجیل

اجاره خانه‌های زیبای روستایی در دل جنگل درفک

بروم شمال مال خودم بشوم
بروم برای خودم درخت بشوم
دریا بشوم
توکا بشوم
لای بوته‌های خاردار تمشک و بوی شالی
شکوفه آلو بشوم
من می‌خواهم باران بشوم
_________________________

گیلان / رودبار / امامزاده هاشم /بخش بلوکات / روستای بالابراگور

پیشنهاد سفر پاییزی متفاوت🍁🍁
در ... ادامه مطلب
اجاره خانه‌های زیبای روستایی در دل جنگل درفک

سپهر رسایی

سپهر رسایی پنجشنبه 19 آذر 94 - 00:33

به به خیلی عالیه عکسا

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره رودبار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید