3 4 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
کلاردشت با قدمت چهار هزار ساله یکی از نقاط خوش آب و هوای کشور به شمار می‌آید که اطراف آن پوشیده از جنگل‌های بکر طبیعی است. کوه و جنگل، دشت، دریاچه، رود، آبشار، آب و هوای لطیف، مردمانی سازگارو میهمان نواز و برخی از آثار و ابنیه تاریخی در گستره‌ای نسبتا محدود و یکجا گرد هم قرار گرفته‌اند.
کلاردشت با جاذبه فراوانش سالانه پذیرای 2 میلیون گردشگر است جالب است بدانید که کلاردشت ...مشاهده کامل متن از جمله نقاطی در جهان به شمار می‌آید که شمار سالخوردگان بیش از یکصد سال آن از دیگر نقاط به مراتب بیشتر است.

*موقعیت طبیعی کلاردشت
کلاردشت با 113کیلو متر مربع وسعت و مرکزیت حسن کیف، در ارتفاع 1250متری سطح آب‌های آزاد و در 35کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی در یای خزر واقع است.
متوسط میزان بارندگی سالانه در کلاردشت 450میلی متر است. کلاردشت دارای جنگل‌هایی با ارتفاع 2400متر در دامنه شمالی تخت سلیمان است. هوای آن به نسبت پستی و بلندی متغیر است قسمت عمده سردسیر و فقط کنار رودخانه چالوس معتدل است.
زمستان‌های بسیار سرد دارد که بعضا ارتفاع برف در منطقه شهری به حدود 80تا 100سانتی متر می‌رسد و تابستان هوای آن خنک و معتدل است.‏
پوشش گیاهی جنگل‌های منطقه کلاردشت شامل: سپیدار، افرا، داغداغان، توسکا، تمشک، نمدار، راش، ‏زرشک، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، ازگیل، ملچ، بلوط، زالزالک، سیاه‌تلو و خوج است.
‏از جانوران و پرندگان وحشی جنگل‌های کلاردشت نیز می‌توان سنجاب، گوزن، بزکوهی، پلنگ، خرس، ‏خرگوش، خوک، شغال، گربه وحشی، جوجه تیغی، گورکن، گرگ، قرقاول، دارکوب، دم جنبانک، ‏کبک، قوش، کبوتر، زاغچه، جغد، کوکرک و بلدرچین را نام برد.‏
کلاردشت بهشت ایران منطقه ای که زبانزد خاص و عام چه در داخل و خارج از کشور یکی از چهارمین نقطه خوش آب و هوای کشور باقدمت چهار هزار سال که اطراف آن پو شیده از برف و جنگلهای بکر طبیعی است .
کوه و جنگل , دشت , دریاچه , رود , آبشار , آب و هوای لطیف مردمانی سازگارو مهمان نواز و برخی از اثار و ابنیه تاریخی در گستره ای نسبتا محدود و یکجا گرد هم قرار گرفته اند .
کلاردشت ب جاذبه فراوانش سالانه پذیرای دو میلیون گردش گر خارجی است جالب توجه است کلاردشت از جمله نقاطی در جهان است که تعداد سالخوردگان بیش از یکصد سال از دیگر نقاط به مراتب بیشتر است .
* پیشینه تاریخی ‏

منطقه کلاردشت بخشی از سرزمینی است که به «کلارستاق» معروف است و به دو بخش کوهستان و دشت تقسیم می‌شود. بخش کوهستان منطقه «بیرون بشم» که مرکز آن مرزن آباد است و بخش دشت «کلارستاق» است که شامل نواحی بین رودخانه‌های نمک آبرود و چالوس می‌شود که امروزه قشلاق کلار ستاق و مرکز آن شهر چالوس است.‏
منطقه کلاردشت خود جزو کوهستان «کلارستاق» است و دشت کوچکی را تشکیل می‌دهد. زمین‌های حاصلخیز کلاردشت از دیر باز گروه‌های انسانی را به خود جذب کرده است.
«کلارستاق» در دوران حکومت‌های مختلف مرکزی و قدرتمندی چون سامانیان، آل بویه و سلجوقیان زیر سلطه بوده و سپس تحت تسلط حکام و حکومت‌های محلی چون پادوسبانان، باوندیان، زیدیان و سادات مرعشی قرار گرفت.
در زمان صفویه و حکومت شاه عباس منطقه کلاردشت زیر نظر حکومت مرکزی درآمد و قسمتی از جاده شاه عباسی از منطقه کلاردشت در نزدیکی دهکده پیشنبور می‌گذشت. کلاردشت در دوره قاجاریه شکارگاه ویژه ناصر الدین شاه بود.
کلاردشت با توجه به این پیشینه از نظر آثار باستانی بسیار غنی است و یکی از آثار تاریخی آ ن «تپه کلار» است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.تپه کلار با ارتفاعی 7تا12متر و مساحت 50هکتار مرکز حکومت‌های حاکمان کلارستاق بوده است.‏
«تپه کلار» یکى از دیدنى‌ها و آثار تاریخى کلاردشت است که نقش مهمى در روشن ‏شدن ابهامات باستانشناسى حاشیه جنوبى دریاى خزر دارد، از اینرو آن را بهشت کاوشگران ‏نامیده‌اند.‏‏ از شهر چالوس پس از طى 50کیلومتر جاده اصلى تا روستاى لاهو و حدود 3 کیلومتر جاده ‏خاکى در امتداد جنوب، به این تپه تاریخى می‌رسیم.
از ابتداى روستاى لاهو بخش کلاردشت ‏تا این محوطه تاریخى جاده خاصى وجود ندارد اما عبورخودروهاى حامل گردشگران برای بازدید این تپه، موجب ایجاد جاده کنارگذر در حاشیه زمین‌های کشاورزى تا این محوطه باستانى شده ‏است.
‏کلار نام شهر و تپه باستانى در محدوده کلاردشت امروزى و به معناى غوک و وزغ است، ‏پیشینیان می‌گویند دورتادور این تپه تاریخى زمین‌ها و باتلاق‌هاى وسیعی وجود داشته که ‏‏ «لش» نامیده می‌شد و محل تجمع غوک و وزغ بوده است.‏‏ ‏
درختان بلند قامتى چون مازو، سرو و چنار اطراف این تپه را احاطه کرده است، گویى همانند ‏دژى از این تپه باستانى محافظت می‌کنند.‏
در 2 سال اخیر باستانشناسان تلاش زیادى کردند تا تاریخ دقیقی از سابقه سکونت انسان در ‏‏ «تپه کلار» به دست آورند که آخرین لایه کاوش شده، تاریخ حدود 3800سال پیش از میلاد را ‏نشان می‌دهد.
‏تپه کلار با وسعت حدود 6 هکتار و ارتفاع 10متر همانند گنجینه‌اى ارزشمند، کاوشگران و ‏باستانشناسان و گردشگران را به خود می‌خواند.‏
‏کشفیات قانونی و غیرقانونی در محوطه‌های باستانی کلاردشت منجر به معرفی آثار ‏ارزشمندی چون جام و خنجر طلایی کلاردشت به جهانیان شد و توجه باستانشناسان، ‏هنرشناسان و دیگر دانشمندان رشته‌های مرتبط را به خود جلب کرد و موجب ایجاد جایگاه ‏وزین و شایسته‌ای از منطقه باستانی کلاردشت در دنیای علم باستانشناسی و تاریخ هنر و ‏اذهان عمومی شد.‏
جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت دارای یک ردیف نقش برجسته شیر است که سر دو شیر از طرفین به جام پرچ شده‌است.
قدمت این جام حدود 800 سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت در موزه ایران ‏باستان تهران نگهداری می‌شود.‏این تپه باستانى علاوه بر جاذبه‌هاى تاریخى، زیبایى‌هاى طبیعى فراوانى نیزَ دارد.‏
منبع :http://kelardashtebehesht.blogfa.com/post-32.aspx
http://aryoamlak.mihanblog.com/extrapage/8887
http://www.damoon-kaka.com/history.htm
http://mehremihan.ir/component/tag
علم کوه

علم کوه

علم کوه رویایی با ارتفاع تقریبی ۴۸۵۰ متر از سطح دریا دومین قله بلند ایران است . بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست. ...

اطلاعات | نقشه
کاخ اجابیت

کاخ اجابیت

کاخ اجابیت یا اُجابت کاخی است که در روستای اجابیت و در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر کلاردشت و در ۲ کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد. مسیر دسترسی به کاخ از چالوس شروع شده و در مسیر کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران تا مسافت 35 کیلومتر ادامه دارد و سپس در مرکز شهر مرزن آباد به طرف غر...

اطلاعات | نقشه
دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود که در منطقه کلاردشت واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند. مجموعه ویژگی‌های طبیعی کلاردشت شرایطی را فراهم نموده که از دیرباز این منط...

اطلاعات | نقشه
روستای مازیچال

روستای مازیچال

دهکده مازیچال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در۵۰ کیلومتری شهر عباس و نزدیک کلاردشت که حدود یک ساعت زمان می‌برد تا بعد از گذر از 17 کیلومتر جاده، به ارتفاعات دیدنی مازیچال برساند. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌نظیر به این ده...

اطلاعات | نقشه
روستای طبرسو

روستای طبرسو

طبرسو روستای زیبا و بی ادعا در دل طبیعت کلاردشت روستای طبرسو با مرکز کلاردشت 7 کیلومتر و با جاده ارتباطی به چالوس 1700 متر فاصله دارد که در دامنه جنگل قرار دارد. طبرسو از شمال به دشت کلار و نیروگاه برق، از جنوب به جنگل‌های سرسبز و بسیار زیبای البرز، از شرق به روستای پی قلعه و تپه‌ی ...

اطلاعات | نقشه

تمبر جام زرین کلاردشت رونمایی شد

با حضور مدیرکل پست مازندران و مدیرکل گردشگری استان، پست جام زرین کلاردشت در این شهرستان رونمایی شد.
به گزارش ایسنا،در آخرین روز رونمایی از جام زرین کلاردشت از تمبر این جام طلایی نیز رونمایی شد.
اسماعیل بوداغی مدیرکل پست مازندران در مراسم اختتامیه جام زرین از تمبر این جام نیز رونمایی کرد و گفت: ... ادامه مطلب
تمبر جام زرین کلاردشت رونمایی شد

دریاچه آب شیرین ولشت

دریاچهٔ ولشت دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده‌است. در قسمت جنوب غرب این ناحیه علم‌کوه قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران به شمار می‌رود.
راه‌های دسترسی به دریاچه به جز مسیرهای پیاده رو ازطریق دوجاده می‌باشدکه عبارتنداز:
1ـ ازجاده آسفالته مرزن آباد به حسن کیف که درکیلومتر15 به سمت راست منحرف شده. ازطریق ادامه یک جاده خاکی ودشوارباعبور ازآبادی کلنواز جناح جنوبی شرقی به دریاچه می‌رسیم.
2ـدرمسیرمرزن آباد به سمت شمال رو به سوی چالوس چهارکیلومتر پس از مرزن آباد به سمت چپ جاده پیچیده از آنجا یک جاده آسفالته باطی 12کیلومتر ما را ازجناح جنوبی به دریاچه می‌رساند. ... ادامه مطلب
دریاچه آب شیرین ولشت

دهکده مازیچال

مازیچال٬ نام دهکده‌ای زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری٬ شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان٬ احساسی وصف ناشدنی را برایتان به همراه خواهد داشت. اگر به دلایل طبیعی نیز پدیده اقیانوس ابر تشکیل نشود٬ وسعت دیدتان از چالوس تا نزدیکی‌های رامسر خواهد بود.
در فصل پائیز، جنگلهای ابتدای جاده مناظر زیبا و رویایی دارند و در بهار، ارتفاعات پوشیده از گلهای فصلی زیباست و مناظر برفی قله‌های اطراف جلوه نمایی می‌کند اما مناسب‌ترین فصل برای شب‌مانی٬ تابستان است.
«ماز» و «مازی» در گویش محلی به معنی درخت بلوط است و «چال» به معنی گودال٬ پس به یاد داشته باشید که سفر شما به گودالی پر از درختان بلوط است.
برای سفر به مازیچال از جاده چالوس به مرزن آباد بروید٬ سپس به سمت کلاردشت تغیر مسیر دهید٬ از میدان اصلی کلاردشت حدود ۷ کیلومتر در جاده عباس‌آباد برانید تا به ابتدای جاده ماریچال برسید. از ابتدا جاده خاکی مازیچال٬ ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت می‌کنید تا به دشتی برسید که به بالاتر از آن راهی نیست٬ حالا شما در ارتفاعات مازیچال هستید.
... ادامه مطلب
دهکده مازیچال

حصار چال ؛ زیبا اما ناشناخته

در ارتفاعات پربرف البرز مرکزی و در ضلع شرقی قله "علم کوه" دریاچه‌ای طبیعی و کوهستانی وجود دارد به نام دریاچه "حصار چال" که در ارتفاع ‪۳۸۰۰‬ متری این قله واقع شده است.
این دریاچه زیبا را فقط کوه نوردان، گله‌داران و شکارچیانی که از مسیر قدیمی و تاریخی کلاردشت به طالقان عبور کرده باشند می‌توانند از نزدیک بینند.
بااین وجود، دریاچه حصارچال از دیدگاه کوهنوردان وگردشگران خارجی پنهان نمانده و این نقطه شاهد حضور علاقه‌مندان به طبیعت وکسانی است که دوست دارند برفها و بهمن‌های باقی مانده از زمستانهای سال‌های پیش را در مرداد ماه به تماشا بنشینند.
دریاچه "حصارچال" از طرف شمال بعد از دشت زیبایی با همین نام و درپای دو قله لشکرگ بزرگ و لشکرگ کوچک قرار گرفته و حدود سه هزار و ‪ ۸۰۰‬متر از سطح دریای خزر ارتفاع دارد.
یکی از راه‌های قدیمی و مالرو شمال به طالقان و قزوین مسیر زیبا و کوهستانی کلاردشت به طالقان است.
این مسیر قدیمی از رودبارک کلاردشت آغاز شده و پس ازعبورازاین منطقه قدیمی و نداربن و بریر، به نقطه‌ای به نام خرم‌دشت متصل می‌شود.
خرم‌دشت محل استقرار گله‌داران درفصل تابستان بوده و دراین نقطه جاده‌ای که فقط خودروهای مناطق کوهستانی قادر به عبور از آن هستند، به اتمام می‌رسد و اولین بهمن در" برفچال قدیمی و تنگ گلی" زمستان سالهای گذشته را تداعی می‌کند و سپس مسیر مالرو و پیاده‌رو آغاز می‌گردد.
عبور از شیب تند" تنگ گلی " ساعت‌ها به طول می‌انجامد و پس ازآن دشت زیبای حصار چال که هرگز تابستان را به خود ندیده است در مقابل دیدگان قرار می‌گیرد.
بهار این منطقه از اواسط تیرماه آغاز می‌گردد و اولین برف زمستانی نیز اواسط شهریور ماه آغاز می‌شود و دشت و کوههای اطراف آن را می‌پوشاند و به همین خاطر این منطقه هرگز تابستان را به خود نمی‌بیند.
پس از پایان این دشت، دریاچه حصارچال در مقابل دیدگان قرار می‌گیرد و درکنار آن گردنه معروف لشگرگ و هزار چم و راه مالروی قدیمی طالقان تا ارتفاع چهار هزار و ‪ ۲۰۰‬متری ادامه پیدا می‌کند.
مساحت این دریاچه حدود سه هکتار برآورد شده و شیب آن به سوی شمال است.
هر از چند گاهی ، هیاهوی کوه نوردان و چوپانان و درپاره‌ای موارد آوازهای بومی " چاروادارنی " که به سوی طالقان رفت و آمد می‌کنند سکوت غریبانه دریاچه حصار را می‌شکند اما این منبع زیبای آبی از نظر گردشگران خارجی و عاشقان طبیعت چندان ناشناخته نیست.
حاشیه این دریاچه در مردادماه محل استقرار گردشگرانی است که به این منطقه زیبا سفر کرده‌اند.
رنگ آب دریاچه حصار چال به سان آسمان آبی رنگ به نظر می‌رسد و از جمله دریاچه‌های متعلق به دوران چهارم زمین شناسی محسوب می‌شود.
علاه بر دریاچه مذکور دو دریاچه کوچکتر هم در پایین دست این منبع آبی قرار دارد که اهالی منطقه و چوپانان در مجموع به آن "دریوئک " می‌گویند و این واژه در اصطلاح گویش اهالی کلارستاق به معنای "دریای کوچک" است.
پوشش گیاهی دشت حصارچال گیاهان دارویی و مرتعی‌است واما در اطراف دریاچه به لحاظ ارتفاع بالا و وجود برف‌های پراکنده، گیاهان مرتعی کمتررشد می‌کنند و محل رشد گیاهان دارویی و قارچ‌های خوراکی است که پس از درخشش آذرخش پدید می‌آیند و اگر زود مورد استفاده قرار نگیرند، خشک خواهند شد.دریاچه حصار چال به دلیل مقیاس نقشه‌های جغرافیایی و وسعت اندک دریاچه در تصاویر و نقشه‌های ایران قابل رویت نیست، اما در نقشه‌های مربوط به کوه‌ها و قلل معروف ایران که از طرف فدراسیون‌های کوه نوردی تهیه گردیده کاملا مشهور و شناخته شده است.
... ادامه مطلب
حصار چال ؛ زیبا اما ناشناخته

ایمان موسوی

ایمان موسوی چهارشنبه 1 اردیبهشت 95 - 11:43

خیلی زیباست .

آشنایی با دهکده زیبای مازیچال

سفر به دهکده مازیچال و گذر بر طبیعت زیبای این روستا می‌تواند مقصد شما برای تعطیلات پاییزه باشد. برای سفر به مازیچال باید پس از ورود به کلاردشت جاده‌ای 17 کیلومتری را پشت سر گذاشته تا به ارتفاعات زیبای این روستا برسید.
با گذراندن دقایقی در این ارتفاعات شما منظره‌ای زیبا را در ذهن خود ثبت خواهید کرد. ... ادامه مطلب
آشنایی با دهکده زیبای مازیچال

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره کلاردشت

مصطفی کریمی

مصطفی کریمی جمعه 30 بهمن 94 - 20:00

درسال 4یا5بار حتما به کلاردشت میروم انقدر زیباس که هردفعه حس میکنم اولین باره اینجا میام

بابک انصاری

بابک انصاری شنبه 26 تیر 95 - 17:35

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید