1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : سولده
نور که تاچند سال قبل سولده نامیده می‌شد از شهرستان مهم رستمدار و یکی از مراکز ملوک استندار و رستمدار، بخشی میان رویان و مازندران بوده است.شهری گردشگری، که محبوبیت فراوانی میان مسافران داخلی و خارجی داراست.
دید جنوبی شهر به سمت کوه‌های پوشیده از درختان پهن‌برگ واز سمت شمال نیز به دریای خزر مشرف میباشد. جنگلهای شمال ایران جزء جنگل‌های هیرکانی هستند؛ ...مشاهده کامل متن که قدمتشان به دوره‌های دوم و سوم زمین‌شناسی میرسد.
تاریخچه شهرستان نــور
چارلز فرانسیس مکنزی، که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده، اینطور توصیف میکند. «دهکده سولده، هشتصد متر از دریا فاصله داشت… سولده دهکده بزرگی میباشد و میرزا آقاخان نوری، توجه خاصی به ان داشته است.
این ده، دویست خانه، بیست دکان و دو حمام دارد و یک پل آجری به سه دهنه روی رودخانه‌ای به همین نام بنا نموده اند.»
شهر نور در یک نگاه
پوشش گیاهی شهرستان نور، شامل دو قسمت جنگل و مرتع میباشد؛ که قسمت جنگلی آن، به خصوص در فصول بهار و پاییز بسیار زیبا و جذاب میباشد.
اکنون شهرستان نور، دارای ۲۳۲ نقطه روستایی و پنج نقطه شهری، شامل شهرهای: نور، رویان، چمستان، بلده، ایزدشهر و شهرکهای مسکونی گوناگون میباشد.
در طول تاریخ، این سرزمین سبز، وطن مردان بزرگ علمی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی؛ چون شیخ فضل الله نوری، علامه نوری، نیما یوشیج، ابوعبدالله ناتلی، استاد ابوعلی سینا، استاد بنان، دکتر پیروز مجتهدزاده، شهیدعباسعلی ناطق نوری، شیخ علی اکبر ناطق نور ی، حاج احمد ناطق نوری، رحمان رضایی و حامد کاویانپور بوده است.
شهر نور، از دو جاده ارتباطی با نام‌های هراز و کندوان با استان تهران، ارتباط دارد. و نیز جاده دیگری در دمرحله ساخت میباشد؛ که با عبور ازشرق شهر بلده، نور را به شمال تهران وصل میکند.
گستردگی شهر نور، از سواحل دریا تا ارتفاعات البرز میانی، وجود تنوع آب و هوایی، رودخانه ها، آبشارهای طبیعی، همراه با آثار تاریخی و باستانی اعتبار خاصی به این شهر داده؛ که میتواند در زمینه برنامه ریزی سفر و سرمایه گذاری تاثیر زیادی داشته باشد.
وضعیت جغرافیایی شهرستان نور؛ شهرستان نور، با وسعت ۹۷۴/۲ کیلومتر مربع و با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، متشکل از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای میباشد . “بلند‌ترین کوه، قله آزاد کوه” با ارتفاع ۴۷۲۱ متر و مهمترین رودها، “رود نور و لاویج رود” است.
از لحاظ پوشش گیاهی، شهرستان نور به سه قسمت تقسیم میگردد؛ که شامل جلگه ای با جنگل و مزارع برنج، کوهستانی شمالی با پوشش جنگلی انبوه و کوههای مرکزی و جنوبی با پوشش گیاهی ضعیف میباشد.
تقسیمات کشوری این شهرستان: دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان است. بخش مرکزی، شامل شهرهای نور (مرکز شهرستان)، رویان(علمده) و ایزدشهر، است.
از روستاهای مهم نور: رستم رود، تاشکوه علیا و سفلی میباشد. بخش چمستان، به مرکزیت شهری به همین نام؛ که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور، در مجاورت شهرستان آمل، واقع است.
بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی، به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور، واقع است و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس میباشد.
جاذبه‌های گردشگری نور
مناطق دیدنی شهرستان نور شامل: ۱) پارک جنگلی شهر نور (مهندس سعیدی)؛ ۲) سواحل زیبا و پلاژ تفریحی در نور، رویان و ایزدشهر؛ ۳) قلعه پولاد بلده؛ ۴) خانه نیما یوشیج در یوش بلده؛ ۵) پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان؛ ۶) آبشار آب پری رویان؛ ۷) روستای پیمط؛ ۸) آب گرم و جنگل لاویج؛ ۹) هتل نارنجستان میباشد و همچنین یکی از روستاهای اطراف پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان به نام ” سلیا کتی ” است!
شهرستان نور، با ۲۶۷۵ کیلومتر مربع وسعت حدود ۳/۱۱ در صد کل مساحت استان را مختص خود کرده است.
شهرستان نور، در غرب استان واقع شده و و از شمال به دریای خزر، از مشرق به شهرستان‌های آمل و محمود آباد، از جنوب به رشته کوههای البرز و شهرستان آمل و استان تهران و از مغرب به شهرستانهای نوشهر و چالوس میرسد.

این شهرستان، دارای ۵ شهر (نور،بلده ،رویان،چمستان،ایزدشهر)؛ ۳ بخش ( مرکزی،بلده، چمستان)؛ ۸دهستان و ۲۲۶ آبادی است، مطابق آخرین آمار حدود ۱۰۵۰۰۰ جمعیت که حدود ۶۷ درصد روستایی و بقیه شهری است.
مراکز دیدنی نور عبارتند از:
قلعه پولاد بلده، بقعه متبرکه آقا شاه بالو زاهد، بقعه متبرکه جمشید کیا سلطان، خانه نیما در بلده، پل خشتی نور و تکیه تاکر…!
شهرستان نور به لحاظ توسعه صنعتی و گردشگری، شرایط ممتازی در استان یافته است.
محصول غالب کشاورزی منطقه، برنج است.
گستردگی شهرستان نور، از ساحل تا ارتفاعات البرز میانی، وجود تنوع آب و هوایی، رودخانه‌ها وآبشارهای طبیعی همـراه با آثار تاریخی و باستانی اعتبار ویژه ای به این شهرستـان بد داده؛ که می‌توانـد در زمینه برنامه ریزی سفر کاملا” مؤثر باشند.
منبع :http://nedaonline.ir/
http://www.mohaddes.ac.ir/page.php?slct_pg_id=63
http://www.noorcity.blogfa.com/
روستای لاویج

روستای لاویج

لاویج آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت‌ها در دل نهفته دارد. سرزمینی که از دورانی بسیار دور، آباد و مسکونی بوده، مانند قلعه طبیعی عظیمی به نظر می‌رسد. از این جهت، همیشه مورد توجه فرمانروایان قرار گرفته و مامن و محل مناسبی برای آسایش حاکمان و والیان در جستجوی صلح و آر...

اطلاعات | نقشه
دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالا...

دریاچه سد الیمالات در ۸ کیلومتری نور در مسیر جاده نور ـ چمستان قرار دارد و فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود ۳ کیلومتر است. به عبارتی دریاچه الیمالات در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان قرار دارد و در قسمت جنوبی دوراهی روستای کارگرکلا جای گرفته است. اهالی جاده و سفر می‌توانند ب...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور

بوستان جنگلی نور با مساحت 3 هزار و 645 هکتار، یکی از بزرگترین بوستان‌های جنگلی شمال کشور و دارای جذابیت‌های گردشگری فراوانی است که در شرق شهرستان نور قرار دارد.پارک جنگلی نور که با نام موسس آن، مرحوم "سعیدی آشتیانی" نیز نامیده می‌شود. البته این پارک نخستین جنگلی که در قالب پارک جنگلی ...

اطلاعات | نقشه
روستای یوش

روستای یوش

روستای یوش از روستاهای توابع بخش بلده نور است که از طرف شمال به منطقه کجور، از جنوب به شهر تهران ،از شرق به بخش بلده و از غرب به روستای اوز منتهی می‌شود. در فرهنگ لغت دهخدا یوش به معنای جستجو و پژوهش معرفی شده است اما در همان کتاب علامه دهخدا یوش را به تاریکی و تیرگی معنا کرده است بدان...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی رویان

پارک جنگلی روی...

اگر از چالوس تقریبا 50 کیلومتر به سمت شرق برویم، پس از گذر از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهری به نام رویان (که نام قدیم آن علمده [AlamDeh] بود) می‌رسیم. این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است. فضای بازار، شبیه فضای بازارچه‌های آستارا است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن ...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپ...

پاک جنگلی کشپل در شهرستان نور و در فاصله دو کیلومتری شهر چمستان در مسیر ییلاق لاویج قرار دارد که از شمال به جاده نور - چمستان، از جنوب به کوه و اب گرم لاویج ، از غرب به شهرک صنعتی چمستان و رود لاویج و از شرق به جنگل‌های چشمستان منتهی می‌شود. مساحت این پارک حدود هفت هزار و دویست و ده...

اطلاعات | نقشه
آبشار آب پری

آبشار آب پری

اگر از سمت چالوس حدود پنجاه کیلومتر به سمت شرق حرکت کنیم پس از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهر به نام رویان میرسیم که نام قدیم آن علمده بوده است. این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است،فضای بازار، شبیه فضای بازارچه‌های آستارا است . آبشار آب پری در ارتفاعات واقع شده است و...

اطلاعات | نقشه
قلعه پولاد بلده

قلعه پولاد بلد...

این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان می‌باشد و در شهرستان نور، بخش بلده و شهر بلده قرار دارد. قلعه پولاد یا قلعه بلده که در کتاب‌های تاریخی به نام قلعه نور یاد شده است، در شمال شهر بلده، بر بالای پوزه کوهی که رو به جنوب می‌باشد ، ساخته شده است. این قلعه در بالای کوهی قرار دارد که از سه س...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
چوقا

چوقا

چوقا نوعی پارچه از جنس پشم و پنبه و گاهی ابریشم است که با دستگاه کرت چال یا کرک چال بافته میشود . فن بافت:چوقا نیز به دو صورت ساده و چپری بافته می‌شود، البته امروزه به دلیل ورود پارچه ارزان قیمت صنعتی کارخانه‌ها برای تهیه کت و شلوار یا لباس‌های رسمی، بافت این نوع پارچه تقریباً منسوخ شد...

اطلاعات
چادرشب بافی

چادرشب بافی

بافندگی و نساجی یکی از قدیمی­ترین و مهم­ترین هنرها و صنایع در سرزمین ایران است. چنانکه باستان‌شناسان همراه با قدیمی­ترین نشانه‌های زندگی در فلات ایران، نشانه‌هایی از فن بافندگی را نیز به دست آورده­اند که نشان می­دهد، چند هزار سال پیش ایرانیان با فن ریسندگی و بافندگی آشنا بودند و از انوا...

اطلاعات

شهر محبوب گردشگران

شهرستان نور، که تا مدت‌ها پیش«سولده»نامیده می‌شد، از شهرستان‌های مهم مازندران بوده است.شهری گردشگری که محبوبیت زیادی میان گردشگران داخلی و خارجی دارد.شهرستان نور جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که هرساله افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود به این مکان سفر می‌کنند.
قلعه پولاد بلده
این قلعه مربوط به دوره سلجوقیان می‌باشد و در شهرستان نور شهر بلده قرار دارد.قلعه پولاد یا بلده که در کتاب‌های تاریخی از آن بعنوان قلعه«نور» یاد می‌کنند، از سه سمت شمال، جنوب و شرق به دره‌های پرشیب و عمیق ختم می‌شود.قدمت این قلعه، طبق برآورد باستان شناسان به هفتصد سال پیش می‌رسد.این اثر در تاریخ نهم بهمن ماه 1383 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
روستای لاویج
لاویج، آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت‌ها در دل نهفته دارد.تاریخ این آبادی تلفیقی از اسطوره و واقعیت است و قدمت تاریخ غیر مکتوب آن به دوره ساسانیان می‌رسد.آبگرم لاویج از دل زمین به بیرون می‌جوشد و دارای املاح معدنی است که برای بسیاری از امراض مفید است.این روستا جاذبه‌های بسیاری دارد که گردشگران بسیاری را متعجب کرده و هرساله با خود همراه می‌کند.
دریاچه الیمالات
دریاچه سد الیمالات در هشت کیلومتری نور قرار دارد.اهالی جاده و سفر می‌توانند برای رسیدن به یک رویای بهاری به این مکان سفر کنند.این دریاچه آنقدر زیباست که گویی جنگل را در آغوش گرفته است.این مکان در ایام تعطیلات و فصل بهار یکی از مکان‌های توریستی در سرتاسر مازندران است.
پارک جنگلی رویان
پس از گذر از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان، به شهر رویان می‌رسیم که به دلیل بازار‌های فصلی بسیار شلوغ است.این جنگل درختان بسیار بلندی دارد که فضای بکر و دست نخورده ای را ایجاد کرده است.در اطراف این پارک جنگلی بسیار مکان‌های باز برای اطراق کردن وجود دارد که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. ... ادامه مطلب
شهر محبوب گردشگران

کلیسای زیبا و تاریخی آنتوان مقدس در نور

کلیسای آنتوان مقدس در شهرک ساحلی “هایکاشن” واقع در فاصله بین شهرهای نور و علمده استان مازندران واقع است. کلیسا توسط ارامنه کاتولیک مذهب ایران بنا شده و کار ساختمان آن در 1974 میلادی به اتمام رسیده است. دیوارهای خارجی کلیسا با سیمان و دیوارهای داخلی آن با گچ پوشانده شده است. کلیسا دارای پلانی بشکل هشت ... ادامه مطلب
کلیسای زیبا و تاریخی آنتوان مقدس در نور

قله سوردار

قله سوردار در جنوب شهر نور با ارتفاعی حدود 2000 متر کاملا مسلط بر مناطق جلگه ای است که در روزهای آفتابی و صاف چشم انداز زیباتری را از مناطق روستایی و شهری پایین دست و سواحل نور ایجاد می‌کند.راه رسیدن به این منطقه زیبا باید از جاده ای خاکی به طول ۲۰کیلومتر و از میان مه عبور کرد. این منطقه در ارتفاعی بالاتر ... ادامه مطلب
قله سوردار

دریاچه سد الیمالات

سال گذشته در سفرم به استان مازندران از دریاچه الیمالات دیدن کردم و بسیار لذت بردم این سد در ۸ کیلومتری نور در مسیر جاده نور ـ چمستان قرار داره و فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود ۳ کیلومتره.
این مکان وسط جنگله و بسیار زیباست ، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی این مکان دارای امکانات رفاهی مثل مکان ... ادامه مطلب
دریاچه سد الیمالات

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره نور

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید