آب و هوا

توضیحات

ویرایش
دره شهر از شهرستانهای استان ایلام است و از گذشته‌های دور پایتخت تابستانی ایلامی‌ها بوده است, اوج رونق آن در دوره ساسانیان بوده که ییلاق امرا و بزرگان بوده است.
این شهرستان در شرق استان ایلام قرار گرفته و به جز شهرستان ایوان با دیگر شهرستان‌های این استان مرز مشترک دارد. مرکز دره ...مشاهده کامل متن شهر ,شهر دره‌شهر می‌باشد.
دره‌شهر از شرق به استان لرستان محدود است . این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و بدره است.
این شهر در آبرفت‌های سیمره و در کنار ویرانه‌های شهر تاریخی سیمره و در دو سوی مسیر رودخانه دره شهر، جایی که تپه ماهورهای دامنه شمالی کبیر کوه خاتمه می‌یابد، قرار دارد.
در شهر ستان دره شهر به دلیل این که از مناطق لرنشین ایلام هستند
اقتصاد دره شهر بر پایه کشاورزی باغداری و دامداری استوار است.
اطراف دره شهر مزارع آبی و دیمی با خاک حاصل خیز قرار دارد ,مزارع کشاورزی دره شهر توسط آب رود خانه‌های سیمره، سیکان و چشمه سار‌های کوچک دیگر آبیاری می‌شود و حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق کمبود آب را تامین می‌کند.
گندم، جو، بنشن، ذرت، گیاهان علوفه ای، برنج، کنجد، تره بار، گردو، انار، انگور، سیب و انجیر از محصولات دره شهر می‌باشد, دامداری نیز در این شهرستان رونق دارد و محصولات و فرآورده‌های دامی و نیز دام به ,شهرستان‌های دیگر صادر می‌شود
از مهم‌ترین محصولات جالیزی دره شهر خیار است که بسیار معروف است.
مردم شهر دره شهر بیش‌تر به زبان لری و کردی صحبت می‌کنند ولی زبان مردم بخش بدره کردی است. این شهرستان به دلیل این که در کنار کبیرکوه و در کنار خرابه‌های شهر باستانی ماداکتو دوره ساسانی و رود خروشان سیمره واقع شده، هم چنین با دارا بودن استعداد کشاورزی و وجود آب‌فراوان و مراتع و جنگل‌های انبوه، دارای آثار دیدنی تاریخی و طبیعی بی شماری است.
اهمیت تاریخی دره شهر به حدی است که مورخان آن را به نام اولین شهر تاریخی دوره ساسانی نامیده اند.
آهنگ‌ها و ترانه و موسیقی لری در دره شهر رواج دارد که درانواع بزمی و رزمی و حماسی اجرا می‌شوند. مانند نوعی ترانه به نام سایرخونی که آهنگی سوزناک است و با لهجه لری خوانده می‌شود.
برای اجرای آن از کمانچه استفاده می‌شود.
شاید نام دره شهر از رود سیمره گرفته شده باشد که این رود تا قبل از ورود ایلام گاماسب نام دارد و هنگام ورود به ایلام سیمره نامیده می‌شود.
نقل شده که چون دره شهر در کنار رود سیمره در دره ای از دره‌های کبیر کوه قرار گرفته، دره شهر نام یافته است. شهر تاریخی و باستانی دره شهر در دوران مختلف بارها ویران و آباد گشته است.
از جمله عوامل ویرانی آن تاخت و تاز سپاهیان آشور و عرب‌ها بوده است. بنا بر نظری، دره شهر محل شهر باستانی ‹‹ماداکتو›› پایتخت عیلامی است. عیلامیان که دردوره عهد باستان فرمانروای کوه‌های لرستان بودند؛ دره رودخانه و راه بزرگ ارتباطی منطقه و مرز شمالی را متصرف شدند و اماکن مستحکمی تاسیس نمودند که ماداکتو پایتخت دوم آنان از آن جمله است.
ظاهرا دره شهر اولین شهر عیلامی بوده است که در حمله آشور بانی پال ویران و مردم آن قتل عام شده اند. در دره سیمره بقایای خرابه‌های عهد ساسانی به جامانده اند.
ظاهرا دره شهر در دوره اعتلای هخامنشیان هنوز هم ویران بوده و یا اهمیت گذشته را نداشته است، اما عهد اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در دوره ساسانی نیز مجددا رونق یافته و آباد گردیده است.
در خرابه‌های دره شهر که بازمانده یک شهر از زمان ساسانیان است، آثار چهار راه ها، کوچه‌ها و معابر با نظم ویژه ای که در شهر سازی آن دوره معمول بود، باقی مانده است.
سکه هایی که در خرابه‌های دره شهر پیدا شده اند به خسرو سوم و جانشیان او تعلق دارند. گفته می‌شد که دره شهر در هنگام آبادانی متجاوز از 5000 خانه داشته است.
درمیان خرابه‌های آن اثری از ساختمانی که شاید روزی مسجد و یا عبادتگاه دوره اسلامی بوده باشد، یافت نشده است.
برخی بر این باورند که دره شهر را خسرو پرویز پادشاه ساسانی ساخته است. گفته می‌شود اسکندر مقدونی هنگامی که از شوش عازم شعر کلنی بوده از دره شهر عبور کرده است .
پس از حمله اعراب سیمره یا دره شهر حاکم نشین مهرجانقذق شد و تا سده چهارم هجری قمری ،آباد و پرنعمت بوده است . ابودلف در سفر نامه خود می‌نویسد : سیمره نیز شهر زیبایی است که در آن درختان خرما و زیتون و گردو و در طرف دیگر برف و کوهستان با هم دیده می‌شوند.
یاقوت حموی نیزدر باره دره شهر می‌نویسد: شهری است در نواحی جبل به سوی خوزستان و آن را مهرجانقذق خوانند و آن آبادان و دارای میوه‌ها و آب است .

منبع:
http://baloooot.mihanblog.com/extrapage/10
http://fa.wikipedia.org
تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام چوب...

تنگ بهرام چوبین تنگه‌ای کم عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک در 8 کیلومتری مسیر دره شهر – پلدختر ودردل یکی از دره‌های باریک کبیر کوه قرار دارد. این تنگ باستانی شگفت انگیز در مجاورت روستای شیخمکان در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر از توابع شهرستان دره شهر قرار دارد مورخان آن را شکارگ...

اطلاعات | نقشه
آتشکده چهارطاقی دره شهر

آتشکده چهارطاق...

شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام است و آثار تاریخی زیادی از دورانهای مختلف تاریخی به خصوص دوره ساسانی و قرن‌های اسلامی را در خود جای داده است. آتشکده چهارطاقی در کناره چپ رودخانه سراب دره شهر در محلی معروف به "تنوره سرخ گچی" قرار دارد. این بنا را محل به طاق معروف است. اندازه...

اطلاعات | نقشه
شهر باستانی سیمره

شهر باستانی سی...

شهری باستانی سِیمَرِه در ضلع غربی و جنوب غربی دره شهر قرار دارد. این شهر این با قدمتی بیش از 1400 سال مربوط به اواخر دورهٔ ساسانی و قرون اولیهٔ اسلامی است و مرکز ایالت مهرجانقذق یا مهرجانکدک بوده است. این شهر باستانی بزرگترین محوطه تاریخی استان ایلام است. مساحت این شهر بالغ بر ۲۰۰ ...

اطلاعات | نقشه
قلعه شیخ مکان

قلعه شیخ مکان

جایی در استان ایلام ، شش کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهرستان دره شهر ، بخش مرکزی ، درست در روستای شیخ مکان ، " قلعه شیخ مکان " در مساحتی بالغ بر 425 مترمربع واقع شده است. قدمتش بنا به سنگ نوشته‌های نصب گشته در دیوار ورودی قلعه ، به سال 1330 هجری قمری باز میگردد. این دژ مستحکم که از طرف غرب...

اطلاعات | نقشه
قلعه میرغلام هاشمی

قلعه میرغلام ه...

قلعه میر غلام هاشمی از بناهای دوران قاجاریه است که در شهرستان دره شهر واقع شده است. طبق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی بنا در سال ١٣٠٣هجری قمری ، توسط میرغلام هاشمی حاکم وقت در روستای فرهاد آباد ساخته شده است. بنای قلعه به سبک دوره قاجاری و به شکل چهار ایوانی و با مصالحی از سنگ و م...

اطلاعات | نقشه
سنگ معلق گرزلنگر

سنگ معلق گرزلن...

گرزلنگر، روستایی از توابع بخش ماژین شهرستان دره‌شهر در استان ایلام است. از جاذبه‌های گردشگری این منطقه علاوه بر مناظر بدیع طبیعی، جنگلهای تنک زاگرسی و... سنگ معلق گرز لنگر در جوار روستای گرز لنگر است. این سنگ عظیم بر روی سنگ کوچکتری به صورت معلق قرار گرفته و حوادث طبیعی مانند زلزله و طو...

اطلاعات | نقشه
قلعه سه کسان

قلعه سه کسان

قلعه گمشده باید به جنوب غربی دره شهر ایلام سفر کنید و پا به راه ارتفاعات صخره ای این شهر شوید تا بتوانید یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایلام را ببینید. قلعه ای به نام سه کسان که جایی در حدفاصل ارتفاعات کبیر کوه و دشت دره شهر قرار گرفته است و لا به لای صخره‌های صعب العبور این ارتفاعات، گم ش...

اطلاعات
آبشار ماربره

آبشار ماربره

ماربره آبشاری است که در ۲۰ کیلومتری جاده دره شهر به سمت پلدختر و بین دو روستای ارمو و کل سفید واقع شده و سراسر طول این آبشار زیبا را درختان سرسبز پوشانده است. این آبشاردر تمام طول سال دارای آب فراوان و گوارایی است و در میان درختان اطراف آبشار انجیر و انگور و نیزارهای بلند بیشتر دیده می...

اطلاعات | نقشه

سنگ معلق گرز لنگر

سنگ معلق گرز لنگر در شهرستان دره شهر واقع در استان ایلام قرار دارد. اگر گذارتان به این استان بکر افتاد علاوه بر مناطق طبیعی بکر و دیدنی حتماً این سنگ عجیب را هم ببینید که حوادث طبیعی مانند زلزله و طوفان تعادلش را برهم نزده است.
... ادامه مطلب
سنگ معلق گرز لنگر

شهر تاریخی ماداکتو

این شهر بیشتر از ۱۴۰۰ سال قدمت دارد و مربوط به دوره ساسانیان است که به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. متاسفانه بر اثر زلزله بسیاری از قسمت‌های آن تخریب شده است. اسامی زیادی برای این شهر وجود دارد مثل مهرجان کده، مهرجان قذق، مهرگان کده ریا، و مهرگان کده. در واقع می‌توان گفت استان ایلام بخشی از ... ادامه مطلب
شهر تاریخی ماداکتو

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دره شهر

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید