آب و هوا

توضیحات

ویرایش
جوین از شهرستان‌های خراسان رضوی است و در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی شهرستان سبزوار قرارگرفته است
این شهرستان از شمال با فاصله 75 کیلومتری به شهرستان اسفراین ، از شمال غرب به شهرستان جاجرم ، از جنوب غربی به شهرستان جغتای ، از جنوب به شهرستان سبزوار، ...مشاهده کامل متن و از شرق به شهرستان خوشاب متصل می‌باشد.
این منطقه به علت واقع شدن بین ارتفاعات کوههای آلاداغ در شمال و کوههای جوین (سبزوار) در جنوب از موقعیت ویژه ای برخوردار است. عبور راه آهن سراسری تهران - مشهد از مرکز این منطقه موقعیت آن را ممتاز نموده است.
از نظر تاریخی از قدمت و پیشینه بسیار کهنی برخوردار است . قرار گرفتن در کنار جاده ابریشم که مرکز تعادل تجارت و فرهنگ بوده وجه تسمیه شهرستان و در ایران قدیم در فرهنگ‌ها و کتب تاریخ به 3 مکان بر می‌خوریم که موسوم به جوین می‌باشد یکی از آنها که صورت جویم آمده از توابع شیراز می‌باشد .
دومی محلی در افغانستان ، سوم جوین یعنی ناحیه ای که به تصریح کتب تاریخ در بین نیشابور و جاجرم واقع گردیده و حد فاصل ولایت اسفراین و بیهق بوده است .
آنچه از کتب تاریخ بر می‌آید نام جوین به صورتهای مختلف ولی نزدیک به هم آمده و آن نامها عبارتند از گویان ، گوان ، کوان (پهلوان) و چون در زبان عرب (گ) وجود ندارد به جوین معروف شده ناصر خسرو در سفرش از این ناحیه عبور کرده و می‌نویسد که از راه (کوان) به سوی بسطام رفته است و جوین ملج و پناهگاه مردم خراسان در زمانهای مختلف بوده و در کتاب لسان العرب جلد 2 مولف ابن منصور درباره جوین چنین آمده است جوین مصفر جون (گون) و آن نام گیاهی است که از شدت منبری به سیاهی بدل شده است از ماده جوند و آن خورشید است .
بخاطر نورانی بودن و صفایش در روایتی آمده که پیامبر گرامی (ص) عبائی داشت به رنگ سفید و سیاه که از این کلمه معنی رنگارنگ تعبیر می‌شود . جوین به قول لبید ابن ربیع شاعر معروف عرب سرزمین است که نفس کشیدن در آن حیات بخش است .
حتی برای انسانی که در حالت موت است نفس کشیدن در طبیعت این سرزمین فرح بخش میداند و به لحاظ پارامتر اقتصادی ، صنعتی و وضعیت نسبتاً خوب اقتصادی و معیشتی مردم منطقه از رشد آگاهی سیاسی خوبی برخودار بوده و همچنین ارتباط شهرستانهای مجاور و سایر نقاط کشور و وجود ایستگاه مرکزی راه آهن سراسری تهران مشهد در جوین ، منطقه را به یکی از مناطق مهاجر پذیر تبدیل نموده است .
در کتاب لسان العرب جلد 2 ابن منصور درباره جوین نقل کرده است؛ جوین مصغر جون(گون) و آن نام گیاهی است که از شدت سبزی به سیاهی بدل شده است.
حدود 50 درصد مردم این منطقه به زبان ترکی (گویش خراسانی - جوینی) ، 40 درصد فارسی (با گویش تاتی سبزواری) و 10 درصد نیز به زبان کردی (با گویش کرمانجی) صحبت می‌کنند.
شغل اصلی و عمده اهالی کشاورزی و دامداری و مرغداری بوده و نقش عمده ای در تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم ،جو، هندوانه ، خربزه چغندر قند یونجه ، زیره ، کنجد ایفا می‌کند
این شهرستان از نظر دامداری و مرغداری سهم مهمی در تولید شیر و تامین گوشت قرمز و سفید را به عهده دارد در این زمینه کارخانه پنیر جوین و شیر مهر جوین و کارخانه جمع آوری شیر در حکم آباد در اقتصاد منطقه خواهد داشت .
معادن کرومیت و گچ و خاک کچ در شهرستان فعال می‌باشد
آب و هوای منطقه که گرم و خشک می‌باشد، گیاهانی توانایی رشد و نمو را دارند که نیاز به آب کمی داشته باشند گیاهان زراعی غالب دهستان عبارتند از گندم، چغندرقند، جو، یونجه، هندوانه پنبه و کلزا و سایر محصولات زراعی آن مقادیر خیلی کمی را دارا هستند شامل کنجد، انواع حبوبات (لوبیا، عدس و نخود)، پیاز، گوجه فرنگی، بادمجان می‌باشند.
گیاهان باغی منطقه ، انگور، بادام و پسته و انار می‌باشند اما درختان میوه از نوع آلبالو، گوجه سبز، زردآلو نیز به مقدار کمی کاشته شده اند که صرفاً مصرف داخلی دارد.
منبع:
http://www.joveyn.ir
http://www.khorasan.ir/jovein/tabid/5269/Default.aspx
http://atamalek.ir/Thread
مسجد آق قلعه

مسجد آق قلعه

معماری این بنا به سبک ایلخانی و تا حدودی شبیه به سلطانیه زنجان احداث شده است. آق قلعه شامل یک ایوان ورودی بزرگ و رفیع منتهی به گنبد خانه بزرگ و عظیم و 2 شبستان عظیم شرقی و غربی در اضلاع غرب و شرق گنبد خانه است . ساخت و سازه این مسجد با پلان مستطیل‌شکل و به ابعاد 5/17 در 5/57 متر ساخته ...

اطلاعات | نقشه
روستای بیدخور

روستای بیدخور

بیدخور، روستایی از توابع بخش مرکزی و در شهرستان جوین استان خراسان رضوی است، بیدخور روستایی با موقعیت آب و هوایی کوهستانی است ,مردم روستا لهجه‌ی فارسی دارند و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۱۶ نفر (۸۸ خانوار) بوده است. این روستا یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان جوین می‌باشد که قدم...

اطلاعات | نقشه
ارگ تاریخی آق قلعه

ارگ تاریخی آق ...

مجموعه آق قلعه در فاصله هشتاد کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار، در منطقه جوین و بین دو روستای قادر آباد و فتح آباد قرار دارد. طبق مطالعات انجام شده این مجموعه در عصر ایلخانی، به منظور ایجاد شهری به سبک سلطانیه زنجان ساخته شده است. بر اساس کتیبه ساقه گنبد مسجد آق قلعه این مجموعه در سال 71...

اطلاعات | نقشه
غار و آبشار بید

غار و آبشار بی...

نقاب مرکز شهرستان جوین می‌باشد و آثار و بقایای تاریخی موجود در آن نشان دهنده گذشته‌ای پرشکوه و پراهمیت این منطقه است نام جوین به واسطه شخص عطاملک جوینی مولف کتاب مشهور جهانگشای جوینی بسیار شناخته شده است. در فاصله 40 کیلومتری از شهر نقاب،در مجاورت راه دسترسی به روستای بید، مسیر مورد...

اطلاعات
آرامگاه خواجه نجم الدین کبری

آرامگاه خواجه ...

خواجه نجم الدین کبری سر سلسله فرقه کبرویه و از عرفای معروف و به نام سده‌های ششم و هفتم هجری بوده که در منطقه جوین نفوذ خاصی داشته است. بنای مقبره خواجه نجم الدین کبری که بخش مرکزی مجموعه معماری بزرگی در کنار محوطه باستانی زیرآباد قسمتی از فضای پا بر جا از آن مجموعه است ، گنبد خانه‌ای ا...

اطلاعات

نظر شما درباره جوین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید