1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
فریمان از شهرستان‌های خراسان رضوی است, این شهرستان در خاور خراسان، از سوی شمال و باختر به شهرستان مشهد، از خاور به شهرستان تربت جام، و از جنوب به شهرستان تربت حیدریه محدود است.
شهرستان فریمان توسط کوه‌های بلند احاطه شده است، که بلندترین آن در خاور، کوه دال ...مشاهده کامل متن و در باختر کوه یخ آبی و در جنوب، کوه‌های وقاری است. شهر فریمان، در سر راه تربت جام - تایباد - اسلام قلعه قرار دارد.
دو رشته کوه در اطراف فریمان قرار دارد که بلندترین آنها کوه کیلاق با 2942 متر ارتفاع است و کوه بی بی غیب با ارتفاع 2881 متر، قطار النگ با ارتفاع 2605 متر و کوه دال(عقاب سیاه) با ارتفاع 2219 متر در زمره بلندترین قلل این شهرستان به شمار می‌روند.
شهرستان فریمان دارای آب و هوای معتدل است. آب وهوای فریمان درفصل بهارو تابستان بسیارخنک ودل انگیزو درپاییز وزمستان بسیارسرداست.این وضعیت آب وهوایی تا حدودزیادی تحت تأثیرمنطقه سیبری قراردارد.
در این منطقه رودخانه‌های فریمان، سنگ بست، قلندرآباد، کلاته منار و براشک جریان دارند

واژه فریمان از دو بخش «فر» و «مان» تشکیل شده است. فر، که ریشه اوستایی و پهلوی دارد، به معنی جلال، شکوه و فروغ خدایی است.
مان، صیغه امر از فعل ماندن است. بنابراین واژه فریمان، که شامل دو پاره فری و مان است، یعنی باشکوه و جلال بمان. شهر فریمان تا سال 1313 هـ . ش، آبادی ای کوچک و محل زندگی طایفه‌های بربری و تیموری بوده است.
شهر فریمان یکی از قدیمی‌ترین زیستگاههای خراسان بوده و مصداق آن تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی است که از هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح تا اواخر دوره اسلامی در این شهرستان وجود دارد.
فریمان در گذشته همواره از وقایع تاریخی نیشابور متأثر بوده به زعمی که این منطقه اسفنج یا اشبند نامیده شده‌است که از مضافات نیشابور کهن بوده‌است. مرکز آن فرهاد گرد یا ده فرهاد بود که اکنون در 15 کیلومتری غرب شهر فریمان قرار دارد.
همچنین کاروانسرای فریمان در راه یکی از انشعابات جاده ابریشم که سنگ بست را به هرات اتصال می‌داد قرار داشت. سنگ بست به سبب موقعیت ممتازش برکنار جاده ابریشم و قرار گرفتن در تقاطع راههای پنجگانه: مرو، هرات قهستان، نیشابور و توس بسیار مورد توجه و با اهمیت بود.
نکته جالب توجه درموردمیدان مرکزی شهر این است که مشابه این میدان دردنیا کمترمشاهده می‌شودواین خودیک ویژگی ممتازوانحصاری تلقی می‌گردد.
این اهمیت چنان زیاد بود که ارسلان جاذب سپه دار توس در دوره غزنوی در این مکان کاروانسرای بزرگی ساخت و آخرالامر در جوار همان عمارت به خاک سپرده شد. در حال حاضر آثار تاریخی سیاحتی فراوانی در این شهرستان به جای مانده‌است.
مهم‌ترین دلایل رشد شهر، وجود سد فریمان در حدود 10 کیلومتری غرب شهر و نیز احداث کارخانه قند در مجاورت شهر است. وجود زمین‌های حاصل‌خیز در دوره‌های‌مختلف اسباب رشد شهر را فراهم ساخته است چنان‌که کشت چغندر قند در زمان حاضر اقتصاد شهر را مشخصاً تحت تأثیر قرار داده است.
پوشش گیاهی منطقه شامل درختان ارس، پسته و گونه‌های گون، درمنه، قیاق گل بنفشه و ... است.
حیواناتی همچون قوچ، آهو، کل، خرگوش و پرندگانی نظیر کبک و تیهو در مجموعه حیات وحش شهرستان فریمان زندگی می‌کنند
مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان فرش بافی، قالیچه و گلیم و کرباس بافی، پارچه‌های ابریشمی، شال گردن، جوراب، دست‌کش، تکه دوزی روی لباس است.
صنایع دستی فریمان از دیرزمان دارای اعتبار و شهرت بوده و تنوع زیادی در آن دیده می‌شود.
جوراب بافی و بافت دیگر لباس‌های گرم نیز از دیگر صنایع دستی شهرستان فریمان است.هم‌چنین درنقاط‌مختلف این شهرستان کارگاه‌های پارچه بافی سنتی به تهیه کرباس، چادرشب و ملحفه و بافت کرباس‌های سفید و ظریف نیز مشغول هستند.
در فریمان نژادهای مختلفی مثل فارس، ترک، عرب و بلوچ در کنار هم زندگی می‌کنند. شغل اکثر مردمان این دیار کشاورزی و دامداری است که از رواج خوبی برخوردار است.
حلاجی، آهنگری، مسگری و خراطی از دیگر مشاغل این شهر به شمار می‌آیند.
از آیین‌ها و آداب مردم فریمان می‌توان از چهارشنبه سوری و مراسم سمنو پزی آن یاد کرد.
فریمانی‌ها در روز چهارشنبه سوری سمنویی به نام حلوای سرخ یا حلوای بی بی به نیت حضرت فاطمه(س) می‌پزند. این رسم به وضوح با آیین‌های کهن آب و آتش درآمیخته‌است.
از بازی‌های متداول میان کودکان این ناحیه می‌توان از کوطاربازی و لنگه بازی و از ورزش‌های سنتی به کشتی پهلوانی یا کشتی باچوخه اشاره کرد.
از سوغات شهرستان فریمان می‌توان از قالیچه‌هایی نفیس که در اغلب مناطق روستایی و بعضی نقاط شهری بافته می‌شوند یاد کرد. همچنین فریمان از دیرباز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید قندکله شناخته می‌شده که امروزه نیز قند فریمان به سبب کیفیت عالی اش از شهرتی بسزا برخوردار است.

منبع:
http://www.iranfpc.com/Default.aspx?tabid=116&language=fa-IR
http://memarbartar.ir
http://golshn12.blogfa.com/post/601
http://www.mums.ac.ir/ch_fariman/fa/farimanpresent
http://www.sh-fariman.ir/
http://www.khorasan.ir/fariman/tabid/1163/Default.aspx
بند تاریخی فریمان

بند تاریخی فری...

بند تاریخی فریمان یکی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی سیاحتی فریمان استان خراسان رضوی است این سازه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در ۱۰ کیلومتری شهر فریمان واقع است. بنای اولیه بند به عصر مغول و به روایتی به دوران صفوی بر می‌گردد,این سد یک بار در دوران عین الدوله مرمت...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه ارسلان جاذب

آرامگاه ارسلان...

مقبره ارسلان جاذب در 37 کیلومتری مشهد واقع شده است‌, وی حکمران توس و معاصر سلطان محمود غزنوی (اول‌قرن پنجم هجری قمری‌) بود. این بنا و میل کنار آن قدیمی‌ترین بنا‌های تاریخی خراسان است که نمونه جالبی از آجرکاری در معماری اسلامی محسوب می‌شود . در نزدیک این بنا رباط تاریخی امیر علی شیرنوای...

اطلاعات | نقشه
مجموعه معماری سنگ بست

مجموعه معماری ...

مجموعه معماری سنگ بست یکی از آثار باستانی استان خراسان است.این مجموعه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فریمان، بخش مرکزی، روستای سنگ بست واقع شده است از آنجا که سنگ‌بست در قدیم محل تلاقی شاهراه نیشابور به مرو و قهستان وهرات به مشهد و توس بوده منزلی مهم به شمار می‌...

اطلاعات | نقشه
برج واقع

برج واقع

فَریمان شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است این شهر در بخش مرکزی شهرستان فریمان قرار دارد. فریمان قبل از سال 1313 یکی از بخش‌های تابع شهرستان مشهد با 200 خانوار بود و در زمان صفویه و قاجاریه جزو املاک سلطنتی به حساب می‌آمد. برج واقع یکی از جاذبه‌های فریمان است که در فاصله کمی ا...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره فریمان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید