آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : گرم
شهرستان کوهبَنان در استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است .
کوهبنان در قسمت شمال غربی استان کرمان قرار گرفته و فاصلة این شهر تا مرکز استان 168 کیلومتر است و ارتفاع آن از سطح دریا 1945 متر است. رشته کوههای به هم پیوسته کوهبنان از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد.
بلندترین نقطة کوهبنان ...مشاهده کامل متن کوه داودان است که 3660 متر ارتفاع دارد. (علت این نامگذاری، رویش گیاهان دارویی در آن است.) از شمال به شهرستان بافق، از جنوب به شهرستان زرند و از مشرق به شهرستان راور و بهاباد و از مغرب به نوق رفسنجان و زرند محدود است.
تاریخچه:
از آن‌جا که کوهبنان در قدیم مرز میان محدوده کرمان و یزد بوده، حاکمان این دو منطقه همواره بر سر آن نزاع داشته‌اند.
نامگذاری
واژه کوهبنان از واژه کوهبانان می‌آید. چون بلندترین نقطه مرزی کرمان، کوهبنان است، در زمان قدیم افرادی از طرف حاکمان مأمور می‌شدند در بالای کوه مستقر شده و دیده‌بانی انجام دهند.
آن گروه را کوهبانان می‌نامیدند و محلی که آنها در آن به کوهبانی می‌پرداختند را کوهبنان نامگذاری کردند.
واژه کوهبنان در کتب مختلف به صورت گوناگون آمده است از جمله: کوبنان، کوبونان، کهبنان، کبینان و کهنبان.
برخی دیگر بنان را به معنای پسته کوهی دانسته و معنی کوهبنان را کوه پسته میدانند که این احتمال موجه است زیرا در گویش محلی این منطقه واژه بنه به معنی پسته کوهی است.
دلیل دیگر به وجود کوهبانان بر اطراف شهر است که کوهبنان نامگذاری شده ویا وجود گیاه بنه روی کوهای آن است که به کوه بنه معروف بوده که بعدها به کوهبنان تغییر پیدا می‌کند.
شهرستان فهرج در مسیرجاده بم- زاهدان قردارد.دارای مردمی مومن وصبور وولایت مداراست که خونگرمی ومهمان نوازی فهرجی‌ها بر زبان مردمی جاری است که اندکی در این مکان توقف کرده ویا قدم بر این خطه گذاشته اند اگر نگاهی به نقشه‌های تاریخی گذشته کشور عزیزمان بیندازیم نامهای متفاوت این سرزمین نشان از قامت کهن وتاریخی این سر زمین دارد از مراکز سیاحتی و تاریخی این سرزمین می‌توان به میل نادری مربوط به دوران سلجوقی وقلعه قدیم فهرج مربوط به دوره ساسانی وقلعه‌های غلور اباد وبرج اکرم ومعاذ اشاره کرد که همچنان استوار قامت بر افراشته اند وتاریخ کهن این سرزمین را به جهانیان معرفی میکنندواز جاهای دیدنی وزیبای ان می‌توان به شهر کلوخی ان اشاره کرد که در امتداد جاده بمزاهدان در 5کیلومتری فهرج قرار دارد که توجه مسافرینی که از این جاده می‌گذرند را به خودجلب می‌کند که این شهر کلوخی زیبا چگونه به وجود امده است کلوتها بر اثر فرسایش خاک در این منطقه شکل گرفته اند که مناظر زیبا و دیدنی را به وجود اورده اند که مسافرانی که قصد عبور از این خطه را دارند.
زیبایی این کلوتها انها را در جای خود میخکوب می‌کند . فهرج همواره زاده گاه بزرگ مردان عدالت خواهی همچون رفعت نظام نعیم ابادی بوده است. فهرج دارای مردمی مومن وولایت مداری است که همواره پشتیبان ولایت فقیه بوده اند.
منبع :http://www.irancities.ir/
www.kouhbanan.com
http://fahrajnews.blogfa.com/
آرامگاه محمد شهید کوهبنان (خاک آخوند)‌

آرامگاه محمد ش...

هدایت علی شاه کوهبنانی معروف به محمد شهید کوهبنانی هدایت علی شاه کوهبنانی ،از فضلای زمان خود بوده است که در کوهبنان متولد گردیده است و برای تحصیل به کرمان هجرت می‌کند . ایشان در محضر اساتیدی همجون عبد الصمد همدانی ،به کسب مدارج علمی نائل آمد و در جریان سفر به مشهد در میانه راه به دست ا...

اطلاعات | نقشه
تخت امیر

تخت امیر

در مجاورت خانقاه شیخ ابوسعیدابوالخیر تختی صاف و از سنگ و گچ ساخته شده است به نام تخت امیر ، این تخت یا همان «تخت لطیفی» بنایی در دامنه کوه خانقاه، محلی برای عبادت عارفان و چله‌نشینی آنها بوده که روایت است عارفان بزرگی چون برهان‌الدین کوهبنانی، شاه نعمت‌الله‌ولی و … در آن جا به تدریس می‌...

اطلاعات | نقشه
خانقاه شیخ ابوسعید ابوالخیر

خانقاه شیخ ابو...

ابوسعید فضل الله ابن ابوالخیر، از حیث عظمت و مقام عرفانی و شخصیت ممتاز و کم نظیر اجتماعی و وسعت مشرب و بسطر حال و وجد صوفیانه، از درخشان‌ترین چهره‌های تصوف ایران محسوب می‌شود. ابوسعید در اول محرم ۳۵۷ در روستای میهنه از توابع ابیورد دیده به جهان گشود و در شب جمعه چهارم شعبان ۴۴۰ در زاد...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام )

امامزاده سلیما...

آرامگاه امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام ) در یک کیلومتری مزار شیخ برهان الدین ، در قسمت غربی کوهبنان، در اراضی مشهور به «دِهنو» می‌باشد و اهالی وقت او را امام زاده سلیمان شاه می‌نامند و مانند عامه‌ی اهالی اکثر قرای ایران، وی را برادر امام رضا (ع) می‌دانند. این بنا از مهمترین و معتبرتر...

اطلاعات | نقشه