2 3

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
کلات از شهرستانهای استان خراسان رضوی است. فاصله این شهر با مشهد ۱۴۵ کیلومتر، با جاده‌ای کوهستانی است.
مرکز این شهرستان شهرکلات است و شهروز شهر دیگر آن است.
این شهرستان درشمال شرقی ایران و خراسان قرار گرفته که از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است.
کلات ...مشاهده کامل متن ازجنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.
کلات در منطقه نیمه معتدل کوهستانی قرار دارد و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و در مناطق پست هوایی معتدل در کوهپایه‌هاست.
بلندترین نقطه آن ۳۰۵۹ متر از سطح دریا در ارتفاعات هزار مسجد و پست‌ترین نقطه آن ۴۵۰ متر در محل خروجی رودخانه چهچه در مرز ترکمنستان است.
کلات در لغت به معنی آبادی و زیستگاهی بر فراز کوه است. نخستین بار نام کلات در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی در داستان‌های حماسی فرود پسر سیاوش آمده است.
در زمان سامانیان کلات پناهگاه سرداران آن دوره از جمله ابوعلی سیمجور و فائق الخاصه بوده و از دوران سلجوقی نشانه هایی مانند بند نادر برجای مانده که اهمیت آن دشت را نشان می‌دهد.
در دوران ایلخانان مغول کلات از اهمیت زیادی برخوردار بوده به طوری که تاسیسات دروازه ارغون شاه به دوران ایلخانی نسبت داده می‌شود. کلات در عصر تیمور در برابر حمله وی به سختی مقاومت نمود آن چنان که در کتب تاریخی آمده است تیمور چهارده بار به دژ کلات یورش برد و هر بار شکست خورد.
اما بیش از همه دوره ها، در زمان افشاریان از اعتبار خاصی برخوردار گردید و دلیل آن را باید در دیواره‌های طبیعی و دروازه‌های قابل کنترل دانست که کلات به عنوان محل سکونت نادر و ذخایر ارزشمند وی انتخاب گردید.
در منطقه کلات زبان و لهجه‌های مختلفی وجود دارد که از میان آنها می‌توان به ساکنان فارسی زبان، ترکی زبان و کرمانج اشاره کرد.
اقتصاد مردم کلات کشاورزی، دامداری، باغداری و بویژه شالیکاری می‌باشد.
برنج کلات از انواع بسیار مرغوب برنج در ایران به شمار می‌رود.
جشن‌های عروسی بویژه در روستاها با مراسم ویژه ای از قبیل اجرای رقص‌های سنتی و آئینی و کشتی با چوخه، همراه است. طب سنتی در این منطقه کاربرد ویژه ای دارد و هنوز مداوا با داروهایی از قبیل کات کلوخ، قدومه کلاتی، استاقدوس و مانند آنها در بین مردم رواج دارد.
سنت همیاری (یاوری) در کاشت، داشت و برداشت غلات در منطقه کلات مورد احترام برزگران و کشاورزان می‌باشد.
انواع بافته‌های رنگارنگ ابریشمین از سوغات مشهور شهرستان کلات است که در زاوین تولید شده و عشایر کرد با استفاده از این پارچه‌ها لباس‌های محلی خاص مردم کرمانج را می‌دوزند.
ابریشم بافی کلات از جمله مهمترین هنر سنتی مطرح در منطقه کلات ابریشم بافی است و زاوین در کلات مرکز بافت ابریشم محسوب می‌شود.
هنرمندان ابریشم باف زاوینی در بافته‌های خویش از رنگ‌های درخشان مشکی، سبز، زرد، سرمه ای و سفید استفاده می‌کنند. طرح‌های هندسی این بافته‌ها قابل مقایسه با قالی و گلیم می‌باشد.
این نقش‌ها از محیط پیرامون و عوارض طبیعی الهام گرفته اند. در شهرستان کلات علاوه بر هنر ابریشم بافی هنر بافت گلیم‌های پر نقش و نگار در روستاهای قلعه زو و آغداش از اعتبار خاصی برخوردارند.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://khorasanrazavi3000.blogfa.com/post-18.aspx
کاخ خورشید

کاخ خورشید

کاخ کلات یا کاخ خورشید در شهرستان کلات خراسان رضوی قرار دارد و مهم‌ترین یادگار نادر شاه افشار درکلات است که در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است. این قصر در میان باغی بزرگ به شیوه باغ‌های ایرانی بنا شده، اما ساختمان آن تلفیقی از...

اطلاعات | نقشه
آبشار قره سو

آبشار قره سو

آبشار قره سو در جنوب غربی کلات و در فاصله ۵ کیلومتری آن در روستای قره سو واقع شده‌است. طبیعت زیبا وآب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ،وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جذب می‌کتد. ا...

اطلاعات | نقشه
کتیبه نادری

کتیبه نادری

کتیبه نادری سنگ نوشته‌ی ترکى است که در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادرى٬ ملک پدرى نادر(دره‌گز خراسان)، پیش از آبادی دربند قرار دارد. کلات، با فاصله‌ای حدود 145 کیلومتر در شمال شرقی مشهد، بر دامنه کوه هزارمسجد تکیه داده و از سوی دیگر با کشور ترکمنستان همسایه است «کتیبه نادری» در مدخ...

اطلاعات | نقشه
آبشار دره آل

آبشار دره آل

«آبشار دره آل» در استان خراسان رضوی در روستای گردشگری آل در 45 کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده است. مسیر جاده مشهد تا روستای آل اسفالت است. روستای شگفت‌انگیز آل در 45 کیلومتری شمال مشهد در جاده کلات و دره‌ای به نام کارده واقع شده است در نزدیکی این روستا سد نسبتا...

اطلاعات | نقشه
روستای ایدلیک

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک یا ایده لیک در 34 کیلومتری شهر کلات نادر واقع شده است که دو راهی آن در 27 کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا می‌شود و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. این روستا حدود 250 خانوار دارد و شغل اصلی مردم آن کشاورزی و دا...

اطلاعات | نقشه
دره ایدلیک

دره ایدلیک

دره زیبا و بکر ایدلیک در جنوب روستایی به همین نام و در ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد واقع شده که دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا شده و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. رودخانه ا...

اطلاعات | نقشه
دره سیستان ( تفنگ دره )

دره سیستان ( ت...

دره سیستان یکی از زیبا‌ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد تفنگ دره است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ می‌باشد . این دره در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع است. منطقه پوشیده از جنگلهای ارس است و رودخانه ایدلیک از میان آن عبور می‌کند. برای دسترسی از مشهد به سمت...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده ارس سیستان

منطقه حفاظت شد...

قسمت اعظم این منطقه تحت عنوان هزار مسجد از سال ۱۳۷۶ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است و سپس طی مصوبه شماره ۱۷۹ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده ارس سیستان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است. ارس نوعی درخت...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
برنج ایدلیک - کلات

برنج ایدلیک - ...

هر چند که شاید با شنیدن « برنج » به یاد برنج و شالیزارهای شمال می‌افتیم، اما آب و هوای مستعد ایدلیک و بارندگی‌های خوب آن در سالکشت برنج را در این منطقه از خطه خراسان پهناور به خود اختصاص داده و بهترین سوغاتی برای مسافران و گردشگران این منطقه است. در ابتدا بیشتر برنج گرده در ایدلیک کشت ...

اطلاعات

راهنمای سفر به آبشار ارتکند

آبشار ارتکند در فاصله‌ی 110 کلیومتری از مشهد و 45 کیلومتر مانده به کلات قرار دارد. برای رفتن به این آبشار ابتدا باید از روستای سررود گذشت. ارتکند منطقه‌ای ییلاقی و کوهستانی است و آبشار، شالیزار و باغ دارد. رود ارتکند از کوه‌های هزارمسجد سرچشمه می‌گیرد. ارتفاع آن از سطح دریا 1480 متر است.
چرا برویم؟
گشت ... ادامه مطلب
راهنمای سفر به آبشار ارتکند

کاخ کلات

کاخ کلات یا کاخ خورشید در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است. کلات به معنی قلعه و برج و بارو است (قبل از اسلام تقریبا تمامی شهرها را به شکل کلات می‌ساختند که در آنها مساله نظام طبقاتی رعایت می‌شده است.این طبقات اجتماعی پیشتر سه طبقه بوده که بعدها ... ادامه مطلب
کاخ کلات

قره سو در جنوب غربی شهرکلات ودر فاصله 5کیلومتر ی آن درکیلومتر 1 جاده لاین از سمت کلات واقع شده است .طبیعت زیبا و آب وهوای ییلاقی،وجود آبشارهای بلند با دره‌های تنگ وزیبا قره سو را از دیگر تفرجگاههای کلات متمایز نموده است.
وجود 8آبشار زیبا وچشمه‌های خنک و گوار با آب وهوای دلنشین از جمله عواملی هستند ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره کلات

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید