آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
رومشگان یکی از شهرستانهای وسیع استان لرستان می‌باشد .این شهرستان با مرکزیت شهر چغابل با ارتفاع ۱۰۹۵متر از سطح دریا و در۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کوهدشت و۲۶ کیلومتری غرب شهرستان پلدختر و هم مرز با استان ایلام واقع شده است .
به گفته‌ی بزرگان این منطقه علت نام گذاری این منطقه به اسم (رومشکان) این بوده است که این منطقه محل شکست امپراتوری روم شرقی از امپراتوری ایران بوده است .
رومشکان از دو کلمه روم و شکان تشکیل شده است که کلمه‌ی روم به معنی امپراتوری روم شرقی میباشد و شکان به معنی شکست وشکستن است که اگر معنی این دو کلمه را در کنار هم بگذاریم جمله‌ی شکست امپراتوری روم شرقی بدست می‌آید.به همین دلیل است که این منطقه را رومشکان می‌نامند و دارای آثار باستانی واشیا تاریخی زیادی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
شهرستان رومشکان با آب وهوایی معتدل ونیمه خشک با بیشترین دما در فصل تابستان ، در حدود۴۰درجه سانتی گراد و کمترین دما در فصل زمستان، دمایی در حدود۷درجه زیر صفر ومقدار باران سالانه به طور متوسط۴۵۰ میلی متر دارد.
اطلاعات عمومی
از لحاظ زیست گاه طبیعی شهرستان رومشکان دارای زیست گاه متنوعی میباشد که میتوان موارد ذیل را نام برد:
از لحاظ سر سبزی وپوشش طبیعی دارای انواع درختان بلوط،بنه،انجیر کوهی،بادام کوهی،چنار و... میباشد. وبرای کاشتن درختان گردو،انار،زرد آلو،انجیر، زیتون، سیب،توت و... نیز مناسب است.
از لحاظ گوناگونی زیست جانوری حیوانات ذیل در کوه‌های این منطقه زندگی میکنند:
روباه – خرگوش – گرگ – کفتار – گراز – سمور – جوجه تیغی – خرس – قوچ ومیش – بز کوهی – کبک – قرقاول – تیهو و... .
شهرستان رومشکان دارای زمین‌های حاصلخیز برای کشاورزی از جمله گندم ، جو ، چغندرقند ، ذرت ، نخود و عدس میباشد .
از جمله جاذبه‌های این شهرستان وجود آتش چهارفصل در دامنه کوههای شمال شهر به جهت متصاعد شدن گاز طبیعی درون لایه‌های زیرزمینی و نیز به علت پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند ، داشتن تپه باستانی که به قول بعضی از مورخان دارای قدمت چهارهزار ساله می‌باشد ، کوه‌های سر به فلک کشیده مله کوه که به غار «کلماکره» که بازگشت قدمت این غار به دوران ساسانیان برمی گردد و به یغما بردن آثار ارزشمند این غار توسط افراد غارتگر می‌تواند حکایت از سابقه طولانی این منطقه داشته باشد .
منبع :http://lakna.ir/
http://golshn12.blogfa.com/
http://soory654.blogfa.com/
http://romeshkan-88.blogfa.com/

قلعه زاغه ( زاخه )

قلعه زاغه ( زا...

در 2 کیلومتری شرق تپه باستانی شهر «چغابل»، قلعه زاخه قرار گرفته که از سنگ ساخته شده، دومین قلعه لرستان بعد فلک افلاک محسوب می‌شود که از دوره ساسانی باقی مانده بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده ­اند. اما بخش اعظم این دژ، هنوز در زیر خاک پنهان است و شکل تپه خودنمایی می­کند. دهانه بر...

اطلاعات | نقشه

زندگی عجیب جوان لرستانی

کامران بازوند اهل رومشکان لرستان و از فعالان محیط زیست است. او چند سالیست که وقت خود را صرف کاشت درخت در کوهپایه‌ها کرده و در اطفای حریق بیشتر آتش سوزی‌های جنگل‌ها نیز حضور دارد.
به گزارش ایسنا، کامران با وجود خشکسالی توانسته ۶۰۰ درخت بکارد و روزانه آنها را با بطری‌های آب پس از حمل چند فرسنگی آبیاری ... ادامه مطلب
زندگی عجیب جوان لرستانی

مونا عبدی پور

مونا عبدی پور چهارشنبه 25 شهریور 94 - 11:10

درود بر غیرت و شرف مردمان سرزمینم لرستان

اطلاعات بیشتر...