1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان ترکمن از شهرهای غرب استان گلستان است که از طرف شمال به جمهوری ترکمنستان و از طرف جنوب شرقی به شرستانهای گرگان و علی آباد و از طرف جنوب به شهرستان کردکوی و از طرف غرب به دریای مازندران و شهرستان بندر گز ارتباط دارد.شهرستان ترکمن ...مشاهده کامل متن بنا به مصوبه هیات وزیران در سال 1359 به عنوان یکی ازشهرستانهای استان گلستان جزء تقسیمات کشوری محسوب گردید و فرمانداری شهرستان تاسیس و افتتاح گردید .
پیشینه تاریخی شهرستان :
بندرترکمن با نام قدیمی بندر شاه در سال 1307 هجری شمسی در زمان رضا پهلوی در قسمت جنوبی شرقی دریای خزر بنا گردید این شهر در انتهای راه آهن جنوب به شمال احداث شد و یکی از علل ساخت این شهر و ایجاد راه اندازی شیلات در شبه جزیره میانکاله است .
جغرافیای طبیعی شهرستان ترکمن :
شهرستان ترکمن در بخش شمال غربی استان که از شمال به کشور ترکمنستان ، از جنوب به شهرستان کردکوی ، از شرق به شهرستان آق قلا و از غرب به دریای خزر و خلیج گرگان محدود می‌شود.
وسعت شهرستان ترکمن 295 کیلومتر مربع که دارای 71788 نفر جمعیت که از دو بخش مرکزی و سیجوال و یک شهر بندرترکمن و چهار دهستان و 24 آبادی تشکیل شده است .
ساختمان زمین شناسی:
تمام جلگه‌های ساحلی دریای خزر و کوهپایه مجاور آن خاصه شرق و مرکز سواحل دریای خزر مربوط دوران کواترنری به صورت مخروط افکنه از آبرفت‌های رودخانه ای رسوبات دریای خزر پوشیده شده و خاکهای نسبتاً حاصلخیزی به وجود آورده اند.
زبان ، دین و فرهنگ :
زبان اکثریت مردم شهر ترکمنی است که جزء زبان‌های ترکی می‌باشد وآنرا به عنوان یک لهجه ترکی می‌شناسند که از قواعد و دستور مکتوب پیروی نمی‌کند.ترکمن‌ها پیرو دین مبین اسلام و مذهب اهل سنت حنفی می‌باشند و اعیاد آنها عید فطر و عید قربان است که از اعیاد مذهبی می‌باشند.
ترکمن‌ها نسبت به انجام مراسم دین بسیار مقید بوده ودر نمازهای جمعه و جماعت شرکت فعال و گسترده دارند . این مردم نسبت به ائمه (ع) ارادت خاصی دارند که انجام مراسم ویژه در ایام عاشورا و زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع) در مشهد نمونه آن است.
وجود شاعران ترکمن مانند دولت محمد آزادی ، مختومقلی فراغی ، مسکین قلیچ ، محمد ولی کمینه ، ملانفس و... درگذشته حکایت از رشد فرهنگی ترکمن‌ها می‌باشد.
جاذبه هاش گردشگری شهرستان :
وجود جزیره زیبای آشوراده بعنوان مرکز جذب توریست ،وجود بندر چند منظوره ترکمن بعنوان یکی از دروازه‌های ارتباطی دریائی استان با کشورهای حاشیه دریای خزر و آسیای مرکزی ،وجود رودخانه ، دریا ، تالاب و دشت زمینه را به منظور گسترش ورزشهایی نظیر شنا ، اسکی روی آب ، دریانوردی ، شکار ، ورزشهای همگانی و دو و میدانی فراهم نموده است ،برخورداری از تنوع اقلیمی و قابلیتهای برجسته و متعدد طبیعی و گردشگری ،توان بسیار بالا جهت جذب توریسم در سطوح منطقه ای در صورت برنامه ریزی دقیق ،قدمگاه خواجه بهاء الدین نقشبندی ،مقبره آق امام
آب و هوا:
این شهرستان دارای آب و هوای خزری می‌باشد اما از جهت شمال شرقدرنوار اقلیمی نیمه بیابانی قرار می‌گیرد.
متوسط حرارت شهرستان بندر ترکمن 17درجه سانتیگراد و میزان بارش سالانه این شهرستان به کمتراز420 میلی متر می‌رسد
صنایع دستی شهرستان
صنایع دستی که هم اکنون می‌توان از آنها به عنوان صنایع دستی شهرستان ترکمن سخن گفت،عبارتند از فرش ، سوزن دوزی ، ساخت زیورآلات ترکمنی ، نمد مالی ، گلیم و پلاس بافی و ...
ترکیب جمعیتی:
جمعیت فعلی بندر ترکمن دارای تنوع فراوانی بوده و ترکیبی از مردم بومی (ترکمن) و مهاجران مازندرانی ، گیلانی، ترک، قزاق، فارس‌ها ، سیستانی‌ها و... است
اقتصاد بندر ترکمن
اقتصاد شهر بر پایه راه آهن و بندر طراحی شده بوده که با بالا آمدن عمق دریا و کاهش آبخور کشتیها، امروزه عملاً خاصیت بندر تجاری ندارد و تنها مواد سوختی و نفت خام در مقیاس بسیار ناچیز به مقصد نیروگاههای منطقه تخلیه می‌گردد.
اقتصاد شهر در حال حاضر بر پایه تولید فرش و گلیم، صید و تولید خاویار، کشاورزی و صنایع دستی رونق دارد.بیشتر مردم این شهر به کار صیادی مشغولغند .
شهرستان ترکمن با وجود جاذبه‌های طبیعی مانند دریا ، جزیره آشوراده و صنایع دستی غنی ترکمن ، یکی از مهمترین مرکز گردشگری استان محسوب می‌گردد . صنایع دستی این شهرستان قالی و قالیچه و پشتی ترکمنی ، سوزن دوزی ، زیورآلات و نمدمالی است .
از مهمترین مناطق گردشگری و تاریخی شهرستان ترکمن می‌توان جزیره آشوراده ، اسکله توریستی ساحل دریا ، میدان سوارکاری ، پادگان روسها ، زیارتگاه بهاء الدین نقشبندی و آرامگاه آق امام را نام برد و دارای بازارچه مرزی در کنار ساحل و بازار هفتگی دوشنبه بازار است .
بازارچه هفتگی دوشنبه بازار و اسکله توریستی بندرترکمن
اسکله توریستی بندرترکمن : اسکله ودریا در غرب بندرترکمن واقعند . اسکله بندرترکمن دارای سکوهای استراحت ، ایستگاه قایق‌های موتوری و پدالی و بازارچه زیبای ساحلی است که بسیاری از مسافران از سراسر کشور برای خرید از آن به بندرترکمن می‌آیند .
دوشنبه بازار بندرترکمن : دوشنبه بازار قدیمی‌ترین بازارهای استان است که در آن کشاورزان ، قالیبافان و فروشندگان در دوشنبه محصولات خود را به بازار عرضه می‌کنند .
این بازار هفتگی که در یکی از خیابانهای اصلی بندرترکمن شکل می‌گیرد را می‌توان نمایشگاه رنگ و نقش نامید و سوژه خوبی برای عکاسی می‌باشد و محل خوبی برای خرید سوغاتی ، علاوه بر این اگر در ایام نوروز به بندرترکمن می‌آیید از دیدن مناظر زیبای مزارع کلزا که تمام شهرستان را به رنگ گلهای زرد درآورده اند تعجب خواهید کرد .
ظرفیت کشاورزی شهرستان
خلاصه وضعیت سطوح کشت و تولید محصولات زراعی و دامی شهرستان ترکمن:
این شهرستان در غرب استان گلستان در کنار دریای خزر با مساحت 1783 کیلومترمربع به طولهای شرقی 25" /54 و 55"/53 درجه و بین عرضهای شمالی 23"/37 و 50" / 36 درجه قرار گرفته و از سطح دریا 20- متر ارتفاع دارد .
از طرف شمال به شهرستان گمیشان و از طرف غرب به دریای خزر و شهرستان بندرگز و از شرق به شهرستان گرگان و از جنوب به شهرستان کردکوی محدود می‌شود. این شهرستان دارای دو بخش (بخش مرکزی و بخش سیجوال ) و چهار دهستان (جعفر بای جنوبی – فراغی – قره سو شرقی – قره سو غربی ) و 27 روستا می‌باشد که بدلیل دارا بودن اراضی وسیع و حاصلخیز و با برخورداری از آب و هوای مناسب یکی از مهمترین مناطق مستعد کشاورزی و دامداری در استان بوده که سالانه سهمی در حد توان از تولیدات ملی کشور را با اجرای سیاستها و خط مشی اقتصادی دولت بعهده دارد.
منبع :http://www.bandartorkman.ir/
http://turkmen.golestanp.ir/
http://golestan.farhang.gov.ir/
جزیره آشورا ده

جزیره آشورا ده

آشوراده تنها جزیره ایران در دریای خزر است. این ویژگی و سرسبزی شمال که همواره مورد پسند ایرانیان بوده، آشوراده را به کانون توجه دست‌اندرکاران گردشگری تبدیل کرده است. اکنون نام آشوراده واژه‌ای کلیدی در ادبیات اکوتوریسم گلستان است. آشوراده یا جزایر آشور نام بخشی از خشکی شبه جزیره میان کا...

اطلاعات | نقشه
موسیقی محلی گلستان

موسیقی محلی گل...

موسیقی سنتی کتولی و ترکمن از عمده‌ترین و شاخص‌ترین موسیقی‌های سنتی استان گلستان به شمار می‌آید همچنین در این استان موسیقی سنتی مازندرانی ، سیستانی نیز مرسوم و متداول می‌باشد. موسیقی سنتی ترکمن: نوازندگان ترکمن را ‹‹ سازنده ›› ( یعنی آن که ساز می‌زند ) و خوانندگان را باخشی (baxshi)...

اطلاعات
لباس محلی ترکمن

لباس محلی ترکم...

اقوام متعددی در استان گلستان زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها می‌شوند. لباس و زیور آلات محلی استان گلستان و از جمله ترکمن‌ها بخشی از جذابیت‌های فرهنگی این استان است که رنگ‌ها و طرح‌های آن برای گردشگران ...

اطلاعات
آیین پرخانی

آیین پرخانی

درباره تاریخچه وقدمت آیین پرخوانی اطلاعات متعددی ذکر شده است. اصل لغت پرخوان از دو کلمه پری وآواز ترکیب یافته است و از اصطلاحات خاص ازبک‌های خوارزم است. پرخوان‌ها با ساز و آوازی که در وصف پری‌ها می‌خواندند امراض را از بدن بیماران دور می‌ساختند . درکتاب لغات الترک محمود کاشغری پرخوا...

اطلاعات
هودی، لالایی کودکان ترکمن

هودی، لالایی ک...

هودی ترانه‌هایی ایست، که مادران ترکمن با صدای دلنواز خویش برای آرامش و به خواب بردن کودکانشان در کنار گهواره می‌خوانند. هودی‌ها مجموعه اشعاری هستند، که از وزن و قافیه برخور دارند که این امر بر دلنشینی آن می‌افزاید. در واقع هودی‌ها به اشعار فولکلوریکی اطلاق می‌شود، که سرشار از آمال و آ...

اطلاعات
قالیبافی ترکمن

قالیبافی ترکمن

سوابق تاریخی فرش ترکمن ترکمن‌های ایران در منطقه ترکمن صحرا واقع در مرز شمالی ایران و جمهوری ترکمنستان و همچنین در قسمت شمال شرقی خراسان زندگی می‌کنند. اغلب ترکمنهای ایران را طوایف یموت، گوکلان، سالیر و همچنین ساریق و تکه تشکیل می‌دهند. مردم ترکمن اگر چه اصالت خود را حفظ کرده اند، سنته...

اطلاعات

تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر

آشوراده، دهی در مرکز شبه جزیره میان کاله در شهرستان بندرترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است.
این جزیره تا سال‌های پیش با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از ۱۰۰۰ نفر سکنه داشته است که به مشاغل دامداری، کارگری، ... ادامه مطلب
تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر

مراسم عروسی ترکمن ها

در این روز، دوستان و آشنایانی که مایل به شرکت درکاروان عروس کشان هستند – معمولا جوان ترها- در ساعت مقرر که شب گذشته و در مصایب جای اعلام شده است، در محل خانه‌ی داماد حاضر می‌شوند و هر یک وسیله‌ی خاص خود را دارند (در گذشته، اسب و شتر، امروزه، انواع اتومبیل).
در این روز پارچه‌های روسری مانند یا حوله، ... ادامه مطلب
مراسم عروسی ترکمن ها

سفره پربرکت ترکمنان

در بندر ترکمن احتمال زیادی دارد که مهمان مردم صمیمی این شهر شوید، غذاهای خانگی بندر ترکمن بسیار لذیذ هستند و در کنار شیرینی‏ها و نوشیدنی‏های منحصربفرد این بندر، ترکیب جالبی از طعم و مهمان‏نوازی را به مسافر ارائه می‏دهند.
غذاهای ترکمن، بر مبنای گوشت لذیذ گوسفندی و سبزیجات تهیه می‌شوند. مشهورترین غذای ... ادامه مطلب
سفره پربرکت ترکمنان

راهنمای سفر به بندر ترکمن،چی بخریم؟
دوشنبه بازار بندر ترکمن محلی است که می‌توانید زیباترین صنایع دستی ترکمنان را با قیمتی خوب از دست کسانی که به نحوی در تولید آنها نقش داشته اند تهیه کنید.
مهمترین محصول این بندر، بدون شک خاویار و ماهی است. برنج، لبنیات و محصولات کشاورزی نیز از دیگر سوغات این شهر هستند. اما برای یک گردشگر، صنایع دستی این شهر از هرچیز دیگری جذاب‌تر است. دنیای رنگ در این بندر مسافر را به خرید یادگارهای شهر ترغیب می‌کند.
دوشنبه بازار بندر ترکمن محلی است که می‌توانید زیباترین صنایع دستی ترکمنان را با قیمتی خوب از دست کسانی که به نحوی در تولید آنها نقش داشته اند تهیه کنید. انواع قالی و قالیچه ترکمنی، محصولات نمدی، نمد دورویه به نام قاشماگئجه، پشتی‌های زیبای ترکمنی، ابریشم بافی، سوزن دوزی از دیگر صنایع دستی این منطقه هستند. لباس ترکمنی نیز که لباده ای گشاد بهمراه پوستین هایی بنام ایچمک که از پوست بره قره گل درست می‌شوند و زیورآلات زنانه بهترین یادگاران سفرتان خواهند بود. ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

راهنمای سفر به بندر ترکمن،در بند ترکمن چی بخوریم؟
در بندر ترکمن احتمال زیادی دارد که مهمان مردم صمیمی این شهر شوید، غذاهای خانگی بندر ترکمن بسیار لذیذ هستند و در کنار شیرینی‏ها و نوشیدنی‏های منحصربفرد این بندر، ترکیب جالبی از طعم و مهمان‏نوازی را به مسافر ارائه می‏دهند. غذاهای ترکمن، بر مبنای گوشت ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ترکمن

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید