1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان علی آباد کتول با مساحت 1160 کیلومتر مربع از شهرستان‌های مرکزی استان گلستان است که از شمال به شهرستانهای گنبد کاووس و آق قلا ، از غرب به شهرستان گرگان ، از شرق به شهرستان رامیان و گنبد ...مشاهده کامل متن کاووس و از جنوب هم به ارتفاعات البرز و استان سمنان شهرستان شاهرود محدود است .
ناهمواری‌های شهرستان علی آباد کتول مانند بیشتر شهرستان‌های استان گلستان ، از جنوب به رشته کوه‌های البرز شرقی و از شمال به اراضی جلگه ای منتهی می*شود .
ولی نواحی کوهستانی آن از گسترش بیشتری برخوردار است . شاهوار ، سیاهمرزکوه و شیرین آباد از مناطق کوهستانی شهرستان علی آباد کتول بوده و رودهای مهم آن نیز رودخانه‌های زرین گل و محمد آباد است .
که به طرف شمال جاری بوده و در پایین دست به رودخانه گرگانرود می‌پیوندد . پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است که به عنوان مرتع نورد استفاده قرار می*گیرد .
در ارتفاعات پایین‌تر از آن هم پوشش گیاهی به صورت جنگل‌های انبوه است .
آب وهوای علی ابادکتول معتدل‌ترین شهردر استان و کشور می‌باشد وبدلیل قرار گرفتن این شهرستان در کنار چند تپه و جنگل و دو دهنه کوهستانی اب وهوای این شهر منحصربه فرد می‌باشد.
شهرستان علی ابادکتول دارای تنها نیروگاه استان می‌باشدوهمچنین از جاهای دیدنی شهرستان می‌توان از سد کبودوال و جنگل کبودوال وجنگل زرین گل ودو دهنه‌ی زیبا و بکر دهنه‌ی محمداباد ودهنه زرین گل نام برد.
این شهرستان دارای روستاهای ییلاقی بسیار زیبا و بکر می‌باشد:روستاهای چه جا-سیاه مرزکوه -گنو-الستان-نرسو-مایان-خولیندره-ریگ چشمه-غریب اباد-وسیع سر-چلی و بالاچلی در دهنه‌ی محمداباد کتول و روستاهای افراتخته -چینو-سیاه رودبار-میان رستاق -شیرنوا و خاک پیرزن در دهنه‌ی زرین گل تعدادی از ییلاقات این شهرستان می‌باشد.
از صنایع دستی رایج این شهرستان هم می‌توان از قالی بافی ، نمد بافی پارچه‌های ابریشمی موسوم به « چوخا » نامبرد . از آن جا که محدوده این شهرستان بر سر ره شهر تاریخی گنبد کتووس واقع گردیده از رمان‌های دور محل سکونت و تجمع انسان‌ها بوده است .
به طوری که در امتداد تپه‌های باستانی منطقه گرگان ، شاه تپه ، تورنگ تپه ، قره تپه و ... به تپه‌های موجود در این شهرستان می‌رسیم . آثار تاریخی کشف شده در این نواحی هم بر وجود جمعیت‌ها و آبادی‌های مختلف ، به ویژه بعد از دوره صفویه دلالت دارد ؛ چنان که در متون تاریخ ، اسناد ، وقف نامه‌ها و سفرنامه‌های خارجیان به این موضوع اشاره شده است .شهرستان علی آباد به دلیل داشتن موقعیت طبیعی مرتبط با مناطق جنگلی از نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری از جایگاه مناسبی برخوردار است تفرجگاه جنگلی کبود وال که در 5 کیلومتری جنوب شهر علی اباد واقع شده از جمله این جاذبه هاسی .
این تفرجگاه در حاشیه رودخانه ای قرار گرفته که سرچشمه اش در مسیر خود با داشتن آبی زلال و شفاف از دره ای با درختان انبوه جنگلی عبور نموده و محیط با صفایی را به وجود آورده است .
امروزه وجود سکوهای اقامت موقت برای نصب چادر و اجاق‌های طبخ غذا ، بر جاذبه‌های تفرجگاه کبودوال افزوده است . پارک جنگلی زرین گل و درّه تشنه کلان از دیگر مناطق دیدنی و جذاب این شهرستان است .
وجود روستاهای کوهستانی بسیار زیبا و کهن : سیاه رودبار ، چلی ، بالاچی ، خاک پیرزن ، زرین گل ، چینو ، چه جا ، افراتخته ... هم بر زیبایی‌های این منطقه افزوده و هر ساله تعداد زیادی از مردم استان را به سوی طبیعت زیبای خود می‌کشاند . از نقاط تفریحی و دیدنی دیگر این شهرستان می‌توان به زرین گل ، افراتخته ، الستان ، و سیاه مرزکوه اشاره کرد.
این شهرستان دارای اماکن مذهبی زیادی می‌باشد:امامزاده اخران -امامزاده جعفر(گنو)-امامزاده زیلان-امامزاده هارون ابن موسی بن جعفر(ع)-امامزاده عبدالله ابن موسی بن جعفر(ع)-امامزاده زیر کلا - امامزاده شیخان-تعدادی ازاین اماکن مقدس به شمار می‌رود.
به خاطر این جاذبه‌های گردشگری واحداث سد و...است که سرمایه گذاران زیادی به سوی این شهرستان روانه شده اند امید است که مشاورین ما دراملاک نیلی بتوانندراهنمای خوبی برای شما سرمایه گذاران وگردشگران عزیز باشند.
منبع :http://golestanp.ir/
http://www.goums.ac.ir/
aliabadkatool.persianblog.ir
http://www.am-lak.ir/
آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران ، واقع در ضلع جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان است. آب این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون که در 4کیلومتری آن به ارتفاع 1780 متر قرار دارد ؛ سرچشمه گرفته و با عبور از جنگل زیبای کبودوال منظره دیدنی و چشم نوازی ساخته است، این آب زلال و ش...

اطلاعات | نقشه
آبشار چلی

آبشار چلی

آبشارهای زیبا و طبیعی گلستان مجموعه ای زیبا در دل جنگل‌های منطقه است که نظیر آن را در کمتر نقاط ایران می‌توان یافت و این همه زیبایی بهترین هدیه زمین به عاشقان طبیعت است. وجود آبشارهای طبیعی، زیبا و رویایی، گلستان را به استان آبشاران در کشور و منطقه مبدل کرده بطوریکه نظیر آن در کمتر گوش...

اطلاعات | نقشه
روستای افراتخته

روستای افراتخت...

اَفراتَخته از روستاهای جنگلی استان گلستان ایران و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است. دهکده افراتخته در جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول واقع شده‌است و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری است.در پیرامون افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار گرفته‌است که زیستگاه گونه‌های جانوری منحصربه‌فرد است. اندوختگ...

اطلاعات | نقشه
روستای زرین گل

روستای زرین گل

روستای زرین گل در ده کیلومتری شهرستان علی اباد کتول در استان گلستان واقع شده است. دهنه زرین گل روستایی بسیار زیبا و سر سبز با جنگل هایی بکر و دست نخورده که چهار فصل آن واقعا دیدنیست. مردم آن غالبا کشاورز هستند و محصول اصلی آنها برنج می‌باشد. روستای زرین گل از چهار طرف توسط کوههای سر س...

اطلاعات | نقشه
روستای چینو

روستای چینو

روستای چینو در شمال شرقی ایران در استان گلستان قرار دارد. این روستا در 50 کیلومتری شرق گرگان و در 16 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان علی آباد واقع شده است ،از شمال شرقی به مرکز علی آباد ، از جنوب به روستای افراتخته ، از مشرق به روستای خاک پیرزن واز مغرب به روستای بالا چلی محدود است و از سط...

اطلاعات | نقشه
موزه تاریخ طبیعی کبودوال

موزه تاریخ طبی...

از جنگل «کبودوال» که می‌گذرند، آن‌قدر زیبایی در اطراف خود می‌بینند که دیگر چشم‌شان به موزه‌ی «تاریخ طبیعی» استان گلستان نمی‌افتد، موزه‌ای که با 12 سال پیش با تقلید از موزه‌های 262 ساله اروپا و آمریکا ساخته شد. موزه‌ی «تاریخ طبیعی» شهرستان کبودوال در استان گلستان، در جنگل «کبودوال» و 4 ...

اطلاعات | نقشه
روستای بلاچلی

روستای بلاچلی

این روستا در 32 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای پایین چلی واز جنوب غربی به روستای نرسو و از مشرق به روستای افراتخته محدود می‌شود .ارتفاع این روستا از سطح دریا 1800متر می‌باشد.تاریخ تأسیس این روستا به سالهای 1140 تا 1145 ه . ق باز می‌گردد(تقریباً 500...

اطلاعات | نقشه
موزه مردم شناسی علی آباد کتول

موزه مردم شناس...

شهرستان علی آباد کتول به دلیل وجود تنوع قومیتی، فرهنگی و صنایع دستی قابلیت لازم را برای جذب هرچه بیشتر گردشگر دارد که در همین راستا اقدام به احداث و راه اندازی موزه مردم شناسی و موزه تاریخ طبیعی در شهرستان علی آباد کتول نموده است. موزه مردم شناسی علی آباد کتول با مساحتی حدود 400 متر مر...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
موسیقی کتولی

موسیقی کتولی

موسیقی کتول را به لحاظ رایج و متداول بودن آن در میان ساکنین کتولی شهرستان علی آباد بنام موسیقی کتولی معروف است. علی‌آباد کتول از نظر جغرافیایی شرقی‌ترین مناطق تبری زبان و از اصلی‌ترین بلوک استرآباد قدیم محسوب می‌شود. نزدیکی این منطقه با بسیاری از نواحی ترکمن نشین و از سوی دیگر همسایگی...

اطلاعات

جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید

اَفراتَخته از روستاهای جنگلی استان گلستان است که یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مناظر بکر طبیعت را در خود جای داده است. روستایی با جنگل‌های انبوه چند هزار ساله در جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول. برای دیدن زیبایی افراتخته باید به این دهکده سفر کنید.
جنگل افراتخته دارای 150 هکتار از جنگل‌های 190 میلیون ... ادامه مطلب
جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید

روستای زرین گل

زرین گل روستایی بسیار زیبا و سرسبز با جنگل هایی بکر و دست نخورده که چهار فصل آن واقعا دیدنیست، مردم آن غالبا کشاورز هستند و محصول اصلی آنها برنج می‌باشد. و از چهار طرف توسط کوه‌های سرسبز احاطه شده که مهم‌ترین آن‌ها قلعه میران است که در شرق قرار دارد.
داخل روستا دو چشمه بزرگ و همچنین دو رودخانه دارد ... ادامه مطلب
روستای زرین گل

behzad m

behzad m چهارشنبه 13 آبان 94 - 22:40

آدرس اینجا رو میخوام

سفری متفاوت به مشهد

سلام به همه دوستان عزیز
اینبار که با خانواده قصد سفر به مشهد رو کردیم تصمیم گرفتیم مسیری متفاوتو تجربه کنیم و مثل همیشه یه بلیط هواپیما مستقیم از تهران به مشهد نگیریم.
منزل ما تهران هست و تصمیم گرفتیم با چند روز اقامت در روستاهای گرگان به مشهد بریم. خانومم در گروه خوب گردشگری تیشینه در تلگرام ... ادامه مطلب
سفری متفاوت به مشهد

مونا کمالوند

مونا کمالوند پنجشنبه 16 مهر 94 - 15:21

بسیار عالی واقعا راه خوبی رو انتخاب کردید بودن تو طبیعت روح آدمو جلا میده

برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید

استان گلستان همیشه جز زیباترین استان‌های کشور بوده که دارای بکرترین مناظر و مکان‌های زیبا هست.
آبشار کبودال هم در 5 کیلومتری علی‌آباد کتول در این استان یکی از مناطق زیبا و بکر به شمار می‌رود.این آبشار در ضلع جنوبی این شهرستان و در دل جنگل و دامنه کوه هارون قرار دارد.
زمانی که از شهر گرگان به سمت علی‌آباد حرکت کنیم پس از 5 کیلومتر مسیر جنگلی به محل پارک خودرو می‌رسیم و از ایجاست که پیاده‌روی در بهشت آغاز و پس از 20 دقیقه الی نیم ساعت به آبشار کبودال می‌رسیم.
این آبشار به ارتفاع 1780 متر است که از کوه هارون سرچشمه می‌گیرد و آب آن بسیار زلال و شفاف و قابلیت شرب دارد. ... ادامه مطلب
برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه دوشنبه 13 مهر 94 - 12:20

احسنت واقعا عالی بود

روستای بالاچلی

در دهانه زیبای محمد آباد دو روستا به نام چلی وجود دارد که در نامگذاری به نام‌های چلی علیا ( بالا چلی ) و چلی سفلی ( پایین چلی ) معروف شده است.
کلمه چلی لفظ تغییر یافته واژه «چل»می باشد که به معنای مکان وگودی کم عمق و نیز گذرگاه می‌باشد همچنین در زمره کلماتی مانند «چلین»می باشد که از آلات موسیقی می‌باشد ... ادامه مطلب
روستای بالاچلی

اطلاعات بیشتر...