آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : توسکان، نیم مردان، میان کلا، جمشید آباد، کردخیل، تمیشه، کردمحله،
مساحت این شهرستان قریب به 816 کیلومتر مربع می‌باشد . شهرستان کردکوی در شمال کشور ، غرب استان گلستان ودر قسمت جنوب شرقی خلیج گرگان واقع شده است . اهالی شهرستان کردکوی قومیت مازندرانی داشته ودر شهر وروستا به لهجه مازندرانی صحبت می‌کنند.
شهرستان ...مشاهده کامل متن href="/tourstate/365/کردکوی">کردکوی در سال 1358خورشیدی از شهرستان گرگان جدا و بصورت شهرستان مستقل در آمد. و طبق آخرین تقسیمات کشور شامل یک شهر (کردکوی) و یک بخش مرکزی و سه دهستان (چهار کوه )سدن رستاق شرقی و غربی و 30 روستا است.
تا کنون در شهرستان کردکوی 59 اثر تاریخی – فرهنگی شناسایی گردیده است، که از این تعداد 38 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
در نوشته‌های تاریخی اشاره شده است که در اوایل حکومت صفویه جمعیتی از کردستان به صورت ایلی به مازندران و استر آباد کوچانیده شدند و در زمان شاه عباس در نواحی مختلفی این ایالات سکونت اختیار کردند.
بعد‌ها در حدود 250 سال پیش عده ای از این مهاجران در مکان فعلی شهر کردکوی مسکون شدند . در زمان نادر شاه و بعد از آن عده ای دیگر بطور متناسب به این منطقه کوچ داده شدند تا در مقابل هجوم مکرر ترکمن‌ها مقاومت کنند.
کرد محله (کردکوی) در زمان قاجار "مردمی پولدار و گله دار بودند . مالیات آنها 800 تومان بود و در وقت جنگ 130 مرد جنگجو تحویل قشون استر آباد می‌دادند ، که اکثر آنها از کرد‌های جهان بیگلو بودند"
بر اساس یک گزارش تاریخی ،کردکوی در سالهای 1327 هجری قمری ( حدود 100 سال پیش ) " دارای دکاکین و چند حمام و مسجد بود و 6000 نفر جمعیت داشت.
محصولات مهم آن شلتوک ، پنبه و گندم بود . بناهای این قصبه از چوب ساخته می‌شد و عده زیادی درکمه(خانه‌های چوبی گل مالی شده ) می‌زیستند . هر مرد یک یابوی بارکش داشت.
اغلب خانه‌ها اسلحه داشتند ." زبان رایج مردم این شهرستان تبری است.
زمین شناسی :
شهرستان کردکوی از نظر طبیعی به سه ناحیه کوهستانی ، کوهپایه ای وجلگه ای تقسیم شده است . واحد‌ها و سازند‌های زمین شناسی این منطقه شامل پره کامبرین و رسوبات ونهشته‌های دوران دوم می‌باشد .
قدیمی‌ترین واحد زمین شناسی که در ارتفاعات مشرف به کردکوی رخنمون دارد شامل شیست‌های گرگان می‌باشد که بیشترین گسترش را در منطقه کردکوی دارد . نهشته‌های پره کامبرین شامل شیست‌های سبز گرگان می‌باشد که بطور محلی کوارتزیت ، دیا باز، مرمر وا سلیت نیز در سکا نس آن دیده می‌شود .
رسوبات ونهشته‌های دوران دوم شا مل سازند شمشک وسنگ آهک لار می‌باشد . سنگ آهک لار به لحاظ وسعت دومین سازندی است که در این منطقه رخنمون دارد. رسوبات عهد حاضر با رخساره مشخص تپه‌های لسی و آبرفت‌های جدید وواریزه‌ها ورسوبات دریاچه ای در دامنه ارتفاعات وسطح جلگه مشا هده می‌گردد.لس‌ها که نوعی از رسوبات بادی هستند در ارتفاعات جنوب شرقی کردکوی ودر حاشیه جلگه گشترش دارد وبه لحاظ مرفولوژی حالت تپه ماهوری ومرتفع دارند واز رسوبات غیر قا بل نفوذ به شمار می‌رود .
تکونیک :
مهمترین پدیده تکتونیکی این منطقه گسل بزرگ وسراسری مازندران می‌باشد که بطورعمومی با روند شرقی غربی از سرحد کوه وجلگه سا حلی عبور می‌نما ید .
شاخه‌های فرعی این گسل در گستره جلگه ادامه دارد. به تبع این گسل ، گسلهای فرعی دیگر به موازات آن وبا زوایای مختلف نسبت به آن در ارتفاعات عمل کرده است .
از دیگر پدیده‌های تکتونیکی ناودیسی است که در انتهای جنوب شرقی ارتفاعات منطقه با امتداد محور شرقی –غربی وجود دارد .
هسته آن از شیل ، ماسه سنگ سازند شمشک پوشیده شده است . شیست‌های گرگان نیز اصولا یک واحد زمین شناسی بسیار پرچین بوده وتا قد یس وناود یس‌های متعدد با امتداد محوری عموما شرقی – غربی در آنها وجود دارد.
آب و هوا :
شهرستان کردکوی در قسمت جلگه ای دارای آب وهوای معتدل مرطوب ودر قسمت کوهستانی ، دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است . در این منطقه بیشترین بارش در فصول پاییز وزمستان صورت می‌گیرد .
بارش سالانه در کردکوی تا حدود 670میلیمتر می‌رسد شیب تند زمین ، رودهای مناسبی را بوجود آورده است . درضلع شمالی البرز رودخانه‌های زواردشت ، غاز محله کردکوی ، شش دانگ بالا جاده ، غرب بالا جاده ومیاندره را می‌توان نام برد که به رود خانه قره سو وارد واز شمال کردکوی به خلیج گرگان می‌ریزد .
پوشش گیاهی :
پوشش گیاهی کردکوی با توجه به ارتفاع زمین متنوع است . کوهپایه‌ها و زمین‌های زراعتی توام با چمن زارها گسترش دارند. تا ارتفاع 2400 متری را جنگلهای انبوه پوشانده است در ارتفاع پایین درختان ممرز، انجیلی ، توسکا ، آزاد لرگ در ارتفاعات متوسط راش، ملچ، نمدار، افرا و در ارتفاعات بالاتر درختان ارس، بلوط وسرو کوهی می‌رویند در جنوب کردکوی جنگل تا خط الراس کوههای درازنو گسترش داشته ویکی از انبوه‌ترین مناطق جنگلهای خزری به شمار می‌رود.

کشاورزی از ارکان اصلی اقتصاد این شهرستان به شمار می‌رود. از محصولات مهم کشاورزی پنبه, گندم, برنج و سویا است. شهرستان کردکوی دارای مراتع غنی و جنگلی و چمنزارهای ییلاقی است.
به سبب حاصلخیزی منطقه و توسعه کشاورزی بیشتر صنایع این شهرستان در رابطه با محصولات کشاورزی تاسیس شده است. از مهمترین آنها کارخانه پنبه پاک کنی, صابون سازی , روغن کشی , شالیکوبی, چوب بری, و خوراک ماکیان و نئوپان را می‌توان نام برد.
از صنایع دستی این شهرستان حصیر بافی, نمد زنی, بافتن چادر شب محلی و جوراب پشمی است.
منبع :http://etvc.edu.tvu.ac.ir/
http://golestan-geography.blogfa.com/
http://kordkuynews.ir/
شهر قدیمی تمیشه ( سرکلاته تمیشه )

شهر قدیمی تمیش...

تَمیشَه، نام یکی شهرهای قدیمی در شرق تبرستان بوده‌است. این شهر که در مرزهای شرقی تبرستان و سرحد گرگان بوده، با ساری شانزده فرسخ فاصله داشت. نام این شهر در منابع سده‌های اولیهٔ اسلامی به شکل‌های طَمیس، طَمیسه، طمیش، طَمیشه، طمیسه و تمیشه آمده. و گاهی به شکل تمیشه هم در منابع قدیمی فارسی...

اطلاعات | نقشه
برج رادکان ( میل رادکان )

برج رادکان ( م...

در روستای تاریخی رادکان از توابع شهرستان کردکوی، برج تاریخی با قدمتی هزار ساله پیش چشم گردشگران رخ می‌نمایاند که نگین ناشناخته معماری ایران زمین لقب گرفته است. برج تاریخی رادکان در نزدیکی روستای رادکان به فاصله ‪ ۴۲‬کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی واقع است، این برج حدود ‪ ۲۵‬متر ارتفاع و ...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده جهان نما یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می‌رود. این منطقه در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.منطقه جهان نما با وسعتی بیش از ‪ ۳۰‬هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متری از سطح دریا واقع شده است. و...

اطلاعات | نقشه
روستای درازنو

روستای درازنو

دهکده درازنو در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده ملک سورم‌سرا ( بالاجاده ) قرار گرفته که در گذر سده‌ها مورد استفاده خانواده‌های زیادی از ساکنان بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده‌است. امروزه با ساخت جاده، این روستا پذیرای گردشگرانی را از شهرستان‌های استان گلستان و دیگر ...

اطلاعات | نقشه
آبشار دوآب

آبشار دوآب

در فاصله پنج کیلومتری جنوب شهر کردکوی در داخل کوه و در میان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل منطقه ای قرار دارد که به دوآب معروف است. صدای دلنشین و ترنمی از ریزش آرام آب که از دل کوه و از بلندای طبیعت فرو می‌ریزد آرام بخش روح و روان هر بیننده ای می‌باشد. آبشار دآو یا دوآب یکی از آبشا...

اطلاعات | نقشه
آبشار لاملیج

آبشار لاملیج

آبشار لاملیج یا سرکلاته خرابشهر ، در جنوب روستا می‌باشد و همچنین این آبشار جز چندین آبشاری است که در مناطق جنگلی روستای سرکلاته خرابشهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار از سطح دریا 800 متر می‌باشد. آبشار لاملیچ به ارتفاع نود متر از یک مکان رفیع و بلند به کف دره میریزد و چون در محل ری...

اطلاعات | نقشه
روستای جهان نما

روستای جهان نم...

روستای ییلاقی جهان نما در دامنه کوه جهان نما قرار دارد . ارتفاع قله کوه جهان نما 3086 متر از سطح دریاست . این روستا و نواحی اطراف آن ، یکی از مناطق مهم حیات وحش طبیعی ایران به شمار می‌روند و در فاصله 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و 85 کیلومتری گرگان قرار گرفته است همچنین با احداث جاد...

اطلاعات | نقشه
روستای رادکان

روستای رادکان

روستای زیبای رادکان در دامان البرز شرقی در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب شهر کردکوی و ۵۰ کیلومتری گرگان قرار دارد. این روستا از شمال به ارتفاعات درازنو، از غرب به روستای کنداب، از جنوب به جنگل‌های پیرامون و از شرق به روستاهای حاجی‌آباد و چمن ساور محدود می‌شود. ‏ ‏ارتفاع روستای رادکان از سطح د...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
ماش پتی

ماش پتی

ماش پتی: ترکیبات: ماش، اسفناج، چغندر، کدو تنبل، سیرداغ، اب نارنج یا لیمو طرز تهیه: ابتدا ماش‌ها را شسته و با اب میپزیم بعد از اینک پخته شدند مقداری اب سرد روی آن ریخته تا پوست ماشها جداشود و با کفگیر انها را ا روی اب جدا میکنیم. اسفناجهای خرد شده را به ماش اضافه کرده و پس از مدت زم...

اطلاعات

جنگل درازنو

جنگل درازنو در استان گلستان واقع است. دهکده درازنو در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده ملک سورم سرا (بالاجاده) واقع شده که در گذر سده‌ها مورد استفاده خانواده‌های زیادی از ساکنان بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده . امروزه با ساخت جاده، این روستا گردشگرانی را از شهرستان‌های استان گلستان ... ادامه مطلب
جنگل درازنو

تکه‌ای از بهشت در استان گلستان

در فاصله حدود 4 کیلومتری جنوب شهر کردکوی استان گلستان،در منطقه جنگلی پلنگ پا و در میان درختان انبوه پهن برگ خزری ، پارک جنگلی امام رضا علیه السلام(کردکوی) با مساحتی در حدود 54 هکتار قرار دارد . هوای بسیار معتدل و خنک ، درختان سر به فلک کشیده ، فراز و نشیبهای طبیعی جنگل و عبور رودخانه که از وسط پارک می‌گذرد ... ادامه مطلب
تکه‌ای از بهشت در استان گلستان

آبشار خزه ای بزبنه

آبشار زیبای “بزبنه” در روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) از توابع شهرستان کردکوی واقع شده است.
سرکلاته خراب شهر، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان. این روستا دارای پیشینه ای بسیار غنی می‌باشد و دارای منطقه ای باستانی به نام خرابشهر (شهر باستانی تمیشه) در مجاورت خود است.
از ... ادامه مطلب
آبشار خزه ای بزبنه

پشت بام گلستان!...

روستای جهان نما را باید در ۷0 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و 85 کیلومتری جنوب غربی گرگان دید.جایی درست در دامنه کوه جهان نما که 3هزار و 86 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهدبود!
این روستا درون منطقه حفاظت شده قرار دارد ... ادامه مطلب
پشت بام گلستان!...

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره کردکوی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید