1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

شهرستان نمین از شهرستانهای استان اردبیل است و از ۳ بخش و ۷ دهستان تشکیل شده است و با آستارا - مشگین شهر - اردبیل و جمهوری آذربایجان همجوار است.
نمین در قسمت شمال شرق استان واقع شده و در حاشیه غرب دریای خزر قرار دارد.
هوای نمین معتدل است و از طرفی متاثر از دریای خزر و از سویی برگرفته از آب و هوای کوهستانی سبلان لطافت خاصی دارد
صنایع دستی مانند گلیم از تولیدات شهرستان نمین دارای شهرت جهانی است
نمین دارای بیش از ۶۷هزار هکتار سطح زیر کشت,۴۰ واحد دامداری صنعتی (پرورش بیش از ۱۷۰ هزار رأس گوسفند و بره، بز و بزغاله، تعداد ۴۶ هزار رأس گاو و گاومیش)
۵۹ واحد پرورش مرغداری‌های صنعتی (تولید بیش از ۳/۱ تولیدات مرغ (گوشت سفید) استان اردبیل.),۷۰ واحد کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی صنعتی و معدنی فعال، ناحیه صنعتی نوجه‌ده و شهرک صنعتی ,کارخانه‌های بزرگ سیمان –تولید لوله‌های پلی‌اتیلن و پروپلین-تصفیه روغن موتور-بتن آماده-آرتاسویول لوله‌های بزرگ فاضلاب‌پرکنی و بسته‌بندی و انجماد مرغ-کوره‌های آجرپزی-بلوک‌زنی و تیرچه بلوک می‌باشد
مردم این شهرستان به زبان‌های ترکی و تالشی صحبت می‌کنند.
برخی نیز در پیله‌رود به زبان تاتی (آذری باستان) صحبت می‌کنند.
درباره نامگذاری این شهر گفته می‌شود که این شهر در قدیم پوشیده از جنگل و درخت بوده و به دلیل فاصله اندک آن از دریای خزر هوایی مرطوب و پر باران داشته‌است و بر همین اساس آن را نمین یعنی نمناک نامگذاری کرده‌اند.
اشیاای که از اطراف موزه‌ی نمین پیدا شده قدمتی بالغ بر ۵۰۰۰ سال دارد.
نمین گردشگاههای طبیعی و زیبایی دارد , چشمه‌هایی با آب گوارا و سرد، زمین‌های پوشیده از گل و گیاه. در شمال قریه آرپاتپه منطقه ای جنگلی با درختان فندق، گیلاس و ازگیل وجود دارد که فندق آن مشهور است.
گندم، جو، عدس و علوفه دامی مهمترین محصولات کشاورزی نمین است. محصول گندم این شهرستان بسیار مرغوب می‌باشد و علوفه دامی برای هر روستا به اندازه نیاز وجود دارد به‌طوری که اهالی و دامداران نیازی به خرید علوفه ندارند و خودشان آن را کشت می‌کنند.
محصولات درختی و باغداری در نمین گوجه‌درختی، آلبالو، گیلاس، گلابی، سیب، به، گردو می‌باشد و سایر میوه‌ها نیز کم و بیش وجود دارد. فصل برداشت میوه‌ها معمولاً مرداد ماه است.
زنبورداری در نمین رونق خوبی دارد و عسل خوبی هم به‌دست می‌آید کندوها در باغچه‌ها نگهداری می‌شوند و از شهد گلها و گیاهان طبیعی منطقه تغذیه می‌کنند و عسلی که از این کندوها برداشت می‌شود از بهترین نوع بوده دارای عطر و مزه مطبوعی است.
منبع:
http://namin1387.persianblog.ir
http://naminnamin.blogfa.com
http://fa.wikipedia.org
http://namin1387.persianblog.ir
http://naminnamin.blogfa.com

جنگل فندقلو ( جنگل فندق لو )

جنگل فندقلو ( ...

عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود که دنباله جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان می‌باشد. این جنگل در استان اردبیل و در 30 کیلومتری شهرستان اردبیل و 10کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردن...

اطلاعات | نقشه
پیکره سنگی بابا داوود عنبران

پیکره سنگی باب...

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل و در شهر عنبران از توابع شهرستان نمین واقع شده‌است. ارتفاع این پیکره بی نظیر حدود ۲۰ متر بوده و به شکل انسانی که به روبرو نظاره گر می‌باشد، ایجاد شده است. برای رسیدن به ابوالهول ایران ،باید مسافتی حدود یک کیلومتر از شهر عنبران به...

اطلاعات | نقشه
سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ یکی از گونه‌های گیاهی نادر جهان بوده و منطقه "شغال دره" نمین در 25 کیلومتری اردبیل یکی از سه میزبان اصلی این گونه گیاهی است. گل زیبای سوسن چلچراغ با نام علمی "لیلیوم لدوبوری" یکی از گونه‌های تیرهٔ سوسن با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰سانتیمتر بوده و تنها گونهٔ ایرانی جنس سوسن است که...

اطلاعات | نقشه
موزه نمین

موزه نمین

نمین یکی از شهرستان‌های استان اردبیل می‌باشدکه بیشتر مردم به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند ،همچنین زبان تالشی نیز در بخش عنبران این شهر رواج دارد. پروژه صارم السلطنه شهرستان نمین تقریبا از سال هزار و هشتاد و پنچ شروع و در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به پایان رسید که البته هنو...

اطلاعات | نقشه
جشنواره گلهای بابونه

جشنواره گلهای ...

از جاذبه‌های گردشگری اردبیل جشنواره گل‌های بابونه، که همه ساله همزمان با روز جهانی گل و گیاه در ۲۵ و ۲۴ خرداد، با حضور گسترده گردشگران داخلی و خارجی برگزار می‌گردد. این جشنواره در منطقه توریستی جنگل فندقلو ی اردبیل که یکی از مناطق بکر و ذخیره‌گاه طبیعی گیاهان دارویی است برگزار می‌شود. ...

اطلاعات

مقبره پیر بدرالدین

پیربدرالدین از مریدان پیر قطب الدین میانجی، از فرزندان ابن عباس عموی پیامبر (ص) می‌باشد. تاریخ زندگی وی به سال ۶۵۰ هـ.ق بر می‌گردد.
وی که در زنجان مسکن داشته، با شیخ شاه دینوری برای تبلیغ دین به شهر آستارا آمده و در آن زمان مردان زیادی به خدمت ایشان رسیده و کسب فضیلت نموده اند.
بعد از مهاجرت از زنجان به آستارا و نمین، در شهر نمین دار فانی را وداع گفته و همین جا نیز به خاک سپرده شده است.
از قرائن چنین معلوم می‌شود که ایشان از شیوخ بنام عصر خود بوده و مقبره ایشان در نمین به شیخ بدرالدین معروف می‌باشد. بعضی از اهالی نمین، پیر بدرالدین را از اولاد شیخ صفی الدین اردبیلی می‌دانند. ... ادامه مطلب
مقبره پیر بدرالدین

روستای بریس

روستای بریس در ۲۵ کیلو متری اردبیل از توابع شهرستان نمین و از بخش ویلکیج مرکزی در پشت کوههای طالش و در دامنه کوههای باغروق ونیز در دامنه جنگل سرسبز فندقلو نمین در جوار روستاهای نیارق - سقزچی - سوها - گرمه چشمه قرار دارد .
اهل روستا مردمانی آرام ومهمان نواز و تحصیلکرده می‌باشند. از امکانات اولیه این ... ادامه مطلب
روستای بریس

اگر در این روزهای آخر تابستان سفری هرچند کوتاه به آذربایجان شرقی داشتید جنگل فندقلو را از یاد نبرید!
محدوده جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین– آستارا شروع شده با جهت شمال غربی– جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه پیدا می‌کند.
مسیرهای مختلفی برای دسترسی به این جنگل ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

بابک غلامی زاده

بابک غلامی زاده پنجشنبه 9 مهر 94 - 01:16

معلوم است که خیلی زیبا است حتما خواهم رفت

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره نمین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید