1 2 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
نام قدیم : توی همدان ،توی رودلاور،روداور
تویسرکان از بلندترین مناطق کوهستانی غرب کشوربه شمار می‌رود این منطقه رامی توان دره ای بزرگ تصور کرد که به طور طبیعی بین رشته کوهها ی الوند و زاگرس قرار گرفته است.
این منطقه‌ی زیبا ودیدنی از نظر طبیعی به سه قسمت کوهستانی –کوهپایه ای وجلگه ای تقسیم می‌شود . آنچه که به جلوه زیبایی تــــویسرکان از نظـــر طبیعی افزوده است موقعیــت آب وهوایی وسر سبزی در قسمت کوهپایه ای این منطقه می‌باشد به گونه‌ی که در امتداد مسیر دامنه کوهها وحد فاصل منطقه‌ی کوهستانی وجلگه‌ی قرار گرفته و با داشتن طبیعت مساعد که تلفیقی از طبیعت مناطق کوهستانی وجلگه ای است قطب اصلی عمران منطقه را تشکیل می‌دهد .
مراکز آباد وپر جمعیتی چون تویسرکان – سرکان وسرابی وبخشهای از خرم روددر این منطقه قرار دارد. سه شهر اصلی این منطقه تویسرکان سرکان و سرابی می‌باشد.
شهرتویسرکان که مقر فرمانداری در آن می‌باشد در دامنه جنوبی کوههای منشعب از سلسله جبال الوند بنا شده و دارای تابستانهای نسبتا معتدل و زمستان سرد بوده و طبیعتی زیبا و هوایی لطیف و دلپذیر دارد .
این شهر به خاطر تعدد و بزرگی درخت‌های گردویش بسیار معروف است. آب و هوای شهر معتدل کوهستانی است. این شهر بر روی ویرانه‌های شهر قدیمی رودلاور (رودآور) که بر اثر حمله مغول ویران شده، ساخته شده‌است.
در واقع پس از ویرانی رودآور، از ادغام دو روستای توی و سرکان، تویسرکان به وجود آمده‌است نام این شهر از دو بخش توی و سرکان تشکیل شده، و علت نامگذاری هر یک را چنین بیان می‌کنند:در برخی نواحی ایران محل‌هایی به نام توی هست، برای این‌که اشتباهی رخ ندهد در هر جا چنین محلی باشد به‌نام نزدیکترین محل به آن خوانده می‌شود؛ (مانند توی دروار در دامغان) که نزدیک به قریه دربار است و (توی کازرون) و این توی چون در یک فرسنگی سرکان است به تویسرکان مشهور است.جغرافی‌دانان سده سوم و چهارم هجری غالبا تویسرکان را (توی رودلاور) و (توی همدان) نوشته‌اند و این توی احتمالا با زبان قومی که پیش از مادها در این سرزمین می‌زیسته‌اند، مرتبط است.در زبان لری (و بسیاری از زبان‌های ایرانی) کلمه «سر» به معنی بزرگ و مهتر است و «گان» در زبان پهلوی به معنی جا و مکان آباد انست و قبل از استیلاء اعراب نام بسیاری از شهرها و قصبات ایران به گان ختم می‌شد.به این ترتیب سرکان ممکن است به معنای محلی باشد که بزرگان و خوانین در آن سکونت دارند و در واقع تویسرکان محل سکونت ییلاقی بزرگان شهر رودآور بوده است سرکان شهر ییلاقی با حدود ده هزار نفر جمعیت در فاصله هشت کیلومتری شمال غرب تویسرکان است.
موقعـیت تاریخی شهر تویسرکان
یکــی از قدیمی‌ترین کتبی که در خصوص موقعیت‌های جغــرافیایــی وجود دارد کتــاب صورت الارض تالیف ابن حوقل است که در سال ۲۴۰هجری تالیف شده است.
در این کتاب اطلاعات مختصر ولی جالب ومفیدی درباره رودآور (نام قدیم تویسرکان) به چشم می‌خورد توصیفی که ابن حوقل از رود آور داشته به این صورت می‌باشد .
رودآور شهری است بزرگ وپهناور وزراعت زعفران آن مشهور است و قریه‌های بسیار دارد.
رودآور شهری است کوچک با بناهای گلی وفراخ نعمت. آبها ومیوه‌های گوناگون وکشت زارها ی فراوان دارد. زعفران آنجا فراوان وخوب و در سرتاسر شهرهای جبال بی نظیراست به همین سبب آن را به نواحی دیگر می‌فرستند.
علا وه بر ابن حوقل، حمد اله مستوفی به سال ۷۲۰در کتاب نزهة القلوب درباره‌ی این منطقه این گونه می‌گوید: رود آورقصبه ای است از قصبات مشکان وتوی وسرکان با هفتاد موضع دیگر وپنج ناحیت وموضع چون هند رود وسرکان وکرزان ولامجان رود وبرزمهین هوای آن معتدل است.
آبش از کوه الوند جاری است زمینی مرتفع تمام باشد و در آنجا زعفران بسیار باشد وبه این سبب آن را زمین زعفران خوانند حقوق دیوانش دو تومان وسه هزاروپانصد دینار باشد .
واما این که نام تویسرکان وسرکان از چه زمانی برای این مناطق گذاشته است به طور دقیق مشخص نیست با توجه به شواهد به دست آمده می‌توان گفت حدود هفتصد سال پیش دو محل به نام توی وسرکان وجود داشته اما این مکان هم از حمله مغول بی نصیب نمانده می‌توان گفت از قرن هفتم تا قرن دهم هجری از وضعیت این منطقه اطلاع دقیقی در دست نیست اما از قرن دهم هجری با ظهور سلسله‌ی صفویه اقدامات مهم وقابل توجهی برای آبادی وتوسعه این محل انجام شده است.
از آن تاریخ به صورت قصبه و شهر موجودیت خود را باز یافته و وضع آن تا زمان حال ادامه یافته است.
مکان‌های توریستی
پارک توریستی کمربسته: واقع در شهر سرکان در ۳ کیلومتری تویسرکان ، آرامگاه میررضی‌الدین آرتیمانی ،آرامگاه حبقوق پیامبر ، قلعه اشتران: در روستای اشتران تویسرکان ، پل تاریخی فرسفج (جنوب غربی شهر فرسفج) ، کاروان‌سرای شاه‌عباس (۵ کیلومتری جاده تویسرکان-غربان) ، مدرسه شیخ علی خان زنگنه یا حوضه علمیه شهر تویسرکان ، درخت چنار قطور و کهنسال ۳۰۰۰ ساله (شهر تویسرکان) ، دره گزندر سرابی (تویسرکان) ؛ دره‌باغ‌های سرکان (سرکان) ، دره باغ‌های آرتیمان (روستای آرتیمان)
فرش و قالی تویسرکان
در روستاهای تویسرکان به دلیل وجود زمستانهای پر برف و دهات دور از دسترس و وجود پشم و پنبهٔ فراوان، از قدیم قالی بافی وجود داشته‌است.
وجود فرشهای بالنسبه مرغوب با نقوش و رنگ آمیزی‌های زیبا که متجاوز از ۱۰۰ سال عمر دارند نشان از فرش‌بافی مطلوب و با ارزشی، حداقل در برخی روستاها یا مناطقی که دارای خان و ارباب بوده‌اند، می‌دهد.
مذهب
مردم منطقه تویسرکان مسلمانان وپیرو مذهب شیعه اثنی عشری هستند چندی پیش تعدادی از پیروان دین یهود نیز در این شهر زندگی میکردند ولی در سی چهل سال اخیر به تدریج مهاجرت کردند و اینک بر طبق گزارش مرکز آمار ایران جز معدودی اتباع خارجی کلیه ساکنان این شهرستان را پیروان دین مبین اسلام تشکیل میدهد .
نیم قرن پیش حدود ۹۸درصد مردم این شهر را مسلمانان و 2درصد بقیه را پیروان ادیان دیگر از جمله یهودیان تشکیل میداد . راجع به سابقه تاریخی دین در تویسرکان و اینکه قبل از اسلام مردم این ناحیه پیرو چه دین و آیینی بوده اند و نیز از چه تاریخی به اسلام گرویده اند هیچ گونه اثر ومدرکی که مستند به مآخذ معتبر باشد در دست نیست .
پوشش گیاهی
قرائنی که از تحقیقات زمین شناسی به دست آمده نشان میدهد که در گذشته‌های دور بخشهایی از مناطق واقع در دامنه جبال الوند از جمله منطقه شمالی تویسرکان پوشیده از جنگل بوده و طی قرون متمادی تدریجاٌ به علت عوامل مختلف از جمله تغیر اوضاع جوی ،جنگلهای این منطقه از بین رفته است و فقط درختچه هائی از نوع سماق و بادام کوهی و نسترن وحشی به طور پراکنده در برخی دامنه‌های مرتفعات شمالی (مثل دارستان وشمال سرکان ) دیده میشود.
قسمت اعظم فضای سبز فعلی که بخش کمی از سطح منطقه را شامل می‌شود محدود به اشجار و باغاتی است که به دست انسان غرس و ایجاد شده اند. پوشش گیاهی تویسرکان را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد یکی پوشش گیاهی به صورت درخت و درختچه و دیگری به صورت گیاهان بوته ای و
محصولات کشاورزی
گردو –بادام-سماق-آلو بخارا-توت-آلبالو-
سوغات
مبل و منبت –نقل-پشمک-مغز گردو
مراتع.
۱- در مناطق مختلف تویسرکان به سبب آب و هوای مساعد و وجود خاک مستعد انواع و اقسام درختان مثمر وغیر مثمر کشت و پرورش داده میشود. بیشتر اشجاراین منطقه خاص مناطق معتدل و سرد سیری است ولیبرخی اشجار گرمسیری نیز به خوبی پرورش می‌یابند.
۲- بخش دیگری از پوشش گیاهی منطقه را رستنی‌های بوته ای تشکیل می‌دهد . این قبیل گیاهان را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود اول گیاهانی که به صورت طبیعی و خودرو به شکل مراتع در نقاط مرتفع و در دامنه کوهها و یا به صورت علفزار در بیابانها و حاشیه مزارع و باغات می‌رویند.
دوم گیاهانی که توسط انسان کاشت می‌شوند و انواع مختلف و دارای خصوصیات ویژه ای .
حیات جانوری
وجود عوامل مساعد از قبیل کوهها و چشمه سارها و مراتع و باغات و مزارع و رستنی‌های گوناگون وهوای معتدل وسایر شرایط طبیعی سبب شده که در منطقه تویسرکان محیط زیست مناسبی برای ا نواع حیوانات و پرندگان به وجود آید.
سابقاٌ تعداد گونه‌های مختلف جانوری بیش از امروز بود. متاًسفانه در سه چهار دهه اخیر به علل مختلف ازجمله تغییرات اوضاع جوی و نقصان بارندگی و کم شدن فضای سبز و سم پاشی باغات و مزارع ،گونه‌ها و تعداد جانوران در این منطقه به شدت نقصان یافته و حتی نسل چند گونه از آنها به کلی از بین رفته است.
یادآور میشود که یکی از عوامل دیگری که باعث از بین رفتن یا کم شدن برخی از گونه‌های جانوری در این منطقه شده شکار بی رویه آنها بوده است در سی چهل سال اخیر با ازدیاد شکارچی و عوامل دیگر لطمات زیادی به حیات جانوری وارد شده است .
در این منطقه انواع مختلف جانوران اعم از مهره داران و پستانداران -پرندگان – خزندگان - جوندگان و آبزیان دیده می‌شود .
منابع معدنی نظیر سنگ گرانیت ، سیلیس ، سنگ چینی ، سنگ گچ ، سنگ آهک و سنگ مرمر در تویسرکان وجود دارد. مهمترین صنایع این شهرستان صنایع ماشینی ، فیلترسازی ، تولید مایعات پاک کننده ، نساجی ، صنایع غذایی (تولید آرد) و صنایع ساختمانی است.
مهمترین صنایع دستی آن قالی و گلیم و گیوه است که صادر می‌شود. منبت کاری نیز از صنایع دستی آنجاست. پرورش دام و زنبورعسل در این شهرستان رایج است
منبع :http://www.toyserkan-hm.ir/
http://www.encyclopaediaislamica.com/
http://roodavar.ir/

پارک  کمربسته

پارک کمربسته

پارک طبیعی و توریستی کمربسته با مساحت حدود15000متر مربع شامل جاذبه‌های دیدنی همچون چنار‌های تاریخی (شش اصله درخت چنار کمربسته ) پیرامون دایره‌ای به شعاع حدود سه متر کنار هم روئیده و طول محیط تنه هر یک از پنج اصله ۷ متر و دیگری که کوچکتر به نظر می‌رسد ۵ متر می‌باشد.که با ساقه‌ای صاف و مس...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

آرامگاه میر رض...

الهی به مستان میخانه‌ات بعقل آفرینان دیوانه‌ات به مستان افتاده در پای خم به مخمور با مرگ با اشتلم بشام غریبان، به جام صبوح کز ایشانست شام و سحر رافتوح که خاکم گل از آب انگور ...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه حیقوق نبی ( ع )

آرامگاه حیقوق ...

حیقوق نبی از انبیا دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است. وی نامش در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده و دارای شان و مقام مذهبی خاص نزد پیروان دین یهود می‌باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است . پیروان این آیین نیز از اقصی نقاط دنیا به زائر این مقام دینی در طول سال هستن...

اطلاعات | نقشه
خانه مسعودی

خانه مسعودی

خانه مسعودی یکی از خانه‌های باقی مانده در خیابان انقلاب فعلی است. تاریخ ایجاد این اثر ارزشمند بر کتیبه‌ای که در کنار ورودی شاه‌نشین طبقه همکف نصب شده، سال ۱۲۹۰ هجری قمری را نشان می‌دهد که مبین قدمتی بیش از ۱۳۰ سال است. خانه مسعودی با مساحت ۱۳۳۲ مترمربع در دو طبقه ساخته شده است. درهر ...

اطلاعات | نقشه
روستای گشانی

روستای گشانی

در 25 کیلومتری شهر تویسرکان روستای زیبایی و با غنای ظرفیت و توانمندی‌‌های ارزشی به ویژه در بحث گردشگری و جذب توریسم وجود دارد به نام روستای گشانی این روستا از توابع بخش مرکزی شهر تویسرکان، از مسیر شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‌ای مناسب قابل دسترسی است. منطقه گشانی با توجه ب...

اطلاعات | نقشه
روستای اشتران

روستای اشتران

روستای اشتران در حد واسط محور کوهستانی همدان به تویسرکان در 27 کیلومتری همدان و 21 کیلومتری تویسرکان قرار دارد. این روستا به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی در تاریخ 22 اردیبهشت‌ماه 87 به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شد. روستای اشتران دارای بافت مناسب، جاذبه‌های...

اطلاعات | نقشه
قلعه اردلان (اشتران ، اربابی )

قلعه اردلان (ا...

قلعه اردلان (اشتران) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.خاندان اردلان تویسرکان ازنسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستانات هستند. بانی قلعه معروف اشتران از ...

اطلاعات | نقشه
دره گزندر و سرابی

دره گزندر و سر...

دره گزندر و سرابی با حدود 500 هکتار مساحت در شرق شهر تویسرکان و در حاشیه جاده ارتباطی تویسرکان به جوکار قرار گرفته است. این دره به دلیل فراوانی آب و وجود خاک مناسب و نسبتاً عمیق، استعداد زیادی در زراعت و باغداری دارد و به همین جهت تراس‌های دو سوی رودخانه عمدتاً به باغات گردو اختصاص دا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
کوفته نخود

کوفته نخود

کوفته نخودی یکی از چندین غذای سنتی و محلی تویسرکانی‌‌هاست. مواد لازم برای ۴ تا ۶ نفر: گوشت مغز ران: ۵۰۰ گرم نخود: ۴۰۰ گرم تخم‌مرغ: یک عدد پیاز داغ: ۲ قاشق غذاخوری رب‏ گوجه‌‏فرنگی: یک قاشق غذاخوری سرکه: یک دوم لیوان شیره انگور: یک دوم لیوان نمک، فلفل، زردچوبه: به میزان لازم برا...

اطلاعات
گردو تویسرکان

گردو تویسرکان

گردو از قدیم سمبل عقلانیت بوده است زیرا دانه آن در پوششی داخل پوسته آن قرار دارد، درست مثل مغز! آجیل و خشکبار موادمغذی پرفایده بسیاری در خود دارند، به‌ویژه اسیدهای چرب مفید که برای سلامت بدن لازمند. ستان همدان یکی از مهم‌ترین استانهای تولید گردو در کشور است و هر ساله مقدار قابل توجهی گ...

اطلاعات

چند فرسنگ تا فرسنج

در مسیر جاده تویسرکان به کنگاور،یکی از روستاهای تاریخی ایران قرار دارد که پژوهشگران بر اساس یافته‌ها قدمت آن را به دوران صفوی نسبت داده اند؛روستای فرسنج از توابع تویسرکان که در جنوب غربی استان همدان قرار گرفته است.
در گذشته فرسفج در مسیر کاروان‌ها قرار داشت و همین امر باعث می‌شد ساکنانش از طریق داد ... ادامه مطلب
چند فرسنگ تا فرسنج

مریم سردار

مریم سردار شنبه 1 خرداد 95 - 14:29

باسلام من میخوام ازملایربه همدان برم برای اولین بار لطف میکنید بگید تواین مسیر جای گردشگری وجودداره یانه ؟

آرامگاه حَیَقوق نبی

آرامگاه حَیَقوق نبی یکی از بناهای دیدنی شهرستان تویسرکان و یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران است که در خیابان چهارباغ شهید اشرفی اصفهانی در انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد. این آرامگاه مربوط به دوره سلجوقیان است و از فاصله دور مانند یک برج مدور با سقفی مخروطی شکل به نظر می‌رسد. این آرامگاه دارای بدنه 8ضلعی است و 8 ترکه آجری در آن ساخته شده که ستون‌های اصلی بنا را تشکیل می‌دهد و در نتیجه بنا به صورت سطوح 8گانه به نظر می‌رسد.
یقوق نبی از پیامبران دوازده‌گانه بنی‌اسرائیل و از نسل حضرت موسی(ع) است که در حدود سال 700 قبل از میلاد (معاصر با دانیال نبی و الیاس نبی(ع)) زندگی می‌کرده و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است.
هم‌اکنون تندیس ایشان از سنگ مرمر و تصاویری از وی در مجموعه موزه واتیکان در کشور ایتالیا موجود می‌باشد.
... ادامه مطلب
آرامگاه حَیَقوق نبی

روستای باباپیر تویسرکان

باباپیر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان در استان همدان ایران است این روستا در دهستان کرزان رود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۵۰۲ نفر (۴۴۸خانوار) بوده‌است کوههای روستای باباپیر :روستای باباپیر از دیگر روستاهای مشهور تویسرکان است که در مرکز دهستان کرزان ... ادامه مطلب

فهمیه عابدی

فهمیه عابدی جمعه 15 آبان 94 - 23:40

کاش عکسشم میذاشتید

اطلاعات بیشتر...