توضیحات

ویرایش
دهستان کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی یاسوج قرار دارد.
این منطقه از اطراف به ارتفاعات بلند و سر به فلک کشیده دنا محدود می‌شود. دهستان کاکان از سطح دریا در حدود ۱۹۲۰ متر ارتفاع دارد. آب و هوای این منطقه در فصول بهار و تابستان، مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.
دهستان کاکان یکی از منطقه‌های تاریخی و با قدمت استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود. این دهستان در گذشته، ییلاق خوانین قشقایی بوده است و متجاوز از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد.
در قسمت‌هایی از این دهستان، کتیبه‌های مربوط به دوره هخامنشی کشف شده است. مردم دهستان کاکان به زبان‌های ترکی قشقایی و لری سخن می‌گویند. آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
دهستان کاکان با بافت مسکونی متمرکز در محدوده کوهستانی شهرستان کهگیلویه و بویراحمد استقرار یافته است. اکثر خانه‌های این منطقه در یک طبقه و برخی از آن‌ها در دو طبقه ...مشاهده کامل متن با دیوارهای قطور و سقف مسطح ساخته شده‌اند.
مصالح به کار رفته در ساخت واحدهای مسکونی شامل خشت، گل، تیره‌های چوبی و سنگ است. دهستان کاکان چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبایی دارد. مهمترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه عبارتند از آبشار زیبا و شگفت‌انگیز مارگون، در مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس، در شرق شهر یاسوج و در نزدیکی روستاهای مارگون و کاکان واقع شده است.
این آبشار بلند در بالا دست تنگه زیبا و خوش آب و هوای مارگون جاری است. مهمترین سوغات این روستا، روغن حیوانی، عسل، گردو، رب لیمو و کشک است.
مناطق گردشگرگی کاکان
آب نهر
پس از پایان زمستان نیز، این پیست فصل بهاره خود را آغاز می‌کند. دشت‌های پوشیده از لاله‌های واژگون و زنبق موج گردشگران بی شماری را به سوی این منطقه می‌کشاند.
در منطقه کاکان، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد. پس از گذر از جنگل‌های انبوه بلوط، جاده‌ای پر پیچ و خم همچون ماری سیاه بر دل کوه میزبانمان است. ۱۶ کیلومتری شهر یاسوج و ۲ کیلومتری پیست اسکی کاکان به رودی می‌رسیم که آبی گوارا و بی نظیر دارد.
این رود از میان دل کوه‌ها بر یکی از دامنه‌های دنا سرازیر است. این منطقه همیشه سبز، هر ساله به انتظار دوستداران ورزش‌های کوهستانی می‌ماند و میهما ن‌هایی نیز دارد که البته تعدادشان کمتر از ظرفیت آب نهر کاکان است.
در اطراف منطقه آب نهر کاکان رقص برگ درختانی چون بید، چنار و سیب منظره‌ای است برای دعوت دوباره گردشگران
پیست اسکی کاکان یاسوج
پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران واقع شده آست.
این پیست در دامنه‌های رشته کوه قله دنا در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج نزدیک به دهستان کاکان (روستای عباس علیخانی) در منطقه‌ای به همین نام واقع شده است. محل این پیست جنب منطقه آب نهر است
معادن نمک کاکان
منطقه کاکان دارای سه چشمه مجزای آب شور می‌باشد که معادن سه‌گانه - سیبک-تخت -وتلخالی را تشکیل می‌دهند این معادن یکی از زیبایی‌های منطقه می‌باشد
وجود چشمه‌های آب شور وشیرین در نزدیکی هم به فاصله چند متر یکی از شگفتی‌های خلقت وزیبایی‌های منطقه می‌باشد.
چشمه ریزی
یکی از زیباترین مناطق دیدنی دهستان کاکان است که درسال گردشگران مختلفی از شهرهای مختلف ایران به خود جذب می‌کند. این چشمه دارای اب و هوای خنکی و محیطی بسیار زیبا وپارک می‌باشد.
درضمن این روستا در روستای حمزه خانی می‌باشد.
جمعیت پوشش گیاهی امتداد رشته کوه دنا در کاچیون کاکان
در دامنه‌های جنوبی غربی یاسوج و در مسیر جاده یاسوج به کاکان تا آب نهر جنگل زیباه و نیمه انبوه بلوط با ترکیبی از گونه‌های جنگلی دیگر مانند بنه، کیکم، ارژن، زالزالک، شن و انواع بادام کوهی در ارتفاع‌های مختلف، همه جا را پوشانده است.
از ارتفاع ۲۲۰۰ متر به بالا، درختچه‌های ارژن، شن، گونه‌های گون و درختان سرو کوهی (وهل) روئیده‌اند. در ارتفاعات بالاتر تا قله‌ها تنها گیاهان کوچک و انواعی از گون می‌رویند.
در ارتفاعات جنگل وجود ندارد ولی درختهای پراکنده ارس (سرو کوهی) مراتع و چمنزارها پوشش اصلی گیاهان را تشکیل می‌دهند. اکوسیستم مرتفع کوهستان کاکان موقعیتی را بوجود آورده است که در ارتفاعات مختلف با انواع گیاهان مختص آن ارتفاعات روبرو شویم و همین ویژگی موجب شده است تا از غنا و تنوع گیاهان سرشاری برخوردار شویم که دارای خواص دارویی و نیز غذایی می‌باشند و بنابراین در طول ماههای بهار و تابستان و پائیز و در ارتفاعات متغیر شاهد انواع گلهای زیبای منطقه زاگرس می‌باشیم و از جمله انواع گلهای زیبا لاله، ثعلب، پامچال، حسرت، مینا و … در فصول خاص رویش خویش و در تمامی منطقه دنا پراکنده می‌باشند.
آن ۲٬۲۸۱ نفر (۴۹۷ خانوار) بوده‌است.
کاکان زادگاه چشمه‌های خروشان
ازجمله دیگر مواهب طبیعی و اکوتوریستی در کاکان وجود چشمه‌ها و سرابهای متعدد در سطح منطقه‌های مختلف این دشت حاصل خیز است.
به طوریکه این سرابها وچشمه‌ها شرایط مناسبی را جهت جذب جمعیت توریستی داخل استان وخارج از استان را در روزهای تعطیل فراهم می‌کند.
چشمه آب نهرکاکان، چشمه‌های متعدد بید کفته، چشمه‌های متعدد چهارکلا، چشمه‌های دشت کاکان واقع در روستاهای منطقه بالغ بر ۲۰چشمه خروشان، چشمه سلام، چشمه‌های کوها و مناطق دور بر که ساری و جاری هستند و به وضوح در منطقه قابل روئیت هستند.
از جمله جاذبه‌های بی نظیر طبیعت دست نخورده کاکان است. اطراف برخی از این چشمه‌ها و سرابها از پوشش گیاهی نادری برخوردار بوده و در طول فصول مساعد از جمله بهار و تابستان شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران فراهم آورده است.
تالاب‌های کاکان، زیستگاه پرندگان مهاجر
تالابهای کاکان از جمله جاذبه‌های طبیعی این منطقه است که بویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می‌دهد. علاوه بر زیبایی‌های بی بدیل این تلابها مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، و پرندگان بومی و مهاجر است.
از جمله تالابهای کاکان می‌توان به دو تالاب منحصر به فرد دربالای کوه مشرف بر روستای حسین خانی کاکان و همچنین تالاب پوزه سفید، چشمه صفر بگ اشاره کرد.
کاچیون
ازقلل مرتفع رشته کوه‌های دنا که هرساله پذیرای کوهنوردان می‌باشددر منطقه کاکان واقع است.
بر اساس نظر کارشناسان برخی علل خوش آب وهوای کاکان شامل موقعیت رشته کوههای زاگرس نسبت به جهت وزش بادهای مرطوب غربی، ارتفاع نسبتا زیاد این منطقه از سطح دریا، فشردگی کوهها می‌باشد.
از جملهٔ درختان جنگلی این منطقه از بلوط، ارزن، بادام وحشی، گلابی وحشی، بید و پوشش علفی و بوته‌ای شامل گون، علف پشمکی، جو وحشی، پیاز کوهی و ریحان کوهی می‌توان نام برد.
حیات وحش این منطقه نیز در گذشته غنی بوده و تنوع وحوش در کلیهٔ مناطق کاکان کاملا مشهود بوده است. در چند سال گذشته به‌دلیل افزایش جمعیت، سلاح‌های غیرمجاز، توسعهٔ راه‌ها و شکار و صید بی‌رویه، جمعیت وحوش در این منطقه تا حد زیادی کاهش یافته است.
بلحاظ شراطی منطقه عسل کاکان فوق‌العاده معروف است، بنحوی که مشتری‌های ثابتی از استان‌های فارس و یزد و اصفهان تمامی عسل کاکان را خریداری می‌نمایند. حلوا سیاه، کشک، روغن محلی، سیب، گردو ازدیگرسوغاتی‌های اصلی این شهرستان به‌شمار می‌آیند.
کاکان همچنین دارای فرجگاه‌های طبیعی بسیاری در قسمت‌های مختلف است. از جمله این تفرجگاههای طبیعی می‌توان به تفرجگاه آب نهر، بید کفته، جوکاری، چهارکلا، چشمه سلام، چشمه صفربگی، تنگه قلندری، مورپریسه، تنگه خرم نازو... اشاره کرد.
کاکان سرزمین آبشارهای منحصر به فرد
کاکان را همچنین می‌توان سرزمین آبشارهای منحصر به فرد و زیبا و باشکوه خواند. آبشارهایی در تنگه خرم ناز وجود دارد (۵ ابشار) که هر کدام زیبایی‌ها منحصر به فرد خود را دارند.
از طرف دیگر در ۲۰کیلومتری آبشار مارگون قرار دارد.

منبع:http://kakan98.vcp.ir/
دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل در شمال شهرستان بویراحمد و در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت در دهانه انبری گردنه مشهور بیژن و در کنار تپه‌های کوه گل واقع شده است . محل استقرار دریاچه یکی از زیباترین نواحی استان است که در فصل بهار و تابستان از انواع گل‌های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان...

اطلاعات | نقشه
آبشار یاسوج

آبشار یاسوج

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های شهر یاسوج ، آبشار یاسوج است که ،با ارتفاع 10 متر، در 3 کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و از آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس می‌جوشد به وجود آمده است. این آبشار در شمال شهر یاسوج واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت بوده و از ابتدای نوروز تا اواخر مهرماه ...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکا...

فصل زمستان، آغاز یک دوره طلایی برای عاشقان اسکی است. در ایران تعدادی پیست اسکی فعال وجود دارد، اما برای اسکی بازان تهرانی تنها دیزین، شمشک، دربندسر و توچال پیست‌های شناخته شده هستند. فصل زمستان، آغاز یک دوره طلایی برای عاشقان اسکی است. در ایران تعدادی پیست اسکی فعال وجود دارد، اما برای...

اطلاعات | نقشه
تنگ مهریان

تنگ مهریان

مهریان نام روستایی دراستان کهگیلویه وبویراحمد است که در شهرستان بویراحمد ، بخش مرکزی ، دهستان سررودشمالی قرار دارد. ارتفاع متوسط آن ازسطح دریا 1850مترمی باشد و از نظرطبیعی نیزمیان رودخانه مهریان درشرق و کوههای دناکه درشمال آن قرار دارد محصورشده است . در واقع روستای مهریان یک دشت پای ...

اطلاعات | نقشه
تنگ تامرادی

تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در 50 کیلومتری غرب شهر یاسوج در مسیر جاده سپیدار واقع شده و دارای آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوان است. روستای تنگ تامرادی از طریق شهر یاسوج، با جاده مناسب قابل دسترسی است. در خم هر پیچ و فراز هر شیب از این تنگه، تابلوی نقاشی بی‌نظیری از شاهکارهای طبیعت را در مقابل دیدگان گر...

اطلاعات | نقشه
موزه یاسوج

موزه یاسوج

موزه یاسوج با مساحت 150 متر مربع در ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شد. این موزه در طبقه دوم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‏دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.‏ موزه یاسوج از یک بخش باستان شناسی تشکیل شده است و اشیای به نمایش ‏درآمده در آن عمدتاً در کاوش‌های باستانی شن...

اطلاعات | نقشه
تنگ چیتابه

تنگ چیتابه

پِراِشکفت از روستاهای شهرستان بویراحمد در ۴۵ کیلومتری شهر یاسوج است. رودخانه کبگیان که به خرسان و در ادامه به کارون می‎ریزد، سرانجام رودخانه‎های: پرشکفت، بابکان، دشتروم و نَرماب است. مردم پراشکفت لر بویراحمدی هستند و به گویش لری بویراحمدی صحبت می‌کنند. کشاورزی و دام‎داری و پرورش ماهی ق...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی یاسوج

پارک جنگلی یاس...

یاسوج در کنار رودخانه بشار در تپه‌های متعدد در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است،شهر یاسوج در منطقهٔ اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این شهر، میزان بارش برف و باران زیاد می‌باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
باورهای مردم کهکیلویه و بویراحمد

باورهای مردم ک...

در ایلات وعشایر کهکیلویه و بویراحمد مرسوم بود که تاریخ‌های تولد ، مرگ و اهم حوادث گذشته را پشت صفحات قرآن مجید و یا در کتب یا دفترچه‌های یاد داشت و ضبط می‌کردند . و این کار غالباً به وسیله منشیان خانها و ملایان مکتب دار و گاهی افراد علاقه مند خانواد‌های ایلی انجام می‌گردید و عمل آنها ...

اطلاعات
پوشاک محلی کهکیلویه و بویراحمد

پوشاک محلی کهک...

پوشاک مردان کلاه: در قدیم مردان کلاه نمدی کوچکی به سر می‌گذاشتند که به آن «تیارس» می‌گفتند. کلاه‌های نمدی عشایر بختیاری، لرستانی، کهگیلویه و ممسنی از آن زمره است که نمونه آن در نقوش طاق بستان و تخت جمشید دیده می‌شود. سادات عمامه و عرق‌چینی با رنگ‌های مشخصه سیاه و سبز که نشانه تبارشان...

اطلاعات
سنت‌ها و آداب و رسوم ازدواج

سنت‌ها و آداب ...

سنت‌ها و آداب و رسوم ازدواج : آداب و رسوم و سنت هایی که در مراسم عروسی وجود دارد دارای ریشه‌های تاریخی و کارکردهای مشخص است . در این نوشتار تنها آداب و رسوم و سنت‌های رایج در مراسم ازدواج توصیف می‌شود . این آداب و رسوم از گذشته‌های دور وجود داشته و کم و بیش امروزه نیز در مناطق مختلف...

اطلاعات
آیین  عزادارای در ماه عاشورا

آیین عزادارای...

صدای سنج و طبل عزا در شهرها و روستاها، شیون و زاری مردان و زنان عزادار حسینی، شور و نشاط پیران و جوانان عاشق اهل بیت همگی نشان از غم و اندوه شیفتگان امام حسین (ع )در کهکیلویه و بویراحمد دارد. نماد هایی از کربلا و قبر شش گوش حضرت علی اکبر(ع) ساخته شده از آلومینیوم و چوب و نصب لامپ هایی...

اطلاعات
موسیقی کهکیلویه و بویراحمد

موسیقی کهکیلوی...

موسیقى در این منطقه همانند سایر نقاط ایران از اصالت و ویژگى خاصى برخوردار است. بویراحمدیان بر اساس بیتهاى رایج آهنگهاى ویژه‏اى دارند که تحت عنوان «قس» از آن نام مى‏برند همانند: قس حوشکله، قس برنو، قس یاریار و غیره. آلات موسیقى رایج در این منطقه عبارتند از: ساز (کرنا)، دهل، نى (نین)، پی...

اطلاعات
گویش

گویش

گویش مردم در این استان به لرى بویراحمدى معروف است که با تفاوت آوایى جزئى در سراسر استان وسیله تکلم مشترک آنهاست. این گویش از گروه زبانهاى ایرانى جنوب غربى مى‏باشد. ساخت دستورى و واژگانى گویش لرى و فارسى نشان مى‏دهد که هر دو از فارسى میانه ساسانى که خود دنباله فارسى باستان مى‏باشد، انش...

اطلاعات
آش دنگو

آش دنگو

دنگو آش دنگو از غذاهای محلی استان کهگیلویه و بویراحمد است که سرشار از حبوبات می‌باشد و در فصل زمستان بیشتر رواج دارد چون به اعتقاد مردم استان این آش برای سرماخوردگی بسیار مناسب است. مواد لازم: عدس، لوبیا چشم بلبلی، لیزک (گیاهی است دارویی که در فصل بهار در استان کهگیلویه و بویراحمد می...

اطلاعات
قالی و قالیچه

قالی و قالیچه

بافت قالی و قالیچه طی سالهای متمادی در میان عشایر کهگیلویه و بویر احمد تکامل یافته است. بویژه بافت قالیچه در میان ایل نشینان و روستاییان بیشتر تولید می‌شود و به دلیل سهولت حمل و نقل طرفداران بیشتری دارد. قالی و قالیچه جزو وسایل ضروری زندگی ایل نشینان و جزو اصلی جهیزیه دختران می‌باشد. ...

اطلاعات
گبه کهگیلویه و بویراحمد

گبه کهگیلویه و...

گبه زیر اندازی است گره دار با پرزهای بلند. مواد طبیعی به کار رفته در بافت آن سبب می‌شود در مقابل آفتاب از مقاومت بسیار خوبی برخوردار باشد. موی بز یا نخ پنبه ای و پشم مواد تشکیل دهنده گبه هستند. اندازه گبه معمولاً با عرض 1 تا 5/1 متر و طول 2 تا 5/2 متر است . طرح‌های به کار رفته در گبه ...

اطلاعات
گلیم بافی کهگیلویه و بویراحمد

گلیم بافی کهگی...

گلیم یکی از دست بافته‌های مهم و اصلی مردم در کهگیلویه و بویراحمد است که بسیاری از خانواده‌ها به ویژه در مناطق روستایی و عشایری این استان از طریق آن امرار معاش می‌کنند. این دست بافته نیز همانند سایر صنایع‌دستی این استان دارای خصوصیات، ویژگی ها، ظرافت‌ها و زیبایی‌های منحصر به فردی است. ...

اطلاعات
گچمه بافی

گچمه بافی

حدود ‪ ۲۰‬سال پیش زمانی که چند تن از کارشناسان اداره صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد مشغول مطالعه بر روی وضعیت صنایع دستی منطقه بودند در روستای ” پازنان سپیدار” از توابع بویراحمد به پیرزنی هنرمند به نام “گل گل آزاد گل” برخوردند که مشغول بافت نوعی دست بافته زیبا و با ارزش بود. ساخت این د...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب