5 4 1

توضیحات

ویرایش
نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است.
درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی به همین نام به صورت شمالی-جنوبی و در دو طرف مسیر رودخانهٔ درکه واقع شده‌است.
این محله از دهات خوش آب و هوای شمیرانات است‌. این دهکده به علت قرار گرفتن در مسیر کوه پیمایی درکه‌، از پر رفت و آمدترین مناطق ییلاقی تهران است و به خصوص آخر هفته و روزهای تعطیل‌، پذیرای جمعیت بسیاری است‌.
درکه از شمال به رشته کوه توچال، از شرق به اراضی دانشگاه و اوین، از غرب به بازوهای کوه توچال و سعادت آباد، و از جنوب به اوین محدود است.
در مسیر درکه کافه‌های بسیاری ساخته شده که مهم‌ترین ...مشاهده کامل متن آن‌ها عبارت‌اند از: هفت حوض‌، ذغال چال و پلنگ چال‌.
خانه‌های دهکده درکه‌، بیش‌‌تر خانه‌هایی قدیمی با سقف شیروانی است که در کوچه‌های باریک و پر درخت ساخته شده‌اند،اما با تغییر شرایط زندگی‌، این خانه‌ها کم‌کم جای خود را به آپارتمان‌های نوساز داده‌اند.
ساکنان اولیه این محل باغداران و کشاورزان بوده اند.
قدمت درکه به حدود قرن پنجم هجری بر می‌گردد و سادات ساکن در آن از نسل امامزاده سید محمد والی از نوادگان علی بن حسین هستند. کشف سنگ‌های قبور، تنور‌های قدیمی، هاون‌های سنگی تراش خورده هنگام خاکبرداری و احداث بنای امامزاده، همچنین جاری بودن چشمه آب در شمال بقعه متبرکه موید سکنای اولیه اهالی درکه در اطراف همین امامزاده می‌باشد.
علاوه بر بقعه و زیارتگاه سید محمد والی، سه باب مسجد به نامهای «جامع»، امامزاده، و علی بن ابیطالب، یک باب حسینیهٔ بزرگ، پنج مکان مورد احترام ساکنان درکه به شمار می‌آیند.
هفت حوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بند عبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، اسپیو (آب سپید)، هفت چشمه (هفت طیغانی)، و کفو (آب کف دار) معروف‌ترین جلوه‌های طبیعت زیبا و مترنم دره درکه هستند که بر جاذبیت‌های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده‌اند.
(هفت حوض )، آبشار کارا، آبشار بند عبد الله، آبشار جوزک، پلنگ چال، آسیبو (آب سفید )، هفت چشمه (هفت طغیانی ) ، کفو(آب کف دار) معروفترین جلوه‌های طبیعت زیبا ی دره درکه هستند که بر جاذبه‌های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده اند.
مداحی اهل بیت، استخراج سنگ سبز از معدن درکه، آسیاب داری، گوسفند داری، سنگ چینی سنتی، مرغ داری، باغدرای، عمده‌ترین مشاغل اهالی درکه تا سه دهه قبل بوده است.
تقدیم 18 شهید بزرگوار در سالهای دفاع مقدس، همراه با سکونت بنیان گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان در دهه سی از جمله افتخاراتی است که اهالی دره درکه به آن مباهات می‌ورزند .
محل و مسیر کوهستانی درکه در شمال غرب تهران قرار دارد وآغاز یکی از مسیرهای محبوب کوه پیمایی در تهران است اینجا یکی از تفریحگاههای مهم و قدیمی تهران است که نباید هیچوقت آن را از نظر دور کنید.
ییلاق خوش آب وهوایی در پای کوههای بلند البرز با دسترسی آسان که می‌توان برای کوه پیمایی سبک و گشت و گذار خوردین تفریح کردن به آنجا رفت .حالا اگر علاقه دارید که کوه پیمایی شما کمی با شلوغی همراه باشد می‌توانید در روزهای آخر هفته ( پنجشنبه و جمعه) به آن بپردازید ، در غیر این صورت روزهای دیگر هفته نیز مناسب می‌تواند باشد .
راه دسترسی به درکه ساده است اگر ماشین دارید که راحت از اتوبان چمران به سمت شمال می‌روید اگر هم نه بایستی به یک طریق خود را به میدان تجریش برسانید و با مینی بوس تجریش – درکه به آنجا بروید .
وارد خیابان درکه که میشوید قبل از میدان درکه از کنار خانه معلم یک مسیر برای کوه پیمایی وجود دارد که کل مسیر تا پای کوه آسفالت می‌باشد . بعد در بالای میدان نیز یک راه برای رسیدن به پای کوه وجود دارد که آن از میان ده درکه می‌گذرد.
حال اگر علاقه به رودخانه دارید می‌توانید مسیر خود را از کنار رودخانه ادامه دهید و در غیر این صورت مسیر جایگزین در بالای رود خانه می‌باشد . بعد از پیمودن این مسیرها به یک مسیر واحد خواهید رسید که از آن به بعد راه اصلی کوه پیمایی شروع می‌شود .
در طول مسیر افراد محلی آن منطقه به عرضه محصولات آنجا می‌پردازند . که این خود یکی از شاخصه‌های دره درکه می‌باشد . به عنوان مثال در فصل تابستان گیلاس‌های محلی در آنجا به فروش می‌رسد و در فصل پاییز شاتوت و ازگیل که خریدن و خوردن آنها خالی از لطف نیست .
در ضمن کافه‌ها نیز آماده پذیرایی از شما کوه پیمایان در وعده‌های صبحانه ، نهار ، عصرانه و شام می‌باشند . البته در این کافه‌های توقع غذاهای آنچنانی را نباید داشته باشید.
اساساً مسیر کوهپیمایی درکه یک مسیر تفریحی است تا ورزشی و بیشتر مردم با هدف رفتن و رسیدن به یک کافه در دل کوه پا به این دامنه میگذارند.
اما در طول مسیر افرادی را می‌توانید مشاهده کنید که به دور از هیاهوی درون کافه‌ها در کنار آبشارها و چشمه‌ها نشسته اند و از خورد وخوراک شخصی خود استفاده می‌کنند .
و یا گروه دوستانی را مشاهده می‌کنید که این روش را انتخاب کرده اند .
تقریبا بعد از یک ساعت کوه پیمایی به چشمه ای می‌رسید که دارای آبی گواراست این چشمه بعد از کافه جویبار قرار دارد و کوه پیمایان برای رفع خستگی و نوشیدن آب به کنار آن می‌روند.
البته در طول مسیر هم کافه هایی وجود دارد که می‌توانید برای استراحت به آنها هم بروید . در این بین هم یک کافه کوچک مخصوص آب میوه‌های طبیعی هم می‌توانید مشاهده کنید که می‌نوشیدن آب میوه طبیعی در آن به رفع خستگی شما کمک زیادی می‌کند .
اما از کوه درکه هم که بگذریم اطراف میدان درکه پر از رستورانها و کافی رستورانهایی که گذارندن یک شب خنک در آنها یکی از تفریحات اصلی مردم تهران است. انواع رستورانها از بسیار لوکس تا کبابی و جگرکی در درکه پیدا می‌شوند در کنار مغازه هایی که تنقلات یا به قول معروف هله هوله مثل لواشک، آلوهای ترش، شاتوت، گردو و بلال می‌فرشند جذابیت زیادی به این منطقه داده است.
یکی از تفریحات محبوب درکه برای جوانان قلیان است. تفریحی مضر که متاسفانه در هوای لطیف پای کوه بسیار هم می‌چسبد اگر میتوانید از این نوع دخانیات دوری کنید که چه بهتر اگر نه و دلیل اصلی رفتن به درکه برای شما کشیدن قلیان است، حتماً قبل از رقتن به رستوران از عرضه قلیان در آن مطمئن شوید.
در نهایت می‌توان گفت که برای گذراندن یک روز خوب توام با ورزش رفتن به درکه گزینه خوب و مناسبی برای خانواده‌ها و گروه دوستان می‌تواند باشد. شبهای جمعه و تعطیل همه کافه رستورانهای محله درکه صرف غذا را برای شما بسیار مفرح میکنند.

منبع :
www.tabnak.ir
region1.tehran.ir/
http://darakeh.mytehran.ir
امامزاده صالح

امامزاده صالح

امامزاده صالح نام زیارتگاهی در محله تجریش تهران است. امامزاده صالح از پسران امام موسی کاظم و برادران امام خوبی‌ها امام رضا (ع) است. این امامزاده یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های استان تهران می‌باشد که از سال هزار و سیصد و پنجاه و یک در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت نهصد...

اطلاعات | نقشه
امامزاده محمد نوربخش

امامزاده محمد ...

بقعة امامزاده محمدنوربخش در دهستان سولقان قرار گرفته است. این بقعه، به دلیل موقعیت خاص مکانی از لحاظ آب و هوا و جذابیت صحن و بقعه، در ایام تعطیل و نیز در فصل تابستان زائران بسیاری دارد محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم عل...

اطلاعات | نقشه
موزه طبیعت و حیات وحش ایران ( دارآباد )

موزه طبیعت و ح...

موزۀ آثار طبیعی و حیات وحش ایران یکی از موزه‌های استان تهران است و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده‌است و پس از انقلاب، با تغییراتی برای استفاد...

اطلاعات | نقشه
موزه تماشاگه تاریخ ( موزه تاریخ )

موزه تماشاگه ت...

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ به تاریخ معاصر ایران (200 سال اخیر) اختصاص دارد و شامل ظروف و وسایل شخصی ناصرالدین شاه‌، تابلوهای کمال‌الملک و ... است‌. تماشاگه تاریخ مشتمل بر چند خانه است‌: نگارخانه‌، کتاب‌خانه‌، تماشاخانه‌، چای‌خانه‌، سفره‌خانه و ساختمان اصلی که در مجموع سه ط...

اطلاعات | نقشه
مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیا...

مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می‌باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی می‌باشد. ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزی...

اطلاعات | نقشه
سورتمه تهران

سورتمه تهران

در ابتدای سال 92 سورتمه تهران یا سورتمه دربند در منطقه گلابدره افتتاح گردید. در بوستانی که این سورتمه قرار گرفته است جاذبه‌های تفریحی متنوع دیگری نیز قرار دارد. سورتمه وسیله تفریحی مشابه ترن هوایی میباشد با این تفاوت که کنترل سرعت آن با استفاده کننده است و قابلیت سرعت گیری تا 40 کیلوم...

اطلاعات | نقشه
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی...

اطلاعات | نقشه
دربند

دربند

دربند یکی از سی و سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله (مرغ محله ) و میر محله، شاه محله و ترش محله بوده است که این محلات در...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
سیب شمیران

سیب شمیران

سیب شمیران : این سیب به رنگ زرد و با خطوط قرمز می‌باشد. میوه‌های آن کروی با طعم شیرین و معطر می‌باشد و در اواسط شهریور قابل برداشت است . درخت سیب در اکثر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و در هر جای دنیا وجود دارد د تمام مردم دنیا آن را می‌شناسند. سیب انواع مختلف دارد: ترش و شیرین. که هر ...

اطلاعات

نظر شما درباره درکه

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب