1 1 3

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : سرد
نام قدیم : پیروزگرد
شهرستان بروجرد در 110 کیلو متری شمال شرقی خرم آباد در ناحیه ای تقریبا کوهستانی واقع شده است. شهرهای ملایر و نهاوند در استان همدان، اراک در استان مرکزی، درود، خرم آباد ...مشاهده کامل متن و الشتر در استان لرستان در مجاورت بروجرد قرار دارند.
از گذشته‌های دور، این شهر دارای موقعیت ویژه ارتباطی بوده‌است و همین مساله باعث زد و خورد و حوادث تاریخی متعدد در منطقه شده‌است. قرارگیری بر سر شاهراه تهران - خوزستان همچنان یکی از عوامل رونق اقتصادی منطقه به شمار می‌رود.
گرد و کرد در اسامی شهرهای ایرانی به معنای شهر، آبادی و ساخته و اثر هستند. اشکانیان و ساسانیان شهرها را بیشتر با پسوند گرد می‌ساخته‌اند همانند سوسنگرد، بروگرد و دارابگرد.
عده‌ای نام درست بروجرد را ویروگرد دانسته‌اند که به معنای شهر و ساخته ویرو شاهزاده اشکانی است. کوهی در غرب بروجرد با نام ولاش نیز یاد آور نام شاهان اشکانی است.
اما معتبرترین نوشته‌ها، بروجرد را پیروزگرد دانسته‌اند که آن را به فیروز ساسانی منتسب می‌کند. سعید نفیسی بروجرد را از شهرهای ساسانیان و اصل آن را بروگرد و ساخته از «بر» + «گرد» دانسته‌است که به معنای شهری است که گرد است و بر و میوه فراوان دارد.
یزدگرد سوم پادشاه ساسانی پس از شکست از اعراب به منطقه بروجرد گریخت و سپاهیانش در آن محل بر + او + گرد آمدند و به این ترتیب نام این محل بَروگرد شد.
گویش اهالی ناحیه بروجرد با گویش بروجردی صحبت می‌کنند که گویشی بین لری و فارسی است. این گویش با تغییرات اندکی در ملایر و ناحیه سربند استان مرکزی نیز به کار می‌رود.
گویش‌ها و زبانهای دیگر مانند لری خرم‌آبادی و لکی نیز در منطقه رواج دارند. برخی روستاهای جنوب شهر بروجرد در منطقه سیلاخور به گویشی سخن می‌گویند که به گویش سیلاخوری معروف است.
گویشوران ترکی با لهجه محلی در برخی روستاهای شرق بروجرد ساکن هستند. این روستاها عمدتا تابعه استان مرکزی و شهرستان سربند هستند اما به دلیل نزدیکی به بروجرد دارای مراودات و رفت و آمد بیشتری به شهر بروجرد هستند.
آب و هوا
بروجرد دارای آب و هوای سرد کوهستانی با زمستانهای پر برف و سرد و تابستانهای معتدل است.
تعداد روزهای یخبندان در برخی از نقاط این ناحیه به بیش از ۷۰ روز می‌رسد. بیشترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۸ درجه و کم‌ترین آن در زمستان ۱۸ درجه زیر صفر برآورد شده‌است.
میزان باران سالیانه شهرستان بروجرد حدود ۵۰۰ میلی‌متر است که بیشتر در فصل بهار انجام می‌گیرد و میانگین دمای سالانه ۱۴/۶ است.
در زمستان بارشها بیشتر به صورت برف است. بروجرد دارای بهارهای معتدل و دل انگیزی است .
موید این مطلب شاه بیت معروف قاآنی است که در باب بهار بروجرد سروده‌است:
گر چه سپاهان بهشت روی زمین است،
لیک نیرزد به یک بهار بروجرد
دامنه‌های کوههای زاگرس در محدود بروجرد از تنوع زیادی در گیاهان خودرو برخوردار است و بسیاری از گیاهان ناحیه بروجرد ارزش خوراکی و یا دارویی دارند.
در محدوده فعلی شهرستان بروجرد جنگل وجود ندارد اما در ناحیهسیلاخور و در دامنه کوههای زاگرس که بطور سنتی جزو منطقه بروجرد به حساب می‌آیند جنگلهایی از درختانبلوط و ارس وجود دارد.
گل گاوزبان، خاکشیر، گل ختمی، آویشن، عناب، ترنجبین، پر سیاوش، کاسنی، گل سرخ، شقایق، بیدمشک،لاله، زنبق، شیرین بیان، بن سرخ، خاکشیر و نرگس و همچنین نباتات خوراکی چون پیشوک، شنگ، زرشک،کنگر، ریواس، حاجی بیان، فرفیان، پونه و نعناع از گیاهان خودروی منطقه‌اند.محصولات کشاورزی و باغی عمده بروجرد عبارت‌ند از گندم، جو، چغندر، ذرت، تخمک، انواع لوبیا، نخود، گیاهان علوفه‌ای، دانه‌های روغنی، پنبه،باقلا، محصولات جالیزی، سبزیجات و میوه‌هایی چون سیب، انگور، گلابِ، انواع آلو، آلبالو، گیلاس، بادام، گردو، انجیر و سنجد.
صنایع دستی و محصولات شهرستان بروجرد در گذشته به بافتن پارچه‌های گلدار معروف بود.
جهانگرد و سیاستمدار روس در سفرنامه خود که مربوط به 170 سال پیش است درباره پارچه‌های قلمکار بروجرد می‌نویسد به بافتن چیت گلدار معروف است هرچند از نظر کیفیت پایین‌تر از جنس اصفهان است مع هذا در سراسر ایران خواستاران فراوانی دارد و حتی راه خود را تا ولایت مسلمان‌نشین امپراتوری روسیه هم باز کرده است.
صنعت و هنر ورشوسازی بروجرد نیز در گذشته شهرتی بسزا داشت و تا حدود 40 سال پیش بیشتر مغازه‌های خیابانهای اصلی این شهر ورشوسازی بود که ظروف مختلفی همچون جامهای زیبا، سماور، سینی، پایه استکان، پایه لیوان، قاشق، چنگال، کارد و ... می‌ساختند. متأسفانه این هنر وصنعت اصیل همانند چیت بروجرد در شرف نابودی است. علاوه بر هنر پارچه‌بافی و ورشوسازی بروجرد، یک نوع شیرینی این شهر به نام کلوچه قند نیز در تمامی ایران بی‌مانند است.
نان کلوا (نان گرده) بروجرد هم بسیار خوشمزه است و در دیگر نقاط ایران کمتر یافت می‌شود. فرآورده‌های لبنی بروجرد و محصولات باغی آن مانند گردو و بادام و انگور یاقوتی نیز معروف است.
همچنین نوعی قالی در منطقه سیلاخور و سربند بین اراک و بروجرد بافته می‌شود که شیوه بافت و طرح آن در دیگر نقاط ایران کمتر به چشم می‌خورد. منبع :http://vipers.blogfa.com/
http://www.irancities.ir/
http://www.mashahireborujerd22.blogfa.com/
http://bjd.srbiau.ac.ir/
خانه مصری

خانه مصری

خانه مصری خانه ارزشمندی است که مربوط به دوره قاجار و در شهر بروجرد قرار گرفته است این بنا دارای تزئینات آجرکاری و کاشی کاری چوبی است. خانه مصری به سبک اکثر خانه‌های قاجاری در دو طبقه ساخته شده و دارای پلانی درون گرا و حیاط مرکزی است . در نمای خارجی آن از تزئینات آجری و سفالی استفاده ...

اطلاعات | نقشه
خانه حاج افتخارالاسلام

خانه حاج افتخا...

این خانه متعلق به یکی از روحانیون برجسته شهر و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به نام حاج افتخارالاسلام نبوی طباطبایی بوده است. خانه در کوچه معروف به حاج افتخار از محله صوفیان واقع شده که در زمان خود یکی از بزرگترین خانه‌های مسکونی شهر بوده و در حال حاضر از زیباترین منازل مسکونی قدیم...

اطلاعات | نقشه
موزه مردم‌شناسی بروجرد

موزه مردم‌شناس...

بنای تاریخی که با نام خانه حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی(خانه فرهنگ سابق دربروجرد) درفهرست آثار ملی با شماره 3766 به ثبت رسیده است و مربوط به حدود 180سال پیش است که در طول این سالها دستخوش تغییرات و مرمت‌های فراوان شده است، بنا همانند بسیاری دیگر از خانه‌های ساخته شده به سبک وسیاق خو...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروج...

مسجد جامع بروجرد که به مسجد جمعه (با گویش بروجردی مچد جمه mached jomma ) نیز شناخته می‌شود، مسجدی تاریخی و از بناهای معماری سرشناس در شهر بروجرد است. مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است. این مسجد زیب...

اطلاعات | نقشه
حمام اشترینان

حمام اشترینان

حمام تاریخی اشترینان در شهر اشترینان از توابع بروجرد واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه زاگرس و دارای آب و هوایی معتدل می‌باشد . این حمام در محله ای به نام گودرزی‌ها واقع شده و قدمت آن احتمالاً مربوط به اواخر قاجار بوده و بنا به گفته اهالی محل توسط فردی خیر احداث شده است . نم...

اطلاعات
بازار بروجرد

بازار بروجرد

بازار بزرگ بروجرد که ساکنان محلی به آن راسا به معنی راسته بازار می‌گویند، عمده‌ترین مرکز تجارت سنتی شهر بروجرد است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر مناطق اطراف قرار می‌گیرد. این بازار همچنین نقش عمده ای در تجارت منطقه ای در استانهای لرستان، مرکزی و همدان...

اطلاعات | نقشه
تالاب بیشه دالان بروجرد

تالاب بیشه دال...

بیشه دالان نام تالابی است در شهرستان بروجرد در غرب ایران. نام محلی آن بیشه دالون است و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌است. تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌است. بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌است که برخی ماههای ...

اطلاعات
روستای ونایی

روستای ونایی

ونایی روستایی سرسبز و بکر از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می‌آید که بیشترگردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند.این روستا به دلیل آب و هوای مناسب هر ساله در تمام فصول و به ویژه تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوان از سراسر کشور است....

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
مراسم عروسی روستای دره صیدی

مراسم عروسی رو...

دره صیدی نام روستایی در ۱۰ کیلومتری شمال بروجرد است. جشن عروسی در این روستا چهار شبانه روز طول می‌کشد قبل از شروع شدن رسمی، مراسم ازدواج خانواده داماد از هر چیزی که برای شام عروسی نیاز است مانند چای ، برنج، سیب زمینی ، و... مقدار سی کیلو در مراسمی به نام جرج برون به خانه عروس برده م...

اطلاعات
ورشو سازی

ورشو سازی

صنعت ورشو سازی در گذشته‌های نه چندان دور در شهر بروجرد رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر را به خود اختصاص می‌داده است. گستردگی این هنر به حدی بوده است که نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده است. این فلز به صورت ورق از کشور آلمان و لهستان به ایران وارد می‌شده است و...

اطلاعات

آش شله لوبیا قرمز بروجرد ثبت ملی می‌شود

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: میراث فرهنگی آمادگی ثبت ملی یک غذای سنتی بروجرد را دارد ولی این غذا باید مختص بروجرد باشد و در شهری دیگر با نام دیگری طبخ نشده باشد.
وی اضافه کرد: غذاهایی که تنها مختص یک شهر باشد و شرایط لازم را داشته باشند در فهرست ملی ... ادامه مطلب
آش شله لوبیا قرمز بروجرد ثبت ملی می‌شود

سنگ نگاره‌های کرکیخان

سنگ نگاره‌های کرکیخان موزه‎ای سر باز در دل طبیعت زاگرس از نخستین علائم ارتباطی انسان پیش از تاریخ تا دوران پیدایش خط هستند. بز کوهی، انواع حیوانات از پرندگان و آهوان تا موجودات درنده، صحنه‌های شکار، نبردهای پهلوانی و علامت‌های مرموز دیگری در این منطقه قابل مشاهده است.

بررسی سنگ نگاره‌های کرکیخان ... ادامه مطلب
سنگ نگاره‌های کرکیخان

روستای کرکیخان

کرکیخان نام روستایی زیبا از توابع شهرستان بروجرد است. این روستا در کیلومترِ پنج محـور بروجـرد – ملایر، در منطقـه‌ای ییـلاقی و بسیارخوش آب و هوا واقع شده و از مناطق تفریحی- طبیعیِ شهرستان بروجرد به شمار می‌رود.
کـرکیخـان در مجـاورت محـور اصلی بروجـرد به غـرب و شمال غربی کشور قرار دارد که از این حیث ... ادامه مطلب
روستای کرکیخان

پارک سماور بروجرد

پارک شهید بهشتی از پارک‎های جنگلی بروجرد است که در شمال جاده کمربندی واقع شده و دارای 60 هکتار مساحت است و از ارزش اکولوژیکی بالایی برخوردار و بعنوان ریه تنفسی شهر محسوب می‎شود.
این پارک جنگلی یکی از ذخایر گیاهان بومی و دارای شرایط محیطی مناسب جهت حفظ و گسترش گونه‎های گیاهی است.
در این پارک فضای ... ادامه مطلب
پارک سماور بروجرد

پاریس ایران کجاست

داشتن آب وهوای مناسب در شهر بروجرد و وجود بیش از 168 اثر تاریخی ثبت شده طبیعت منحصر به فرد می‌تواند زیرساختی باشد که بروجرد یکی از مناطق ویژه گردشگری انتخاب شود. در پاریس میانگین دما 15 درجه ودر بروجرد14.4 درجه است. در هر فصل سال که از این منطقه دیدن کنید متوجه می‌شوید که تمام فصل‌ها با نظم تغییر می‌کند.
یعنی ... ادامه مطلب
پاریس ایران کجاست

اطلاعات بیشتر...