توضیحات

ویرایش
تاریخ همواره شاهد حضور حاکمانی است که به جای پیشرفت و توسعه کشور و اجرای عدالت، در صدد افزایش قدرت و ثروت در بین خاندان و نزدیکان خود هستند. وسعت بخشیدن به محدوده باغ ها، تغییر و تعویض مکرر دکوراسیون‌های داخلی کاخ‌ها البته با نگاهی از روی حسادت و چشم و هم چشمی به کاخ‌های یکدیگر، پر نمودن مخازن و انبارهای کاخ‌ها از انواع هدایای نفیس داخلی و خارجی، از عادات مرسوم در بین خاندان پهلوی، که از دیگر نتایج بررسی‌ها و انجام شده بر روی اسناد و مدارک موجود در مرکز اسناد می‌باشد.
تاسیس و راه اندازی این موزه حاصل تلاش صادقانه و بی شائبه همکاران مرکز اسناد مجموعه در طی مدت پنج سال می‌باشد، این اسناد که پیش از این اکثرا بصورت پراکنده و بعضا فراموش شده در مجموعه بودند، پس از جمع آوری، ساماندهی، پاکسازی و شناسنامه دارشدند.
و اینک بخش کوچکی از آنها در قالب موزه اسناد و مدارک تاریخی سعدآباد در معرض دید بازدیدکنندگان محترم قرار گرفته است.این موزه با هدف آشنایی بیشتر بازدید کنندگان محترم با بخشی از اتفاقات و رویدادهای تاریخ معاصر ایران که بیشتر در مجموعه کاخ‌های سعدآباد رخ داده است،ایجاد گردیده است.وجود وزارت دربار در مجاورت کاخ‌های سعدآباد از جمله نکات قابل توجه در ایجاد این موزه بود،در واقع بخشی از اسناد ...مشاهده کامل متن بایگانی این وزارت خانه، انتخاب و در فضاهای مختلف این موزه چیده شده اند این اسناد ما را با بخشی ازوظایف و عملکرد‌های این وزارتخانه آشنا می‌کند.
از جمله این اسناد مکاتبات اداری و نحوه نگارش نامه ها، اموال و دارایی‌های خانواده دربار، امور رسیدگی به کاخ ها، تمایش انواع مهرها و آلبوم‌ها می‌باشد.
.
آنچه از اسناد و مدارک تاریخی این مجموعه بدست می‌آید، نمایش بخشی از تلاش‌های وزارت دربار در افزایش اموال ،املاک و ثروت و قدرت خاندان پهلوی است.
ساختمان این موزه در نزدیکی درب ورودی زعفرانیه و در حد فاصل کاخ وزارت دربار (موزه هنرهای زیبا) و کاخ سفید(موزه ملت) واقع شده است که پیش از این محل استقرار و استفاده گارد جاویدان شاهنشاهی بوده است.
این بنای تاریخی یک طبقه ونیم است. طبقه همکف دارای شش اتاق می‌باشد که پس از تبدیل آن به موزه، فضاهای داخلی آن به بخش‌های ذیل تقسیم گردید:
بخش پهلوی اول
بخش پهلوی دوم
بخش مهرها و جلد‌ها سالن نمایش
دفتر موزه
بخش پهلوی اول
رضا شاه در سال 1304 در کاخ گلستان تاج گذاری کرد.
وی پس از 15 سال حکومت از سلطنت خلع و در سال 1323 در جزیره موریس در تبعید مرد.
محل اقامت دائمی وی در کاخ مرمر بود . وی در سال 1305 دستور ساخت کاخ شهوند(سبز) را در مرتفع‌ترین قسمت باغ سعدآباد داد.این کاخ محل اقامت تابستانی او بود.
اسناد این بخش شامل:
مجموعه آلبوم هایی از بناهای تاریخی ایران قدیم و نحوه پوشش مردم در اوخر دوره قاجار و اوائل پهلوی.
مجموعه تصاویری از آلبوم اولین و آخرین سفر رضا شاه به ترکیه در سال 1313 این سفر 17 روز به طول انجامید.
مجموعه تصاویری از یک کارناوال فرهنگی در ایران .این جشنواره با حرکت ماشین هایی که بر روی آنها نمادهایی از بناهای تاریخی ایران حمل می‌شد در شهرهای شمالی ایران حرکت کرد و به تبریز رسید.
مجموعه تصاویری از برخی اقدامات در دوره پهلوی اول
بخش پهلوی دوم
محمد رضا پهلوی بعد از تبعید پدر به سلطنت رسید و تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مسند قدرت بود.وی در مدت سلطنت خود سه بار ازدواج نمود، همسران وی به نام‌های فوزیه،ثریا اسفندیاری و فرح دیبا بودند.
در این بخش از موزه تلاش شده که بصورت مصور حضور همسران محمدرضا پهلوی را در سفرها و بازدیدهای داخلی و خارجی در معرض نمایش قرار دهیم.
همچنین از موضوعات دیگر این بخش، نمایش برخی از اسناد و دفاتر اموالی و مکاتبات اداری در خصوص رسیدگی به امور کاخ‌ها می‌باشد. نمایش چند نمونه از آلبوم‌های خصوصی و برخی از مراسم‌های برگزار شده در کاخ‌های سعدآباد از دیگر قسمت‌های این بخش می‌باشد.
بخش مهرها و جلدها
نمایش تعدادی از مهرهای رایج در وزارت دربار، پاکت ها، کاغذ‌های سربرگ دار و کارتابل‌های رایج در آن دوران
نمایش بخشی از اسناد مکتوب در خصوص برخی از وظایف وزارت دربار در حوزه تشریفات
معرفی بخش کوچکی از وسایل صوتی و تصویری در دو دوره پهلوی اول و دوم
نمایش برخی از جلدهای نفیس از مجموعه آلبوم‌های نگهداری شده در مرکز اسناد مجموعه.
آلبوم در دهه‌های 20،30،40و50،بیشترین کاربرد را در ثبت و بایگانی اسناد تصویری بخصوص در مرکز دولتی داشته است.این آلبوم‌ها اکثر دست ساز بصورت جلد لاکی هستند که مزین به انواع نقوش ایرانی نظیر لچک ترنج، شکارگاه، خاتم کاری،کنده کاری عاج، نقره کاری و .... می‌باشند.
بخش سالن سینما
در این سالن برنامه‌های مختلفی برای گروه‌های سنی مختلف در نظر گرفته شده است. برگزاری جلسات نقد و بررسی اسناد مکتوب و تصویری موزه اسناد از دیگر برنامه‌های این بخش خواهد بود.
منبع :
www.hamshahrionline.ir
fa.wikipedia.org
khabarfarsi.com
امامزاده صالح

امامزاده صالح

امامزاده صالح نام زیارتگاهی در محله تجریش تهران است. امامزاده صالح از پسران امام موسی کاظم و برادران امام خوبی‌ها امام رضا (ع) است. این امامزاده یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های استان تهران می‌باشد که از سال هزار و سیصد و پنجاه و یک در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت نهصد...

اطلاعات | نقشه
امامزاده محمد نوربخش

امامزاده محمد ...

بقعة امامزاده محمدنوربخش در دهستان سولقان قرار گرفته است. این بقعه، به دلیل موقعیت خاص مکانی از لحاظ آب و هوا و جذابیت صحن و بقعه، در ایام تعطیل و نیز در فصل تابستان زائران بسیاری دارد محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم عل...

اطلاعات | نقشه
موزه طبیعت و حیات وحش ایران ( دارآباد )

موزه طبیعت و ح...

موزۀ آثار طبیعی و حیات وحش ایران یکی از موزه‌های استان تهران است و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده‌است و پس از انقلاب، با تغییراتی برای استفاد...

اطلاعات | نقشه
موزه تماشاگه تاریخ ( موزه تاریخ )

موزه تماشاگه ت...

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ به تاریخ معاصر ایران (200 سال اخیر) اختصاص دارد و شامل ظروف و وسایل شخصی ناصرالدین شاه‌، تابلوهای کمال‌الملک و ... است‌. تماشاگه تاریخ مشتمل بر چند خانه است‌: نگارخانه‌، کتاب‌خانه‌، تماشاخانه‌، چای‌خانه‌، سفره‌خانه و ساختمان اصلی که در مجموع سه ط...

اطلاعات | نقشه
مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیا...

مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می‌باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی می‌باشد. ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزی...

اطلاعات | نقشه
سورتمه تهران

سورتمه تهران

در ابتدای سال 92 سورتمه تهران یا سورتمه دربند در منطقه گلابدره افتتاح گردید. در بوستانی که این سورتمه قرار گرفته است جاذبه‌های تفریحی متنوع دیگری نیز قرار دارد. سورتمه وسیله تفریحی مشابه ترن هوایی میباشد با این تفاوت که کنترل سرعت آن با استفاده کننده است و قابلیت سرعت گیری تا 40 کیلوم...

اطلاعات | نقشه
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی...

اطلاعات | نقشه
دربند

دربند

دربند یکی از سی و سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله (مرغ محله ) و میر محله، شاه محله و ترش محله بوده است که این محلات در...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
سیب شمیران

سیب شمیران

سیب شمیران : این سیب به رنگ زرد و با خطوط قرمز می‌باشد. میوه‌های آن کروی با طعم شیرین و معطر می‌باشد و در اواسط شهریور قابل برداشت است . درخت سیب در اکثر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و در هر جای دنیا وجود دارد د تمام مردم دنیا آن را می‌شناسند. سیب انواع مختلف دارد: ترش و شیرین. که هر ...

اطلاعات

موزه اسناد و مدارک تاریخی سعدآباد

وجود وزارت دربار در مجاورت کاخ‌های سعد آباد از نکات قابل توجه در ایجاد این موزه بوده در واقع بخشی از سناد بایگانی این وزارتخانه انتخاب و در فضاهای مختلف این موزه چیده شده اند.
این موزه شامل یک طبقه ونیم بوده و در طبقه همکف شش اتاق شامل بخش پهلوی اول، پهلوی دوم، مهرها و جلدها، سالن نمایش و دفتر موزه است.
در بخش پهلوی اول آلبوم هایی از بناهای تاریخی ایران قدیم و نحوه پوشش مردم در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی و مجموعه تصاویری از آلبوم و آخرین سفر رضاشاه به ترکیه در سال 1313 به نمایش گذاشته شده است. ... ادامه مطلب
موزه اسناد و مدارک تاریخی سعدآباد

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب