1

توضیحات

ویرایش

زیارتگاه امامزاده داوود در شمال غربی تهران و در انتهای جاده امام زاده داوود در بخش کَن واقع شده است که حدود دو هزار و ششصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
جاده امامزاده داوود از شمال روستای کن و انتهای بلوار کوهسار در شهران شروع شده و پس از گذشتن از روستای سولقان و گذراندن مسافتی به طول بیست و پنج کیلومتر به امام زاده داوود منتهی می‌شود.
مسیر دیگری هم رسیدن به امامزاده داوود وجود دارد،برای رسیدن به امامزاده باید از کنار دره فرحزاد گذشته و بعد از طی مسیری به طول پانزده کیلومتر به امامزاده داوود برسید .
البته این مسیر, مسیر کوهپیمایی بوده و فاقد جاده آسفالته می‌باشد.
امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان ،امام حسن( ع ) می‌رسد. گفته می‌شود که ایشان و بعضی دیگر از بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده و کشته شدند.
بقعه این امامزاده در دوران صفویه ساخته شد و در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌است ولی چیزی که در حال حاضر از آن بنا به جا مانده، یک بقعه هشت‌ضلعی به طول و عرض تقریبی شش متر با سرداب زیر آن می‌باشد .
ساختمان اصلی این امامزاده متعلق به دوره قاجاریه است. روی درب ورودی حرم، هشت بیت شعر نوشته شده که در آن‌ها اسم فتحعلی شاه آمده و معلوم می‌شود که این حرم در آن زمان ساخته شده است.
آن طور که از "روزنامه خاطرات عزیزالسلطان" برمی‌آید، در زمان قاجار، ساختمان این امامزاده یک شیروانی سبزرنگ معروف هم داشته که اکنون دیگر خبری از آن نیست.
بقعه ساده امامزاده از یک ضریح ساده، معروف به ضریح جعفری تشکیل شده است که طولی حدود دو نیم متر و عرضی حدود یک متر و سی سانتیمتر دارد . دخیل بستن به این ضریح، جزو آداب اصلی زیارت امامزاده داوود است، طوری که روی شبکه‌های ضریح، به سختی می‌توان جای خالی پیدا کرد.
در گوشه شمال‌شرقی بقعه یک دریچه آهنی قرار دارد و به سرداب باز می‌شود که امامزاده در این سرداب مدفون است.
در دره‌های مجاور امام‌زاده داوود در سمت غرب و جنوب غربی در آبادی‌های رندان و سنگان بقعه‌هایی به نام امام‌زاده عمادالدین پدر امامزاده داوود ، امامزاده علاءالدین ، امامزاده قاسم و امامزاده عقیل برادران امام‌زاده واقع شده اند.
امام زاده داوود امروزه مانند بسیاری دیگر از نقاط زیارتی، از حالت صرف زیارتی بودن خارج شده و جذابیت‌های گردشگری هم به آن اضافه شده است. در روزهای که هوا مناسب است محلی کاملا مناسب برای یک استراحت یک یا دو روزه و گذراندن اوقات فراغت به حساب می‌آید.
در روزهای تعطیل و به خصوص شب‌های جمعه ، امام زاده بسیار شلوغ می‌شود ، به نحوی که به فاصله چند کیلومتر مانده به امام زاده، در جاده اصلی امکان تردد وجود ندارد و حتی در بعضی مواقع پیاده طی کردن راه هم دشوار است.
در صورتی که قصد توقف شبانه در امام زاده را دارید، می‌توانید از منازل اجاره ای اهالی استفاده کنید و یا در فضای پشتی چادر بزنید.
اطراف امامزاده مسافرخانه‌ها و کاسب‌های دستفروش بسیاری وجود دارد . هم به علت سختی راه و هم به خاطر آب و هوای خوش این منطقه، شب ماندن در مسافرخانه‌های اطراف امامزاده کاملا مرسوم است.
علاوه بر مسافرخانه‌ها، امامزاده داوود به بازارش هم شهرت دارد. در این بازار، هر چیزی که فکرش را بکنید می‌توانید پیدا کرد ،از خوراکی‌های عصر پدربزرگ‌ها تا کیف و سوغاتی‌های مکان‌های مذهبی .
منابع :
http://www.tebyan.net/
http://www.anobanini.ir/
http://fa.wikipedia.org/
http://www.beytoote.com/

امامزاده صالح

امامزاده صالح

امامزاده صالح نام زیارتگاهی در محله تجریش تهران است. امامزاده صالح از پسران امام موسی کاظم و برادران امام خوبی‌ها امام رضا (ع) است. این امامزاده یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های استان تهران می‌باشد که از سال هزار و سیصد و پنجاه و یک در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت نهصد...

اطلاعات | نقشه
امامزاده محمد نوربخش

امامزاده محمد ...

بقعة امامزاده محمدنوربخش در دهستان سولقان قرار گرفته است. این بقعه، به دلیل موقعیت خاص مکانی از لحاظ آب و هوا و جذابیت صحن و بقعه، در ایام تعطیل و نیز در فصل تابستان زائران بسیاری دارد محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم عل...

اطلاعات | نقشه
موزه طبیعت و حیات وحش ایران ( دارآباد )

موزه طبیعت و ح...

موزۀ آثار طبیعی و حیات وحش ایران یکی از موزه‌های استان تهران است و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده‌است و پس از انقلاب، با تغییراتی برای استفاد...

اطلاعات | نقشه
موزه تماشاگه تاریخ ( موزه تاریخ )

موزه تماشاگه ت...

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ به تاریخ معاصر ایران (200 سال اخیر) اختصاص دارد و شامل ظروف و وسایل شخصی ناصرالدین شاه‌، تابلوهای کمال‌الملک و ... است‌. تماشاگه تاریخ مشتمل بر چند خانه است‌: نگارخانه‌، کتاب‌خانه‌، تماشاخانه‌، چای‌خانه‌، سفره‌خانه و ساختمان اصلی که در مجموع سه ط...

اطلاعات | نقشه
مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیا...

مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می‌باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی می‌باشد. ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزی...

اطلاعات | نقشه
سورتمه تهران

سورتمه تهران

در ابتدای سال 92 سورتمه تهران یا سورتمه دربند در منطقه گلابدره افتتاح گردید. در بوستانی که این سورتمه قرار گرفته است جاذبه‌های تفریحی متنوع دیگری نیز قرار دارد. سورتمه وسیله تفریحی مشابه ترن هوایی میباشد با این تفاوت که کنترل سرعت آن با استفاده کننده است و قابلیت سرعت گیری تا 40 کیلوم...

اطلاعات | نقشه
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی...

اطلاعات | نقشه
دربند

دربند

دربند یکی از سی و سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله (مرغ محله ) و میر محله، شاه محله و ترش محله بوده است که این محلات در...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
سیب شمیران

سیب شمیران

سیب شمیران : این سیب به رنگ زرد و با خطوط قرمز می‌باشد. میوه‌های آن کروی با طعم شیرین و معطر می‌باشد و در اواسط شهریور قابل برداشت است . درخت سیب در اکثر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و در هر جای دنیا وجود دارد د تمام مردم دنیا آن را می‌شناسند. سیب انواع مختلف دارد: ترش و شیرین. که هر ...

اطلاعات

اینجا چراغی روشن است

امامزاده داوود
امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان می‌رسد. گفته می‌شود که وی و برخی دیگراز بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده است.
بقعه این امام زاده در دوران صفویه ساخته شدو در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌است.
در دره‌های مجاور امام‌زاده داود در سمت مغرب و جنوب ... ادامه مطلب
اینجا چراغی روشن است

زیارت روی قله‌های البرز

در دهی به نام امامزاده داود (ع) و بر فراز قلل مرتفع و سر به آسمان کشیده کوه‌های جنوب غربی توچال یکی از بقعه‌های مشهور تهران به نام بقعه متبرکه حضرت امامزاده داود (ع) ملقب به شرف‌الدین قرار گرفته است. امامزاده ای که باید آن را در فاصله 28 کیلومتری تهران ببینید که دسترسی به آن از طریق جاده آسفالته کن سولقان، ... ادامه مطلب
زیارت روی قله‌های البرز

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب