آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : ماریانا، مانداگارا، مروند
شهرستان مرند از شهرستانهای شمالی آذربایجان شرقی است که در شمال شرقی دریاچه ارومیه و شمال غربی تبریز و بر سر راه آهن تبریزجلفا قرار گرفته و فاصله آن از شهر تبریز 75 کیلومتر می‌باشد.
مرند ...مشاهده کامل متن از شمال به شهرستان مرزی جلفا، از جنوب به شهرستان شبستر، از شرق به شهرستان اهر و از غرب به شهرستان خوی و ماکو محدود می‌گردد و فقط از قسمت غربی به استان آذربایجان غربی محدود و با سایر استانهای کشور مرز مشترکی ندارد.
شهرستان مرند از شهرهای کشکسرای، یامچی، زنوز ، بناب جدید ومرند تشکیل شده و دارای ۲ بخش می‌باشد که بخش مرکزی از دهستان‌های بناب، دولت آباد، میشو شمالی، کشکسرای، زنوزق، هرزندات شرقی و هرزندات غربی و بخش یامچی از دهستان‌های ذوالبین و یکانات تشکیل شده‌است.
یک سوم مساحت این شهرستان را اراضی مسطح و جلگه ای و دو سوم آنرا اراضی ناهموار شامل می‌گردد.
میزان متوسط بارندگی در مناطق مختلف شهرستان متفاوت بوده و بین ۲۲۰ میلی متر در منطقه هرزندات و یکانات و ۳۷۳ میلی متر بارندگی در حومه مرند و پیام در سال با پراکنشهای متوسط در نوسان می‌باشد.
بطور کلی در این شهرستان حداقل درجه حرارت مطلق ۲۲-درجه سانتیگراد و حداکثر آن ۳۷ درجه سانتیگراد بوده و تعداد روزهای یخبندان از ۱۰۹ روز بیشتر نمی‌شود
وجود آب و هوای معتدل سرد و همچنین نامناسب بودن بارش سبب شده که پوشش گیاهی از آب و هوای مرند تبعیت کند,اگر بارش و میزان نزولات هوا متناسب باشد پوشش گیاهی بهتر رشد کرده و در غیر این صورت وضع پوشش گیاهی مطلوب نخواهدبود.
پوشش گیاهی این منطقه از نوع استپ بوده و در بهار رویش گیاهی به مدت ۱۱ روز تمام مناطق کوهستانی میشاب و سایر مناطق را می‌پوشاند ارتفاع گیاهان تا ۶۰ سانتیمتر نیز می‌رسند.
شاردن فرانسوی می‌‌نویسد:
(اسم این شهر از یک فعل ارمنی به معنی دفن کردن گرفته شده است.مورخان قدیم نوشته‌اند که مرند پایتخت واسپورگان در دوره ساسانی بوده و بقایای آتشکده‌ای در تپه خاکستری مرند می‌تواند دلیل آن باشد.)(سفرنامه ویلیامز جاکسون)
روایتی نیز وجود دارد که مرند از نام دختر ترسایی به نام ماریانا گرفته شده است که به معنی ماریانه است.
کلمه مرند نیز مورد استفاده بوده است. در تواریخ قدیم نقطه‌ای که از لحاظ جغرافیایی منطبق با سرزمین مرند بوده بنامهای مورندا و مانداگارانا معروف بوده است نشانه‌هایی ازتمدن ساسانی و مادها در این منطقه وجود دارد که از طرف بسیاری از مورخان تایید شده است.
بطلمیوس جغرافیدان معروف یونان از این منطقه بنام مانداگارانا یاد می‌کند که منطبق بر مرند امروزی است.

آثار تاریخی و مراکز جهانگردی ودیدنی مرند:

محراب مسجد جامع مربوط به سال730 ه.ق(1330 میلادی) کلیسای سنت هرپیسمیه در آبادی موجمبار از توابع رودقات مربوط به دوره ایلخانی یعنی سده 14-13 میلادی - بند خضیر مرند در 5 کیلومتری شمال شرقی- کاروان سرای ایراندیبی مربوط به دوره صفوی - قلعه سن سارود قالاسی مربوط به قرن 14-13 و کلیسای سهرقه (که بنام‌های سهرل و سنت هوانس نیز خوانده می‌شود) - بقعه سلطان سنجر زنوز مربوط به قرن پنجم و ششم میلادی در 35 کیلومتری ازتوابع روستاهای مرند- کاروانسرای هلاکوی مرند در تپه پیرموس مربوط به دوره اشکانی- تپه باروج و تپه خاکستری (به قلعه مرند) شهرت یافته 6هزار سال قدمت دارد - از جمله آثار تاریخی مرند بشمار می‌‌روند.
از بلندترین قلل این منطقه می‌توان از کوه علی علمدار- فلک داغی (قله میشو) - کوه سنگ بوران (سامبوران) - گچی قالاسی ومغیتی نام برد.

اقتصاد مرند بیشتر بر پایه کشاورزی است. تمام منطقه مرند بنا به شرایط طبیعی - دامداری- کشاورزی و باغداری مناسب می‌‌باشد محصولات مهم مرندغلات (گندم وجو) که بالاترین تولید را در میان شهرهای آذربایجان شرقی دارد حبوبات-سبزیجات وسیفیجات است که بسیارمعروف می‌‌باشد.
باغداری در مرند بسیار رایج است و از محصولات مهم آن می‌توان زردآلو و انگور را نام برد که علاوه بر مصارف داخلی مقداری به عنوان خشکبار صادر می‌شود. سیب زنوز که طعم بخصوصی داشته که شهرت جهانی دارد از محصولات مرند است اما در سالهای اخیر بعلت کاهش آب سفره‌های زیرزمینی کشاورزان تدابیری جهت تطبیق باشرایط آب و هوایی اندیشیده‌اند که برای مقابله باخشکسالی وکمبودهای آب زراعتی تحول نوینی در نوع کشت محصولات ابداع نموده‌اند.
کشت زعفران که در اقتصاد کشاورزی به (گیاه طلائی) مشهور است. اخیرا به صورت گسترده در دهستان بناب واقع در شرق مرند ترویج گردیده است و از مرغوبیت بی نظیر و معروفیت خاصی برخوردار شده است واز حیث کیفیت بازرگانان آن را از محصول استان خراسان ترجیح می‌‌دهند.
و ضمنا دراین راستا تحول درکشت سنتی به کشت پسته نیز در بخش یامچی واقع در قسمت غرب مرند همت گماشته‌اند که امید می‌رود موجب تحول چشم گیری در اقتصاد کشاورزی گردد.

صنعت مرند با راه اندازی واحدهای کائولن شوئی و صنایع جنبی آن و صنایع پارس پروفیل - کنسانتره - صنایع کاشی وسرامیک ومشارکت مردم در راه اندازی و سرمایه گذاری‌های صنعتی جدید امید می‌رود گام مهمی در رفع بیکاری و اشتغال زایی جدید تحولی عظیم در زندگی مردم بهبود نسبی به وجود آید.
از صنایع مهم دیگر آن که بیشتر بخش روستایی به دان اشتغال دارند صنایع قالیبافی می‌‌باشد که شدیدا اقتصاد روستایی را تحت تأثیر قرار داده است. و از دیگر صنایع آن می‌توان به صنایع فتیله بافی و گلیم بافی و تولید آجر و مصالح ساختمانی اشاره نمود.

از ارتفاعات مهم این منطقه می‌توان به کوه سنگبران (سمبوران) ۱۷۲۷ متر، کوه علی علمدار ۳۱۵۵ متر، کوه گچی قلعه سی ۱۶۴۹، بوغداداغ ۲۳۸۵ متر و دیوان داغ ۲۳۴۴ متر اشاره کرد.
پوشش گیاهی خاص منطقه استپی مرند انواع گونها و خارها می‌باشد ولی عمده‌ترین پوشش گیاهی، علوفه‌هایی هستند که اغنام و احشام از آنها استفاده می‌نمایند باید گفت در میان این پوشش گیاهی، گیاهان داروئی نظیر کاکوتی، پونه، اوغلان اوتی، ختمی کوهی، قازایاقی، پنیرک، قال قان، اوشقون(ریواس) پیاز کوهی و دهها گیاه دارودی دیگر که همه از نظر طبی حائز اهمیت می‌باشند.
وجود آب‌های سطح الارضی، رودها، چشمه‌ها و قنوات، آب‌های تحت‌الارضی به کشاورزی جایگاه خاصی بخشیده ولی با این ویژگی هنوز دشت‌های مرند، هرزندات با مشکل کم آبی مواجه هستند عمده مصرف آب در شهرستان مرند در بخش کشاورزی متمرکز گردیده‌است که حدود ۹۰ درصد این مصرف از آب‌های زیرزمینی با حدود ۷۵۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تامین می‌گردد.

اهالی شهر مرند، همانند ساکنان سایر نواحی استان آذربایجان شرقی، به زبان ترکی آذربایجانی و با لهجهٔ محلی خود سخن می‌گویند. شهر مرند نسبت به شهرهای دیگر استان، بیشتر جاذبهٔ تجارتی دارد و مردم بیشتر به مشاغل تجارت خُرد روی آورده‌اند.
به‌طوری‌که مراکز خرید و بازارهای فراوان و پر رونقی در این شهر احداث شده‌است.
جمعیت شهر مرند در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، بالغ بر ۱۱۴٬۱۶۵ نفر بوده‌است که از این میان ۵۷٬۱۵۱ نفر مرد و ۵۷٬۰۱۴ نفر زن بوده‌اند که در قالب ۲۹٬۷۵۵ خانوار، ساکن این شهر بوده‌اند.
شهر مرند همانند سایر شهرهای منطقهٔ آذربایجان، یکی از کانون‌های مهم قالی‌بافی در سطح کشور محسوب می‌شود. در شهر مرند و نیز در تمام شهرها و روستاهای حومهٔ آن، کارگاه‌های بزرگ و کوچک بافت قالی و قالیچه، گلیم و خورجین دایر است.
این صنعت به استناد منابع تاریخی، قرن‌هاست که در این منطقه رواج داشته و همواره یکی از منابع عمدهٔ درآمد مردم محسوب می‌شده‌است. قالی‌ها و قالیچه‌های نفیس بافت مرند و روستاهای حومه‌اش، نه تنها در بازارهای فرش داخل کشور، بلکه در خارج از کشور نیز شهرت بسیار دارد و از نظر صادرات نیز اهمیت بسزایی دارد.
صنعت قالی‌بافی در شهر مرند به صورت کارگاهی و در روستاها به صورت تک‌بافی، یکی از مشاغل فراگیر مردم به شمار می‌رود و محصولات آن‌ها در طرح‌ها و نقش‌های متنوع و بافت‌های گوناگون به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.
از دیگر صنایع دستی شهر مرند، بافت انواع سبدها برای حمل نان و میوه از ساقهٔ گندم است که به نوبهٔ خود از شهرت زیادی برخوردار است.
روستای هوجقان، یکی از مناطقی است که سال‌های سال، مردم آن‌جا در بافتن فتیله‌های چراغ، مهارت کامل داشته و تولیدات خود را به سراسر کشور عرضه می‌کردند. با گسترش نیروی برق و روشنایی الکتریسیته و رکورد فروش فتیله، مردم صنعت‌گر این روستا به بافتن «فانوسقه» یا کمربندهای نظامی و نوار کفش پرداختند و در حال حاضر، یکی از مراکز مهم تولید این محصول می‌باشد.

محصولات سرامیک، در چند کارگاه شهر زنوز تولید می‌شود. استادکاران سرامیک زنوز، از نوعی خاک مرغوب (کائولن یا خاک چینی) استفاده می‌کنند و به نقاط دیگر جهت فروش، صادر می‌نمایند.
علاوه بر کارگاه‌های سرامیک‌سازی، کارگاه‌های سفال‌گری نیز در بعضی از مناطق شهر مرند و روستاهای اطراف وجود دارند.
از اماکن تاریخی وباستانی این شهر می‌توان به قلعه مانداگارانا، مسجد جامع مرند، تپه باستانی سیوان و بازار کوزه‌فروشان ، مسجد بازار، کاروانسرای عباسی مرند و دهها اثر دیگر اشاره کرد.
در تپه سیوان یک ته‌ستون هخامنشی و سفالینه‌های پارتی یافته شده‌است.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://gharajemohammad.blogfa.com/page/marandc.aspx
http://aroossanghi.blogfa.com/post/4
http://marand74.blogfa.com
http://marand-reports.blogfa.com
کلیسای موجومبار(سنت هریپ سیمه)

کلیسای موجومبا...

کلیسای موجومبار که به کلیسای " سنت هریپ سیمه " شهرت دارد در روستای موجومبار حدود 35 کیلومتری شمال تبریز و حدود 39 کیلومتری مرند، در درهٔ سرسبز ساری چای، در آبادی موجومبار، که تابع رودقات شهرستان مرند است، قرار دارد. در گذرگاه راه تبریز به مرند، در حدود سی کیلومتری تبریز، راه آسفالته ا...

اطلاعات | نقشه
روستا و آبشار عیش آباد

روستا و آبشار ...

روستای عیش آباد از روستاهای استان آذربایجان شرقی است ,این روستا در دهستان میشاب , ۱۹ کیلومتری شهرستان مرند در دامنه کوه میشاب واقع است. عیش‌آباد در گویش بومی، ایش‌اوبا گفته می‌شود.مردمان این روستا اکثرا کشاورز هستند و یا به دامداری مشغول هستند. این روستا باصفا وزیباست، همه جای روستا...

اطلاعات | نقشه
کول‌تپه هادیشهر

کول‌تپه هادیشه...

کول تپه در هادیشهر (علمدار –گرگر ) برای اولین بار در سال 1346 مورد شناسایی وبررسی قرار گرفته است . کول تپه دارای آثار وبقایای استقراری از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران اسلامی است. این محوطه با ابعاد حدود 150× 150 به ارتفاع 15 متر یکی از محوطه‌های باستانی مهم منطقه بشمار می‌رود. د...

اطلاعات | نقشه
روستای زنوزق

روستای زنوزق

زنوزق روستایی پلکانی در ۳۰ کیلومتری شمال غربی استان آذربایجان شرقی و در دهستان زنوزق، بخش مرکزی ،شهرستان مرند واقع شده‌است که مانند ماسوله پلکانیست، مانند ابیانه، سنتی، مهربان و غرق در رنگ است و محصور در بین کوههای بلند مانند پالنگان است. روستای زنوزق از نظر تقسیمات کشوری مرکز دهستان ...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی پیام

پیست اسکی پیام

پیست اسکی پیام در شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی واقع است، این پیست از لحاظ موقعیت جغرافیایی و منطقه ای در کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد برای جذب علاقمندان به ورزشهای زمستانی و طبیعت گردان می‌باشد. پیام منطقه ای روستایی را شامل می‌شود که در بخش ...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند از بناهای تاریخی و ارزشمند مرند است که در مرکز شهر مرند واقع شده است. مسجد جامع مرند در روزگار ساسانی آتشکده معروفی بوده که با سکونت ارامنه در این منطقه کلیسا شده و در قرن سوم هجری قمری با گرویدن مردم به دین اسلام آتشکده و کلیسا به مسجد تبدیل شده است. طبق کتیبه محراب مس...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای پیام

کاروانسرای پیا...

این کاروانسرا به دلیل قرار گرفتن در مسیر گردشگری تبریز به مرند و در حقیقت مسیر ایران به اروپا و مورد توجه بودن گردشگران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند یکی از مهمترین تاسیسات بین راهی جاده ابریشم به شمار می‌رفت که به عنوان بزرگترین کاروانسرای شمال غرب کشور...

اطلاعات | نقشه
منطقه توریستی زنوز و سد زنوز

منطقه توریستی ...

شهر زنوز از توابع شهرستان مرند که امروزه با صنعت سرامیک و کارخانه کائولن شوئی (خاک چینی ) بسیار اعلا و درجه یک و سیب درختی خوش رنگ و خوش طعم و مردمان فرهنگ دوست و دانش پرورش مشهور و معروف است . بخش زنوز کوهستانی‌ترین منطقه شهری از شهرستان مرند است که ارتفاعش از سطح دریا 1700 متر میباش...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
سفالگرى و سرامیک‌سازى زنوز

سفالگرى و سرام...

محصولات سرامیک استان در چند کارگاه در شهر زنوز و تبریز تولید می‌شود. استادکاران سرامیک زنوز از نوع خاک مرغوب ( کائولن یا خاک چینی) استفاده می‌کنند. علاوه بر کارگاه‌های سرامیک سازی زنوز، در کوزه کنان شبستر هم صنعت سفالگری دارای سابقه ای بس طولانی است و تولیدات سفال آن در سراسر آذربایجان ...

اطلاعات
سفال زنوز

سفال زنوز

در بین صنایع دستی زنوز سرامیک سازی بیش از صنایع دیگر دارای اهمیت می‌باشد و سابقه طولانی دارد ظروف کارگاهها به همان شکل سابق ساخته می‌شود و در سالهای اخیر نیز با توسعه راه‌های ارتباطی اکثر روستاها و دسترسی آنان به شهرها و توسعه ظروف پلاستیکی و ارزانی انها سبب شده است میزان تولید کارگاهها...

اطلاعات
سیب زنوز

سیب زنوز

شهر زنوز یکی از معدود باغ شهرهای ایران است که بیشتر مردم ایران آن را با نام سیب (سیب زنوز) همراه می‌دانند. سیب تولیدی این شهر به اعتقاد کارشناسان می‌تواند به عنوان نمادی دائمی محسوب شده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به این منطقه از آذربایجان جذب کند. سیب زنوز از نظر کیفیت و کمیت مق...

اطلاعات

آبشار دامجی قیه

آبشار دامجی قیه در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در شرق روستای درق در فاصله 3 کیلومتری شمال شرقی شهرستان زنوز واقع است. این آبشار از میان سنگهای آهکی تراوش کرده و به درون چاله در مجاورت این سنگها میریزد. ارتفاع این آبشار در حدود 5 متر و در ارتفاع 2008 متری از سطح دریا واقع شده است. درق یکی ... ادامه مطلب
آبشار دامجی قیه

روستای زنوزق!##!ماسوله آذربایجان!##!

زنوزق در کوهپایه‌های کوه قلعه قرار دارد و به همین خاطر از اصول معماری پلکانی ایران هم استفاده کرده؛ اتفاقا به همین دلیل هم به زنوزق یا "زنوز داغ" مشهور شده، یعنی زنوز کوهستانی و به مرور و در گویش عامیانه به زنوزاغ و زنوزق تبدیل شده است.
زنوزق روستای پلکانی زیبایی است. مثل تمام روستاهای پلکانی، پشت ... ادامه مطلب
روستای زنوزق!##!ماسوله آذربایجان!##!

سد زنوز

سد زنوز یکی از زیبایی‌های آذربایجان به شمار می‌آید که در نزدیکی اسن شهرستان قرار دارد این سد دارای ماهی هایی برای صید نیز میباشد در اطراف این سد باغات زیبای میوه نیز وجود دارد که بر زیبایی‌های این منطقه می‌افزاید اطراف این سد دارای چشمه‌های آّب بسیار گوارایی میباشد که از دل کوه جاری میشوند .آب این سد ... ادامه مطلب
سد زنوز

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره مرند

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید