توضیحات

ویرایش
قلعه ارشق در شمال غرب مشکین شهر در دهستان « دشت » بخش مرکزی واقع شده است. که از شمال به کوه آلاچیق تپه‌سی، از جنوب به روستای توبنق، از شرق به کوه کُوهیللی ( به فاصله تقریبا پنج کیلومتر ) و از غرب نیز به روستای دوست بیگلو محدود است.
این قلعه در زمان اشکانیان به دلایل نظامی و تدافعی و جهت حمله به سرزمین امپراطوری روم از جمله ارمنستان بر روی صخره‌های کوهستان با استفاده از امکانات موجود طبیعی که در اطراف قلعه در داخل دره‌ها و تپه ماهورها به وفور یافت میشود احداث گردیده است.سفالینه‌های کشف شده از این قلعه که به رنگهای مختلف میباشند نشانگر ظرافت کار هنرمندان گذشته این دیار است.
از این قلعه سفالینه‌های نقش‌دار دوره اسلامی نیز کشف شده است که نشان دهنده تداوم زندگی در این منطقه در طول قرنهای متوالی است در قسمت سراشیبی شمال شرقی قلعه ارشق آجرهای قرمز رنگی به ابعاد 25 * 25 سانتیمتر وجود دارد که حکایت از رونق و شکوفائی قلعه در زمان ساسانیان است.
زیرا بکارگیری آجر در ساختمان قلعه از زمان ساسانیان متداول شده است. درقسمت شرق قلعه در وسط دیوارها ، جای دری به عرض 120 سانتی متر وجود دارد که احتمالا جای در ورودی به ...مشاهده کامل متن داخل قلعه میباشد و باز در قسمت ورودی شرق قلعه یک برجک نیمه استوانه‌ای از سنگهای لاشه‌ای بر روی صخره سنگی که 15 ردیف از سنگهای آن در حال حاضر باقی است با ملات ساروج درست شده است.
در محوطه شرق قلعه جای یک کوره آتشدان وجود دارد که از تپه‌های اطراف قلعه ، سنگ گچ آبدار( ژیپس ) را که به وفور یافت میشود به این مکان می‌آوردند و به گچ تبدیل می‌کردند.
زیرا بوسیله حرارت در این کوره، ژیپسها شکل متبلور خود را از دست میدادند و به گچ تبدیل میشدند. البته غیر از این در اطراف قلعه سیمانهای طبیعی از جمله لیمونیت و هماتیت و غیره که در رنگ‌آمیزی مصنوعات بشری کاربرد دارند به وفور یافت میشوند.
برای رسیدن به بالای قلعه ارشق باید از راه بزرو از روی صخره‌های خطرناک عبور کرد و خود را به بالای قلعه رساند. در بالای قلعه در سمت شرق آن پی بنایی از آجر دیده میشود که به احتمال زیاد جایگاه و اطاقک دیده بانی یا ساخلوی قلعه بوده است.
در قسمت غربی بالای صخره حدود هفت متر به طرف پائین نزدیک پرتگاه آب انبار بسیار جالبی به ابعاد 5* 3 متر از سنگهای لاشه‌ای مکعبی شکل احداث کرده‌اند که بر روی این سنگها دو لایه موازی آجرهای قرمز رنگی را به صورت دیواره‌های دو جداره با ملات ساروج چسبانده‌اند که مانع نفوذ آب به داخل دیواره‌ها و صخره‌ها بشود.
معماری قلعه
معماری قلعه ارشق بر روی صخره طبیعی و دامنه‌های اطراف آن می‌باشد.دیواره قلعه ، صخره خطرناک عمودی شکل طبیعی بوده، گویا بدست بشر صخره‌ها پیرایش یافته اند علت پیدایش این صخره‌های عمیق در منطقه فوران کوه آتشفشانی سبلان و فرسایش طبیعی بوده است.
صعود به قلعه فقط از ضلع جنوب شرقی آن امکان پذیر می‌باشد و این قلعه از نظر پلان معماری شباهت زیادی به معماری قلعه قهقه و قلعه بابک دارد.
دارای چندین برج مدور در دور قلعه با مصالحی از سنگ تراش خورده و سارج بوده، تنها قسمتی از این معماری باقی مانده، و در قسمت فوقانی قلعه خرابه هایی از بناهای سنگ و آب انبارهای سنگی که توسط انسانهای دوره تاریخی کنده و ساخته شده، شکوه و عظمت زیبایی قلعه می‌باشد به چشم می‌خورد.
معماری قلعه ارشق با گذشت زمان در اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده و میراث فرهنگی در صدد بررسی مطالعات باستان شناسی و حفظ و احیاء آن می‌باشد.
با توجه به نوع معماری مواد فرهنگی موجود در قلعه ، می‌توان استناد نمود که بنیان اولیه این قلعه به اوایل دوره اشکانیان بر می‌گردد، و در دورانهای مختلف اسلامی و تاریخی از جمله دوره ساسانی ، سلجوقی و ایلخانی، با توجه به آثار باقی مانده از آنها به عنوان قلعه نظامی و دفاعی در مقابله با هجوم بیگانگان چندین قرن استفاده شده است.
قلعه ارشق مربوط به دوره سلجوقیان - دوره ایلخانی است و در شهرستان مشکین شهر، بخش مرکزی، روستای توبنق واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع :
https://fa.wikipedia.org
دژ قهقهه

دژ قهقهه

از نظر لغوی قهقهه به معنای آواز بلند در خنده و نیز به معنای آواز کبک می‌باشد. دژ قهقهه در بخش ارشق، ما بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابه مشگین‌شهر و در فاصله 75 کیلومتری شمال مشکین شهر در استان اردبیل قرار دارد. این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی - مانند شاه...

اطلاعات | نقشه
بقعه شیخ حیدر

بقعه شیخ حیدر

شیخ حیدر ازنوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی ،فرزند شیخ جُنید و خدیجه و پدر شاه اسماعیل که در مشکین شهر متولد شد. بقعه شیخ حیدر در 92کیلو متری غرب مرکز استان اردبیل و در مرکز شهرستان مشکین شهر قرار دارد . در تاریخ 18تیر ماه 1311ه.ش تحت شماره 184جزءآثار ملی به ثبت رسیده است .این مقبره در ...

اطلاعات | نقشه
چشمه آبگرم معدنی قینرجه مشگین شهر

چشمه آبگرم معد...

در استان اردبیل ‪ ۱۱۳‬دهنه چشمه آب معدنی شناسایی شده که با معیارهای سازمان بهداشت جهانی مطابقت دارد. از این تعداد ‪ ۷۵‬چشمه آبگرم و مابقی چشمه معدنی آب سرد است. چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این ...

اطلاعات | نقشه
شیروان دره

شیروان دره

شیروان دره‌سی حدودا در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و مساحت آنرا ۷۵ کیلومتر مربع است شیروان دره‌سی (دره شیروان) یکی از یازده زیستگاه وحشی است که در منطقه سبلان واقع شده‌است. شیروان دره ,دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دی...

اطلاعات | نقشه
قله سبلان

قله سبلان

قله زیبای سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. کوه سبلان در 35 کیلومتری...

اطلاعات | نقشه
محوطه باستانی شهریری (شهر یئری)

محوطه باستانی ...

منطقه باستانی معروف به شهر یری در در ۶۰ کیلومتری غرب اردبیل، 7 کیلومتری شمال شرقی لاهرود، یک کیلومتری شمال روستای پیرازمیان و در کنار رودخانه قره‌سو واقع شده‌است. وسعت این منطقه تاریخی ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می‌شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از می...

اطلاعات | نقشه
روستای موئیل

روستای موئیل

استان اردبیل ، بخش مرکزی شهرستان مشکین شهر در دامنه شمال غربی کوه سبلان ، " روستای موئیل " با ارتفاع 2223 متر از سطح دریا واقع شده است. نام این روستا برگرفته از دره ای است که این روستا در آن واقع شده است ، " دره موئیل " با جهت جنوبی شمالی دارای چندین چشمه آبگرم معدنی شناخته شده از جم...

اطلاعات | نقشه
قشلاق تنگ

قشلاق تنگ

قشلاق تنگ نام منطقه ای با طبیعتی بسیار زیبا است که در 15 کیلومتری شهرستان مشگین شهر واقع شده است که راه دسترسی به آن از روستای بیجق میباشد. این منطقه بکر در بخش مرادلو واقع شده است یکی از مناظر کاملا طبیعی و چشم نواز مشکین شهر به شمار می‌رود. زیبایی خلقت خداوندی در این منطقه برای هر ب...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
بازی محلی بنوشه ( بنفشه )

بازی محلی بنوش...

بازی محلی بنوشه(بنفشه) یکی از بازی‌های محلی و بومی می‌باشد که در مناطق مختلف استان اردبیل به ویژه در شهرستان مشگین شهر انجام می‌شود . روش و شیوه این بازی به این ترتیب می‌باشد که نفرات به دو گروه تقسیم شده و بصورت دو صف روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند . در ادامه یکی از نفرات صف‌ها با فریاد...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب