5 2 3 1 5

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : طهران
تهران از شهرستانهای استان تهران است و در شمال ایران و جنوب دامنه رشته کوه البرز - از آذربایجان تا خراسان با جهت غربی – شرقی - قرار دارد.
تهران از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب غربی به استان مرکزی، ...مشاهده کامل متن از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود می‌شود. مرکز استان تهران، شهر تهران است و از شهرهای مهم آن می‌توان دماوند ، ورامین و ری را نام برد.
تهران از شمال به شهرستان شمیرانات و استان البرز از مشرق به شهرستان دماوند، از جنوب به شهرستان‌های ورامین و ری و اسلامشهر و از مغرب به شهرستان‌های قدس، شهریار و استان البرز محدود می‌شود.
تهران در آغاز روستایی نسبتاً بزرگ بود که میان شهر بزرگ و نامور آن زمان، شهر ری و کوهپایه‌های البرز جای گرفته بود و قبل از کشف «تمدن قیطریه» و آثار بدست آمده از «تپه‌های عباس‌آباد»، تصور بر این بود که پیشینه تاریخی منطقه تهران، محدود به آثار یافت شده در حوالی شهر ری است، ولی اکتشافات و حفاری‌های باستان‌شناسی در تپه‌های عباس‌آباد، بوستان پنجم خیابان پاسداران، دروس و تمام آبادی‌های ناحیه تاریخی قصران، گواه بر این است که در این ناحیه، در هزاره دوم پیش از میلاد، مردمی متمدن زندگی می‌کردند.
در عهد ساسانیان «دین زرتشت» در ری رایج شد و چندین آتشگاه بزرگ در شمال و جنوب تهران ایجاد شد که از آن می‌توان به «آتشگاه نخستین قصران»، رو به روی یکی از ارتفاعات کوه توچال اشاره کرد.
تهران در قدیم جزو روستاهای ری بوده و در آن زمان به دلیل واقع شدن ری در تقاطع محورهای قم، خراسان، مازندران، قزوین، گیلان و ساوه به عنوان مرکز مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی مورد توجه بود.
نام «تهران» اولین بار در ذکر زندگینامه ابوعبدالله حافظ تهرانی متولد ۱۸۴ خورشیدی آمده‌است یاقوت حموی نیز در کتاب خود به نام «المعجم البلدان» به سال ۶۲۰ ه .
ق، تهران را از روستاهای ری می‌داند و می‌نویسد: «اکثر خانه‌های آنان زیر زمین ساخته شده و شامل دوازده محله است و اطراف آن باغهای زیادی است که به هم راه دارند.»
ذکریای قزوینی در کتاب «آثارالبلاد» در سال ۶۷۴ ه . ق، یعنی که حدود ۷۰ سال بعد از یاقوت حموی نوشته شده؛ درباره تهران چنین می‌نویسد: «تهران شهری است زیرزمینی مانند لانه مورچه که اهالی آن به محض حمله دشمن در زیرزمین‌ها مخفی می‌شدند.»
بنای مشهور شمس العماره که در دوره قاجاریه و به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده، در شهر تهران واقع شده و علاوه بر شهرت خاص خود از جاذبه‌های منحصر به فرد معماری نیز به شمار می‌آید.
برخی پژوهشگران «ران» را پسوندی به معنای دامنه گرفته‌اند و شمیران و تهران را بالادست و پایین‌دست خوانده‌اند.
برخی دیگر تهران را تغییر شکل یافتهٔ «تهرام» به معنای منطقهٔ گرمسیر دانسته‌اند، در مقابل شمیرام یا شمیران که منطقه سردسیر است.
عدّه‌ای باورند دارند که سراسر دشت پهناوری که امروز تهران بزرگ خوانده می‌شود در میان کوه‌های اطراف، گود به نظر می‌رسید و بدین سبب «ته ران» نام گرفت.
البته با توجه به توسعهٔ تهران در سال‌های متمادی پس از شهر "ری" مشهور، و اینکه تهران محلی بوده است نزدیک به ری و در "ته" یا آخر آن، ممکن است واژهٔ تهران تغییر یافتهٔ عبارت "ته ری ان" باشد یعنی محلی که در ته ری قرار دارد و الف و نون مرسوم در نام بسیاری از شهرهای ایران کم‌کم به این نام هم چسبیده و به مرور اصلاح شده و به صورت "تهران" در آمده است.
روستایی که پیش‌درآمد شهر تهران بوده‌است، پیش از اسلام وجود داشته، امّا پس از اسلام به‌تدریج نام آن معرّب گردیده و از تهران به طهران تبدیل شده‌است.
جغرافیدانان معروف آن روزگار نیز به املای تهران اشاره نموده‌اند. همزمان با جنبش مشروطه، که تغییرات زیادی در ادبیّات و نگارش زبان فارسی به وجود آمد، رفته‌رفته املای تهران رواج یافت و پس از تأسیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تأکید آن بر املای تهران، املای دیگر (طهران) کاملاً منسوخ شد.
اعتماد السلطنه در مرآت البلدان درباره وجه تسمیه تهران چنین آورده‌است: " چون اهل آنجا (تهران) در وقتی که دشمن برای آنها به هم می‌رسید در زیر زمین پنهان می‌شدند، از این جهت به این اسم موسوم شده‌است که به " ته ران" یعنی زیر زمین می‌رفته‌اند".
نام برخی محله‌های تهران منسوب به خانوارهای رؤسای ایل‌هایی است که در زمان آقامحمدخان و فتحعلی شاه در پایتخت جدید اسکان داده شدند؛ مانند کوچه شیرازیها و کوچه افشارها در قلب محله چال میدان، کوچه دیگری منسوب به افشارها در شمال محله سنگلج؛ دیگر محله عرب‌ها در گوشه شمال غربی محله عودلاجان؛ و نیز کوچه و حمام قراقانیها در محله چال میدان؛ کوچه شام بیاتی‌ها در شمال عودلاجان؛ کوچه خدابنده‌لو در غرب عودلاجان؛ محله باجمانلوها در شمال غرب محله سنگلج؛ تکیه و محله قمی‌ها در محله سنگلج که همگی در محله‌های خوب و به اصطلاح سرآب اسکان یافته‌اند.
آب و هوای شهر تهران تاثیرگرفته از کوهستان در شمال (نسیم توچال) و دشت در جنوب است. جز منطقه‌های شمالی تهران که تحت تأثیر کوهستان، تا اندازه‌ای معتدل و مرطوب هستند،
آب و هوای دیگر منطقه‌های شهر کمابیش گرم و خشک و در زمستان‌ها اندکی سرد است.
بنابراین گویش مردم این شهر نیز از شعب گویش راجی یا رازی، همان زبانی که از زبان پهلوی منشعب و در شمال و شمال غربی و مغرب و جنوب ایران رواج داشته، بوده است.
مرحوم عباس‌اقبال در مقاله‌های تحقیقی خود، با نام لهجه‌ی تهرانی، گویش مردم تهران باستان را چنین تعریف کرده:
«لهجه‌ی تهرانی که پیش از خراب شدن و از رونق افتادن شهرری، به‌آن زبان رازی می‌گفتند، از لهجه‌های زبان پهلوی یعنی شعبه‌ایی از زبان پارسی است که در بخش شمال و شمال غربی و مغرب و جنوب ایران رواج داشته، و لهجه‌های مازندرانی، گیلکی، تاتی، لری، کردی، شیرازی، آشتیانی و... از بازماندگان همان زبانند. این زبان چنان که روشن است به‌کلی غیر از پارسی دری بوده که نخست در ماوراءالنهر، سپس در خراسان و سیستان، زبان رسمی و شعر و ادب شده است».
لهجه‌ی امروز تهرانی، بیش‌تر دستخوش دگرگونی بوده و واژه‌های بیگانه‌ایی به آن راه یافته است، که این واژه‌های بیگانه را در گویش‌های محلی، بسیار کم‌تر می‌توان دید.
سوغات تهران :
بخش شیرینی : سوهان شهر ری
بخش کشاورزی : سبزی‌های کوهی و دوغ دماوند، انگور و کشمش شهریار
بخش صنایع دستی : قلم زنی روی مس و برنج، خراطی و سبد بافی، خاتم کاری ، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلوبافی، نقاشی روی چرم، قالی بافی و چاپ باتیک، سفال گری، حصیر بافی، ورنی بافی و دست بافی، جاجیم و گلیم، چنته، روبه پشتی، جوال، خورجین.
منبع:
http://www.hamshahrionline.ir/details/33081
http://www.nedayezagros.ir/biografi/1900-87977q
http://www.torghabehonline.com/news/detail.asp?id=4548
http://fa.wikipedia.org
http://www.tehran.ir/Default.aspx?tabid=117
پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر و پارک ملی سرخه حصار قسمتی از منطقه حفاظت شده جاجرود در منتهی الیه شرق تهران می‌باشند. پارک ملی خجیر و پارک ملی سرخه حصار از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت شده در جهان می‌باشند و مدیریتی یکپارچه دارند. وجود مناظر بکر و طبیعی و تنوع زیستی مناسب، همچنین تاثیر بسیار بالای این منط...

اطلاعات | نقشه
عمارت شمس‌العماره

عمارت شمس‌العم...

شمس العماره یکی از بناهای مرتفع و مشخص و جالب تهران قدیم است . گویا ناصرالدین شاه قبل از سفر اروپا بر اثر دیدن تصاویر بناها و آسمان خراشهای کشورهای غربی تمایل پیدا می‌کند بنای مرتفعی نظیر بناهای فرنگستان در پایتخت ممالک محروسه خود ایجاد نماید تا از بالای آن خود و زنانش بتوانند منظره شهر...

اطلاعات | نقشه
ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

روح ظریف هنرمند ایرانی با استعانت از هنرهای معماری، نقاشی، سنگتراشی، کاشی کاری، گچبری، آئینه کاری، خاتم سازی، منبت کاری و مشبک سازی، در وسط کاخهای سلطنتی قدیم ومجموعه دلپسند، ترکیبی بدیع و بنائی زیبا بوجود آورده که شاید کمتر بتوان نظیر آنرا در جای دیگر یافت. ایوان یا تخت جایگاهی است ک...

اطلاعات | نقشه
خلوت کریمخانی

خلوت کریمخانی

در گوشه شمال غربی محوطه گلستان چسبیده به تالار سلام بنائی سرپوشیده و ستون دار بصورت ایوان سه دهنه ئی وجود دارد که در وسط آن حوض جوشی ساخته شده و آب قنات شاه از میان آن بیرون جسته و در باغهای سلطنتی جریان می‌یافت. راه عبور از اندرون و باغ گلستان به دیوانخانه و تالار تخت مرمر سابقا از ای...

اطلاعات | نقشه
ارگ تهران

ارگ تهران

آدرس : ارگ تهران، از شمال به میدان و خیابان امام خمینی (ره)، از شرق به خیابان ناصر خسرو، از غرب به خیابان خیام و از جنوب به خیابان پانزده خرداد محدود می‌شود. افغان‌ها پس از تصرف تهران در سمت شمال این محوطه پلی ساختند که در مقابل آن دروازه ای احداث شد که آن را ارگ نامیدند. ارگ تهران و ب...

اطلاعات | نقشه
حسینیه ارشاد

حسینیه ارشاد

حسینیه ارشاد در سال ۱۳۴۶ توسط محمد همایون (سرمایه‌گذار) ، ناصر میناچی (مدیر)، محمد علی نوید و مرتضی مطهری بنیان گذاشته شد. حسینیه در زمین باغی به مساحت دو هزار مترمربع احداث شد. دکتر عبدالحسین علی آبادی (دادستان تهران)، محمد همایون و میناچی اعضای هیئت امنای حسینیه ارشاد بودند. هدف ا...

اطلاعات | نقشه
مصلّای امام خمینی تهران

مصلّای امام خم...

در سال ۱۳۶۱ اقدامات اولیه برای ساخت مصلایی بزرگ در تهران آغاز شد و زمین‌های منطقهٔ عباس‌آباد تهران که در کنار چند بزرگراه اصلی تهران قرار دارد به عنوان منطقه‌ای مناسب برای ساخت این مصلا برگزیده شد. در سال ۱۳۶۹ یکی از طرح‌ها برای ساخت این مصلا برگزیده و کار ساخت پس از آن آغاز شد ز اوا...

اطلاعات | نقشه
حرم مطهر امام خمینی ( ره )

حرم مطهر امام ...

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی‌ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می‌رود. حرم اولیه با مرکزیت ضریح مطهر شکل گرفت و پوشش آن با استفاده از امکانات موجود در کشور و سازه‌ه...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
زبان و گویش مردم تهران

زبان و گویش مر...

تهران در روزگاران کهن از توابع ری بوده است، و ری از سرزمین ماد به‌شمار می‌آمده است، از این‌رو زبان مردم تهران و ری در آغاز شاخه‌ایی از زبان مادی بوده که با پارسی‌قدیم نزدیکی داشته است. زبان مردم این سامان، در دوره‌ی اشکانیان، زبان پهلوی اشکانی بود که از پارسی باستان گرفته شده است، در ...

اطلاعات
حاجی فیروز

حاجی فیروز

حاجی فیروز معروف‌ترین سرگرمی‌پیشه‌ی سنتی مردمی است که در خیابان‌های ایران در روزهای پیش از نوروز ظاهر می‌شود. حاجی فیروز رهگذران را با خواندن سرودهای سنتی و رقص و زدن دایره زنگی در قبال دریافت چند سکه، سرگرم می‌کند. وی به ندرت ممکن است در خانه‌ی مردم را بکوبد، که آن گاه به محض باز شدن...

اطلاعات
چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

در این روز مردم آتش بازی می‌کنند و آش رشته یا به اصطلاح اهالی منطقه دماوند «کته را» می‌خورند. در این روز آتش افروخته می‌شود و از روی آن می‌پرند و می‌خوانند: زردی من از تو –سرخی تواز من. چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. در...

اطلاعات
پنجک یا پنجه

پنجک یا پنجه

پنج روز آخر سال را که هوا سرد بود. پنجک یا خمسه مسترقه می‌گفتند. خطر یخ زدن محصولات در این چند روز وجود داشت. از این رو مردم به کوه می‌رفتند و جشن می‌گرفتند تا هوا بدتر نشود. جشن پنجه یا خمسه مسترقه که بصورت‌های پنجه دزدیده ، پنجک ، بهیزک (Vihezak) یا وهیجک (Vahijak) و اندرگاه نیزآمده...

اطلاعات
لباس محلی تهران

لباس محلی تهرا...

شال کلاه و جبه لباس رسمی ، معمول و متداول در عصر قاجارها برای تمام طبقات شال کلاه و جبه بود . شال کلاه نوعی عمامه بود که ریشه قدیمی دارد . بعد از اشغال ایران به وسیله اعراب ، کلاه باستانی آنان مبدل به عمامه شد . سلاطین زمان صفویه که تا حدی خود را روحانی مذهبی جلوه می‌دادند عمامه سبز ...

اطلاعات
گویش محلی تهران

گویش محلی تهرا...

زبان اصلی مردم تهران و استان تهران، فارسی است. اما در بعضی نقاط زبان‌های محلی نیز دیده می‌شود که در مجموع از لهجه‌های فارسی محسوب می‌شوند. به طور کلی زبان و گویش‌های دیگری مانند آذری، گیلکی، لری، مازندرانی نیز به دلیل مهاجرت‌ها به آن افزوده شده است. تهران در روزگاران کهن از توابع رى ب...

اطلاعات
گل ریزان

گل ریزان

آیین سنتی "گلریزان" در اصل بر اساس یک سنت دیرینه رسم پهلوانی در ایران آغاز شد و سرآغازی برای فتوت مردان نیک ضمیر بوده است. عنصرالمعالی در کتاب خویش ویژگی‌های جوانمردی را اول "خرد" ، دوم "راستی" و سوم "مردمی" بر می‌شمارد و آنها را از نشانه‌های رادمنشی و جوانمردی و عیاری می‌داند. همچنین...

اطلاعات
دیزی

دیزی

نخود و لوبیای سفید باهم 1 لیوان . گوشت گوسفند با استخوان و چربی 500 گرم گوجه فرنگی 3 عدد . پیاز 2 عدد . سیر 3 حبه . سیب زمینی 5 عدد رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری . فلفل سبز 3 عدد . نمک ، فلفل ، آبلیمو مقدار لازم طرز تهیه : نخود و لوبیا را از شب قبل در اب خیس کنید ، ...

اطلاعات
مشاهده تمامی آداب و رسوم

اجاره سوئیت در تهران حوالی عباس آباد

اجاره سوئیت در تهران حوالی عباس آباد

برای هرکدام از ما که در شهرهای دور از تهران هستیم، ممکن است شرایطی پیش بیاید که مجبور شویم به تهران سفر کنیم. شهر تهران علارغم ترافیک و شلوغی بسیار زیاد خود، به‌عنوان پایتخت ایران جاهای دیدنی زیادی است. علاوه بر آن می‌توان گفت که تقریبا بهترین امکانات پزشکی و اداری در این شهر مرکزی جمع هستند. بنابراین اگر برای دریافت امکانات و خدمات پزشکی یا کارهای اداری و حقوقی به تهران سفر می‌کنید، باید قبل از هر چیزی به فکر جایی برای اقامت باشید. اسکان در هتل، سوئیت و هتل آپارتمان‌ها گزینه‌های پیش رو هستند، اما در این میان اجاره سوئیت در تهران انتخاب خوبی است تا بتوانید با هزینه کمتر برای چند روز در این شهر ساکن شوید و به کارهای مهم رسیدگی نمایید. همچنین در بین محله‌های تهران برای اجاره سوئیت، می‌توانید محله عباس آباد را انتخاب کنید. در ادامه با ویژگی‌های این محله و اجاره سوئیت در آن آشنا می‌شویم.

... ادامه مطلب
اجاره سوئیت در تهران حوالی عباس آباد

رزرو بهترین هتل‌های داخلی در تعطیلات نوروز

به تعطیلات نوروز که نزدیک می‌شویم، تب و تاب سفر بیشتر می‌شود. برخی از مسافران سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند، اما برای بعضی دیگر سفرهای داخلی با توجه به هزینه‌های کمتر مقرون به صرفه‌تر است. این دسته از مسافران از چندین ماه قبل برای خرید بلیط هواپیما یا رزرو بهترین هتل های داخلی در تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی می‌کنند. بسته به مقصدی که دارید فقط باید یک منبع معتبر برای رزرو هتل ارزان داخلی پیدا کنید!

... ادامه مطلب
رزرو بهترین هتل‌های داخلی در تعطیلات نوروز

کمد شیشه ای طرح دار

کمد شیشه ای طرح دار که در این سبک کمد دیواری به آن درب پنکه ای نیز می گویند. دارای طبقه بندی و کشو و جا لباسی است که این دکور شامل ویترین با در شیشه ای می باشد که به عنوان دکور نیز کاربرد دارد. کابینت های دیواری را می توان به طور عمده بر اساس نیاز طبقه بندی و در سبک های مدرن و کلاسیک تولید کرد.

... ادامه مطلب
کمد شیشه ای طرح دار

اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید

مراکز خرید متعدد، تهران را تبدیل به بهشتی برای عاشقان خرید در ایران کرده است؛ مراکز خریدی که علاوه بر لذت خرید، تفریحاتی را نیز برای شما در نظر دارند.

اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید تهران با وجود بازارها، مراکز خرید و پاساژهای فراوان، مقصدی مناسب برای خرید انواع کالاها از پوشاک و وسایل شخصی گرفته تا لوازم‌خانگی و الکترونیکی به شمار می‌آید؛ مراکز خرید مدرنی که امروزه تنها محلی برای خرید کردن نیستند و با وجود خدمات و امکانات رفاهی و تفریحی، به یکی از جاذبه‌های اصلی شهری تبدیل شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین مراکز خرید تهران و امکانات آن‌ها آشنا کنیم.

بام لند؛ منطقه چیتگر مجموعه تفریحی تجاری بام لند یکی از مشهورترین و جدیدترین مراکز خرید لوکس غرب تهران در منطقه ۲۲ شهرداری است که علاوه بر خرید، امکانات تفریحی و رفاهی چون کافه و رستوران‌های متعدد، وی آر لند، کشتی تفریحی، قایق‌سواری، واقعیت مجازی زاویه، ماهیگیری، شهر بادی (دارت بادی، فوتبال حبابی و فوتبال صابونی)، فوتبال دستی انسانی، اسکای فلایر، شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن، پرش آزاد، مجموعه ساحل شنی پرشین و پیست پاتیناژ را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. این مرکز خرید از ۱۲ ویلای دو طبقه تشکیل می‌شود که برخی از لوکس‌ترین و بهترین فروشگاه‌های مد و لباس، لوازم‌خانگی، جواهرات، ساعت، اسباب‌بازی، خانه شکلات، موتورسیکلت و غیره در آن‌ها جای دارند.

نزدیکی بام لند به دریاچه چیتگر و معماری تلفیقی (معماری قدیمی ایرانی نظیر بادگیرهای یزد و ستون‌های تخت جمشید و عناصر مدرن)، این مرکز خرید را تبدیل به مکانی محبوب در میان تمام اقشار جامعه کرده است. مساحت مجموعه بام لند ۶۰ هزار متر است که بیش از ۱۳ هزار متر مربع آن به فضای تجاری اختصاص دارد. بام لند نخستین مرکز خرید خطی ایران در فضای باز و یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌آید.

مرکز خرید میلاد نور؛ شهرک غرب مرکز خرید میلاد نور مرکز خرید میلاد نور یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین مراکز خرید شهرک غرب است که در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد. در این مرکز خرید با ۳۵۷ واحد تجاری، انواع کالاها و برندهای مشهوری چون آدیداس، پوما، پیرگاردین، دسینی، مادرکر، فورجینال، آیس، ورساچه، دیزل، لیوایز، جردانو، دولچه گابانا بامبو، بوفالو، ماکسیم و... به مشتریان عرضه می‌شوند.

طبقه‌های مختلف مرکز خرید میلاد نور شامل فروشگاه‌های متنوعی است. طبقه اول به کیف و کفش، پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، شال و روسری، طبقه دوم به بورس جواهرات، طلا و ساعت و طبقه سوم به پوشاک، لوازم تولد و تزئینی اختصاص دارد. در طبقه چهارم نیز می‌توانید سری به مغازه‌های پوشاک، کیف و کفش، فرش، لوازم دکوری، لوازم جانبی کامپیوتر، صنایع دستی و غیره بزنید. در طبقه پنجم فروشگاه‌های سرویس خواب کودک و نوجوان، لوستر، لوازم تزیینی، لوازم آشپزخانه، مبلمان، کمد، سیسمونی و غیره به چشم می‌خورند. رستوران ملل در طبقه ششم، فود کورت با انواع غذاهای بین‌المللی و کافی‌شاپ با دکوراسیون زیبا نیز از خدمات رفاهی این مرکز خرید هستند.

مجتمع تجاری کوروش؛ بزرگراه شهید ستاری مجتمع تجاری کوروش یا کوروش مال از مراکز لوکس و مدرن در شمال غرب پایتخت به شمار می‌آید که محصولات متنوعی مانند پوشاک زنانه و مردانه، اسباب‌بازی، لوازم‌خانگی، سیسمونی، لوازم آرایشی، طلا و جواهر، موبایل، آجیل خشکبار و غیره را به مشتریان عرضه می‌کند. در این مرکز خرید می‌توانید از برندهای ایرانی و بین‌المللی نظیر آدیداس، اورسی، ریباک، اسکچرز، پوما، نوین چرم و غیره خریدی باکیفیت را تجربه کنید.

تراریوم یا باغ شیشه‌ای از وجوه تمایز کوروش ‌مال نسبت به سایر مراکز خرید تهران است؛ باغی که چشم‌اندازی زیبایی به بورس موبایل کوروش در ورودی شمالی آن بخشیده است. روف گاردن این مرکز خرید، به دو صورت سر باز و سرپوشیده در فضایی متمایز، امکان پذیرایی از بیش از ۶۵۰ نفر با بهترین برندهای غذایی را دارد. فودکورت طبقه دوم با عرضه انواع پیتزا، همبرگر، کباب‌ ترکی و فست‌فود مکزیکی، پردیس سینمایی با ۱۴ سالن مجهز به تجهیزات نور و صدا از کانادا و صندلی‌هایی از کشور فرانسه، سرزمین بازی، کتاب فروشی، بورس موبایل و رایانه، باجه بانک ملت، داروخانه، کارواش، هایپر استار، گل‌فروشی، خانه کودک، پارکینگ و غیره از دیگر امکانات پاساژ کوروش هستند.

مرکز خرید سانا؛ بلوار اندرزگو مرکز خرید سانا مرکز خرید سانا در شمال شهر تهران مناسب افرادی است که به‌دنبال خرید برندهای معروف خارجی و ایرانی در فضایی مدرن هستند. این مرکز خرید ۱۳ طبقه در سال ۱۳۹۶ افتتاح شده است و با مساحت کلی بیش از ۲۰ هزار متر مربع شامل ۹,۴۰۰ متر مربع واحد اداری، ۱۰,۵۰۰ متر مربع واحد تجاری، ۳,۰۰۰ متر مربع رستوران و فودکورت سرباز و سرپوشیده و همچنین پارکینگی طبقاتی می‌شود. انواع فروشگاه‌های مرکز خرید سانا به عرضه انواع کالاها مانند پوشاک مردانه، زنانه و بچه‌گانه، لوازم و لباس ورزشی، کیف و کفش، لوازم لوکس خانه، عطر و آرایشی، الکترونیک و موبایل، فرهنگی و هنری و صنایع دستی، ساعت و عینک، سیسمونی، اسباب‌بازی و جواهرات مشغول هستند.

اگر به‌دنبال کالای برند هستید، به‌راحتی می‌توانید فروشگاه‌های برندهای معتبر خارجی و داخلی مثل بنتون، مانگو، اسپرینگ فیلد، جین وست، نیو بالانس، آدیداس، جی اوکس، درسا، سواروسکی را در مرکز خرید سانا پیدا کنید. از امکانات این مرکز خرید می‌توان به شهربازی فانی‌باس، شهر مشاغل لیتل‌باس، اسباب‌بازی ماتی‌لوس، موسسه سانا یوگا، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بهداری، ارائه ویلچر و کالسکه، جایگاه تعویض نوزاد، خانه بازی و... اشاره کرد. لازم به ذکر است که قیمت کالاها در مرکز خرید سانا نسبتا بالا و گران است؛ اما در برخی از زمان‌های سال فروش‌های ویژه‌‌ای با تخفیف برای مشتریان در نظر گرفته می‌شوند.

مرکز خرید پالادیوم؛ زعفرانیه مرکز خرید پالادیوم یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مراکز خرید ایران و تهران به شمار می‌آید که به‌دلیل عرضه بهترین برندهای داخلی و خارجی همچون آدیداس، نایکی، پوما، ریباک، جین وست، منگو، جنیفر، تی تی، پاما و پونت در زمینه‌ پوشاک، طلا و جواهرات، اسباب‌بازی، خوراکی (انواع شیرینی و شکلات، خشکبار و قهوه)، محصولات فرهنگی، کتاب و لوازم‌التحریر شهرت زیادی در میان علاقه‌مندان به خرید دارد. این مرکز خرید یک مجموعه تجاری و تفریحی کامل است و از امکانات آن می‌توان به باشگاه ورزشی، مهدکودک، کتابخانه، خانه بازی، فودکورت‌ها و رستوران‌ها، پارکینگ، سوپرمارکت، داروخانه و موسسه موسیقی اشاره کرد.

 ساختمان پالادیوم در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع واقع شده و دارای ۱۵۰ واحد تجاری، ۱۲۰ فروشگاه و واحد خدماتی و ۲۵ رستوران، کافی‌شاپ و فودکورت است. این ساختمان از ضلع جنوبی ۱۳ طبقه، از ضلع شمالی ۱۱ طبقه و از سمت همکف ۶ طبقه دارد. ساخت این مرکز خرید مجلل در سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال ۱۳۹۱ تمام شد.

... ادامه مطلب
اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره تهران

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید