15 3 10 4

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : خشتیوراز، شهر راز، شیرساژ
شیراز به مرکزیت شیراز از شهرستان‌های استان فارس است
شیراز یکی از شهرهای کهن ایران و باغشهری دل انگیز است که از دیرباز به شهر گل و بلبل شهره بوده است.
شهر شیراز به شهر شعر در ایران معروف است. از میان شاعرهای ...مشاهده کامل متن بانویِ معروف ایران می‌توان از جهان‌ملک خاتون که در شیراز می‌زیسته نام برد.
شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل معروف است. باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شیراز از قدیم به داشتن باغ‌های بسیار و زیبا مشهور بوده‌است.
شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته و همین باعث شهرت جهانی شراب شیراز در دنیا شده‌است. امروزه بیش‌تر باغ‌های این شهر در شمال غرب آن و در مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالی‌آباد واقع شده‌اند.
تعدادی از باغ‌های شیراز از لحاظ تاریخی بسیار حایز اهمیت هستند و به‌عنوان مراکز مهم گردشگری به‌شمار می‌آیند. از معروف‌ترین این باغ‌ها می‌توان به باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما اشاره نمود.
این شهر دارای آب و هوای معتدلی است. یک رود فصلی از وسط شهر عبور می‌کند که به رودخانه خشک معروف است و تنها در فصل زمستان و بهار آب دارد. این رود به دریاچه مهارلو واقع در جنوب شرقی شیراز میریزد.
شهر شیراز از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است.
نام شیراز در کتیبه‌های هخامنشی تخت جمشید خوانده شده است .اشیاء و ظروف تاریخی و مسکوکاتی که هم اکنون درموزه متروپولیتن نیویورک موجوداست ازمجدوعظمت شیرازدرعهد سلوکی‌ها اشکانیان وساسانیان گواهی می‌دهد .درکاوشها ی منطقه قصرابونصر معلوم شدکه این بنا به اواخر دوران اشکانی یا اوایل دوره ساسانی تعلق داشته وچند مهره که نیز نام اردشیر و شیراز بر آن نوشته شده به دست آمده است .
طبق روایات اساطیری شیراز درزمان فرزند تهمورث –دومین پادشاه پیشدادی- ساخته شده است .در زمان خلفای اسلامی اعراب چندین بار به شهر استخر حمله کردند که براثرمقاومت ساکنان آن شهرسخت آسیب دید.به مرور شیراز حکمرانان عرب وماموران خلفای اموی وعباسی شده باکاسته شدن ازعظمت وسعت وجمعیت شهراستخر به رونق شهرشیراز افزوده شد.
شهرستان شیراز با پیشینه تاریخی از دودمانهای هخامنشی و سامانی پیوسته وارث و نگاهدارنده فرهنگ و تمدن ایران باستان زادگاه و جایگاه بسیاری از دلاورای و بزرگان دین و دانش و هنر و حکمت و عرفان بوده و هست و به نوبه خود سهم بزرگی در نگاهداری فرهنگ و هنر و سنن و آثار باستانی ایران دارد و پیشینه اش خیلی بیشتر از آن است که تاریخ نویسان پس از اسلام نوشته اند.
شهر شیراز در زمان هخامنشیان وجود داشته منتها نه به گسترش و اهمیت که بعد از اسلام و پس از ویرانی شهر استخر پیدا کرد. شهر شیراز با تعریف که در کتاب بناهای تاریخی و آثار هنری جلگه شیراز اثر علی نقی بهروزی در قسمت اول کوه شمالی بند 4 سابقا شهر شیراز در حوالی قلعه بندر بوده و انرا « شی بازار » ( مخفف شیب بازار ) می‌نامیده اند زیرا که زمین این قسمت از جلگه پائین‌تر از زمینهای غربی آن است و به روایتی جمشید سروش در شماره خرداد ماه سال 1338 مجله یغما صفحه 139 راجع به واژه شیراز توجیهی نموده که مفاد آن چنین است شیر به معنی شهرکه همان واژه « خشتر» باشد و « راز » در زبان اوستای و در زبان پهلوی « فارس راز » بمعنی اسرار و انزوا ... شهر راز « را» بر حسب اصول دستوری حذف شده و شهر از و شیراز گردیده یعنی نگاهداری اسناد سلطنتی و کتابخانه تغییر یافته است.
معتبرترین دلایل قدمت و وجه تسمه شیراز « الواح عیلامی مکشوف در تخت جمشید است که نام شیراز به صورتهای Shir- si- is ( شیرازی ایش ) آمده است و نشان میدهد که در عهد هخامنشی این شهر دائر و در آنجا کارگران و صنعتگران مشغول کار و احداث بنایی بوده و دستمزد از خزانه دریافت می‌کرده اند تدسکو در محله انجمن شرقی آمریکایی حدس زده که نام این شهر از دو کلمه Sher به معنی خوب و raz همریشه رز : مو گرفته شده اما استاد هنینگ این نظریه را رد کرده و معتقد است شیر به معنی خوب در لهجه‌های شرقی ایران کاربرد داشته و در لهجه‌های جنوبی و غربی سابقه نداشته است و سرانجام اینکه تا کنون باستان شناسان معنای دقیقی برای این کلمه ارائه نداده اند .
در خصوص وجه تسمیه شهر شیراز ، نظرات مختلفی داده شده که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود :

1- نام شهر شیراز برگرفته از نام قلعه‌ای در اطراف شیراز کنونی در محل قصر ابونصر((شمال شرقی شیراز )) است.
آن گونه که پیدا است در هنگام ساخت شهر نام این قلعه بر شهر شیراز نهاده شده‌است. همچنین مهرهایی مربوط به پایان روزگار ساسانی و آغاز اسلام ، در کاخ ابونصر یافت شده‌است که حاوی نام «شیراز» می‌باشد.

2- در کاوش‌های باستان‌شناسی در تخت جمشید ، به سرپرستی جورج کامرون در سال ۱۳۱۴ خورشیدی به پیدایش خشت نبشته‌هایی عیلامی انجامید که بر روی چند تای از آن‌ها به قلعه‌ای بنام« شیرازیس» اشاره شده‌است .

3- ابن حَوقَل، جغرافی‌دان مسلمان سده چهارم هجری، وجه تسمیه شیراز را همانندیِ این سرزمین به اندرون شیر می‌داند ؛ چرا که به قول او عموماً خواربار جاهای دیگر بدان‌جا برده می‌شد و از آن‌جا چیزی به جایی نمی‌بردند.

4- براساس پژوهش تدسکو، شیراز به معنای مرکز انگور خوب است .

5- در افسانه‌ها آمده است که شیراز فرزند تهمورس (از پادشاهان سلسله پیشدادیان) شهر شیراز را بنیان نهاد و نام خود را بدان بخشید.

6- به روایتی دیگر ، نام این دیار، « شهرراز » بوده که به اختصار « شهراز و شیراز » گفته شده است.

7- به نوشته کتاب "صورالاقالیم"، به دلیل وجود دام‌های اهلی بسیار در دشت این سرزمین ، آنجا را « شیرساز » نامیده اند .
دین اکثر مردم شیراز اسلام می‌باشد. هر چند بیشتر یهودیان شیراز در طی پنجاه سال دوم سده بیستم به اسراییل و آمریکا مهاجرت کرده‌اند. این شهر هنوز پذیرای اقلیتی ۶۰۰۰ هزار تنی از یهودیان می‌باشد.
دلیل فعالیت‌های تبلیغاتی مسیحی در قرون نوزده و بیستم میلادی گروه‌های کوچکی از مسیحیان فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی‌ترین در شیراز زندگی می‌کنند.
در حال حاضر در شیراز دو کلیسای فعال وجود دارد که یکی متعلق به ارامنه و دیگری متعلق به کلیسای انگلیکن می‌باشد.
مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم می‌کنند
کشاورزی همواره بخش مهمی از اقتصاد شیراز و حومهٔ آن بوده‌است که دلیل آن فراوانی آب در این منطقه نسبت به بیابان‌های اطراف است.
تولیدات کشاورزی این شهرستان عبارت‌اند از: انگور، نارنج، خرمالو، ازگیل، شلیل، انار و گندم. این شهر در تولید فرش و گل نیز معروف است.[۳۰] از صنایع دستی این شهر می‌توان به خاتم کاری، معرق‌کاری، قالی‌بافی و منبت‌کاری اشاره کرد.
صنایع مهم شیراز شامل صنایع الکترونیک، پالایشگاه نفت، مجتمع پتروشیمی، کارخانهٔ سیمان، صنایع لاستیک‌سازی، صنایع لبنیات و صنایع نساجی است و در بخش انرژی نیروگاه گازی شیراز، نیروگاه حافظ، نیروگاه سیکل ترکیبی فارس و نیروگاه خورشیدی شیراز از جمله نیروگاه‌های مهم شیراز هستند.

محصولات باغی ایت شهرستان:
میوه‌های هسته دار : آلبالو ـ گیلاس ـ گوجه ـ آلو ـ هلو ـ شفتالو ـ زردآلو ـ قیسی ـ شلیل ـ آلو قطره طلا
میوه‌های خشک : پسته ـ بادام ـ گردو
میوه‌های نیمه گرمسیری : زیتون ـ پرتقال ـ نارنگی ـ نارنج ـ انار ـ انجیر ـ خرمالو
میوه‌های دانه دار : سیب ـ گلابی ـ به
میوه‌های دانه ریز : انگور
محصولات زراعی غلات : گندم آبی ـ گندم دیم ـ شلتوک
گیاهان علوفه ای : جو آبی ـ جو دیم ـ ذرت دانه ای ـ ذرت علوفه ای ـ یونجه ـ شبدرـ ارزن
گیاهان صنعتی : چغندر قند ـ پنبه
دانه‌های روغنی : کلزا ـ آفتابگردان ـ کنجد ـ سویا
سبزی و صیفی : سیب زمینی ـ پیاز ـ سیر خشک ـ سیر تازه ـ خیار سبز ـ گوجه فرنگی ـ سبزیجات برگی ، غده ای ـ لوبیا سبز ـ باقلاـ هویج ـ کاهو ـ طالبی وگرمک هندوانه ـ خربزه ـ کدو ـ بادمجان ـ فلفل ـ کلم
حبوبات : انواع لوبیا ـ عدس آبی ـ نخود آبی ـ ماش ـ عدس دیم ـ نخود دیم
تولیدات دامی : گاوداری شیری ـ پرواربندی گوساله ـ پرواربندی بره ـ گوسفندداری داشتی ـ مرغداری گوشتی ـ مرغداری تخم گذار ـ مرغ مادر ـ زنبور عسل ـ آبزیان ـ گاومیش ـ شترمرغ ـ مرغ و خروس ـ بچه گاومیش


منبع:
http://seyedahmadi1345.blogfa.com/post-144.aspx
http://www.salam504.blogfa.com/post-9.aspx
http://seyedahmadi1345.blogfa.com/post-144.aspx
http://www.farschto.ir/contents/sitcon/shiraz.html
http://eshteghal.farslabour.ir/citys/shiraz.aspx
http://portal.farstr.ir/portal/show.aspx?page=17212
http://fars.niopdc.ir/HomePage.aspx?TabID=8673&Site=fars.niopdc&Lang=fa-IR
http://fars.niopdc.ir/HomePage.aspx?TabID=8673&Site=fars.niopdc&Lang=fa-IR

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

در هر شهر باید به کدام رستوران برویم؟

برای این که بتوانیم از مسافرتمان نهایت لذت را ببریم و حسابی خوش بگذرانیم باید بدانیم بهتر است در کدام رستوران‌ها غذا بخوریم. در شهرهای توریستی رستوران‌های خوب کم نیستند اما بعضی از بقیه بهترند. در این مطلب بهترین رستوران‌های مشهد، اصفهان، شیراز و قشم را معرفی می‌کنیم.

 مشهد

در هر شهر باید به کدام رستوران برویم؟ ... ادامه مطلب
در هر شهر باید به کدام رستوران برویم؟

بهار شیراز، بهشتی برای سفر نوروزی

در تمام دنیا فصل بهار به علت اعجاز زنده شدن دوباره طبیعت محبوبیت زیادی دارد. ما ایرانیان به رسم سنت چند هزار ساله خود آغاز فصل بهار را به عنوان شروع سال نو جشن می‌گیریم و به تعطیلات می‌رویم. بنابراین می‌توانیم در این فصل بی نظیر با آسودگی خاطر مسافرت کنیم و از طبیعت در دیگر نقاط کشورمان لذت ببریم.
... ادامه مطلب
بهار شیراز، بهشتی برای سفر نوروزی

چه حقوق مشتریانی شامل حال میهمانان هتل‌ها می‌شود؟

رزرو هتل های ایران

زمانی که کسی درباره حقوق مسافر سوال می پرسد، معمولا اکثر تمرکز و توجه بر روی مسافران هواپیماست نه میهمانان هتل. احتمالا این به دلیل داشتن حق و حقوق بسیار بالای مسافران ایرلاین هاست که این حقوق توسط مقررات دولتی و قردادهای پرواز تنظیم شده اند. اما در یک سفر معمولی و تفریحی همچون یزد، هزینه های هتل و اقامتگاه بسیار بیشتر از پرواز است بنابراین لازم است بدانید پس از رزرو هتل در یزد ، چه حق و حقوقی در مدت اقامتمان شامل حال شما خواهد شد.

حقوق (محدود) میهمانان هتل
تعداد کمی از مردم درباره حقوق میهمانان هتل صحبت می کنند و این عمدتا به این خاطر است که آنها محدود هستند. در اینجا مواردی را که به عنوان یک میهمان هتل به شما ارتباط دارد مطرح می کنیم :
اتاق
رزرو هتل در شیراز

رزرو اتاق در هتل، حتی اگر به صورت پیش پرداخت نباشد، یک پیمان و قرارداد به شمار می رود و هتل قانونا متعهد است به آن احترام بگذارند. بعضی از اوقات زمانی که شما درخواست اتاق رزرو شده خود را می کنید، اتاق انتخابی شما در دسترس نیست. فرض کنید اقدام به رزرو هتل در شیراز نموده و پس از رسیدن به آن هتل به شما اطلاع می دهد اتاق انتخابی شما اشغال شده است.
در این شرایط هتل معمولا اتاق موجود دیگری را به شما پیشنهاد می کند حتی اگر گرانتر باشد. اما سناریو دیگر و بدترین حالت، آن است که هتل به صورت کامل پر شده باشد. در این شرایط با وجود حق قانونی شما برای اتاق، مشکل اقامت حل نمی شود. در این شرایط شما می توانید از هتل هزینه اقامتتان در جای دیگر را درخواست کنید.
زمانی که یک هتل نمی تواند تعهد خود نسبت به رزرو شما را بر عهده بگیرد شما مجبور هستید به دنبال حق خود دوندگی کنید و یک هتل بهتر یا برابر با آن برای اقامت انتخاب کنید. هتل نمی تواند به طور ناگهانی یک اتاق ایجاد کند یا مهمان قبلی را از اتاق شما خارج کند بنابراین بهترین کار آن است تا به دنبال اتاقی بهتر یا برابر بروید. اکثر هتل ها پذیرفتن تقاضای شما را به پیگیری شکایت ترجیح می دهند. هتل حتی موظف است هزینه حمل و نقل شما به محل اقامت جدید را نیز پرداخت کند. البته قانون و مقررات رسمی در این خصوص مشاهده نشده و به نظر می رسد صنعت هتلداری از لحاظ قانونمندی ضعف های بسیاری دارد.

بر خلاف تبلیغات
رزرو هتل در بندر عباس

چه حسی دارید زمانی که در زیر پنجره اتاق خود در هتل ساعت 8 صبح صدای سوراخ کردن دیوار با دلر را بشنوید؟ یا اینکه در زمان رزرو هتل در بندرعباس یک اتاق زیبا با نمای دریا را انتخاب کنید اما پس از ورود به هتل تنها نمای قابل دید از پنجره اتاق جرثقیل های مشغول به تخلیه بار باشد؟ یا به طور کلی امکانات و شرایط شما با آنچه در زمان رزرو، در تبلیغات یا سایت دیده اید مغایرت داشته باشد.
در اینجا نیز مجددا حقوق شما در خصوص رزرو هتل مورد هجمه قرار گرفته است. در این شرایط 3 جایگزین وجود دارد:
- اگر مشکل به حدی جزئی است که مایلید در هتل بمانید، از مدیر هتل تقاضا کنید که آن را برای شما برطرف کند یا اتاق شما را تعویض نماید. اگر قادر به انجام آن نباشد درخواست کاهش نرخ کنید یا امکانات و تسهیلات رایگان همچون بوفه صبحانه و ناهار یا ترانسفر دریافت کنید. اما به طور کلی این موضوع را در نظر بگیرید که اگر در هتل به اقامت خود ادامه دهید بعد از آن جای اعتراض زیادی نمی ماند چرا که این ادعا از سوی هتل وجود دارد که اگر هتل آنقدر بد بود شما اقامت نمی کردید.
- اگر مشکل به اندازه ای شدید است که سفر شما را خراب می کند از نماینده هتل بخواهید تا در کمتر از 24 ساعت آن را برطرف کرده یا جایگزین پیدا کند. اجازه ندهید که برطرف کردن آن به طول بیانجامد.
- اگر نماینده هتل نمی تواند یا نمی خواهد مشکل را برطرف کند بیش از یک شب در هتل اقامت نکنید. سریعا اقامتگاه خود را تغییر دهید و پس از آن به دنبال استرداد هزینه اولیه و خسارت خود باشید.
در هر صورت پیشنهاد هوشمندانه آن است که از سازمان ها و شرکت هایی اقدام به رزرو هتل نمایید که از کیفیت پشتیبانی آنها و احترام به حقوق مشتریان اطمینان حاصل نموده اید.


... ادامه مطلب
چه حقوق مشتریانی شامل حال میهمانان هتل‌ها می‌شود؟

نصب مجسمه بزرگ منشور کوروش با عنوان آزادی ، رویای مشترک در لس آنجلس آمریکا

همزمان با جشن‌های دویست و چهل و یکمین سالگرد استقلال آمریکا، مجسمه منشور کوروش بنیانگذار امپراتوری ایران در شهر لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا آمریکا رونمایی شد. از این مجسمه به عنوان " مجسمه آزادی" در ساحل غربی آمریکا نام برده می‌شود. بیش از 1 میلیون نفر از 50 ملیت مختلف جهان برای ساخت این مجسمه کمک مالی ... ادامه مطلب
نصب مجسمه بزرگ منشور کوروش با عنوان آزادی ، رویای مشترک در لس آنجلس آمریکا

سوغاتی ناب شیراز

شیراز حال‌وهوایی دارد که گویی بوی خوش و مست‌کننده‌اش در سراسر ایران می‌پیچد و مسافران را به این شهر رازآمیز می‌کشاند. اگر بخواهیم سوغاتی ناب از این شهر قدیمی با خود ببریم، چه چیزی بهتر از خاتم با اصالت شیرازی؟
کیفیت و اصالت خاتم شیراز زبانزد خاص و عام بوده و خاتم‌های اصیل ساخته‌شده در این شهر،دارای ... ادامه مطلب
سوغاتی ناب شیراز

اطلاعات بیشتر...