8 14 1 4 2

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : ری
مساحت : 12981
جمعیت : 12183391
استان تهران با 18909 کیلومترمربع مساحت و 2/1 درصد مساحت کل کشور ایران از آن جهت از دیگر استانهای کشور متمایز است که به عنوان مرکزیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران در آن مستقر است.
ولی استان و شهر تهران برخلاف آنچه که تصور می‌شود علاوه بر محوریت سیاسی که ویژگی آن محسوب می‌شود دارای ابعاد ...مشاهده کامل متن مختلفی همچون سایر استانهای ایران و همه شهرها و استانهای کشورهای دنیا است.
استانی با 13 شهرستان شهریار، رباط کریم، کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، ورامین، اسلامشهر، شمیرانات، ری، دماوند، فیروزکوه، پاکدشت و تهران و 43 شهر و 1358 آبادی دارای سکنه را از دو جنبه باید شناخت.
تهران قدیم که پشتوانه و هویت فرهنگی مردم و ساکنان آن است و تهران جدید که ویژگیهای خاص اعم از مثبت و منفی خود را در میان سایر استانهای کشور دارد.
تهران: تهران پایتخت ایران به عنوان پر جمعیت‌ترین شهر کشور، از نظر مساحت شهرنشینی نه تنها در ایران بلکه در دنیا جزو بزرگترین شهرها می‌با‌شد که از آن به عنوان ابر شهر یاد می‌کنند.
منطقه تهران که در شمال غرب فلات مرکزی ایران قرار گرفته از زمانهای دور و ادوار پیش از تاریخ منطقه‌های مسکونی بوده و ردپای فرهنگ‌های پیش از تاریخی را در گوشه و کنار آن می‌توان سراغ گرفت.
بررسیها و کاوشهای باستانشناسی از یک سده قبل تا به امروز بسیاری از مراکز فرهنگی در دشت تهران را مشخص و معلوم ساخته و نشان می‌دهد که این دشت حداقل از نیمه دوم هزاره دوم (عصر آهن) تا به امروز مسکونی بوده است.
از زمانی که شهر تهران در سال 1200 هـ.ق توسط آقامحمدخان قاجار به پایتختی ایران برگزیده شد تا به امروز حوادث بی شماری را به خود دیده است. تاریخ افسانهای تهران به «شیث بنآدم» و «هوشنگ پیشدادی» می‌رسد.
در عهد ساسانیان کیش زرتشت در ری رواج یافت و چندین آتشگاه بزرگ در شمال و جنوب تهران ایجاد شد. آتشگاه نخستین قصران در فاصله 30 کیلومتری مرکز تهران رو به روی یکی از ارتفاعات کوه توچال قرار داشت.
در فرهنگ آنندراج آمده است: «شهر تهران در قسمت جنوبی شهر حالیه تهران بنا شده و خانه‌های پستی داشتند که شبیه به غار ولی به تدریج از طرف شمال توسعه یافت و منازل را بیشتر به سرچشمه قنوات نزدیک کرده اند.
در کتاب «تهران عصر ناصری» آمده است: تهران قبل از قرن شش هـ.ق یکی از روستاهای ناچیز و کم اهمیت بود و شهر ری که تقریباً در شش کیلومتری تهران قرار داشت، کانون عظیم تمدن و فرهنگ قدیم این خطه به شمار می‌رفت.
تا این که با هجوم ویرانگر مغول، جنگهای داخلی، کشمکشهای مذهبی و تفرقه اندازی‌های فرقه‌های مذهبی ری رو به ویرانی نهاد. در کتاب «عجایب البلدان» آمده است: تهران قریه ای است معظم و ولایت ری دارای باغات زیاد به اشجار و ثمرات خوب و فراوان و سکنه در خانه‌های سرداب مانند به سر میبرند که هر قدر محصور بودنشان امتداد یابد به سبب کثرت آذوقه که از فرط احتیاط ذخیره کرده اند آسوده اند و دائماً به سلطان عصر یاغی و با عساکر او در کارزار و زد و خوردند، مالیات خود را به مسکوک نمی‌پردازند، بلکه در عوض نقود رایج خروس و مرغ می‌پردازند.
تا حمله مغول، هنوز هم تهران به صورت قریه ای نه چندان معتبر باقی مانده بود و مانند دیگر قراء ری، زیر نظر خوارزمشاهیان اداره می‌شد. «یاقوت حموی» سیاح بزرگ عرب هنگام فرار از دست مغولان در سال 617 هـ.ق از این قریه یاد کرده است.
با سکونت اهالی ری پس از زلزله‌های متناوب و نیز حمله مغولان، تهران به تدریج از شکل روستا بیرون آمد و به شهرکی تبدیل شد که دارای چهار امامزاده و چند بقعه متبرکه بود.
به عنوان اولین امامزاده‌های تهران باید از امامزاده زید، یحیی، اسماعیل و سیدنصرالدین نام برد. در این دوره کشاورزی و باغداری توسعه پیدا کرد و این امر نظر مهاجمان و ساکنان روستاهای اطراف تهران را به خود جلب کرد.
این وضع تا پایان دوره‌های ترکمانان و اوایل صفویه دوام یافت.
منطقه تاریخی ری به علت موقعیت خاص جغرافیایی، محل برخورد اندیشه‌ها و عقاید و باورهای گوناگون مذهبی بوده است، زیرا با قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم که شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه جهان آن روزگار را به هم پیوند می‌داد، هر نوع دیانتی از این دیار گذر می‌کرد و در نتیجه، ناآشنایی و بیگانگی پدید نمی‌آمد.
آثار پیدا شده از عهد قدیم در ری و پهنه تهران بزرگ و نیز نوشته‌های مورخان گذشته نشان دهنده اعتقادات مزداپرستی و زردتشتی گری ساکنان منطقه و آداب و رسوم رایج در میان آنها است.
یهودیان بسیاری به دلیل اجتماعی و اقتصادی و نیز به سبب قرار گرفتن ری در مسیر راه ابریشم در این شهر سکونت داشته و دارای کنیسه‌ها و محلات و دکان‌های خاص خود بوند.
همچنین نشانه هایی از سکونت مسیحیان و به احتمال نسطوریان در منطقه موجود است. با ظهور اسلام و فتح ری در سال 22 ه.ق اندک اندک مردم منطقه به دیانت اسلام گرایش یافتند و از همان آغاز با پیدایش فرق و مذاهب گوناگون در اسلام، شیعه و سنی در کنار هم زندگی کرده اند.
مذهب منطقه تاریخی ری به علت موقعیت خاص جغرافیایی، محل برخورد اندیشه‌ها و عقاید و باورهای گوناگون مذهبی بوده است، زیرا با قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم که شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه جهان آن روزگار را به هم پیوند می‌داد، هر نوع دیانتی از این دیار گذر می‌کرد و در نتیجه، ناآشنایی و بیگانگی پدید نمی‌آمد.
آثار پیدا شده از عهد قدیم در ری و پهنه تهران بزرگ و نیز نوشته‌های مورخان گذشته نشان دهنده اعتقادات مزداپرستی و زردتشتی گری ساکنان منطقه و آداب و رسوم رایج در میان آنها است.
یهودیان بسیاری به دلیل اجتماعی و اقتصادی و نیز به سبب قرار گرفتن ری در مسیر راه ابریشم در این شهر سکونت داشته و دارای کنیسه‌ها و محلات و دکان‌های خاص خود بوند.
همچنین نشانه هایی از سکونت مسیحیان و به احتمال نسطوریان در منطقه موجود است. با ظهور اسلام و فتح ری در سال 22 ه.ق اندک اندک مردم منطقه به دیانت اسلام گرایش یافتند و از همان آغاز با پیدایش فرق و مذاهب گوناگون در اسلام، شیعه و سنی در کنار هم زندگی کرده اند.

نژاد:

تمدن هایی که در حوزه استان تهران از دیرباز وجود داشته اند نشانه هایی از سکونت و پیدایش تمدن‌های این منطقه رانشان می‌دهند. در این میان «چشمه علی» ری که مربوط به 6200 سال قبل است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
گروهی که بیش از 6000 سال پیش در این حوزه ساکن بودند از اولین اقوام و نژادهای بومی منطقه محسوب می‌شوند. تمدنی که توسط این اقوام در چشمه علی ری متولد شد و رشد کرد بسیار قدرتمند بود و با نفوذ به خارج از حوزه چشمه علی مانند ساکنان تپه سیلک، قره تپه شهریار، موشلان تپه اسماعیل آباد، تپه حصار دامغان و تپه آنو و نمازگاه در ترکستان و شرق ایران تا بلوچستان، کم کم توانست بر دیگر اقوام تاثیر گذارد و آنها را جذب قدرت و عظمت خود نماید.
این گروه از ساکنان اولیه و اصلی استان تهران به شمار می‌روند که بعدها به شکل‌های گوناگون در تپه دروس، قیطریه و بسیاری از نقاط استان تهران پراکنده شدند.
ناهمواری ها:
استان تهران در جنوب مرکز رشته کوه‌های البرز که در شمال ایران از آذربایجان تا خراسان با جهت غربی– شرقی کشیده شده، قرار دارد. رشته کوه البرز به سه دیواره تقسیم می‌شود:

دیواره شمالی: ارتفاعات محدودی از این دیواره در استان تهران و بقیه آن در استان مازندران قرار دارد.

دیواره میانی: حد شمال استان را تشکیل می‌دهد و مرتفع‌ترین قسمت رشته کوه‌های البرز مرکزی است. کوه دماوند و قله آن به ارتفاع 5671 متر در این قسمت قرار دارد.
قله دماوند نهمین قله مرتفع دنیا به شمار می‌رود. این دیواره عظیم کوهستانی به صورت کوه‌های (کندوان) و پس از آن کوه‌های (طالقان) در شمال غربی استان، تا محل اتصال رود (الموت) به (طالقان رود)، ادامه می‌یابد.
در شمال شرقی نیز این دیواره با نام رشته ارتفاعات فیروزه کوه و سواد کوه تا دره رود فیروزه کوه (شعبه اصلی حبله رود) که از جنوب دامنه شرقی آن می‌گذرد، امتداد می‌یابد.
در شرق دره فیروزه کوه که پس از دریافت شعباتی حبله رود نامیده می‌شود، ارتفاعات (شهمیرزاد) شروع می‌شود.

دیواره جنوبی: سومین بخش ار ارتفاعات مرکزی است که رودخانه جاجرود و کرج آن را بریده و به سه قسمت جدا از هم تقسیم نموده است. این سه قسمت عبارتند از :
- کوه‌های لواسانات که بین دره‌های رود دماوند و جاجرود قرار دارند و در شمال به دره (رود لار) محدودند.
- دنباله این کوه‌ها در شرق جاده آب علی به نام قره داغ و دماوند تا دره حبله رود امتداد یافته اند.
- کوه‌های شمیرانات که بین سرچشمه‌های جاجرود و کرج قرار دارند و بلندترین نقطه آنها توچال با ارتفاع 3942 می‌باشد.
علاوه بر این سه دیواره کوهستانی، در جنوب و شرق دشت تهران کوه هایی با ارتفاع کم وجود دارند که مهمترین آنها کوه‌های حسین آباد و نمک در جنوب و بی بی شهربانو و القادر در جنوب شرقی و ارتفاعات قصر فیروزه در شرق است.

آب و هوا:
در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته است. سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم استان تهران نقش موثری دارند:

کویر یا دشت کویر:
مناطق خشک مانند دشت قزوین، کویر قم و مناطق خشک استان سمنان که مجاور استان تهران قرار دارند، از عوامل منفی تاثیر گذار بر هوای استان تهران هستند و موجب گرما و خشکی هوا، همراه با گرد و غبار می‌شوند.

رشته کوه‌های البرز:
این رشته کوه‌ها موجب تعدیل آب و هوا می‌شود.

بادهای مرطوب و باران زای غربی:
این بادها نقش موثری در تعدیل گرمای سوزان بخش کویری دارند، ولی تاثیر آن را خنثی نمی‌کنند.

استان تهران را می‌توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:

اقلیم ارتفاعات شمالی: بر دامنه جنوبی، بلندی‌های البرز مرکزی در ارتفاع بالای3000 متر قرار گرفته و آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب و سردسیر با زمستان‌های بسیار سرد و طولانی دارد.
بارزترین نقاط این اقلیم، دماوند و توچال است.

اقلیم کوهپایه: این اقلیم در ارتفاع دو تا هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و سردسیر و زمستاهایی به نسبت طولانی است. آب علی، فیروزه کوه، دماوند، گلندوک، سد امیر کبیر و دره طالقان در این اقلیم قرار دارند.

اقلیم نیمه خشک و خشک: با زمستان‌های کوتاه و تابستان‌های گرم، در ارتفاعات کم‌تر از 1000 متر واقع شده است. هر چه ارتفاع کاهش می‌یابد، خشکی محیط بیشتر می‌شود.
ورامین ،شهریار و جنوب شهرستان کرج در این اقلیم قرار گرفته اند.
هوای تهران در مناطق کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و در دشت، نیمه بیابانی است. تهران در مرز شرایط جوی بری و اقیانوسی قرار گرفته و تمایل آن به موقعیت بری بیشتر از وضعیت اقیانوسی است.
پوشاک مردانه

سرپوش ها: شامل کلاه نمدی که کلاه لبه کوتاهی شبیه عرقچین است. کلاه حسن بیگی که لبه ای بلندتر دارد، کلاه نیمچه بختیاری، کلاه فراشی، کلاه بختیاری که قسمت بالای آن پهن و هر چه به دهانه می‌رسید جمع می‌شد، کلاه تخم مرغی که شبیه نصف تخم مرغ بود، کلاه پوستی، کلاه مقوایی، کلاه پهلوی، شال.

تن پوش ها: شامل پیراهن، شلوار، قوای مراد بیگی، قوای معمولی، سرداری، پستک.

پوشاک زنان
پوشاک زنان در دوره قاجاریه به شیوه دوره زندیه بود. در این دوره اغلب برای روبند پارچه سفید انتخاب می‌شد که بلندی آن در بیشتر مواقع تا زانو نیز می‌رسید.
روی روبندو در جلوی چشم‌ها تکه‌های توری تعبیه می‌شود. پاپوش زنانه در دوره قاجاریه با دوره‌های قبل فرقی نداشت و عموماً نعلین و ساغری نوک برگشته استفاده می‌شد.
طرح گالشی، کفش نرم پاشنه و خط دور کفش، معرف اندازه آن بود. سه خط کوچکترین و هفت خط بزرگترین شماره کفش به شمار می‌رفت. از کفش‌های فرنگی دوز زنانه نیز باید یاد کرد.
پیراهن بانوان معمولاً از ململ سفید بود. ارخالق‌ها گاه تا ران نیز می‌رسید. این دامن را پرچین تهیه می‌کردند و آن را شلیته می‌نامیدند. نوعی دامن شلواری هم «تنبان» نامیده می‌شد.
تنبان شبیه شلیته بود با این تفاوت که مانند شلیته وسط آن باز نبوده و از وسط دو قسمت جلو و عقب به هم دوخته می‌شد.
سرپوش: برای سرپوش نیز چهار قد توری به شکل چهارگوش بریده می‌شد. آنگاه به شکل مثلث آنها را تا می‌کردند و طوری آن را به سر می‌انداختند که زاویه قایم در پشت سر و دو گوشه دیگر بر روی سینه‌ها و در زیر گلو به هم می‌رسید و به وسیله گره زدن و یا سنجاق آن را بر سر محکم می‌کردند.
زبان اصلی مردم تهران و استان تهران، فارسی است. اما در بعضی نقاط زبان‌های محلی نیز دیده می‌شود که در مجموع از لهجه‌های فارسی محسوب می‌شوند. به طور کلی زبان و گویش‌های دیگری مانند آذری، گیلکی، لری، مازندرانی نیز به دلیل مهاجرت‌ها به آن افزوده شده است.
بیشتر صنایع دستی استان عبارتند از: قلم زنی روی مس و برنج، خراطی و سبد بافی، خاتم کاری، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلوبافی، نقاشی روی چرم، قالی بافی و چاپ باتیک، سفال گری، حصیر بافی، ورنی بافی و دست بافی، جاجیم و گلیم، چنته، روبه پشتی، جوال، خورجین.
وجود رودخانه‌های همیشگی مانند رودخانه کرج، رودخانه جاجرود، رود لار، حبله رود، رود شور یا ابهررود و طالقان‌رود موجب شده تا استان تهران از لحاظ منابع آب کمبودی نداشته باشد.
بیشترین رودخانه‌های استان از کوههای البرز سرچشمه می‌گیرند. در استان تهران قنات‌های زیادی وجود داشته که در گذشته نه چندان دور در تأمین آب مورد نیاز مناطق شهری و روستایی سهم بسزایی داشته‌اند.
ولی امروزه با استفاده از امکانات آب لوله‌کشی که از سدهایی چون سد امیرکبیر، لتیان و رود لار تأمین می‌شود، آب قنات‌ها و چشمه‌ها فقط برای کشاورزی و آبیاری مصرف می‌شود و فقط بعضی چشمه‌ها، به ویژه چشمه‌های آب معدنی که بیشتر در شمال شرقی استان متمرکزند، اهمیت سابق خود را حفظ کرده‌اند.
مهم‌ترین این چشمه‌ها عبارت‌اند از: چشمه اعلا دماوند، چشمه قلعه دختر، چشمه آب علی هراز، چشمه وله در گچسر، چشمه شاه دشت کرج، چشمه علی در شهرری، چشمه تیزآب، چشمه گله گیله و....
منبع :http://www.ichto.ir/
http://www.ostan-th.ir/
http://fa.wikipedia.org/

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

رزرو بهترین هتل‌های داخلی در تعطیلات نوروز

به تعطیلات نوروز که نزدیک می‌شویم، تب و تاب سفر بیشتر می‌شود. برخی از مسافران سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند، اما برای بعضی دیگر سفرهای داخلی با توجه به هزینه‌های کمتر مقرون به صرفه‌تر است. این دسته از مسافران از چندین ماه قبل برای خرید بلیط هواپیما یا رزرو بهترین هتل های داخلی در تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی می‌کنند. بسته به مقصدی که دارید فقط باید یک منبع معتبر برای رزرو هتل ارزان داخلی پیدا کنید!

... ادامه مطلب
رزرو بهترین هتل‌های داخلی در تعطیلات نوروز

کمد شیشه ای طرح دار

کمد شیشه ای طرح دار که در این سبک کمد دیواری به آن درب پنکه ای نیز می گویند. دارای طبقه بندی و کشو و جا لباسی است که این دکور شامل ویترین با در شیشه ای می باشد که به عنوان دکور نیز کاربرد دارد. کابینت های دیواری را می توان به طور عمده بر اساس نیاز طبقه بندی و در سبک های مدرن و کلاسیک تولید کرد.

... ادامه مطلب
کمد شیشه ای طرح دار

اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید

مراکز خرید متعدد، تهران را تبدیل به بهشتی برای عاشقان خرید در ایران کرده است؛ مراکز خریدی که علاوه بر لذت خرید، تفریحاتی را نیز برای شما در نظر دارند.

اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید تهران با وجود بازارها، مراکز خرید و پاساژهای فراوان، مقصدی مناسب برای خرید انواع کالاها از پوشاک و وسایل شخصی گرفته تا لوازم‌خانگی و الکترونیکی به شمار می‌آید؛ مراکز خرید مدرنی که امروزه تنها محلی برای خرید کردن نیستند و با وجود خدمات و امکانات رفاهی و تفریحی، به یکی از جاذبه‌های اصلی شهری تبدیل شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین مراکز خرید تهران و امکانات آن‌ها آشنا کنیم.

بام لند؛ منطقه چیتگر مجموعه تفریحی تجاری بام لند یکی از مشهورترین و جدیدترین مراکز خرید لوکس غرب تهران در منطقه ۲۲ شهرداری است که علاوه بر خرید، امکانات تفریحی و رفاهی چون کافه و رستوران‌های متعدد، وی آر لند، کشتی تفریحی، قایق‌سواری، واقعیت مجازی زاویه، ماهیگیری، شهر بادی (دارت بادی، فوتبال حبابی و فوتبال صابونی)، فوتبال دستی انسانی، اسکای فلایر، شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن، پرش آزاد، مجموعه ساحل شنی پرشین و پیست پاتیناژ را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. این مرکز خرید از ۱۲ ویلای دو طبقه تشکیل می‌شود که برخی از لوکس‌ترین و بهترین فروشگاه‌های مد و لباس، لوازم‌خانگی، جواهرات، ساعت، اسباب‌بازی، خانه شکلات، موتورسیکلت و غیره در آن‌ها جای دارند.

نزدیکی بام لند به دریاچه چیتگر و معماری تلفیقی (معماری قدیمی ایرانی نظیر بادگیرهای یزد و ستون‌های تخت جمشید و عناصر مدرن)، این مرکز خرید را تبدیل به مکانی محبوب در میان تمام اقشار جامعه کرده است. مساحت مجموعه بام لند ۶۰ هزار متر است که بیش از ۱۳ هزار متر مربع آن به فضای تجاری اختصاص دارد. بام لند نخستین مرکز خرید خطی ایران در فضای باز و یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌آید.

مرکز خرید میلاد نور؛ شهرک غرب مرکز خرید میلاد نور مرکز خرید میلاد نور یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین مراکز خرید شهرک غرب است که در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد. در این مرکز خرید با ۳۵۷ واحد تجاری، انواع کالاها و برندهای مشهوری چون آدیداس، پوما، پیرگاردین، دسینی، مادرکر، فورجینال، آیس، ورساچه، دیزل، لیوایز، جردانو، دولچه گابانا بامبو، بوفالو، ماکسیم و... به مشتریان عرضه می‌شوند.

طبقه‌های مختلف مرکز خرید میلاد نور شامل فروشگاه‌های متنوعی است. طبقه اول به کیف و کفش، پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، شال و روسری، طبقه دوم به بورس جواهرات، طلا و ساعت و طبقه سوم به پوشاک، لوازم تولد و تزئینی اختصاص دارد. در طبقه چهارم نیز می‌توانید سری به مغازه‌های پوشاک، کیف و کفش، فرش، لوازم دکوری، لوازم جانبی کامپیوتر، صنایع دستی و غیره بزنید. در طبقه پنجم فروشگاه‌های سرویس خواب کودک و نوجوان، لوستر، لوازم تزیینی، لوازم آشپزخانه، مبلمان، کمد، سیسمونی و غیره به چشم می‌خورند. رستوران ملل در طبقه ششم، فود کورت با انواع غذاهای بین‌المللی و کافی‌شاپ با دکوراسیون زیبا نیز از خدمات رفاهی این مرکز خرید هستند.

مجتمع تجاری کوروش؛ بزرگراه شهید ستاری مجتمع تجاری کوروش یا کوروش مال از مراکز لوکس و مدرن در شمال غرب پایتخت به شمار می‌آید که محصولات متنوعی مانند پوشاک زنانه و مردانه، اسباب‌بازی، لوازم‌خانگی، سیسمونی، لوازم آرایشی، طلا و جواهر، موبایل، آجیل خشکبار و غیره را به مشتریان عرضه می‌کند. در این مرکز خرید می‌توانید از برندهای ایرانی و بین‌المللی نظیر آدیداس، اورسی، ریباک، اسکچرز، پوما، نوین چرم و غیره خریدی باکیفیت را تجربه کنید.

تراریوم یا باغ شیشه‌ای از وجوه تمایز کوروش ‌مال نسبت به سایر مراکز خرید تهران است؛ باغی که چشم‌اندازی زیبایی به بورس موبایل کوروش در ورودی شمالی آن بخشیده است. روف گاردن این مرکز خرید، به دو صورت سر باز و سرپوشیده در فضایی متمایز، امکان پذیرایی از بیش از ۶۵۰ نفر با بهترین برندهای غذایی را دارد. فودکورت طبقه دوم با عرضه انواع پیتزا، همبرگر، کباب‌ ترکی و فست‌فود مکزیکی، پردیس سینمایی با ۱۴ سالن مجهز به تجهیزات نور و صدا از کانادا و صندلی‌هایی از کشور فرانسه، سرزمین بازی، کتاب فروشی، بورس موبایل و رایانه، باجه بانک ملت، داروخانه، کارواش، هایپر استار، گل‌فروشی، خانه کودک، پارکینگ و غیره از دیگر امکانات پاساژ کوروش هستند.

مرکز خرید سانا؛ بلوار اندرزگو مرکز خرید سانا مرکز خرید سانا در شمال شهر تهران مناسب افرادی است که به‌دنبال خرید برندهای معروف خارجی و ایرانی در فضایی مدرن هستند. این مرکز خرید ۱۳ طبقه در سال ۱۳۹۶ افتتاح شده است و با مساحت کلی بیش از ۲۰ هزار متر مربع شامل ۹,۴۰۰ متر مربع واحد اداری، ۱۰,۵۰۰ متر مربع واحد تجاری، ۳,۰۰۰ متر مربع رستوران و فودکورت سرباز و سرپوشیده و همچنین پارکینگی طبقاتی می‌شود. انواع فروشگاه‌های مرکز خرید سانا به عرضه انواع کالاها مانند پوشاک مردانه، زنانه و بچه‌گانه، لوازم و لباس ورزشی، کیف و کفش، لوازم لوکس خانه، عطر و آرایشی، الکترونیک و موبایل، فرهنگی و هنری و صنایع دستی، ساعت و عینک، سیسمونی، اسباب‌بازی و جواهرات مشغول هستند.

اگر به‌دنبال کالای برند هستید، به‌راحتی می‌توانید فروشگاه‌های برندهای معتبر خارجی و داخلی مثل بنتون، مانگو، اسپرینگ فیلد، جین وست، نیو بالانس، آدیداس، جی اوکس، درسا، سواروسکی را در مرکز خرید سانا پیدا کنید. از امکانات این مرکز خرید می‌توان به شهربازی فانی‌باس، شهر مشاغل لیتل‌باس، اسباب‌بازی ماتی‌لوس، موسسه سانا یوگا، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بهداری، ارائه ویلچر و کالسکه، جایگاه تعویض نوزاد، خانه بازی و... اشاره کرد. لازم به ذکر است که قیمت کالاها در مرکز خرید سانا نسبتا بالا و گران است؛ اما در برخی از زمان‌های سال فروش‌های ویژه‌‌ای با تخفیف برای مشتریان در نظر گرفته می‌شوند.

مرکز خرید پالادیوم؛ زعفرانیه مرکز خرید پالادیوم یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مراکز خرید ایران و تهران به شمار می‌آید که به‌دلیل عرضه بهترین برندهای داخلی و خارجی همچون آدیداس، نایکی، پوما، ریباک، جین وست، منگو، جنیفر، تی تی، پاما و پونت در زمینه‌ پوشاک، طلا و جواهرات، اسباب‌بازی، خوراکی (انواع شیرینی و شکلات، خشکبار و قهوه)، محصولات فرهنگی، کتاب و لوازم‌التحریر شهرت زیادی در میان علاقه‌مندان به خرید دارد. این مرکز خرید یک مجموعه تجاری و تفریحی کامل است و از امکانات آن می‌توان به باشگاه ورزشی، مهدکودک، کتابخانه، خانه بازی، فودکورت‌ها و رستوران‌ها، پارکینگ، سوپرمارکت، داروخانه و موسسه موسیقی اشاره کرد.

 ساختمان پالادیوم در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع واقع شده و دارای ۱۵۰ واحد تجاری، ۱۲۰ فروشگاه و واحد خدماتی و ۲۵ رستوران، کافی‌شاپ و فودکورت است. این ساختمان از ضلع جنوبی ۱۳ طبقه، از ضلع شمالی ۱۱ طبقه و از سمت همکف ۶ طبقه دارد. ساخت این مرکز خرید مجلل در سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال ۱۳۹۱ تمام شد.

... ادامه مطلب
اگر در تهران می‌خواهید خرید کنید، به این مراکز سر بزنید

نمای مدرن از شیشه ساختمان

نمای مدرن از شیشه ساختمان  یکی از ازپرطرفدارترین نماهایی است که برای ساختمان های چندین طبقه و حتی برج ها از آن نیزاستفاده می شود و در ادامه به این موضوع می پردازیم.

نمای مدرن از شیشه ساختمان نمای ساختمان یکی از مهمترین المان ها در ظاهر یک بنا می باشد  که برای  ساختمان با توجه به کارایی آن از متدهای مختلف استفاده می شود تا نمای آن به بهترین شکل ممکن ساخته شود.

معمولا برای بناهای تجاری و اداری نمای مدرن از شیشه ساختمان استفاده می‌ شود که  معمولا این متد برای ساختمان های مسکونی مورد تایید نیست که  مهندسین معمار ازاین نوع نما در ساختمان های مسکونی خیلی کم استفاده می کنند.

انواع نمای مدرن از شیشه ساختمان

1. نمای فریم لس:  یکی از انواع نمای مدرن از شیشه ساختمان می باشد  مزایای مهم آن می توان به نصب راحت ،آسان بودن تعویض شیشه، مقاومت در برابر زلزله و استفاده از رنگ های مختلف نام برد. از این مدل بیشتر برای ویلاهای مسکونی استفاده می شود.

2. نمای کرتین وال: از این نما نیز برای ساخت ویلا استفاده می شود که ویژگی های مهم این نما عبارتند از:  محاسبه فشار باد و بار بر روی ساختمان ، جلوگیری ورود گرد و غبار، عدم ایجاد سر و صدا به داخل ساختمان، عایق حرارتی بودن و استفاده از رنگ های مختلف  می باشد.

3.نمای شیشه ای اسپایدر:  یکی دیگر از انواع نمای مدرن از شیشه ساختمان نمای شیشه ای اسپایدر می باشد که این مورد برای استفاده در فروشگاه ها و نماهای تجاری می باشد.

از ویژگی های نمای شیشه‌ای اسپایدر می توان به کمترین میزان استفاده از فریم، نصب راحت، شفافیت بالا ، ظاهری زیبا و ایمنی بسیار بالای آن اشاره کرد.

4.نمای شیشه بالکن: یکی دیگر از انواع نمای مدرن از شیشه ساختمان نمای شیشه بالکن می باشد که بیشتر برای ساختمان های مسکونی از آن استفاده می شود که نحوه باز و بسته شدن آن به صورت ریلی است.

 

تابلوی شیشه ای در حال حاضر استفاده از شیشه در دکوراسیون خانه های مختلف بسیار زیاد شده است که یکی از آنها تابلو شیشه ای می باشد. این تابلوها می توانند دکوراسیون داخلی منزل را از حالت خسته کننده به دکور های امروزی درآورد.

برای تولید تابلو شیشه ای از شیشه سکوریت استفاده می شود و سپس نقش های مختلفی روی آن به کار می رود که باعث افزایش طول عمر و استحکام  این تابلو ها می شود.

نمای مدرن از شیشه ساختمان تابلو شیشه ای ویژگی های منحصر به فردی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

1.کیفیت عالی: برای ساخت این تابلو از دستگاه تمام اتوماتیک استفاده می‌شود و رنگ هایی که داخل این دستگاه ریخته می شوداز رنگ های بسیار مرغوب می باشد به همین دلیل کیفیت نهایی تابلو کیفیت بالایی خواهد داشت.

2.ساخت تابلو شیشه ای در سایزهای مختلف: شما می توانید این تابلو ها را  سایزهای متفاوت سفارش دهید مثلاً سایز بزرگ، سایز کوچک و سایزهای تکه تکه که به نسبت سایز و اندازه تابلو باید در قسمت های مختلف منزل نصب شود

3. قیمت مناسب:  با توجه به اینکه اکثر این تابلوها به وسیله دستگاه های تمام اتوماتیک ساخته می شوند و به صورت دست ساز نیستند از قیمت پایین تری نسبت به تابلوهای دیگری که به صورت هنری و دستی ساخته می شوند برخوردار می باشند.

انواع تابلو شیشه ای انواع تابلو شیشه‌ای را به صورت خلاصه را برای شما توضیح می دهیم:

1.هوشمند: این تابلو با استفاده از مدارهای الکتریکی به حالت های مات و شفاف تغییر حالت می دهد.

2.اسیدی: در این مدل با استفاده از اسید های مخصوص روی شیشه طرح های مختلف ایجاد می کنند.

3.طرح دار:  با استفاده از دستگاه های سند پلاست طرح سه بعدی روی شیشه پیاده می‌شود.

4.حکاکی شده:  در این روش طرح های مختلف روی شیشه تراشیده می شود.

5.نورمخفی دار:  از نور برای اطراف شیشه و یا پشت طرح های حکاکی شده استفاده می شود تا زیبای این تابلوها چند برابر شود.

6.سه بعدی: در این روش از دو مدل شیشه استفاده می شود شیشه اول برای طراحی و شیشه دوم را روی شیشه اول قرار می‌دهند.

7.اکرلیک: این تابلوها با استفاده از پودر اکلیلیک ساخته می شوند و بیشتر برای نمای داخلی ساختمان به کار می رود.

 

پوشاندن دید در تراس با توجه به بالا رفتن جمعیت و ساخته شدن ساختمان های بسیار زیاد، برای حفظ حریم شخصی و پوشاندن دید در تراس به چند راهکار بسیار کاربردی و مهم اشاره می کنیم  که با توجه به این موارد می‌تواند نتیجه بسیار مطلوبی را بگیرید.

استفاده از پرده های بلند و قابل جمع شدن می توان  یکی از راههای پوشاندن دید در تراس باشد اما این روش بیشتر برای خانه های ویلایی قابل استفاده می باشد و به خاطر آلودگی های داخل شهرهای بزرگ استفاده از این مورد بسیار وقت گیر و هزینه ساز می باشد.

مورد بعدی که در پوشاندن دید در تراس  به ما کمک می کند استفاده از کرکره های فلزی می باشد که این مورد از مورد قبلی بهتر جواب می دهد  چون کرکره های فلزی کمتر گرد و غبار و آلودگی های محیط را جذب خود می کند.

یکی از بهترین راه هایی که برای پوشاندن دید در تراس می توان استفاده کرد به کارگیری درختچه های بلند است که این کار هم برای زیبایی ساختمان ها وهم ایجاد حس بهتر به افراد کمک بسزایی می کند.

همچنین  با توجه به اینکه گیاهان آلودگی ها را از خود دور می کنند  نیاز به شستشوی مداوم و مراقبت‌های بسیار سخت ندارد.

ایده های پوشاندن دید درتراس برای خانه های ویلایی با توجه به وجود ساختمان های بسیار در شهرهای بزرگ خانه های ویلایی نیز در معرض دید بیشتری قرار دارند که در این قسمت به چند ایده برای پوشاندن دید در تراس برای خانه های ویلایی اشاره می شود:

استفاده از انواع آلاچیق ها و گل های رونده، ساخت سقف های متحرک و  سایبان ها دستی مواردی است که افرادی که دارای خانه های ویلایی می باشند از آن استفاده می کنند تا هم ظاهر بسیار زیبایی به محل سکونت خود بدهند و هم در معرض دید افراد مزاحم قرار نگیرند.

... ادامه مطلب
نمای مدرن از شیشه ساختمان

اطلاعات بیشتر...