1 5

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : گرم
نام قدیم : خراسان جنوبی
مساحت : 953385
جمعیت : 662534
استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای 82864 کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که بین 57 درجه و 46 دقیقه تا 60 درجه و 57 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 35 دقیقه تا 34 درجه و 14 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و 47/5 % از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است .
این استان از شرق، با کشور افغانستان، از شمال به استان خراسان ...مشاهده کامل متن رضوی ، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است. براساس آخرین تقسیمات کشوری، خراسان جنوبی دارای 6 شهرستان (بیرجند، قائنات، درمیان، سرایان، سربیشه و نهبندان) با مرکزیت بیرجند، 17 شهر، 16 بخش، 42 دهستان، 2061 آبادی دارای سکنه و 5041 آبادی خالی از سکنه می‌باشد.
آب و هوا اقلیم استان از نوع خشک و بیابانی است که متوسط بارندگی سالیانه استان به 150 میلیمتر می‌رسد. حداکثر دمای سالانه 44 و پایین‌ترین دمای ثبت شده 5/21ـ درجه سانتیگراد گزارش شده است.
آثار و بناهای تاریخی و کهن این سرزمین نشان از عظمت و دیرینگی فرهنگ و تمدن اقوام ساکن در منطقه دارد. از لحاظ فرهنگ، علم و معرفت این دیار یکی از درخشان‌ترین نقاط ایران به شمارمی رود.
مطالعات باستان شناسی در بیرجند حاکی از استقرار اقوام کهن پیش از تاریخ و دوره‌های متاخر در این حوزه دارد.
بهترین اثر بجای مانده از اقوام باستانی نگاره‌های موجود در سنگ نگاره «لاخ مزار» و محوطه‌های باستانی متعددی است که در منطقه وجود دارد. از دوران تاریخی نیز آثاری بدست آمده که حکایت از حضور سلسله هایی چون اشکانیان و ساسانیان دارد.
کشف سنگ نگاره‌های لاخ مزار در روستای کوچ از توابع بخش مرکزی بیرجند که مربوط به چند هزار سال قبل است مهر تائیدی بر سابقه استقرار بشر و فرهنگ متعالی آنها در این خطه می‌باشد.
این سنگ نگاره‌ها دارای تنوع و گوناگونی زیادی هستند. از میان آنها می‌توان به مواردی چون کتیبه ها، نقوش انسانی و حیوانی، علائم، نمادها و خطوط تصویری اشاره کرد.
آب و هوا : اقلیم استان از نوع خشک و بیابانی است، اما با توجه به موقعیت قرارگیری مناطق پست یا مرتفع، به دو دسته تقسیم می‌شود:
الف) اقلیم خشک و گرم: شامل دشتها و مناطق هموار مرکز، غرب و جنوب استان
ب) اقلیم خشک و ملایم: که دربخشهای مرتفع شمالی، شمال غربی استان واطراف بیرجند مشاهده می‌شود.


موقعیت طبیعی : استان از نظر ناهمواریها تقریباً به دو قسمت «کوهستانی و مرتفع» و «پست و هموار» تقسیم می‌شود. قسمتهای کوهستانی بیشتر در شمال و شمال غرب استان و قسمتهای پست و هموار در دشتهای مرکز و جنوب استان واقع شده اند.مناطق پست و هموار استان شامل زمینها و دشتهای همواری هستند که در قسمتهای مرکزی، غربی و جنوب غربی استان قرار گرفته اند.
از نظر کشاورزی، دامپروری و احداث راههای ارتباطی از اهمیت خاصی برخوردارند. دشتهای جنوب و جنوب غربی استان حاوی نمکزارها و نقاط پست و کم ارتفاعی هستند که گاهاً از هر نوع پوشش گیاهی عاری هستند و بدلیل مجاورت با حاشیه شمال کویر لوت، آب و هوایی خشک و خشن دارند و در معرض حمله شنهای روان قرار دارند.
به علت کمی نزولات جوی، فصلهای پرباران منتهی به ماههای پایانی زمستان و اوایل بهار هستند و میانگین بارندگی در فصول گرم و سرد سال به ترتیب 1/0 میلیمتر و 1/95 میلیمتر می‌باشد.قرارگیری استان در ناحیه آب و هوایی بیابانی (گرم و خشک) شرق ایران سبب شده تا اکثر جریانات رودخانه ای، موقت و فصلی بوده و رودخانه دائمی در استان وجود نداشته باشد.
تندابها و سیلابها در بسیاری از موارد بدلیل فقر پوشش گیاهی، سبب خرابی می‌شوند. بخشهای وسیعی از مرکز، غرب، شرق وجنوب استان با محدودیت منابع آب مواجه می‌باشند و منابع محدود آ ب زیر زمینی تنها امکانات تامین آب محسوب می‌شوند.قرارگیری گسل بزرگ نهبندان که به طول 750 کیلومتردر چندین شاخه موازی که از مرکز سیستان و بلوچستان و مرز پاکستان، تا شمال استان و نواحی جنوبی استان خراسان رضوی امتداد یافته، جدا از ایجاد زمین لرزه‌های پراکنده، سبب تشکیل ساختارهای متنوع زمین شناسی در طول میلیونها سال و تشکیل توده‌های سنگهای «گرانیت سبز» دراستان شده که بسیاری از گونه‌های آن شهرت جهانی دارند.
کشاورزی : در سال 84-83، مجموعاً 214274 هکتار زیر کشت محصولات زراعی و باغی قرار داشته که از این میزان 59515 هکتار اراضی دیم و 130234 هکتار اراضی آبی بوده اند.
یعنی بیش از 60 درصد از اراضی زیر کشت استان را اراضی آبی تشکیل داده ا ند.عمده‌ترین محصولات زراعی استان عبارتند از: گندم، جو، پنبه، چغندر قند، محصولات جالیزی و نباتات علوفه ای.
لازم به ذکر است استان خراسان جنوبی در تولید محصول چغندر قند، مقام هشتم کشوری را دارا می‌باشد.


دامپروری و شیلات: وجود واحد‌های دامی صنعتی و بومی متعدد و استخرهای سرد آبی و گرم آبی پرورش ماهی، این استان را در تولید گوشت سفید و قرمز به خودکفایی رسانده تا جایی که در صادرات گوشت سفید رشد چشمگیری مشاهده می‌شود.
از جمله مزیتهای نسبی این استان در زمینه دامپروری و پرورش طیور می‌توان به:
- وجود چرخه کامل تولید گوشت مرغ،
- سازگاری گوسفند بلوچی با شرایط آب و هوایی منطقه و تولید پشم بسیار مرغوب،
- پرورش بز کرکی و تولید کرک با ارزش اقتصادی بسیار بالا و وجود 15 درصد از کل شترهای کشور در این منطقه اشاره کرد.


صنعت: در بخش صنعت، تا پایان سال 85، تعداد 1353 مجوز صنعتی (جواز تاسیس و طرح توسعه) با پیش بینی سرمایه گذاری 24780.87 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 38373 نفر صادر گردیده است .همچنین تا کنون 184 واحد صنعتی با سرمایه گذاری بالغ بر 1743.7 میلیارد ریال و اشتغالزایی 5625 نفر در سطح استان به بهره برداری رسیده اند.


معدن: استان خراسان جنوبی به لحاظ معدنی از توانمندیهای قابل توجهی برخوردار است . در این استان به سبب دارا بودن شرایط خاص زمین شناسی، نشانه‌های معدنی فراوانی به چشم می‌خورد.
تعــداد کل معادن فعال استان تا پایان سال 85 تعداد 158 معدن بوده که برای 1921 نفر اشتغال مستقیم ایجاد نموده است.
میزان کل ذخیره برآورد شده معادن استان حدود 409 میلیون تن است و میزان استخراج بر اساس پروانه بهره برداری حدود 2/2 میلیون تن در سال می‌باشد. از 158 مـعدن استان خراسان جنوبی، 19 معدن در شهرستان بیرجند، 48 معدن در شهرستان نهبندان، 34 معدن در شهرستان سربیشه، 18 معدن در شهرستان قاین، 11 معدن در شهرستان سرایان، 9 معدن در شهرستان درمیان و 19 معدن در شهرستان فردوس قرار دارد.
میزان استخراج واقعی معادن استان سالانه حدود 5/1 میلیون تن (72% ظرفیت اسمی) برآورد می‌شود .

ویژگی موسیقی جنوب خراسان حرکات ریتمیک و نمایشی است. موسیقی در این منطقه به ویژه در شهرستان بیرجند از سابقه‌ای طولانی برخوردار است. این شهرستان دارای رقص‌ها و موسیقی‌های بسیار متنوعی است.
ریتم‌های پنج ضربی (سه‌تایی و دو تایی) متداول در این منطقه دارای ویژگی‌های خاص خود است و در دیگر نقاط ایران مرسوم نیست. در منطقه قهستان و بیرجند ترانه‌ها و آوازهای زیبا و حماسی‌ترین رقص‌ها و آهنگ‌های سازی و آوازی رواج دارد.
سازهای محلی بیرجند عبارتند از: دهل، سرنا (ساز)، دایره و نی که معمولا توسط خود نوازندگان ساخته می‌شوند.
برخی قطعات موسیقی ویژه رقص‌های محلی در این منطقه عبارتند از: اصیل، ناره ناره، چنشتی، چپ و راست، شیرجه، احوال، سه ضرب و... . علاوه بر رقص‌های انفرادی، دو نفره و گروهی، رقص‌های دیگری نیز وجود دارد که چون رقصندگان آن‌ها به چوب بازی نیز می‌پردازند، در ردیف « چوب بازی‌ها» به حساب می‌آیند.
این رقص‌ها پیچیده و سخت هستند و نیاز به مهارت، تمرین و انعطاف بدن دارد. آهنگ‌های ویژه چوب‌بازی عبارتند از: آزاد، کنار به خاک، وسط به خاک، پک پک، دست به خواب، پشت و گندم‌کاری.
آهنگ‌های متداول و قدیمی این منطقه نیز عبارتند از: عروس کشو (عروس‌کشان)، محمل، روش (شبیه مارش است)، نصر و جو (نصر و جان)، کوچه باغی، سبزه نمکی، غلام پخش، پیش باز، لالایی، استقبال (خوش‌آمدگویی) و غیره.
نوعی دو بیتی‌خوانی موسوم به (فراغی) نیز در این منطقه رواج دارد: روستاییان دایره‌وار دور هم می‌نشینند و هر یک با خواندن دو بیت از اشعار محلی به بیان هجران و فراق خود می‌پردازند.
شیوه خواندن یکسان و تکراری است و هر فرد بیت آخر را به گونه‌ای می‌خواند که نفر بعد از لحن خواندن آن می‌فهمد که نوبت اوست و باید فراغی را ادامه دهد.
پوشاک مردان
سرپوش : کلاه نمد: جنس آن از نمد و بغل‌های آن لبه‌دار است.
شب کلاه: جنس آن از کرک و پشم و به رنگ‌های سفید و سیاه است. در بیرجند درست می‌شد و روی آن مندیل می‌بستند.
مُندیل: شالی سفید یا سیاه است که طول آن حدود پنجاه سانتی‌متر و جنس آن از قمیس است.
کلاه دوره‌دار: دور تا دور آن لبه دارد و از جنس پشم است.
کلاه پهلوی یا شاهپوری: جلوی آن لبه گرد دارد و بیش‌تر به رنگ‌های تیره است. این کلاه را بیش‌تر جوانان بر سر می‌گذارند.
کلاه قرص: از کلاه پهلوی کمی تنگ‌تر است و در روستای چنشت به دور تا دور آن تسبیح و مهره آویزان می‌کنند.
عرقچین: شبیه عرقچین امروزی است، ولی اطراف آن را گل‌دوزی می‌کردند و پر از نقش و نگار بود.
کلاه ترمه: جنس آن از ابریشم قرمز بود و دور آن شیرازه داشت. این کلاه را طبقه اعیان به سر می‌گذاشتند.
گردن‌پیچ یا لنگته: مانند شال بود و آن را به گردن می‌بندند. جنس آن از کرک است.
تن پوش : جلیغه: بدون آستین و جلوی آن باز و دکمه‌دار است. پشت جلیغه از پارچة آستری است.
پیراهن: جنس آن از کرباس و به رنگ‌های سفید، تیره و خاکستری است. پیراهن بدون یقه و جلوی آن بسته است و فقط بالای آن دو یا سه دکمه دارد. بعضی اوقات دکمه بالای آن را در بغل گردن می‌گذاشتند.
قمیس: از پیراهن بلندتر و از دو پهلو باز است. تا زیر زانو را می‌پوشاند و به آن لباس افغانی هم می‌گویند.
لباده: از روی شانه تا زیر زانو را می‌پوشاند و جلوی آن باز است و سه یا چهار دکمه دارد. جنس آن از کرک و بیش‌تر به رنگ خاکی است.
نیم تنه: مانند کت‌های امروزی و بیش‌تر به رنگ‌های تیره است.
پالتو: لباس زمستانی است. جنس آن از پشم و بیش‌تر به رنگ‌های سبز، کبود و آبی است.
شلوار (تمبان): جنس آن از کرباس و رنگ‌های آن متفاوت و پاچه‌های آن گشاد است. به آن شلوار گشاد، بیژامه، لباس افغانی و شلوار دو لنگه نیز می‌گویند. شلوار دو لنگه از شلوار عادی خیلی گشادتر است.
قارت (جقه): شبیه کت ولی آستین‌ها و قد آن از کت بلندتر است. جنس جقه از پشم است.
قبا: بدون یقه و بیش‌تر به رنگ‌های سبز و قهوه‌ای است. از روی دوش تا زیر زانو را می‌پوشاند. سر آستین آن دکمه‌دار و جلوی آن دو یا سه دکمه دارد و بقیه آن باز است.
سینه بند: شبیه جلیغه ولی جلوی آن بسته است.
مچ پیچ: جنس آن از پارچه است و مردان آن را به مچ دستشان می‌بستند.
پاپوش : شامل گیوه، کفش ساده، ارسی، گولی، پوتین، کفش چوبی، کفش پونار، کفش چارق، کفش چپت و کفش تخت آجی است. این کفش‌ها در محل ساخته می‌شود و برخی نمونه‌های آن هنوز در روستاها متداول است.

پوشاک زنان
سرپوش : چهارقد: مانند روسری‌های امروزی ولی از آن بزرگ‌تر است. جنس آن از پنبه و بیش‌تر به رنگ سفید است.
دستمال: آن را روی چهار قد و به پیشانی می‌بستند و بیش‌تر رنگ‌های تیره به ویژه قرمز آن متداول بوده است.
روبند: پارچه‌ای و نازک بود و به وسیله دو بند به دور سر بسته و در جلو صورت آویزان می‌شد.
کلوته: به آن کلاه پول هم می‌گفتند و قسمت جلوی آن را با انواع سکه‌های نقره قدیمی تزیین می‌کردند.
کوسه: شبیه چهار قد ولی از آن نازک‌تر بود و در تابستان‌ها استفاده می‌شد.
عرقچین: شبیه عرقچین‌های امروزی بود و روی آن نقش و نگار داشت.
تن پوش : پیراهن یا (پهره): از روی شانه تا زیر زانو را می‌پوشاند و جلوی آن به اندازه سه دکمه باز است. در برخی نقاط نوع بدون دکمه آن نیز رایج است.
دالاق: شبیه جوراب است و از نوک پا تا کمر را می‌پوشاند.کمر آن بند دارد و دور کمر بسته می‌شود.
شلیته: نوعی دامن چین‌دار و بسیار گشاد است و از کمر تا زیر زانو را می‌پوشاند.
شلوار: جنس آن کرباس و گشاد و بلند است. به آن شلوار تخته‌دار و شلوار دو لنگه نیز می‌گویند.
یل: شبیه جلیغه و از آن بلندتر است. از مخمل و پارچه‌های قیمتی درست می‌شود و آن را با زیورآلات تزیین می‌کنند. جلوی یل باز است و معمولاً آن را در شب عروسی و یا زنان اعیان می‌پوشیدند.
چادر: بیش‌تر به رنگ‌های سفید و سیاه گل‌دار و شبیه چادرهای امروزی است. در روستای سربیشه چادر چهارگوش است و در روستای چنشت از چادر معمولی کوچکتر و کوتاه‌تر است و فقط از پشت سر آویزان می‌شود.پاپوش : شامل کفش تبلک‌دار، گرجی، گالش، کفش سوز و کفش ساده است.
هم‌چنین در بیرجند نوعی جوراب بافته می‌شود که به جوراب هفت رنگ معروف است.

به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی جنوب خراسان، نود و پنج درصد زعفران ایران و شصت درصد زعفران جهان در این منطقه تولید می‌شود. علاوه بر زعفران، زرشک، آلو بخارا، عناب، سنجد، بادام کوهی، گردو، کشک سیاه، کشک زرد، کشک زیره‌ای، قره قروت، برگه هلو و قالی در نقشها ، طرحها و رنگهای متنوع از سوغات بیرجند می‌باشند
کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیهٔ موتوری، محصولات فلزی، تجهیزات حمل و نقل، اکسید منیزیم، محصولات لاستیکی و پلاستیک، ماشین‌آلات و دستگاههای برقی، محصولات کانی غیرفلزی، کاغذ و محصولات کاغذی، ابزار پزشکی و اپتیکی، ساعت، رادیو و تلویزیون، فلزات اساسی، چوب و محصولات چوبی، منسوجات، مبلمان و صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح استان و نیز در ۵ شهرک صنعتی در بیرجند، فردوس، قاین، نهبندان و سربیشه مشغول فعالیت می‌باشند.

قالی‌بافی، سفالگری، رنگرزی، آهنگری، مسگری، حصیربافی، سبدبافی، نمدمالی، زیلوبافی، پارچه بافی، نوغان داری، ریسندگی، گلیم بافی، جاجیم بافی، زرگری، دباغی و سوزن‌دوزی، از جمله صنایع دستی استان خراسان جنوبی هستند.

منبع :http://www.ichto.ir/
http://www.tebyan.net/
http://fa.wikipedia.org/
ارگ کلاه فرنگى بیرجند

ارگ کلاه فرنگى...

ارگ کلاه فرنگى در استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند یادمانی منحصر به فرد و یادگاری از اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار می‌باشد که بین سالهای ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده است و در حال حاضر این ارگ در محل استانداری خراسان جنوبی واقع است. این بنا که امروزه با نام ارگ کلاه فرنگی شناخ...

اطلاعات | نقشه
قلعه رستم خوسف

قلعه رستم خوسف

قلعه رستم در جنوب شرقی شهر خوسف و در غرب روستای کوچکی به نام "گنج" بر فراز تپه‌‏ای رفیع که بر جلگه خوسف و دشت ماژان مشرف است، قرار دارد. منطقه خراسان جنوبی، این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۱۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. چون این قلعه در محلی واقع شد...

اطلاعات | نقشه
قلعه نهبندان

قلعه نهبندان

قلعه نهبندان از جمله آثار به جامانده تاریخى در خراسان جنوبى و در پنج کیلومتری شرق شهرستان نهبندان است که قدمت آن به دوران اشکانیان مى‏رسد و به گفته عده‏اى از صاحب‏نظران محل شهر باستانى «نِه» در آن جا بوده است. این بنا از چهار طرف به دشت‌های وسیع مشرف و این خود نشان اهمیت ویِژه آن است، ب...

اطلاعات | نقشه
عمارت و باغ اکبریه

عمارت و باغ اک...

باغ و عمارت اکبریه در در انتهای خیابان معلم، روستای اکبریه، واقع در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است و یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند است. باغ اکبریه با وسعتی در حدود 45069 متر مربع با شماره 2326 در 20 خردادماه سال 1378 هـ.ش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در نشست سی و پنجم...

اطلاعات | نقشه
باغ و قلعه مود - بیرجند

باغ و قلعه مود...

باغ و قلعه مود در حاشیه جنوبی روستای مود، در چهل کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد. در مرکز باغ محل تقاطع دو خیابان طولی و عرضی ساختمانی وجود دارد که متعلق به دوره صفویه است و در داخل باغ بقایای عمارتی عظیم با تزئینات زیبای نقاشی دیده میشود که عمارتی تشریفاتی بوده و شامل چند ایوان، بقایای...

اطلاعات | نقشه
موزه باغ اکبریه

موزه باغ اکبری...

این موزه به منظور نمایش آداب و رسوم و نوع پوشاک مردم ،مشاغل و حرف و هنرهای گوشه‌ای از معیشت، آداب و رسوم، مشاغل و حرف منطقه جنوب خراسان که در گذشته‌ای نه چندان دور مرسوم بوده و اکنون منسوخ شده است، تاسیس گردیده است. موزه مردم شناسی در طبقه اول کاخ موزه اکبریه و در سال 1374 بوجود آمد. ق...

اطلاعات | نقشه
آب انبار حاجی علی رضا بیک

آب انبار حاجی ...

قدمت این آب انبار به دوره قاجاریه بر می‌گردد . بانی و واقف این بنا « حاجی علی رضا بیک » می‌باشد و این بنا در زمان حشمت الملک ساخته شده است . آب انبار در نواحی گرم و خشک از جمله ملزومات مهم برای تداوم زندگی در این مناطق بوده و در اکثر محلات شهری و روستاها یک یا چند آب انبار وجود داشته ...

اطلاعات | نقشه
آب انبار بجد

آب انبار بجد

آب انبار بجد در داخل روستای بجد واقع شده است و متعلق به دوره قاجاریه است . این آب انبار شامل ورودی ، پلکان ، پاشیر ، مخزن و پوشش مخزن می‌باشد. ورودی بنا در جبهه جنوب شرق آن قرار دارد. راهیابی به مخزن آب انبار از طریق یک رشته پلکان با 13 پله امکانپذیر است عرض راهرو5/1 متر می‌باشد. ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
مراسم کف‌زنی در شب چله

مراسم کف‌زنی د...

مردم خراسان جنوبی در حالی شب یلدا را گرامی می‌دارند که در گاه شماری سنتی استان فصل زمستان شامل چله بزرگ به مدت 40 روز و چله کوچه، به مدت 20 روز معرفی می‌شود. اما در خصوص آداب و رسوم شب یلدا در منطقه جنوب خراسان سابق اظهارات مختلفی می‌شود. در این شب خانواده‌ها در خانه بزرگ فامیل گرد ...

اطلاعات
ضرب المثل‌های خراسان جنوبی

ضرب المثل‌های ...

« اَفتاو ور زردی، کیونی وجیرقی (aftaw vazardi, keyvani vajirqi)» (آفتاب به زردی زد، خدمتکار از خواب بیدار شد) « از هر علفی، یک کلَفی (az har alafi, yag k'lafi)» (از هر علفی، یک لقمه ای) « حرف بزو چاقت کِنَه، نِه کی زاغِت کِنَه (harfi bezo, chaght k'na, ne ki zaq't k'na)» (حرفی بزن که چا...

اطلاعات
ارهنگ ارهنگ اسب چه رنگ ؟

ارهنگ ارهنگ اس...

نوعی بازی محلی بوده که از قدیم در بین نوجوانان رواج داشته بازیکنان شامل دو گروه 5 نفره بوده و یکی از افراد گروه نقش اُستا را اجرا می‌کند . گروه اول می‌گوید ارهنگ ارهنگ . گروه دوم می‌گوید اسب چه رنگ ؟ گروه اول اسبی را با مشخصات خاص نام می‌برد . گروه دوم در پاسخ می‌گوید بزن و برو چکار دا...

اطلاعات
لولو

لولو

یکی از بازی هایی است که معمولا در فصل بهار انجام می‌دهند، در این بازی یک نفر با کمی فاصله کنار دیوار می‌نشیند و سنگ کوچک و بزرگی رو به رویش قرار می‌گیرد و یک نفر روی چشم‌های او را با دست می‌پوشاند و بعد حدود 10 تا 20 نفر به فاصله 5 متر از او قرار می‌گیرند. در ادامه نفری که پشت سر فرد ن...

اطلاعات
هفت سنگ

هفت سنگ

بازی هفت سنگ بیشتر بین نوجوانان 8 تا 15 ساله صورت می‌گیرد و به صورتی است که هفت سنگ تخت نازک روی هم چیده می‌شود و افراد بازی کننده به دو گروه 3 یا 4 نفره تقسیم می‌شود و بین خودشان تعیین می‌کنند که کدام گروه اول بازی را شروع کند گروه شروع کننده با توپ سنگهای چیده شده را نشانه می‌گیرند که...

اطلاعات
حیراب حیراب

حیراب حیراب

بازی حیراب، حیراب با تشکیل 2 گروه 7 نفره و بیشتر یکی از بازی هایی است که در ایام عید در روستا‌های خراسان جنوبی برگزار می‌شود. در این بازی 2 گروه شرکت کننده یک دایره به قطر 8 تا 10 متر می‌کشند و یک نقطه یا محل را به عنوان محل پایان بازی به فاصله 30 تا 40 متری دایره مشخص می‌کنند. برای ش...

اطلاعات
دفتر بازی

دفتر بازی

«دفتر بازی» نیز از جمله بازی هایی است که با شرکت 2 گروه 8 تا 10 نفره انجام می‌شود. در این بازی که باید در میدانی باز انجام شود 2 گروه روبه روی هم می‌ایستند و تخته سنگ هایی به شکل مکعب مستطیل را جلوی خود قرار می‌دهند، هر گروه باید به تخته سنگ‌های گروه مقابل که به صورت عمودی قرار گرفته ا...

اطلاعات
لباس محلی خراسان جنوبی

لباس محلی خراس...

پوششی را که مردم به عنوان لباس و پوشاک مورد استفاده قرار می‌دهند عبارتند از:کلاه نمدی، شب کلاه، کلاه نمدی- مندیل، کلاه دوره دار، کلاه پهلوی یا شیپوری، عرقچین، کلاه تـرمه، گردن پیچ یا لنگته، جلیـقه، پیـراهن، قمیس، لبـاده، نیم تنه، شلوار(تنبان)، قارت(جقه)، سینه بند، مچ پیچ وگیوه که برای آ...

اطلاعات
مشاهده تمامی آداب و رسوم
زرشک

زرشک

مصرف طبی زرشک به دورة مصر باستان می‌رسد که فراعنه و ملکه ها، این گیاه را با تخم رازیانه به منظور درمان طاعون مصرف می‌کردند. امروزه، گفته میشود این گیاه درد مفصلی، روماتیسم و تورم ناگهانی پسوریازیسرا تسکین می‌بخشد. انواع عفونتهایی که زرشک می‌تواند در درمان آنها مؤثر واقع شود عبارت اس...

اطلاعات
عناب

عناب

عناب از جنس " Zizyphus"و از نوع "jujuba"و از خانواده "Ramnaceae"می باشد. عناب به صورت ارقام اهلى و وحشى در ایران، افغانستان، چین، هندوستان والجزایر وجود دارد. زیستگاه این گیاه را منطقه خاورمیانه بویژه کشورهاى ایران و افغانستان می‏دانند. عناب درختى است خاردار که در مقابل سرما و گرما م...

اطلاعات
آلو

آلو

این میوه کم و بیش در مناطق مختلف پرورش می‌یابد که دارای انواع مختلفی مثل : آلو بخارا ، آلو زرد ، آلو سیاه ، آلوچه و … می‌باشد و در تهیه غذاهای مختلفی مثل : مرغ ، کوفته ، خورشت به، خورشت سیب ، خورشت اسفناج و فسنجان بکار می‌رود. آلو دارای خواص درمانی چون ضد یبوست ، برطرف کننده تب ، صفرا...

اطلاعات
سنجد

سنجد

سنجد به نام علمى "Elaeagnus angustifolia L." یا "E. Orientalis L." و از خانواده Eleagnaceae""می باشد. سنجد داراى ارقامى است که از نظر شکل، رنگ، طعم و اندازه میوه و ارتفاع درخت بایکدیگر متفاوت می‌باشند. این درخت در روستاهاى کوهستانى بیرجند بفراوانى یافت می‏شود و از آن بویژه به عنوان پر...

اطلاعات
انار

انار

انار به نام علمى "Punica granatum L."از خانواده پونیکاسه "Punicaceae"مى‏باشد. درخت انار در شهر بیرجند وروستاهاى‏مجاور و نیز دربخش شرقى بیرجند به‏نام خوسف بخوبى مى‏روید. براساس نوشته دائره‏المعارف »بریتانیکا« اصل درخت انار از ایران و ممالک مجاور ایران مى‏باشد. و از این نواحى به سایر نق...

اطلاعات
انگور

انگور

درخت انگور که درخت مو نیز نامیده می‌شود درختچه‌ای است بالا رونده که از دیوار و درختان مجاور بالا می‌رود. ساقه آن گره‌دار و دارای برگهای متناوب است. برگهای انگور دارای پنج لوب دندانه‌دار و به رنگ سبز تیره می‌باشد. گلهای آن کوچک ، مجتمع و به صورت خوشه ظاهر می‌شود. میوه درخت انگور ، گوشت...

اطلاعات
بادام

بادام

دارای روغنی مفید جهت : سرفه‌های عصبی ، برونشیت حاد ، حبس ادرار ، فلج کلیوی ، دردهای زایمان ، دل پیچه کودکان، مخلوط با شربت‌های دیگر مصرف دارد بادام زمینی : تحقیقات و بررسی‌های متعدد نشان داده اند، چربی بادام زمینی و کره بادام زمینی برای انسان مفید است. طی یک مطالعه در یکی از دانشگ...

اطلاعات
زعفران

زعفران

موقعیت ریاضی بیرجند، دور بودن از دریا و اقیانوس، محصور بودن در کویر، وزش بادهای شدید و بعضاً گرم، تاثیرگذاری ناچیز جبهه ‏های هوای غربی با در نظر گرفتن 5/170 میلیمتر بارش و تبخیر سالانة 2710 میلیمتر و دیگر عوامل اکولوژیکی باعث شده که نوعی اقلیم خشک با آنومالی گرم و یا سرد در این منطقه حا...

اطلاعات
مشاهده تمامی محصولات

برداشت زعفران ، عکس روز شبکه‌های اجتماعی

این روزها تصاویر برداشت زعفران و توریست‌های داخلی و خارجی که در حال پاک کردن گل‌های زعفران هستند به عکس روز شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.
برای بسیاری از ما جالب است بدانیم زمان برداشت این طلای سرخ کی فرا میرسد و تورهای گردشگری که برگزار میشوند شما را به کجا میبرند؟

در این مقاله هر چیزی ... ادامه مطلب
برداشت زعفران ، عکس روز شبکه‌های اجتماعی

بازسازی بافت قدیمی روستای کریت و استقبال بی نظیر گردشگران

حدودا در سه ماه پیش کار بازسازی بافت روستا استارت زده شده و سرمایه گذاران محلی که جمعی از جوانان روستا بودند این اقدام جالب رو با همکاری گردشکری و میراث فرهنگی طبس شروع به کار کردند که در طی این مدت کم با پشتکار و تلاش شبانه روزی و کمک افراد و نهادهای مختلف اولین فاز آن اجرایی شد. در زیر عکس هایی رو از بازسازی این بافت قدیمی تقدیم شما می‌کنیم. انشاء ا… در فاز ۲ و ۳ آب انبار و حمام کریت نیز به مجموعه اقامتی و گردشگری روستا اضافه خواهد شد.

مدیریت وب سایت نخلستان از تمامی زحمت کشان و بالاخص سرمایه گذران تقدیر و تشکر دارد.

آقای محمد جواد یزدانی
آقای علی کابلی
آقای کریم ضرابی
آقای اکبر براتی
آقای حسین عباسی
آقای علیرضا فدایی
... ادامه مطلب
بازسازی بافت قدیمی روستای کریت و استقبال بی نظیر گردشگران

تصاویر دیدنی روستای هدف گردشگری روستای کریت - شهرستان طبس

روستای کریت در کیلومتر 17 شهرستان طبس می‌باشد که دارای زیرساخت‌های اساسی برای توسعه گردشگری شهرستان و خراسان جنوبی را داراست در این گزارش در سفر سه روزه ام به آنجا این تصاویر دیدنی رو که خودم عکاسی کردم رو برای دوستان به اشتراک گذاشتم
حق یارتون ... ادامه مطلب
تصاویر دیدنی روستای هدف گردشگری روستای کریت - شهرستان طبس

باقر فتوتی

باقر فتوتی پنجشنبه 24 دی 94 - 11:24

1. بافت تاریخی زلزله 57
2.مسجد جامع کریت
3. طبیعت و استخرهای آب
4. کوچه باغها و چشمسه سار
5.طبیعت بکر

قابلیت‌های گردشگری روستای کریت

قابلیت‌های گردشگری روستای کریت
وجود روستاهای بی شمار با معماری خاص در طبس به یک ظرفیت اصلی در بخش گرشگری تبدیل شده که روستاهای طبس یکی از نمونه‌های گردشگری در استان و حتی کشور به شمار می‌رود. به دلیل ویژگی‌های طبیعی و همچنین تاریخ کهن، شهرستان طبس یکی از مناطق ویژه کشور در زمینه وجود آثار تاریخی و زیبایی‌های طبیعی است و این زیبای‌های تاریخی و طبیعی باعث شده است تا این شهر به یکی از مناطق ویژه گردشگری در کشور تبدیل شود که هر ساله افراد زیادی به ویژه در ایام عید نوروز راهی طبس می‌شوند تا از زیبایی‌های ویژه و منحصر به فرد آن استفاده کنند. در طبس روستاهای زیبا و بی شمار وجود دارد که نه تنها در بخش معماری خاص و زیبایی‌های طبیعی از بقیه نقاط کشور کم ندارند بلکه در صورت معرفی مناسب آنها می‌توانند نه تنها در کشور حتی در جهان نیز شهره شوند.
در دل کویر طبس و در حد فاصل 17 کیلومتری طبس قدم به روستایی می‌گذاری که اسمش کریت است و مردمانی مهربان و خونگرم در دل این کویر زندگی می‌کنند که سرمای سرد و استخوان سوز زمستان را با دل‌های گرم و مهربان خود به دست فراموشی می‌سپارند و گرمای سوزان تابستان را نیز پذیرا هستند و امروزه یکی از روستاهای پرجمعیت شهرستان طبس به شمار می‌رود.
ضرورت ثبت بافت تاریخی کریت
اگر در تاریخ طبس اندکی بیندشیم، سفر نامه‌های کهن و منابع و متون تاریخی نشان می‌دهد، که طبس امروزی بازمانده شهری تاریخی است که قرنها پیش طبسین نامیده می‌شد که یکی از این دو طبس، روستایی آباد، پر رونق و سرسبزی به نام کریت است.
با توجه ناکافی بودن منابع تولیدی جهت اشتغال در نواحی روستایی بالاخص شهرستان طبس، بیکاری در نواحی روستایی شهرستان افزایش یافته است. این در حالی است که قابلیت‌های گردشگری روستایی طبس بالا بوده و این امکان را مهیا نموده است که اشتغالزایی از طریق گردشگری در روستاهای دارای قابلیت گردشگری، شکل گیرد.
روستای هدف گردشگری کریت دارای قابلیت‌های زیادی در این زمینه است. با این وجود پرداختن به قابلیت گردشگری روستا در ایجاد اشتغال غفلت شده است. بدین منظور ضرورت دارد که قابلیت‌های اشتغالزایی کریت به وسیله دهیاری، شورای اسلامی و همکاری میراث فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد. آنچه بیش از هر چیز این روستای تاریخی را مورد توجه قرار داده، بافت بکر و دست نخورده تجمیع شده و مجموعه سد کریت، مسجد، آب انبار، حمام، کاروانسرا، گورستان قدیمی و... که از شهرتی جهانی برخوردار است.
در این راستا استفاده از تسهیلات و کمک‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان و پی گیری و سرمایه گذاری افراد بومی روستا در جهت تحقق ثبت بافت تاریخی و ایجاد دهکده گردشگری ضرورت دارد. ایجاد تاسیسات گردشگری شامل مراکز اقامتی، رستوران سنتی، مراکز کویرنوردی، احیاء بافت قدیمی کریت و زندگی دوباره در این بافت باعث افزایش شب خواب گردشگران و توقف چند ساعته گردشگران به منظور استفاده از مراکز دهکده توریستی می‌شود.
نام اثر قدمت تاریخی
سدکریت ۷۰۰سال قبل - مغولان
مسجد جامع کریت 142 قمری
آب انبار کریت افشار
حمام‌ها و کاروانسرا قاجار

... ادامه مطلب
قابلیت‌های گردشگری روستای کریت

باقر فتوتی

باقر فتوتی ﺳﻪشنبه 22 دی 94 - 10:53

روستای کریت در کیلومتر 17 جاده طبس به دیهوک قرار دارد.

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره خراسان جنوبی

مصطفی ملایی

مصطفی ملایی جمعه 20 آذر 94 - 13:04

به علت دور بون از مرکز کشور این استان دچار کمبود اعتبارات است که مسولان کشوری و استانی زیاد توجه ای به زیر ساخت‌های گردشگری استان ندارند و این فرصت طلایی را از دست می‌دهند فرصت گردشگری چندین بابر از صنعت نفت درآمد دارد که متاسفانه مسولان جدی نمیگیرند..من یکخبرنگار- کوهنورد- کویر نورد -شرکت مسافربری دارم و مشکلات جذب گردشگر را به خوبی درک میکنم......اگر دوست داشتین بیشتر ب این نکین گمشده در دل کویر آشنا شوید به تلگرام من بیایید09389091440..مرسی از اینکه جاییی برای نظرات وجود دارد

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید